Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 30.1.2014 11:32
  • zobrazeno: 1402x
+
1
-

Těšíte se na olympiádu ?

Za pár dní bude olympiáda. Těšíte se na ni ? Já každým rokem míň. Když si vezmu, jaké byly pohnutky a myšlenky za jejím vznikem, tak se sám sebe ptám, kam se vytratili ? Přikládám názory dvou lidí, kterých si vážím, MUDr. Hnízdila a ekonomky Markéty Šichtařové, myslím, že oba to vystihli velmi dobře. 

Ta tam je doba, že by se dalo mluvit o nějakém olympijském duchu, vznešených myšlenkách a nedejbože čistém sportovním soutěžení. MUDr. Hnízdil se problematice dopingu věnuje dlouhodobě a je to tak, jak říká - hranice lidských možností byla prakticky ve všech sportech již dosažena. Být lepší, znamená buď používat doping, mít genetické předpoklady ke specifické aktivitě a nejlépe oboje. Představa, že si dá kdokoli z lidí doping a bude vyhrávat závody je nesmyslná. Bez obrovské dřiny by to nešlo. Ale když chce člověk vyhrát, tak v některých sportech je nemyslitelné, že by se vešel bez dopingu aspoň do TOP 10. 

Olympiáda má nesporný motivační význam, ten se jí upřít nedá. Jenom kolik mladých rychlobruslařů se vyrojilo, když Martina Sáblíková sbírala s přehledem medaile ve Vancouveru. Jednou jsem se s ní potkal, bavil - mám k ní obdiv, dřina a výsledky jsou obdivuhodné. Ale když se na ni člověk dívá zblízka, vidí, že nemá standartní stavbu těla, tuk nikde, samá šlacha. Její spotřeba kyslíku je úplně jiná než jejích soupeřek, které vypadají se svými svaly proti ní jako obři. V mnoha sportech jsou takový sportovci, třeba Michael Phelps, absolutně jiné proporce těla než je běžné, ideální na pohyb ve vodě. Je dobré, když se lidé a hlavně děti nechají jejich výkony motivovat, aby se zvedly z gauče a začali se hýbat. Ale na druhé straně je potřeba mít na paměti, že jejich výkony, které obdivujeme jsou pro běžné smrtelníky i z dálky nedosažitelné.

Ale co mě vážně na olympiádě točí, je, jak cenzurovaná a komerční událost se z toho stala. Sportovci nesmí během olympiády sdílet žádné obrázky, nedejbože videa a vůbec se k celé akci jakkoli (jinak než pozitivně) vyjadřovat. Hm, tak kdyby byla organizátorem Severní Korea, tak bych to chápal. Ale olympijský výbor, který by měl být obhájcem těch nejvznešenějších myšlenek tvrdě vše cenzuruje a vydírá za porušení pravidel nekompromisním vyloučením z celé akce. Br, je to zkrátka fuj fuj fuj. 

A co teprve ten komerční aspekt. Všechny značky a loga jsou zakázané. Platit se může s jedinou správnou platební kartou, k jídlu si můžete dát jen jediné správné olympijské jídlo - hranolky strýčka Maca, atd... Třeba jsem jenom zaspal dobu, ale pod olympiádou si představuji něco trochu jiného ... volnost, svobodu, čistý sport, fair play. Nic z toho ale nevidím, bohužel ani u pořadatele.

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Tak to naprosto souhlasím, mám stejný názor. Navíc mi vadí, že také záleží, z které země sportovci jsou, a když má ta která země více špičkových,/ například lyžaři v Rakousku/, tak mají hold někteří smůlu, protože jsou dány nesmyslné limity. Myslím, že je to vůči těm, kteří se nedostanou na olympiádu, ač by měli šanci na dobré umístění velice nespravedlivé. Měli by mít možnost jet všichni, které můžou poslat jednotlivé země a pak ať rozhodnou o případném postupu do hlavní soutěže nějaká kvalifikace. Ale to bylo jistě pro pořadatele zdlouhavé a jistě nákladnější, méně sponzory sledované a nevím jaké ještě jiné důvody jsou. Mám takový pocit, že olympiády se konají hlavně pro sponzory, pořadatelské země a různé funkcionáře...Já sportovní pořady sleduji, občas si nějaký pustím, je to pořád lepší než různé seriály. A hlavně u nich žehlím...

