Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 9.6.2014 12:41
  • zobrazeno: 1772x
+
0
-

Znáte paskalizaci ?

Původně, když jsem poprvé slyšel slovo "paskalizace", tak jsem myslel, že je to vtip. Myšleno ve vztahu k pasterizaci, ale ono se tomu v češtině opravdu tak říká :-) Podle pana Pascala, podle kterého se jmenuje i jednotka tlaku. A s tlakem paskalizace hodně souvisí - je to nový moderní způsob nechemické konzervace potravin všeho druhu.

Má samé výhody, není potřeba chemie, proces za využití velkého tlaku zlikviduje vše špatné co by v potravině mohlo být a zachová vše dobré i takové látky, které by byly zničeny starou dobrou pasterizací. Zní to skvěle, že ? Ono to vlastně skvělé je, konečně nějaká inovace kupředu - čerstvé potraviny se dají díky tomu uchovávat bez chemie dlouho dobu (v porovnání jak by dlouho vydržely bez žádné konzervace).

No a v čem je háček ? No samozřejmě, že je háček :-( A v tomto případě cena. Technologie je to drahá, nákladná. Takže zase ta chemie cenově vyhrává. Ale kdo ví, s technologiemi už to tak bývá, že první vlaštovky jsou ultra drahé a s jejich rozšířením se cena snižuje. Vzpomínáte kolik stál mobil v podobě kufru, který byl taková lepší vysílačka, v podstatě před pár lety ? Třeba se paskalizace také zlevní a dojde k jejímu širokému využití - aspoň bych si to přál. 

Co je mi známo, tak technologii používá např. Starbucks a v ČR Kofola pro svou řadu čerstvých freshů Ugo. Více o paskalizaci na www.paskalizace.cz a nebo se můžete přímo podívat na videa z provozu, která přikládám.

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Tak přesně jak píšete, já o paskalizaci již slyšela a to díky šťávám UGO, jinak dříve nikdy. Škoda, že takto nedělají více potravin... ale háček je hold háček no...

1
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

6000 atmosfér, to je brutálně vysoký tlak, který vyžaduje drahé tlustostěnné materiály. Dokonce i ta voda (a tedy i ty ošetřovaný produkty) se za takového tlaku zcvrkne o čtvrtinu (právě to ty bakterie zahubí).

Na pasterizaci stačí hrnec. A na to, abys tam vrazil kyselinu benzoovou, nepotřebuješ ani ten. S tím nic nenaděláš – dražší to bude vždy.

1
Obrázek uživatele Danah
před 4 roky Danah

Paskalizace? To je slovo. Kdyz jsem videla nadpis, napadlo me, ze Frodik kritizuje zkomoleninu slova paskvil. Tzv. paskvilizaci. :-))) 

1
Obrázek uživatele Frodik
před 4 roky Frodik

+Danah tak teď jste mě pobavila, nechte si ten název hned patentovat nebo vám ho odcizim. Myslím že spousta výrobců proces paskvilizace používá už dlouho :-)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Mám jen trochu mimostraní dotaz, jak již Frodik zmínil, tuhle metodu používají třeba šťávy UGO, které mám moc ráda pro své čisté přírodní (nezkažené) složení, ráda bych si je uchovala i třeba na cesty apod. (ale u nás je neprodávají) - z toho plyne má otázka, jak moc myslíte, že bych je "znehodnotila" když bych si je zamrazila? V podstatě by to mělo být stejné jako u mražení ovoce ne?
Zde tedy konkrétně čerstvé ovocné šťávy..;)

0
Obrázek uživatele Danah
před 4 roky Danah

Frodiku, je to pravda s temi vyrobci. Slovo <Kvalita>  bylo vytesneno a nahrazeno paskvilizaci. o)))))))))

0
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+Lucka Nebál bych se toho. Nanejvýš to lehce ovlivní chuť. Občas mrazím i mléko.

Stejně dobře ale můžeš zamrazit neošetřenou šťávu, a také vydrží celý rok.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Počítám, že možná bude i jiná konzistence, ale také myslím, že to není nic proti ničemu, jinak mléko a sýry mrazím také, hlavně na zimu, kdy kozičky nedávají :)
Tak ona ta š´táva od UGA je právě ošetřená neošetřená - tedy tou "paskvilizací" jak pěkně Danah napsala :D Samozřejmě paskalizací, ale ráda bych si je "nasyslila" a pak podle potřeby brala s sebou na cesty apod., protože u nás se nikde poblíž koupit nedají...

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Nevím, jen přemýšlím nahlas:
tuto metodu neznám a čtu o tom teď poprvé. Ale mám takové tušení, že háček by mohl být i v tom, že při velkém tlaku vzniká i vysoká teplota, která by mohla zničit vitamíny... Co si o tom myslíte vy?

1
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+Jana Nárůst teploty je úměrný míře stlačení. Kapalina není plyn, a i při tak šíleném tlaku zmenší svůj objem jen asi o 25%. Samotné stlačování se odehrává v lázni se studenou vodou, která toto teplo stačí odvést.

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Stando, děkuji za informaci - ráda se budu pídit po takto zpracovaných potravinách!

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 4 - 4


Přidat komentář