Obrázek uživatele Martin Vozka
  • autor: Martin Vozka
  • publikováno: 20.7.2014 12:24
  • zobrazeno: 1970x
+
3
-

Jak je to se mnou?

Přemýšlel jsem, jestli to sem dávat, protože na svůj minulý život, co se stravy a mne samotného týká nejsem hrdý (pochopíte dál), ale nakonec jsem se rozhodl, že ano.

Celý život jsem byl zapřísáhlý "masožrout" a uznával jen vše vědecké, tedy to, co si věda dokázala vysvětlit a spočítat. Nějaké duchovno bylo pro divné hlupáky. Přičemž jsem si vždy vybíral jen ty vědecké závěry, které mi vyhovovaly, tzn. ty, které potvrzovaly správnost mého současného stavu. A tak zelenina byla většinou jen jako ta věc, co mi překážela na okraji talíře s hranolkama a masem. Vedl jsem řeči typu: jen v mase je síla, člověk jí maso odjakživa, atd. Vegetariány jsem viděl jako nějaké exoty, kteří v mém okolí nebyli a o veganech jsem ani nevěděl, že existují. Cítil jsem se milovníkem zvířat, vždyť jsem měl už od dětství psa a pak jsme měli s manželkou a dcerou doma dvě kočky. Pěkně se s nimi pomazlit, dát jim najíst, uklidit po nich... Chcete ještě někdo důkaz o tom, že mám zvířata rád?

Za vrchol zdravé výživy jsem pokládal sýry a mléčné výrobky, smažený květák s vařeným bramborem nebo zeleninové zahuštěné omáčky nebo jiné blafy. Neviděl jsem nic špatného na fast-foodech, vždyť jsou tam přeci vypsané výživové hodnoty, tak kdyby byly špatné, tak je tam přeci nebudou dávat. Měl jsem rád kolu. Nejlepší víkendy byly, kdy jsme s přáteli grilovali na zahradě naloženou krkovičku, hihňali se při alkoholu vtipům. Hlavně nepřemýšlet, to bolí. Na snídani jsem si v práci dával pařížský salát s rohlíky a zapíjel to kofolou. Vždyť mám fyzicky náročnou práci. tak potřebuji přeci energii a v cukru je přeci energie hodně. Po VŠ jsem nastoupil na šachtu do různých technických funkcí od nejnižších až po celkem vysoké. Jako takový jsem se v dole nachodil. V horku, vlhku, do strmých kopců i 15km denně a chodil jsem do práce od 4h a domů jsem se nedostal většinou dříve než v 16h (pracovní doba ale samozřejmě 8h :-) ). Nezřídka mně povolali na šachtu kvůli nějakým provozním problémům i o víkendu, a to i třeba ve 2h v noci. Člověk dojel, zorganizoval, a pokud nefáral víc než 4h, tak to většinou neměl ani zaplacené, vždyť jsem vyšší technik a mám smluvní plat, tak co :-) To jen na dokreslení, jaká to byla psychicky a fyzicky náročná práce. Jako takový jsem měl vypadat spíše hubeně až rachiticky. Nevypadal.

S tchánem a švagrem jsme dělali zabíjačky... Jako kluk si pamatuji, jak mi to vadilo, jak jsem měl stres z toho, když jsem poprvé viděl zabít králíka a v podstatě králičí maso od té doby nevzal do pusy. Ale maso v obchodě byla jen ta věc, co když ji maminka nebo manželka udělá, tak mi chutná. No a teď jsem přeci už velký, dospělý chlap, tak se ty pocity nechuti zabíjet musí potlačit, slivovice pomohla, zatnout zuby a s pocitem jak já se o rodinu postarám, jsem zabíjel taky. Člověk je přeci potomek lovců, a tak to je správné, tak to má být...

Vyznával jsem názory jako na jídle je přeci nejdůležitější to, jak chutná. Nějaké to kilčo navíc... Kdo by to řešil, vždyť tak vypadá každý druhý... A chlap musí být přeci pořádný kus... Až budou tlustí hubení, budou tencí studení...Jojo, takové hovadiny, které jsem slýchal od dětství, a které mi vytvářely vzorce v hlavě, podle kterých se pak člověk chová podvědomě a v podstatě sebedestruktivně i destruktivně k svému okolí, přírodě, živým tvorům. Podvědomě, ale i nevědomě. Ano nevědomě, protože nemyslel, měl zakódováno výchovou o tom nepřemýšlet, být pokrytec.