1
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

Mluvíte mi z duše, dívám se na to úplně stejně. Spíš mám pocit, že už výraz "olympiáda" tomuhle šílenství ani neodpovídá, jako by samotný sportovní výkon, o který by mělo jít především, byl jen v pozadí, jako doplněk - hlavní cíl, jak se to alespoň jeví, je nakrmit všechny sponzory a hlavně nejvyšší pány - pořadatele. A když už jsme u toho výčtu negativ, nemohu teď článek najít, ale např. jen na medaile vyvraždili kvůli "kožešinovému zavěšení" medailí tisíce zvířat... vyjadřoval se tam k tomu i jeden náš sportovec, tuším Šlesinger(?), který je záasdně proti takové činnosti...
Takže když to shrnu, buď jsem "zaspala dobu" stejně jako vy :) a nebo by se měl někdo nad tím pořádně zamyslet (a my to nejsme)... je smutné, jak zaniká všechno, co kdysi ještě mělo určitý smysl a pravidla...

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Těším se normálně. Dnes jsou potřeba peníze a když si uvědomím, co všechno za to berou, že umí zaběhnout nějaký čas, skočit, co nejdál atd.. Měli by se vyzdvihnout lidi a odměnit, kteří si to zaslouží. Určitě je pro mě důležitý ten, co mi vyrábí jídlo, nebo něco opraví. A takoví sportovci, když jim nevyrobí někdo něco k snědku, tak jsou nahraní, nebo jim bude hořet dům, taky to sami nespraví. A přitom tito lidé nasazují i život. Nikdo je neocení, nikdo o nich nemluví, tady se měli lidé vyzdvihnout. To samé herci, pobaví, zpěváci, zlepší náladu, ale proč všichni za tohle berou takové prachy?

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Ještě pro doplnění, ano je to šaškárna. Zajímalo by mě, jestli sportovci něco přispívají pro chudé a nemocné? Já bych jim to zavedla povinně!

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Sharunka: já myslím, že takhle od stolu se to lehce řekne, ale nejdříve se to chce stát vrcholovým sportovcem a projít si veškerou tu dřinu a pak se rozhodnout zda chci platit povinně. Daně myslím platí všichni a z těch lyží, bruslí a hokejek je zaplacena daň. 

0
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Vrcholové sporty jsou také dost rizikové pro zdraví dotyčného, nejen trvalým přetěžováním a poměrně brzkým odchodem do "důchodu", ale někdy i riskují život (stačí špatné šlápnutí). Ano olympiáda je o penězích, ale spíše u pořadatelů. Myslím že zde v ČR, je to jedna z mála věcí na které ještě můžeme být hrdí, když naši výborní sportovci přivezou nějaké ocenění. Je dobré, když naše malá země dá vědět celému světu, že tu jsou šikovní lidé. A co se týká příspěvků na chudé a nemocné+sharunka03koho tím konkrétně myslíte? Každý kdo chodí do zaměstnání si myslím přispívá dostatečně a kolikrát je na tom hůř, než nějaký nemocný. Ne každý nemocný může zůstat doma, je plno lidí s velkými problémy ale o nějaké pomoci si mohou nechat jen zdát.

1
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Já si myslím a tím moc nesouhlasím s sharunkou03, že i sportovci jsou pro nás všechny důležití. Neumí sice nic vyrobit ani spravit, ale mohou přitáhnout ke sportu mnoho lidí, hlavně dětí, které ke sportu vedou jejich rodiče, kteří fandí nebo sami provozují některý sport. A myslím, že se shodneme všichni, že spotovní využití volného času je lepší než dlouhodobé sledování televize, posedávání u počítače nebo jen poflakování po ulicích, jak se dnes často děje. Také úspěchy našich sportovců přináší lepší náladu lidem sledujích sportovní dění a také jak píše Stana, hrdost na příslušnost k naší zemi. Souhlalsím s sharunkou03 v tom, že je plno lidí, kteří by si zasloužili, abychom o nich věděli, abychom se mohli seznámit s prací různých kapacit ve svých oborech. Ale bohužel doba je taková, že se více dovíme o hercích, zpěvácích a různých bavičích, než o například vědcích, lékařích a dalších obdivohodných lidech.Žijeme v době, kdy se více klade důraz na tom, jak člověk vypadá než co umí. Když otevřete jakýkoli časopis, dovíte se, čím se líčit, jak se strojit, je zde plno receptů. většinou nepoužitelných, a hlavně plno reklamy na produkty, které nás učiní krásné a zdravé. V některých časopisech je reklamy více než článků. Ale o tom, kdo něco vytvořil, vymyslel nebo někoho potěšil, se nic nedovíte. Sportují děti a lidé přinášejí i více peněz do společnosti. Přece jenom si musí vše potřebné ke své spotovní aktivitě koupit a tím odvádí nepřímo daň státu. Tak máme ze sportovců užitek všichni. Já jsem v mládí sportovala a vím, co peněz to rodiče stálo. Není to rozhodně jednoduché a v dnešní době je vše ještě dražší. A jen velice málo sportujících dosáhne úspěchů, které by jim přinesly větší finanční prospěch. A jestliže někdo patří ve svém snažení k nejlepším na světě, tak je jen v pořádku, že je i dobře finančně oceněn. To, že lepší peníze nedostávájí například vědci či záchranáři, není vina sportovců, ale našich politiků, současného nastavení priorit, životního stylu, který preferuje povrchnost a neúctu k běžné lidské práci. 

