Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 18.1.2014 13:19
  • zobrazeno: 1075x
+
0
-

Lidé, kteří neví, neví, že neví

Tenhle článek jsem si přečetl s potěšením. Víceméně jsem přirozeně tušil to co je v něm napsáno - je to přeci logické, lidé, kteří něco neví, tak neví, že to neví :-) Ale dva pánové to zkoumali a podle nich to pojmenovali Dunning-Kruger efekt.

Vím, že jsou případy, kdy lidé přijdou o končetinu a někdy jim dlouho trvá si sami sobě přiznat, že ji nemají. Zřejmě je to nějaká vlastnost našeho mozku, která je v nás naprogramovaná. Ta pak způsobí to, že lidé jsou ochotni uvěřit, že letadla nás práškují a ještě tomu dají název chemtrails :-) A můžete mít tisíc věděckých argumentů, které to zcela jasně a pochopitelně vysvětlují. 

Tím neříkám, že by se každému vědci mělo bezmezně věřit, to v žádném případě. Naopak, kritický pohled, vlastní úsudek a jak my v Čechách říkáme "selský rozum" jsou možná ještě důležitější než samotné vzdělání, bez kterého se ale taky neobejdeme. Jde o to, že ale přesně to je v nás celou dobu v našem školství urputně popíráno. Nevím, možná je to teď už lepší, než to bylo dříve. Moc bych si to přál, ale moc tomu nevěřím.

Abych to shrnul, ten odkazovaný článek určitě doporučuji k přečtení :-)

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele Stana
před 4 roky Stana

Asi to bude částečně vrozené. Často jsem vypozorovala obdobný jev. A to u lidí, mající obrovské sebevědomí ohledně svého vzhledu. Každý jsme nějaký, ale často jsem se setkala s lidmi, kteří krásou moc nevynikali, nicméně si připadali velice krásní, tvrdili to sami o sobě a vystupovali velice sebevědomě. Nejednalo se ale o žádné modely. Často naopak, neupravené, neučesané...ale sebevědomé vystupování bysme mohli závidět :) Tím nechci nikoho urazit, ale často se stává, že krásné modelky si o sobě často mysleli, jak jsou ošklivé, než je někdo objevil. A ošklivky zase kypí přehnaným sebevědomím :)

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 9 - 3


Přidat komentář