Pak u mně došlo k životní změně. Jiná, vytoužená kancelářská práce, bohužel jinde, rozvod 19ti letého vztahu, stěhování do jiného města, ztráta kontaktu s přáteli, s úžasnou dcerou ... A pak? Skvělá a úžasná přítelkyně. Úžasná, protože mně egoistickému (někdy snad až buranskému) chlapovi dokázala otevřít oči v mnoha ohledech. Dokázala položit otázky, které sice bolely, ale nakonec díky její veliké trpělivosti se mnou, mě donutily přemýšlet... Jedna z prvních otázek, která spustila mou změnu byla, "Jak si o sobě můžu myslet, že mám rád zvířata, když je jím...?" Mé ego tenkrát vybuchlo a odpovídalo už známými "argumenty" obhajujícími konvenční stravu a setrvalý stav, ale naštěstí mi dokázala otevřít oči i co se týká mne samotného, ukázala mi cestu k tomu, abych sám pochopil, že Ego je sice nezbytné, ale stojí v cestě k poznání, sebepoznání, že nemá smysl hledat štěstí venku, že jedině v sobě člověk dokáže štěstí najít. Že i od toho "největšího hlupáka" se můžu něco naučit, že žádná setkání nejsou náhodná, a že záleží jen na mě, jestli si chci z těch setkání něco pozitivního pro sebe odnést, nebo nechám mluvit ego a nechám vyšumět setkání bez užitku pro sebe. Pochopil jsem, že vše co se děje není náhoda a má to tak být. Pak jsme se ještě podívali na pár videí, přečetli několik článků a osobních zpovědí dlouholetých veganů, které vyvracely některé mýty o veganské stravě i co se týká výživy. Pochopil jsem, jak hluboká je pravda, že člověk jí proto aby žil a nežije proto aby jedl. Prostě stali se z nás s přítelkyní vegetariáni. Ale jen na krátkou dobu... Pochopili jsme, že pokud nechceme ubližovat ničemu živému, a nakonec i ze zdravotního hlediska, musíme přestat jíst i mléčné a vaječné výrobky. Tak se z nás stali lidi, kteří se snaží minimalizovat svůj negativní vliv na vše živé, na přírodu, na matku Zem. Samozřejmě jsme si prošli vším, čím si každý, kdo se nějak změní, musí projít. Od dotazů na to, jestli jsme v nějaké sektě, až po posměšné dotazy typu a co mrkev, ta ti nevadí, že ji zabíjíš, atd., atd. 
Lidi s nízkým stavem vědomí nedokáží přijmout fakt, že smyslem člověka je nepokrytecké hledání a nacházení, v jehož důsledku nakonec (pokud není člověk pokrytec a má mysl a srdce otevřené) může dojít u něj i ke změně.

Bohužel v dnešní společnosti a za současného stavu vědomí většiny lidí na planetě už nelze tento negativní vliv člověka na Zem odstranit, ale pouze a jen minimalizovat. Lidstvo, bez změny myšlení a z ní pak automaticky vyplynuvší změny systému, naši planetu zničí. Vzhledem k tomu, že žádný systém nechce připustit svůj konec a vzhledem k tomu, že ten systém vlastní i všechny prostředky přístupu k informacím, nebude změna myšlení jednoduchá. I to je důvod, proč si svůj příběh nechci nechat pro sebe. 

Takže takhle je to se mnou.

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele sharunka03
před 4 roky sharunka03

Moc hezky napsané.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+sharunka03 Děkuji.

1
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Úžasná proměna, krásný příběh a řekla bych - šťastný konec :-) A ť se vám daří a vydrží vám to ;-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Děkuji. Ano proměna je to úžasná. Což můžu posoudit až teď. A jsem za ni vděčný. Ale happy end se nekoná. Aspoň ne takový, jak se asi domníváte... Ale to už by bylo nad rozsah a zaměření tohoto webu :-)

2
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

Moc pěkné a doufejme, že inspirující pro ostatní...;) Je zvláštní, že většina z nás má začátek obdobný - nezdravé stravovací návyky ve formě konvenční stravy. Neznám žádného člověka z řad zdravě se stravujících, že by řekl: Jím (zdravě/bez masa/živočišných produktů/lepku/cukru...) proto, že mě to naučili rodiče a jsem tak zvyklý od malička...

3
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

To je pravda :-) Bohužel i já jsem to své dceři nepředal, protože proměna nastala až poté, co už jsem na ni neměl tak velký vliv. Dnes už jsme s mou dcerou našli k sobě cestu zpět a je to úžasné, jak se mi potvrdilo to, že vše se děje tak jak má a vše má svůj důvod... S bývalou manželkou jsme se nerozešli v dobrém a v podstatě jsme spolu komunikovali tak, že při hovoru, kdy jsme se snažili zůstat oba v klidu, stejně nakonec negativní emoce zvítězily. Dnes 6 let po rozvodu (kdy jsme jeden o druhém nic nevěděli) jsme se potkali, poseděli u pivka, a světe div se, bývalá manželka je téměř vegetariánka :-) a čte stejné knihy jako já :-) A oba jsme se shodli na tom, že kdybychom se nerozešli, ani jeden bychom nebyli tam kde jsme dnes. 
Dcera má 22let, takže ji předávám své zkušenosti (natož rady :-) ) už jen těžce, i když pozitivní změny na mně sama vidí, tak aspoň přemýšlí... Třeba jednou bude právě ona, kdo už od dětství bude své potomky vést ne jen podle hloupých tradic... Moc bych jim to přál...