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Já jsem myslela v porovnání s ostatníma lidma. Kolikrát lidi taky dřou a nejsou vůbec nebo o dost méně oceněni, než sportovci, to že je to dřina s tím se musí počítat, protože nic není zadarmo, ale tohle je třeba nepoměr. Já si vždy budu vážit lidí, kteří něco umí udělat pro druhé, než třeba sportovců,toť vše. Je to o předhánění se kdo co lépe udělá, jinak samozřejmě se mi některé sporty libí, třeba krasobruslení a u lyžování to je taky napínavé. Na druhou stranu nepobírám a moc mě nebaví se koukat na ten curling, nebo jak se to jmenuje. Jinak mě sport cizí také není zrovna třeba mám ráda lyže, a tak ráda sjezduju, bruslím atd. Učili mě k tomu i mého bráchu od mala a spoustu jiných sportů.

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

A kolik by jste chtěla, aby takový sportovec si mohl vydělat? půl milionu ročně? míň? vic? a pak už vše ostatní odevzdat? já myslím, že každý má nějakou volbu a pokud se chce stát někdo sportovcem protože si myslí, že je to takový byznys a bohatství ať jde do toho, přeci mu nikdo nebrání. Jenže ono to není tak jednoduché co, Každý den vstávat a jít trénovat. Taková Sáblíková neměla prakticky dětství, jezdila doma v chodbě po desce sem tam do zblbnutí a trénovala na rybníku, určitě si vše co má právem zaslouží. 

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Když ono není možné určit,  kolik peněz si kdo zaslouží, ať už je to sportovec nebo někdo jiný. Ačkoli se to může zdát nespravedlivé, že třeba Sáblíková má vysoké příjmy /alespoň se domnívám, když ji vidívám v reklamách/, ale je to prostě tak, je v tom, čím se zabývá jedna z nejlepších na světě a tím je to dané. Každá profese je nějak hodnocena, lidé, kteří opravdu tvrdě pracují fyzicky, většinou nemají tolik peněz jako ti, kteří při práci používají hlavně hlavu. Něco vymyslet, vytvořit, zdokonalit, použít nové myšlenky a postupy se budou vždy hodnotit více než třeba práce kopáčů. Záleží na rodičích, kam nasměrují své malé děti, zda se jim věnují, dají jim základy, z kterých si pak budou moci vybrat, co by je bavilo a čím by mohly být. 

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

No to je jejich volba někdy člověk volbu nemá a musí dělat, co je. ne každý může být sportovcem.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Blbne mi tu to editování :-(

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Někteří jsou třeba sportovci proti své vlastní vůli, co my víme. 

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

to je pravda, ne každý může být sportovcem, ale můžeme jim alespoň držet palce, ať se jim podaří na co nejlepší výsledek:-)

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

No to můžeme. By mě zajímalo taky, protože člověk není běžně o tom informovaný a nechci na nic narážet, jen mě to zajímá. To oni třeba dostávají ten plat řekněme za to jestli podají dobré výsledky nebo jak oni to vlastně mají? a ty medaile asi taky budou z drahých kovů, že? Kolik by stálo, kdyby se ta medaile prodala?

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Já se domnívám, sportovci, třeba atleti, kteří se pohybují v rámci republiky, jsou placeni svými zaměstnavateli, mají nějaký daný plat, dle smlouvy /například Dukla Praha a podobné kluby/. Těm, kteří jsou lepší, jezdí do ciziny na závody. kam je pozvou pořadaté, jim připadá startovné a pak mají stanoveny další peníze podle toho, jak se umístí. Vše je dáno smouvami, sportovci mají většinou své manažery. A pak ti opravdu nejlepší na světě, ti mají vše jako druhá skupina, ale samozřejmě ve větším měřítku a pak je o ně zájem v reklamních společnostech a tím se jejich finanční ohodnocení násobí. Je třeba si uvědomit, že těchto es je opravdu málo, měli bychom si jich vážit, což myslím každý rozumný člověk dělá. 

