Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 30.12.2013 09:11
  • zobrazeno: 1244x
+
7
-

Chemie je ve všem, není co jíst

Většinou mě vyprovokuje k napsání pár řádků nějaká negativní zkušenost. V tomto případě to byly diskutující v diskusích pod videi A dost na téma skryté glutamát a aspartam. Ano, porušil jsem vlastní zlaté pravidlo tyto diskuse nečíst :-) Kvalita příspěvků se pohybuje mezi bahnem a žumpou, takové nestojí za čtení, natož komentář. 

Víc mě ale mrzí lidé, jejichž názory se docela často opakují a znějí podobně, co jsem napsal do nadpisu. Ve všem je chemie, éčka, sajrajty, náhražky, to bysme nemohli jíst nic. Tohle mě vážně štve. Většinou to nejsou hloupí nebo neschopní lidé, protože takové názory slyším i od lidí, které znám osobně. A u nich vidím, že to plyne z nějakého automatické lhostejnosti o své zdraví a potraviny a vypuštěným komentářem typu "to bysme nemohli jíst nic", si vlastně sami sobě potvrdí a odůvodní svůj dosavadní způsob života. 

Zlobí mě to proto, že vím, že to tak samozřejmě není. Výběr potravin máme velký a bez velkých obtíží si každý může najít kompletní spotřebitelský koš kvalitních potravin a vůbec neplatí, že by byly cenově nedostupné. Když se mluví o ceně, tak nejde porovnávat jen jednu potravinu, ale její vhodnost četnosti v jídelníčku, apod.

Zkrátka, výmluva, že chemie je ve všem, tak to nebudu řešit a budu si jíst dál, co jím celý život mě zvedá ze židle. Je to vážně hloupý názor. Ano, můžete říct, máme demokracii a svobodu a každý ať se zařídí podle sebe. To je pravda. Ale podívejte se na to důsledně. Kdo určuje kvalitu a potažmo i cenu potravin vyráběných výrobci a nabízených prodejci ? Vždy jen spotřebitel, i když se často a opět rádi alibisticky obviňují výrobci. Pravidla trhu jsou naprosto jasně daná. A nalijme si čistého vína, drtivá většina spotřebitelů kvalitu potravin "řeší" v akčním letáku a my - informovaní spotřebitelé, kteří se zodpovědně rozhodujeme co koupit - jsme minorita. A právě ta lhostejná většina, co se tak ráda vymlouvá na všechny ostatní a píše alibistické komentáře, že by nemohli nic jíst, kdyby studovali etikety, určitě co se bude vyrábět, i nám všem ostatním. 

Ještě smutnější to pak je, když se s takovými lidmi bavím a argumentují tím, že nemají čas a nerozumí etiketám a složení, apod... Ale z pokračujícího rozhovoru zjistím, že naprosto přesně jsou schopni chronologicky odvyprávět poslední dění kolem Ivety B. a nebo hodinu řešit kdo je z politiků větší vůl. V takovém kontextu je to vážně smutné. 

Ale abych skončil pozitivně - vždy se snažím každému, kdo má o to zájem, ukázat, že to jde. Že lze vybírat mezi horšími a lepšími potravinami, že zdravé nakupování nemusí být drahé a zdravé vaření složité. A těší mě, když několik takových ulovených "dušiček" pak vidím, že se mi podaří inspirovat a vzbudit v nich vlastní zájem o to co jedí. To je totiž jediná cesta k nějakému zlepšení. Natočení videa s velkou sledovaností je fajn, ale pro většinu lidí, kteří ho vidí problematika začíná a končí s jeho začátkem a koncem, ty aktivnější napíší komentář, že by nemohli jíst nic. Jenom když se v člověku zapálí motivace a vlastní zájem, tak začne něco řešit. 

Děkuji všem, kteří dočetli až sem :-)

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

Dnešní doba nabízí skutečně možnost výběru. Kdo si stěžuje na cokoliv, nemá dostatečnou vůli a odvahu provést změnu..je to jenom omlouvání sebe samého..
Další fráze, která mě od druhých často udivuje: "Na něco člověk umřít musí"..Pravda, už dávno pominula doba, kdy lidé umírali na stáří..Dneska je to samá rakovina, infarkt,...Lidé jsou sami k sobě bezohlední a neváží si toho nejcennějšího - zdravého těla i ducha..

3
Obrázek uživatele Jana
před 5 lety Jana

I já se často setkávám s podobnou odpovědí, dříve mě to také zvedalo ze židle, také jsem často zapáleně vysvětlovala, že to s tou zdravou stravou není tak špatné apod., a stejně se nic nezměnilo, lidi odpovídali stále stejně jako vám a ještě se na mě někteří obořili, nebo ze mě rovnou udělali "tu pipinu, co jí jen bio".
Přestalo mě to bavit. Ale nerezignovala jsem, jen jsem změnila taktiku.
Když se mě někdo zeptá, co dělám, že jsem tak:... usměvavá, vypadám tak dobře, nemám žádný vrásky, ...... apod., prostě, když mi někdo zalichotí a formálně se zeptá, jak to dělám,
vždy mu odvětím: "to je tou zdravou stravou/ tím přírodním olejem, co používám"... apod. A to byste koukali, jak lidi zbystří a chtějí vědět podrobnosti! : ))))
Už nikomu neříkám své názory, jen odpovídám na dotaz : )

1
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

Také kolem sebe dnes a denně slýchám tyto komentáře, ale zdravím a dietním jídlem člověk ulehčí svému organismu. Když jsem se já vzdala tučného jídla, přestala se nezřízene ládovat, pocítila jsem úlevu. Organismus tak nevkládá tolik energie do trávení, ale raději do činnosti mozku, např. 
Já jsem teda student, nevařím pro rodínu, nicméně bez větších problémů poskladám nákup na týden za CCA 400,- potravinami bez ecek a nemůžu říct, ze by to byla jednotvárná strava. Člověk pro komercne nabízeny sortiment nevidí, jaké různé chutě existuji a porad je co nového zkoušet. Lide jsou prostě pohodlní a líni starat se o své zdraví a psychiku.