1
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Vidíte Martine, na druhou stranu je to krásný příběh, že jste našli k sobě i takovou cestu po letech... :)
Já třeba mám opačný "problém"... Samotné mi bude 22 let, takže něco jako Vaší dceři a naopak se snažím změnit rodiče... (jen dodám na upřesnění - typičtí "čeští jedlíci", mamka s nadváhou......), no zkrátka jak už napsala Sunriska, já jsem se k vegetariánství dopracovávala sama od 15ti let, žiji o 180°C jinak než 90% mých vrstevnic a i než rodina - i proto jsem černou ovcí rodiny, kterou nikdo nechápe... mrzí mě to, ale každý má možnost vybrat si svou cestu.. abych vám tu nespamovala, možná kdyby jste chtěl kouknout, mám vlastní blog (changelucylife.blogspot.cz - tam je toho o mě víc), ale chtěla jsem tím jen říci, že i já bych si moc přála, aby naopak moji rodiče našli také takovou lepší cestu, víc si vážili života i co se stravy a celkového stylu týče, jsou typicky konzumní obyvatelé, kteří spíše než žijí tak přežívají, nic moc neřeší a moc mě to mrzí, já už v těch 15 letech věděla, že jednou své děti budeme s přítelem (též vegetarián) vychovávat absolutně jinak, tak, jak žijeme my (a myslím lépe:)), vím, že spousta holek mého věku dnes nemá na nějaký rodinný stereotyp, rodinu, děti, výchovu, stravu a tohle kolem ani pomyšlení, ale od těch asi jsem se vždycky vymykala "normálům" :)
Držím tedy palce vám i dceři, určitě najde i ona správnou cestu k sobě a výchově a přeci jen - když má vzor takového otce, to by bylo, aby si od něho něco nevzala do života! (Já to "bohužel" u svých rodičů moc tvrdit nemohu - ale tím spíš se řídím a řídit budu vlastním selským rozumem, svědomím a zdravím) :)
Přeji krásný den ;)

0
Obrázek uživatele phov
před 4 roky phov

+Martin Vozka Moc pěkný článek. Naplno souhlasím s tím, že nic, co se děje, není náhoda. Všechno má svůj důvod. Já se stala vegetariánou, následně vegankou v době, kdy mě k tomu nasměrovalo několik okolností najednou. Prostě jsem to tak měla udělat.. Ale to by bylo také na dlouho.

@Lucka Jé, na tvůj blog chodím :)  Bohužel to mám v rodině úplně stejně. To, že považují moje nezviřátkostravování jako cíl zhubnout, budiž.. To, že si občas vyslechnu, že maso mít prostě musim, budiž.. Ale co mě mrzí (a vím, že to nezměním, protože já sama taky nemám ráda, když mi někddo něco nutí) je to, že v rodině je nadváha, vys. tlak, cukrovka... a taky salámy, tučné maso, cigarety, žádný pohyb, minimum ovoce a zeleniny... :( Ale už taky vím, že jednou budu ve vztahu, který bude odpovídat mému současnému stylu života a případné děti k tomu povedu taky.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Moje řeč Pavli! :)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+Lucka K těm rodičům... Nemá vůbec význam přesvědčovat. V podstatě z 90% nemá ani smysl vysvětlovat. Lidi se ptají, ale z 90% chtějí jen Vás přichytit při tom, že to děláte špatně, aby si obhájili své Status Quo. A každá jejich otázka je v podstatě řečnická otázka.  Vysvětlovat má smysl jen tomu, kdo se ptá, proto že se chce něco dozvědět. A ti, co se ptají s otevřeným srdcem, jsou už většinou stejně přesvědčeni o správnosti vašeho myšlení, jen si chtějí některé věci ujasnit. Jak jsme se tady shodli, tak se nic neděje náhodou. A každé setkání je buď Vaše zkouška, nebo zkouška pro toho druhého. Ale mělo by být poučení pro oba. Kdo nemá otevřenou mysl a srdce, tzn. že se např. nezbavil předsudků vůči zatím neznámému, poučení vyšumí a dotyčný přijde zkrátka. Každý má svůj čas a pro někoho ten čas nenastane ani za jeho současného života. A to ani u našich blízkých. S tím se musíme (naše ego musí) naučit žít :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Navíc rodičové bez otevřené mysli mají mylnou představu, že se od svých dětí nemůžou nic naučit, a že oni jsou těmi, kdo musí svým dětem předat to "správné". Většinou jsou to jen po staletí děděné vzorce chování, které jsou ale bohužel většinou odvádějící od podstaty. Odvádějící např. od sebelásky, z čehož pak pramení nízké sebevědomí a opakování chyb, atd., atd.

