Obrázek uživatele Martin Vozka
  • autor: Martin Vozka
  • publikováno: 28.2.2014 14:45
  • zobrazeno: 2348x
+
6
-

Proč člověk jí nekvalitní potraviny?

Protože člověk je tvor závislý na deformovaných chutích.
V přírodě, kde chuť je jedním ze základních smyslů pro přežití, by jako druh brzy vyhynul. Lidi se odmala stravují na chemické a nekvalitní stravě - družiny, meníčka hospod, závodky, atd. To je důvod, proč už jim ani jídlo vyrobené z prvosurovin moc nechutná - ZÁVISLOST.
Skutečná mrkev má málo mrkvovou chuť, jahody nejsou dost jahodové, domácí kečup z domácích rajčat je málo červený, a ta chuť, brrr Heinz je Heinz :-)
Nadnárodní kartely vyrábějící jídlo si pěstují ty svoje závisláčky a hýčkají je barvičkami, zvýrazněnými chutěmi atd. Hlavně hodně vyrábět a hodně spotřebovávat, tak přidáme nějakou látečku na potlačení pocitu plnosti. Hlavně vyrábět levně, takže to dovezeme z Číny, a aby to po tu dlouhou cestu z orientu nezplesnivělo, tak tam pro změnu narveme nějakou tu chemii...K tomu ty kartely pomocí lobbistů a legálních úplatků zmanipulují zákony, dodají výsledky "výzkumů" svých zaplacených laboratoří, takže nakonec je i obecná podpora i ve vědeckých kruzích a jedno pěkně navazuje na druhé. Když nějaký lékař nedej bože začne myslet vlastní hlavou, pošleme ho na studijní cestu i s rodinou někam do Karibiku. Když má k tomu ten lékař ještě ke své škodě svědomí, označíme ho za zapšklého podivína a dodáme spoustu dalších vědeckých důkazů o naši "pravdě".
Kdo včas nevystoupí z kruhu těchto závislostí, nepřestane si své závislosti zdůvodňovat těmi "vědeckými" oblbovačkami a nepřivykne jiným (zdravým) chutím, je odsouzen k tzv. civilizačním chorobám - rakovina, diabetes, kardiovaskulární choroby, nadváha... Mimochodem "civilizační choroby" to je taky pěkný název, nad kterým někdo hodně zadumal. Budí to dojem, že je to nevyhnutelná daň za pokrok. Vážení, není. Opravdu ne.
Pro boj s jakoukoli závislostí je základem si přiznat, že ji máte, místo shánění důkazů o nezávadnosti vašeho životního stylu.

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

civilizační choroby se už nepoužívá - správný název je neinfekční onemocnění hromadného výskytu :))

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Slunew :-)))))))) Tak to nemá chybu

To mi připomnělo výbornou komedii Borůvčí - lovná zvěř vs. zvěř obhospodařovatelná lovem :-) Kdo neviděl, vřele doporučuji, smích léčí :-)

1
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

no ale říká to vše - nechytíš to od nikoho, způsobíš si to sám a trpí tím kde kdo :)))

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Byla jsem na brigádě, kde pracuje i moje kamarádka. Přinesla si nějakou minerálku s příchutí malina. Koukala jsem ji na složení a říkám: "co to piješ, vždyť to je samý umělý sladidlo" a ona: "no, právě" (jakože to řekla zklamaně). Tak jsem si myslela, že to už pít nebude a asi ne do pěti minut se napila z toho. Tak já nevím, vlastně jí to vadí a i nevadí. Mě je to jedno, je to její věc,ale ona to tak neprožívá. Už minule jsem na téma éčka s ní o tom mluvila a ona to smetla s tím ,že tomu nikdo neunikne, že vždycky se ve všem něco najede. No, takže co na to říct, že? :-(

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Slunew :-D taky super.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+sharunka03 Takovych lidi je spoustu. Budme za ne vdecni. Jinak by vyrobci vymysleli cim dal rafinovanejsi a hure odhalitelne finty rychleji a my,kterym zalezi na tom co jime bychom to meli tezsi :-D

1
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Martin Vozka: to je pravda

0
Obrázek uživatele gratzlova.b
před 5 lety gratzlova.b

A kde jsou ty kvlitní potraviny? Spousta lidí by je chtěla, ale prostě nejsou. Tak poraďte. Kam chodíte nakupovat vy? Je to čím dál horší v kterémkoliv obchodě

