Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 3.12.2014 10:19
  • zobrazeno: 3093x
+
1
-

Jakou zeleninu nakupujete ?

Nejjasnější původ je u zeleniny a ovoce, které si vypěstujeme sami. Když ale takovou možnost nemáme, co kupujeme? V průzkumech se vždy velké procento kasá, jak preferuje českou produkci. Ale když procházím marketem, tak vidím, jak lidi hází zeleninu a ovoce do koše, aniž by se vůbec podívali na to, odkud zrovna ta brambora přicestovala. Tím chci jen říct, že je nezanedbatelný rozdíl mezi průzkumem a realitou. Každý průzkum totiž trpí tím, že člověk v něm vybírá odpověď ne podle skutečnosti, ale podle toho, jak by chtěl aby skutečnost byla. 

Takže potom se divíme, kdo kupuje všechny ty nekvalitní nebo dovozové potraviny, když všichni preferujeme ty kvalitní a jenom české. No je to přesně v tomhle - něco jiného bychom si přáli dělat, když se náš někdo zeptá a něco jiného pak skutečně děláme. 

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
před 6 lety Jana

Nedávno jsem si povídala s člověkem, co pracoval v jedné nejmenované české zemědělské společnosti. Povídal, jak se na podzim sklidí české brambory, pošlou se do Holandska, tam se uskladní (s pomocí chemie) a během DVOU let se pomalu distribuují na český trh...

Jsem už celkem zvyklá na to, jak funguje marketing a trh a tohle mě opravdu posadilo na zadek.

Takže ono ani to české neznamená vždy kvalitní a dobré.

Bohužel, dnes už se nemůžeme řídit cedulkama (natož cenou), ale opravdu si jednotlivou zeleninu řádně prohlédnout, očichat apod. - to je dle mého názoru asi poslední záchrana, jak nejíst hnus.


0
před 6 lety Kuba

No hlavně teď v zimě není v obchodech moc na výběr, zelenina převážně ze Španělska, v lepším případě z Holandska...

0
před 6 lety radim

Dost je to možné. Rozdíl brambory ze super hyper a od malopěstitele nebo z farmářských trhů je většinou hodně velký. Proto už je jinde ani nekupuju. Ono je to podobné i u ostatní ovoce nebo zeleniny...

0
před 6 lety Anywetta@

To je velmi zajímavé téma a také řeším, jaké a kde nakupovat ovoce a zeleninu. Také vím o jedné firmě, která pěstuje v ČR třeba jablka a opravdu hodně je stříká chemií. Ty jablka vypadají na první pohled krásně, jsou velká, barevná, jedno jako druhé. Ale už jsem poučená, že ovoce, které na první pohled vypadá dokonale, je ve skutečnosti spíše výsledek chemie.

Někde jsem se dočetla, že české ovoce a zelenina je dražší kvůli daním. Prý je lepší vyvést české někam do ciziny a pak přivést jako "dovoz".

Já osobně dávám přednost českým drobným pěstitelům a když není zbytí, tak českým věcem v supermarketech. Cizorkajné ovoce nebo zeleninu kupuju spíše výjimečně. Snažím se nakupovat to, co je zrovna v sezoně. Teď v zimě třeba i kvašenou zeleninu nebo sušené ovoce, které mi přijde lepší než paprika nebo okurky ze Španělska... Pojem bio zelenina je fajn, ve zdravých výživách bych si vybrala a i věřila, že je skutečně bez chemie. Jediné, co mě odrazuje je cena (kterou chápu, ekologické pěstování je dražší), ale je momentálně nad mé finanční možnosti. :-)

0
před 6 lety radim

Jablka jsou jedny z nejstříkanějších plodin.

0
před 6 lety Jana

Dokonce prý až 25x za sezonu!!!
A problém u jablek je navíc ten, že téměř ze všeho ovoce dokáže chemii i nejvíc absorbovat do sebe....

0
před 6 lety Slunew

my kupujeme jablka od místního malého sadaře - a ano stříká, ale jen 2 x za rok a to zcela v začátcích- rozhodně ne , když už se tvoří plody...a jablka má výtečná...prodává je podle toho, jak postupně dochází, takže v pohodě až do dubna se od něj dají brát....chce se to jen poohlídnou v okolí bydliště, zjistit, jak se dotyčný o zeleninu (ovoce) stará ...a není co řešit...u jeho souseda kupujeme zeleninu (mrkev, celer, dyne...)dokonce ještě minulý týden jsem u něj koupila gigant (sice už mírně scvrklý, ale na kedlubnové zelí dostačující...) a ceny ? u jablek od12-16 Kč/kg, hrušky (15-19 Kč/kg) a zelenina stejně drahá jak hyper-super, něco i levnější (třeba ty kedlubny...) takže chce to jen zapátrat v okolí....

0
před 6 lety Ája

No ono v dnešní době u nás koupit ovoce-zeleninu úplně bez chem.postřiků,tož zázrak!! Nevím zda věřit na 100% bio ,tam se odpovědi též rozcházejí. U farmářů ceny sice vyšší, jak kde,ale snad bez chemie,i když i to nám všude není úplně zaručeno. Pokud je možné,je nejlepší si pěstovat sami,ale to každý taky nemá.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 + 12


Přidat komentář