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Já jsem taky černá ovce rodiny - co se týče stravy a celk. náhledu na život. Bylo mi to líto, ale šla jsem si dál za svým. Přestala jsem rodičům i sestře radit, oni to stejně nebrali. Smířila jsem se s tím, že u nich budu vždy jiná.

Každopádně velmi, velmi pozvolna se situace začíná měnit a vnímám, že především sestra už začíná trochu přemýšlet o změně a občas se mě zeptá, co udělat lépe, co si o tom myslím, atd. No, já se nestačím divit!
Dokonce i mamka se občas zeptá a nedávno mě taťka pochválil, že se mu líbí, jaký mám názor na to a ono! Zííírááám! Po 20 letech změna!!!
Takže, nezoufejte a neztrácejte naději, nebojte, ono to přijde. Ale jak píše Martin Vozka, vše chce svůj čas, vše má nějaký důvod.

A ještě jedna věc:
Já například jím stále maso (tedy, většinou bio, ale jím), zatím si nedovedu přestavit, že bych byla vegetariánka, ale co já vím, třeba k tomu také dospěji.

Zatím zastávám názor, že jsme byli předurčeni (Bohem, přírodou - vyberte sami čím) k tomu, abychom jedli i maso (třeba 1x za 14 dní). A tak se snažím jíst bio maso (nejen proto, že je zdravější, ale i proto, že se domnívám, že se zvířaty zacházejí lépe než v konvenčním chovu). Samozř. by bylo asi nejlepší jíst maso jen domácí, kde ta záruka kvalitního chování je 100%. Ale pokud ne u všech druhů mas je to možné (hovězí), beru jej z bio chovu.
Co si o této metodě myslíte?

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Co si myslím já, je jasné z toho, že jsem se vzdal všech živočišných produktů. Co byste si myslela o esesácích, kdyby s židy zacházeli slušně před tím, než by je popravili? Byli by ve vašich očích lepší lidé, než když s nimi zacházeli tak jak zacházeli?

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Jana píše: Smířila jsem se s tím, že u nich budu vždy jiná.
Ono být jiný většinou znamená lepší.

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

A Martinovi blahopřeju, že si za něčím jde, a ke shození toho pěknýho pupku.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+radim Právě jde o tu změnu myšlení. Ten pupek (ale naštěstí ne jen on)  je automatický důsledek ;-)

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Martinovi Vozkovi:
no já na to nahlížím z trochu jiného pohledu. Vím, že tím, že jím maso "popravuji"  zvířata. Ale složení potravy většiny zvířat (a lidí nevyjímaje) je závislá na masu. Někteří živočichové žijí pouze z masa. K tomu mají nastavené tělo, jejich orgány jsou připravené na příjem a zpracování masa a tak fungují.
Jak víme, pokud dáme tělu maximum prospěšných živin, máme šanci, že budeme zdraví.

A jestliže jsme dostali do vínku od přírody využívat jak rostlinnou, tak živočišnou stravu, tak si myslím, že je dobré přírodu následovat a brát to jako dar, ne se od toho odklánět.

Ano, zabít živý tvor je kruté, ale tak funguje příroda. Těžko vysvětlíme lvům, že je nefér lovit antilopy, ať zkusí místo toho třeba trávu.
Nicméně, pokud se někdo obejde bez masa a cítí se fit - výborně! Nejspíš jeho tělo skutečně maso až tak nepotřebuje. (Je známo, že někteří lidé potřebují pro správnou funkci těla masa více, jíný méně)
Aspoň tím bude zachráněno více zvířat.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Řekl bych, že člověk jako jediný tvor má na výběr. 

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Díky Bohu, že máme na výběr! : )

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Přesně tak, díky Bohu.;-)

1
Obrázek uživatele Danah
před 4 roky Danah

Martine, děkujeme Ti za upřímnost. Hezky potvrzuješ, jak je zkušenost nepřenosná, když lidé nenaslouchají, a jak si každý tu svou cestičku prošlapává sám. Kéž se lidem podaří najít tu cestičku ke zdraví dřív, než dostanou ránu v podobě nemoci či hrozné diagnózy. Jako to bylo v naší rodině.
Přeji všechno dobré Tobě i Tvé rodině. D.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Děkuji Danah. Pořád platí, že "když je žák připraven, učitel se dostaví". Ale i naopak. Nic není, jak nemá být.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 11 - 8


Přidat komentář