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

+gratzlova.bChce to jenom se poohlédnout po specializovaných malých krámkách. Dnes už v každém městě jsou obchody zaměřené na zdravou výživu. Pokud máte zájem konkrétně o kvalitnější maso a mléčné výrobky, na to jsou vhodné farmářské prodejny. 
V super, hyper a podobných marketech najdete také již poměrně dost kvalitních potravin, chce to jenom více hledat. Obvykle takovéhle produkty nedávají zákazníkům příliš na oči a v akcích jsou také jen zřídka kdy. Mám na mysli značky (konkrétně jednu německou), které vyrábějí celou řadu potravin a distribuují své výrobky právě prostřednictvím velkých obchodních sítí..

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+gratzlova.b Nevím, jestli vám moje rada k něčemu bude :-), protože zeleninu a ovoce máme v létě převážně z vlastních zdrojů. V zimě jsme odkázáni s hodně věcmi taky na ty markety. Chleba si pečeme z BIO špaldové a žitné mouky, kterou kupujeme normálně ve zdravé výživě, ale v Kauflandu jsem ji viděl také.
Maso, sýry a vejce nejíme, neřešíme.
Co jde a není příliš časově náročné se snažíme si vyrobit z prvosurovin. Ostatní výrobky kupujeme většinou ve zdravých výživách, ale hodně i různě po hypermarketech.  Jak píše Sunriska i v těch hyper super truper marketech jsou vždy alternativy, jen si je potřeba vybrat a třeba i někdy připlatit..
Všechny výrobky bez výjimky ale kontrolujeme na složení. Neříkám, že nic s "E"čky nekupujeme, ale snažíme se si vybírat ty s co nejméně syntetickými přísadami a s co nejmenší škodlivostí, pokud existuje alternativa, tak úplně bez. K tomu nám právě krásně slouží i tento web. A spoustu věcí ani nekupujeme. Na příklad takové limonády nemají pro nás přijatelnou alternativu a už jsme si od nich i odvykli a nechutnaly by nám. Radši na žízeň čistou vodu, nebo když něco tekutého na chuť, tak občas dobré vínko, pivko, káva, čaje, byliny, domácí zázvorová limonáda, atd.
Rozhodně nežijeme asketicky, ale jak píšu v blogu, je to hodně o zvycích, závislostech na chutích atd. Jakmile se těch závislostí na chutích nezdravých věcí jednou zbavíte, nechybí vám a tak to neberete jako nějaké omezování se.
Zbavit se těch závislostí je ideální jako celá rodina, minimálně oba partneři. U nás to bylo tak, že my s partnerkou jsme se začali stravovat vegetariánsky, posléze vegansky. Doma jsme pak přestali kupovat a vařit maso a nakonec vejce i mléčné výrobky. Dcera přítelkyně se k nám přidala spontánně a ráda je vegetariánka, takže si občas třeba mléčnou čokoládu nebo bramborový salát s domácí majonézou dá, ale jinde, třeba u babičky. Se synem byly obrovské problémy, ze začátku mamce (přítelkyni) nadával že nevaříme maso. Demonstrativně chodil po babičkách na řízky, což babičky kvitovaly s povděkem, protože se bouřil proti "zlu naši nezdravé výživy" :-). My mu v tom nebránili, názory babiček ignorovali a on nakonec vychladl (dostal rozum) a dnes je spokojený téměř vegetarián. Občas na oslavách si maso dá, ale spíše kvůli těch babiček. Na svatbě, když jsme si objednávali veganské jídlo, tak se k nám přidal. Prý už mu to taky nechutná :-) Nikdo mu ale stále nic nevyčítá i kdyby si maso dal. Babičky už to taky vzdaly, takže obecně pohoda :-D 

Jsem sice přesvědčený o přínosu veganství pro zdraví člověka a pro tuto Zemi, ale rozhodně tady za něj nelobuji a nikoho se tím nesnažím přesvědčit. Ten příklad jsem tady použil jen jako ukázku, jak u nás fungovalo zbavení se závislostí na určitých chutích, že to není pro mnohé jednoduché, že je potřeba se podporovat, a že je potřeba vždy být vytrvalý.

