Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 23.7.2014 16:44
  • zobrazeno: 2387x
+
0
-

Pitný režim v ohrožení

Tak jsem se zase jednou díval na TV na zprávy. Velká chyba, obzvlášť v okurkové sezoně :-) Reportáž na ČT1 v hlavním zpravodajství Události - téma pitný režim. Redaktoři milují konflikt, kontrast, kontroverzi, zkrátka většinu slov začínajících na předponu "kon" :-) Reportáž (přikládám odkaz) se snažila vedle sebe postavit obecně uznávaný názor, že by člověk měl vypít vody v řádu několika litrů za den s názorem plastického chirurga, který vypije dvě skleničky vody denně a přijde mu to normální.

Mě to teda normální nepřijde. Když už konečně po tolika letech omílání, že je potřeba pitný režim dodržovat a dbát na to, kolik vody člověk vypije za den. Tak obzvlášť v letních dnech přijde plastikochirurg s tím, že málem jenom blázen by pil víc. To je prostě k pláči. 

Co si o tom myslíte vy ? Jste taky "aquaholici" jako já ? :-)
 

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele phov
před 4 roky phov

Jsem aquaholik. Piju hodně (řeč je o vodě a čajích), ty 3 litry denně to jsou bez ohledu na počasí. Nemám to tak, že piju, protože "se řiká, že se pít musí", ale protože mám potřebu pít. I během jídla, což by se prý nemělo. Asi všeho moc škodí..

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Záleží moc na okolnostech. Jestli se člověk hejbe, na okolní teplotě, co sní atd. Někdy vypiju denně třeba taky jen 0,5l. Ale taky někdy 7l.

1
Obrázek uživatele Louka
před 4 roky Louka

Přesně, jak říká Radim. Určitě záleží na teplotě ovzduší, věku, pohlaví a množství tělesného tuku. Jen se mi nelíbí, jak odborníci radí kolik přesně za den vypít vody, je to tak individuální, jako kdyby nám někdo říkal, kolik máme sníst jídla, když nás nikdo nikdy neviděl a neví, kolik vážíme, měříme, kolik je nám let a jakého jsme pohlaví a dokonce i každý organismus je jiný.

0
Obrázek uživatele Karlička
před 4 roky Karlička

:D To jsem se zase jednou nasmála. Chudák pan doktor. Lidi už nevědí co by, tak nám ještě vymluví pití vody? Buňky neustále potřebují přísun vody, celý organismus ho potřebuje. Jistě, množství je individuální, ale myslím, že kolem těch 2 litrů by to mělo být určitě. Sama na sobě pozoruju blahodárný vliv vody, pokud se mi daří vypít alespoň 2l. Pokožka je jemnější, vypadá zdravějí. Vyplavuje toxiny, čistí ledviny. Řekla bych, že se i míň potím. Taky se říká, že pokud máme pocit žízně, už v té chvíli jsme dehydratovaní. Voda je droga...? A co vzduch? Dva nádechy za den stačí, ne? :D Ach jo, nemám slov...

1
Obrázek uživatele Louka
před 4 roky Louka

Státe říkám, že je vše individuální a všeho moc škodí. Je pravda, že když už cítí člověk žízeň, tak je mírně dehydrovaný. Ale to je jako, když má člověk hlad, tak to je také špatné a mělo by se jíst dříve než máme hlad, a kdo to dělá? Když lidé potlačují žízeň a nepijí, tak je to špatné, ale naopak, když se pije moc, tak také zatěžujeme ledviny a není to dobré. Chápu asi pana doktora, ale je to vytržené z kontextu, prostě je to zase takové velké "BUM" v populaci.

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Tady mi někdo čte myšlenky.

0
před 4 roky Kuba

Od jednoho (alternativnějšího) doktora jsem slyšel výpočet na pitný režim: váha*0,03 a k tomu ještě přičíst 0,5 litru. Takže podle toho, kdo váží třeba 70kg, tak to vychází na 2,6 litru za den.

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Takže pokud má někdo 150kg při stejné výšce jako ten 70kg člověk v příkladu, tak má vypít 5l?
A pokud má 300kg tak jich má vypít skoro 10? A kam to bude lít?
Mě se to víc než nezdá ten výpočet. Hloupost.

0
před 4 roky Kuba

Tak je to asi orientační, taky se mi to u lidí nad dejme tomu 100 kg moc nezdá.

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Takže hloupost.

0
Obrázek uživatele planyy
před 4 roky planyy

Já bohužel vůbec skoro přes den nepiji. Vím, že je to chyba, většinou piji jen, když mám žízeň. Ale zase k obědu a k večeři mám VŽDY skleničku mléka bez ohledu na to o jaké jídlo se jedná.:D

0
Obrázek uživatele Louka
před 4 roky Louka

Ten výpočet se mi také zdá hloupý. A chtěla bych dodat, že mléko se nepočítá do pitného režumu.

