Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 17.1.2014 12:46
  • zobrazeno: 1945x
+
1
-

Není sýr jako sýr

Už jsem ho držel v ruce, cena se mi zamlouvala, ve složení žádné barvivo, byl jsem spokojený. Mluvím o 45% Eidamu bločku. No jo, ale přeci jenom plátky by byly praktičtější a koukám, že stejný výrobce dělá i 45% Eidam na plátky. Balení je stejné, ale jak na to koukám z blízka, vidím, že plátky v sobě mají barvivo Annato. Hm, to mě docela dopálilo. Stejný výrobce, stejný sýr a že by v jednom barvivo bylo a v druhém ne, jak to uvádí výrobce ? Otočil jsem, zkoumal jsem barvu a nelišila se ani v nejmenším odstínu.

Ono je to i logické, výrobce dělá blok Eidamu a buď ho prodá na bločky nebo nakrájí na plátky. Přeci nebude dělat dvě receptury jenom podle toho jak se potom bude krájet. Takže jaký si z toho udělat selským rozumem závěr ? Buď je barvivo v obou, nebo ani v jednom, ale s největší pravděpodobností jedno označení obalu se složením bude špatně. Vzhledem k nažloutlé barvě sýra bych si tipnul které bude to chybné...

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Jana
před 5 lety Jana

A když se mi stane něco podobného, jako Vám, Frodiku, jak bych měla postupovat? resp. přemýšlím, co dělat, abychom se
1) dopátrali, kde je pravda?
2) zajistili, aby byl výrobek okamžitě stažen z trhu
3) případně aby byl výrobce potrestán?

Já se v tom nevyznám, ale chci se zeptat, nevíte (někdo), co pro to udělat, aby se stalo výše napsané?

Představuji si, že bych zavolala na ČOI-ku, ta by přišla (urychleně) na kontrolu do daného obchodu, vzala oba vzorky, ty otestovala, zjistila výsledek a v případě porušení zákona (ne/pravdivá deklarace výrobku) by stát či ČOI-ka uložila sankci?

Lze takto postupovat? Resp. má to smysl? Nevíte někdo, jaká je praxe?
Moc otázek, já vím. Ale ráda bych tímto způsobem trochu šlapala na prsty výrobcům.

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Jana Potraviny má na starosti Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) - jejich web je szpi.gov.cz. Ti jsou oprávněni a povinni na váš podnět reagovat, jít na kontrolu a zpětně vás informovat o jejím výsledku. Už jsem podněty podával a vždy to velmi dobře fungovalo.

Konkrétní informace pak jsou přímo na jejich webu tady

I v tomto případě podám podnět a výsledek mě velmi zajímá, protože mě to jako spotřebitele štve. Vybírám si sýr bez barviva a dopadnu tak, že skončím se sýrem s barvivem a falešným dobrým pocitem, že jsem nakoupil dobře. 

0
Obrázek uživatele Jana
před 5 lety Jana

Už studuji jejich stránky. Je skvělé, že jsou povinni Vás informovat o výsledku šetření. Měla jsem právě strach, že zavolám - oni poděkují - a víc to nebudou řešit - resp. budou, ale já už se nedozvím, jak vše skončilo.
Také se mi líbí, že si mohu jakýkoliv výrobek nechat otestovat (tedy za úplatu, to je logické). Dívnu se na ty laboratoře a zjistím, jaká je sazba.
Každopádně samé dobré zprávy takhle při pátku : )
Děkuji za tip a rychlou odezvu!

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

To jsem zvědavá, jaký bude výsledek. Ono se klidně může stát, že ačkoli vypadají sýry stejně, může jeden být bez barviva. Vím naprosto přesně, že u nás v mlékárně dělají různá čerstvá másla podle toho, kdo si jejich výrobu objedná, který market ho bude prodávat. A jak jsem zjistila, ačkoli vypadají stejně, mají stejné složení, chuťově jsou rozdílná a mají i jinou konzistenci. A také pochopitelně cenu. Pouhým okem nemusíme vždy poznat, co je ve výrobku, také záleží na světlech v obchodě.

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+alena.prchlikova@ Ano, ta možnost, že je vše v pořádku tady je. Ale na druhou stranu, jsou to 2 sýry od stejného výrobce, stejného typu a porovnával jsem je vedle sebe se stejným světlem, rozdíl tam prostě nebyl vidět. I cena je stejná - jiné je jenom to nakrájení. No bude to ještě detektivka :-)

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Napište, prosím, výsledek pátrání. Já potraviny prodávám, moc by mě zajímalo, jaké bude vysvětlení.

0
Obrázek uživatele zora131
před 5 lety zora131

Tak pravé máslo znám pouze krájené z farem. Nejvíce podobné máslu je Jihočeské máslo. Musíme rozlišit máslo a čerstvé máslo. Čertsvé máslo je to,co já osobně kupuji. To neseženete v mlékárně, ale pouze na farmách. Má spotřebu max. 10 dní, ne tři měsíce. Když narazíte na opravdové máslo, pak nechcete již jíst náhrady.

1
Obrázek uživatele zora131
před 5 lety zora131

Musím se vyjádřit k sýrům, u všech potravin platí, čím kratší doba spotřeby, tím kvalitnější. Čerstvý bílý sýr z farmy nenahradí žádný jiný ze supermarketu a může se nazývat klidně farmářský sýr.
Nechoďte nakupovat do marketů, ale do farmářských prodejen, pak teprve poznáte pravou chuť všech mléčných výrobků.Vřele doporučuji . U nás máme to štěstí, že farmářskou prodejnu máme a mají vše čerstvé a vynikající kvality.
Ale i zde platí není farma jako farma.

0
Obrázek uživatele zora131
před 5 lety zora131

Jo, právě jsem si vzpomněla mají i stránky www.krajankasp.cz i snad facebook. Mrkněte co jíme my na Hané!!

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 + 9


Přidat komentář