0
Obrázek uživatele gratzlova.b
před 5 lety gratzlova.b

Není to jednoduché. Taky máme zahradu kde nám roste ovoce, pěstujeme zeleninu, ale? Loni jsem si už ani moc nesnědli,  protože jsme si uvědomili, že nejen naši sousedi topí odpadky a padá nám to z jejich komína přímo na zahradu. Tak nás přešlo nadšení a chuť taky. Takže zvolit menší zlo? jestli velemarket nebo u nás ze zahrady

2
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+gratzlova.b Jestli sousedé topí odpadky, je to hnus. Osobně bych si s nimi šel promluvit. Tihle ti ignoranti mně dokážou naštvat. Dokud si ničí zdraví sami, ať to dělají, ale když si třeba na zastávce nějaký trouba bez skrupulí zapálí cigaretu, nebo třeba někdo pálí doma PETky, nejradši bych ho něčím praštil. Chápu vaše dilema, ale vždy a vše je v dnešní době bohužel o menším zlu. Např. si myslím, že když nepoužíváte při pěstování zeleniny a ovoce žádnou chemii, je to většinou lepší, než ty noname z velemarketu (vtipné pojmenování :-) ), u kterých ani nevíte jestli to vyrostlo na ropné laguně, nebo ne. Pokud máte ropnou lagunu na svém pozemku, je lepší zelenina asi ta z velemarketu, lépe i třeba BIO a třeba i z farmářských trhů. Je to dnes těžké, ale vzdát boj je to nejhorší pro vaše zdraví a to nejlepší pro výrobce. Každý si musí vybrat sám. Čím více lidí bude trvat na kvalitě a nebude kupovat ty chemické hnusy, tím levnější a dostupnější budou ty lepší potraviny. Vyplatí se to vyrábět více výrobcům, bude větší konkurence atd.
Čím méně chemie do sebe dostane člověk, tím lépe. Už tak ji dost dostává do sebe nedobrovolně ze vzduchu, tak proč si ještě přidávat v jídle, lécích, kosmetice, atd. Prostě je to, jak píšete, právě o tom menším zlu a bohužel i mnohdy kompromisu.

0
Obrázek uživatele gratzlova.b
před 5 lety gratzlova.b

jojojo :) souhlasím

1
Obrázek uživatele Dita
před 5 lety Dita

Koukám, že to pálení petek je jak mor. Lidi co tohle dělají by měli dostávat vysoké pokuty, aby si uvědomili svoje omezené a sobecké chování. 
Je těžké najednou změnit svůj dosavadní špatný jídelníček a i když máte chuť změnit svoje návyky k lepším, projdete si ještě dlouhou cestou. Začátek je těžší, vytrvat je ještě těžší, pak když vše zvládnete a chuť se ustálí na normálu, už se nebudete chtít vrátit. 
Pro mě bylo na trhu nejtěžší najít pečivo, pokud člověk nemá čas péct si neustále vlastní, musí mít náhradu. Českého výrobce jsem po usilovném pátrání nenašla a tak kupujeme v současné době německý http://www.chemievjidle.cz/chleba/celozrnny-chleb-specialni . Z jogurtů je nejlepší Hollandie, ze sýru lze ještě sehnat ty nebarvené. Moji oblíbení výrobci jsou Natural Jihlava JK, Kolinger, Sunfood Dobruška a občas koupím od Alnatury, protože opět z českých výrobců nic takového nenabízí. Vždy dávám přednost českému, jenže někdy není k zbití.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Dita To máte pravdu, my si pečeme svůj chléb, ale občas vzhledem k svému zaměstnání jsem nucen brát i kupované pečivo. Jednou jsem si v pekárně ze "srandy" vyžádal složení nějakého toho super cereálního fit celozrného tmavého rohlíku (ze zákona vám ho musí ukázat). Paní prodavačka mi podala asi 4 papíry se složením jimi prodávaného pečiva. Protočily se mi panenky nad tím, kolik Eček bylo v pitomém rohlíku. Nepamatuji si to přesně, jen odhadem tak 8. Dá se sehnat pečivo i s dobrým složením, ale pokud nechce člověk zbytečně študovat anály pekáren, musí kupovat balené, kde je to uvedeno na obalu. Ale jsou to pravda spíše výjimky. 

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 + 11


Přidat komentář