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Ještě dodatek  - u nás se platy nezveřejňují, to platí i u sportovců. Jen víme, kolik si vydělají politici, ale taky asi jenom sporadicky, ale tam bychom to měli vědět, protože je všichni platíme ze svých daní. Vzpomínám si, že před lety prodal své medaile Lukáš Pollert a výtěžek věnoval charitě. Byl z toho veliký humbuk, všude se to probíralo, ale on tenkrát říkal, že pro něj nemají zase tak velkou hodnotu, protože se závodů nemohli zúčastnit všichni, někteří se kvůli omezení ze strany pořadatelů nedostali na start. Kolik tenkrát dostal, nevím, ale byla to poměrně velká částka a dlouho se o tom debatovalo.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

No a takových lidí, jako je Lukáš Pollert, za to co udělal, taky málo. :-( A to je přeci také každého věc, jak si s tou odměnou naloží. Někde ale myslím zveřejňovali nějaké hokejové zápasy, a byly to pěkné pálky to co oni měli za jeden zápas to si vydělá u nás člověk tak možná za rok.

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

No ano, hokej a fotbal, to je úplně jiná kategorie, také tenisté, pak už jen opravdové špičky...

2
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Oblast sportu a odměňování sportovců je podle mne vrchol ledovce, který se jmenuje pokřivený žebříček hodnot naší, tzv. "civilizované" společnosti. Je to hlubší problém. Není to o těch sportovcích a jejich platech, ale právě o té pokřivené společnosti.

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Takže by měli sportovat, ale zadarmo? Vy chodíte do práce taky zadarmo, to pokřivené není? Kdaž jsem byla malá a účastnila se dni děti, výherce dostal čokoládovou kulatou odměnu. Myslím, že je správné odměnit někoho za výkon, ať už v oblasti sportu nebo v práci. 

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

To přeci nikdo neříká. Mluvím o celkově pokřivených hodnotách společnosti, kdy např. za zábavu jsou lidi ochotní dát o 3 řády vyšší částky, než za vzdělání, kdy lidi berou za stejnou práci různé peníze a to opět v řádech, kdy "práce" nevytvářející žádné hodnoty je honorována mnohem více, než práce hodnoty vytvářející, a mnoho dalšího. A pokud sportovci dělají sport, a jsou aspoň vzorem, budiž. Když pak v reklamě dětem říkají, jak je zdravý cukr, tuk se 7% kakaa, alias Nutella, pak něco v pořádku není. Ale cokoli napíšu, je jen napadnutelná věc, která je vytržená z celkového kontextu. 

1
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Proto jsem se raději ptala, jak to myslíte, protože odměňování sportovců je podle vás pokřivený žebříček hodnot. A tak jak jste to napsal, vyznívalo pro mě, že asi mají sportovat, ale bez odměňování. 
U mě je pokřivení hodnot společnosti závist, krádeže a nevěra. Odměňování sportovců do nich nezařazuji. Každý, ale máme jiný názor na různá témata a o tom diskuze také jsou. A osobně jsem ráda, že za různé práce nejsou stejné platy. To bych v životě neměla možnost si vydělat za snahu více.
Souhlasím s vámi, že za zábavu jsou lidé ochotni utratit třeba celý plat, zejména propít ho v hospodě. O tom jste však zprvu nepsal.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Ne nepsal, protože problémů v rovině hodnot má společnost mnohem více, proto jsem psal, že vše, co člověk v tom ohledu napíše, je vlastně vytrženo z kontextu. Psal jsem, že je problém v tom, že za stejnou práci jsou různé odměny. Ne, že za různou práci jsou různé peníze. Jen si vemte rozdíl žena/muž. A to, že za židli vyrobenou v Číně zaplatíte 20 centů, kdežto za židli vyrobenou v Německu 20,-€. Oba stolaři vynaloží stejné úsilí, jen je rozdíl v odměně, a to řádově. Bankéři si hrajou ty své virtuální hry na státní dluhy a vydírají státy. Přitom, kdyby teoreticky všichni splatili své dluhy, zůstanou Židům v ruce jen ty jejich vytištěné bezcenné papírky ničím nepodložené a celý systém se jim zhroutí pod rukama.Proto k tomu nikdy za tohoto systému nedojde a dělají vše pro to, aby nedošlo. Mj. i tohle je to pokřivené vidění světa a hodnot.

0
Obrázek uživatele skver
před 5 lety skver

Ráda se na olympiádu dívám. Je to relax.

S názory pana doktora Hnízdila souhlasím. Zrovna včera jsem si pouštěla video kde o tom povídal.

Vím, že když člověk nahlédne do zákulisí, tak to už na pobavení není.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 3 + 11


Přidat komentář