0
Obrázek uživatele Danah
před 4 roky Danah

Naučila jsem se pít hodně čaje po ránu. Přes den už si jen udržuji pitný režim vodou, šťávou nebo čajem. Pití je důležitější než jídlo, podle mě. Vše v těle funguje na základě tekutin, i ten prášek se musí zapít, aby se rozpustil, viďte, pane doktore? Pan doktor s dvěma skleničkami vody je jen extrém. Jak správně říká mladá redaktorka na konci klipu, mnohem více lidí kolabuje z dehydratace. Jako moje kamarádka, co celý den cestovala po Praze a zapomněla pít, odvezla ji záchranka přímo z nádraží a strávila noc v nemocnici. Protože nebyla pojištěná, stál ji pobyt přes noc  7000 Kč. To už radši koupit tu balenou vodu, ne? :-))

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Někde jsem četl v rozhovoru o pitném režimu, že lidi, kteří nejedí maso nepotřebují tolik vody jako ti, kteří ho jedí. Je to jen jeden z kontextu vytržený citát... 
Já se snažím držet toho, že moč by neměla být tmavě hnědá ale takové zlatavá. Podle toho si reguluji i pitný režim. Teda reguloval bych, kdyby to bylo potřeba. Pravda je taková, že už poslední dobou většinou umím svému tělu naslouchat a proto v podstatě nepotřebuji nic dělat uměle, všechno je u mně tak nějak automaticky přirozené a správně. Tedy i ten pitný režim.
Tady je to ale myslím napsané dobře:
http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/37120-nepijete-prilis-mnoho-vody-zjistete-to

0
Obrázek uživatele Louka
před 4 roky Louka

Lidé co nejedí maso, nemusejí tolik pít, protože nejedí tolik aminokyselin, které jsou v produktech obsahující maso. Když metabolismus rozkládá AK, tak se při něm uvolňují jedovaté aminy, které odbourávají ledviny a ty proto potřebují hodně vody. Vysvětleno velmi jednoduše, ale neznamená to, že by se mělo o hodně méně pít, jen to vysvětluje to, že vegetariáni nemusí tolik pít. Ale je pravda, že se to dá jednoduše sledovat podle zabarvení moči.

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Zase s prominutím kravina, že nejedlíci masa mají méně pít. Zkuste si dát pořádnou (vegetariánskou) nálož  jednoduchých sacharidů ve formě pár set gramů sušených datlí a uvidíte jakou budete mít neskutečnou žízeň. Zabarvení moči vám v tomhle případě nepomůže. Možná to poznáte ochutnáním. Tělo není blbé. Stejně jako si řekne o víc vody při vylučování odpadů z bílkovin, tak si řekne o více vody při vysoké koncentraci glukózy, snězení moc slaného apod. S vegetariánstvím to nemá co dočinění.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Je třeba to číst v kontextu toho, co se píše v tom mnou odkazovaném článku. Sušené datle asi neobsahují moc vody :-) Ale s těmi škodlivinami a jejich ředěním to je pravda. Barva moči je spolehlivé vodítko s přihlédnutím k tomu, co jsme jedli. Např. po červené řepě nebude moč světle zlatavá, ale světle růžová.
A tělo by blbé být nemělo, ale u mnoha, špatně se stravujících je. Tak dlouho jej oblbují, až v mnoha případech zaměňuje pocit žízně za pocit hladu. Já už to tak nemám, ale měl jsem.

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

podle mně rty jsou jednoznačný ukazatel žízně pokud jsou suché napijte se pokud jsou popraskane znači to velkou dehydrataci . ještě bych dodal že piti neni jediny možny prostředek jak do sebe dostavame vodu mame tu napřiklad kuži a střeva , naše ovzduši obsahuje vysoke procento vlhkosti jak se ted koukam tak u mně v pokoji to je něco přes 60% . Ja osobně piju když mam žizen a to vodu filtrovanou přes reverzni osmozu, stejna voda se dostava do těla kuži. jinak pro zajimavost přihazuji članek o čtvrtem skupenstvi vody.
http://orgo-net.blogspot.cz/2013/10/ctvrte-skupenstvi-vody-ziva-voda.html
ps: ja sam z osobni zkušenosti mohu řict že po tydnu kdy jsem nejedl ani nepil (suchy pust) a dopřaval jesm si jenom koupel jsem krom žizně a propadu hmotnosti (1kg/den) nepocitil žadne negativní učinky na těle. TOHLE ALE NIKOMU NEDOPORUČUJI A NEBERU ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOSTI !! 

0
Obrázek uživatele elllzi@
0
před 4 roky sirius

Taky jsme na to koukali jako puci. Konecne se zacinalo dostavat do povedomi cechu, ze maji pres den doplnovat tekutiny, nejen lemtat pivo a kafe. A ted takova podpasovka! Dokonce od lekare a v nejsledovanejsim case :(  

2
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

zpět k chirurgovi - ani se nedivím, že příliš během dne nepije, já být na podchlazeném klimatizovaném sále, tak taky žízeň mít nebudu.....jinak pokud někdo nepije přes 1,5-3 l, když se nehýbe a nejsou extrémní vedra, tak je to naprosto v pořádku a pořád lepší, než když bude pít jen ty 2 skleničky....ono občas by si doktoři měli uvědomit, že jednak se o výživě na škole neučí (resp. jen zcela sporadicky a spíše jen u specifických onemocnění typu DM a pod.) a pak taky, že je lidi pořád ještě berou jako "ikony" neb mají tu moc pomáhat zachraňovat životy, takže jejich slova jsou "svatá" a měla by se určitě dodržovat.....

0
Obrázek uživatele stistko.petr
0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+stistko.petr
K tomu dodám jen: http://vimeo.com/89914391

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Ale to už jsme jinde :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Sorry, ale nějak tu blbne editace příspěvků, tak je tam odkaz 2x.

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

pěkné hlavně to že už si svoji realitu netvoříme sami ( je nám pěkně diktovaná od školky ) tak je to i s vodou nepijme tolik kolik potřebujme ale tolik kolik nám říkaji že je pro nás správne pit

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 2


Přidat komentář