1
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

Skvělý článek vystihující i moje slova... abych neopakovala, souhlasím s ženami co psaly přede mnou :)
Pokud si někdo myslí, že bez chemie by nemohl jíst už nic, ať si tedy nic nejí :) Moc se mi líbí věta Jany - "Už nikomu neříkám své názory, jen odpovídám na dotaz". Také už nikomu nic nevysvětluji a nevnucuji, je to marná snaha. Frodik to opravdu vystihl přesně! ;-)

1
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Jana  Chápu a rozumím, jak to sklouzne k "bláznovi co jí jenom zrní", tak to už taky nemám náladu :-) Váš tip je dobrý, ale obávám se, že aplikovatelný jen ženy. Takže na chlapy se musí jinak.

Nedávno jsem na jedné akci viděl moc pěknou statistiku (nevzpomenu si, jestli zdroj dat byl ČSÚ nebo SZÚ, ale dohledatelné to je), kde byl prezentovaný zajímavý údaj. Průměrná doba dožití u mužů a žen vztažená ke vzdělání. Mezi vysokoškolsky vzdělanými ženami a ženami se základním vzděláním je rozdíl 3 roky. Mezi vysokoškolsky vzdělanými muži a muži se základním vzděláním byl rozdíl v průměrné době dožití 18 let ! To mě vyrazilo dech, takový rozdíl jsem vážně nečekal, i když mi bylo jasné, že bude větší než u žen. 

Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, jaké to má důvody. Určitě svou roli hraje i náročnost zaměstnání, fyzicky namáhavá práce v dolech se asi někde odrazí oproti pohodě v kanceláři. Ale v té kanceláři je zase často stres a ten svůj nesporný vliv na délku života má taky. Ale když se na to podíváte v praxi. Zrovna jsem se vrátil z nákupu, kde otec svému synkovi kontroloval složení potravin a filtroval mu jeho nákup :-) To mě vážně potěšilo. Venku jsem viděl, že otec má auto od jedné velké firmy. Statisticky prostě více vzdělaní muži daleko víc dbají na to co jedí, jak žijí (i když ne všichni to samozřejmě kvůli egu přiznají). 

Chlapi v hospodě naopak nic neřeší. Pijou pivo, bůček i snídají a když se budete bavit o cigaretách, tak vždycky budou znát jednoho, kdo se dožil 80ti let a kouřil celý život. Tam prostě argumenty o vráskách a úsměv nezabírá. Ale zkuste jim říct tvrdá data - že patří do skupiny lidí, která umře o 18 let dříve než jiná skupina. A to nejsou žádná čísla z křišťálové koule, ale tvrdá data. Můžou s tím nesouhlasit, ale tím tu statistiku nezmění :-) 

U žen ta statistika je tak vyrovnaná, protože ženy obecně mnohem více o sebe dbají a obzvlášť když přijde mateřství, tak když do té doby neřešili, tak začnou zdraví a stravu řešit.

1
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Ono to  trochu se vzděláním souvisí. Jsou i různé studie, uvádějící, že lidé mající nižší vzdělání, mají častěji problém s obezitou, vysokým tlakem, diabetes II. typu apod. Není to samozřejmě pravidlo, nerada bych někoho urazila. Ale asi to souvisí s tím, že více vzdělaní lidé a více zajímají. Pravdou je, že dokud jsme zdraví většinou si toho nevážíme, až když jde do tuhého, začneme něco měnit a uvažovat. Snažit se "polepšit" okolí je běh na dlouhou trať. Většinou tyto dobře míněné rady nikdo neposlouchá, je to často jen plýtvání energie. Protože když někdo nechce nezmění se. Až ten dotyčný začne mít problémy, vzpomene si. Co asi to říkal/a, že nemám jíst? K tomu musí každý dojít. Bohužel opravdu neplatí dát si od každého trochu, a že vše s mírou škodlivé není:)

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Že by se mě jako spotřebitele někdo na něco kdy ptal??? Zapomeňte. Ta menšina, která odmítne v supermarketech kupovat ty jedovatě zářící barevné a navoněné dobroty nemůže výrobce ani prodejce nijak rozházet. Natož ekonomicky položit. Takže se jede dál. Kdo je "na okraji", neurčuje pravidla.

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Pěkný blog a souhlas. Také to většinou řeším.
Nejsem zastánce kydání hnoje na naši "národní povahu". Nejsem ani zastáncem vůbec rozlišování národních povah, vždyť všichni jsme jedineční.

Ale... Jak si vysvětlit to, že firmy stejné výrobky dodávají na náš trh s podstatně a prokazatelně horším složením, případně v nižších hmotnostech, objemech, a to mnohdy za vyšší ceny, než je tomu např. na německém, či rakouském trhu? 

Jiří Menzel - oscarový režisér řekl v Hydeparku (od 4:34) http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638/, že češi jsou lokajové, plebejci, vyhovuje jim nic neřešit, je to pohodlnější. 

Prodejci by museli začít tlačit na výrobce, aby dodávali lepší kvalitu. Prodejci, ale nemají důvod tohle dělat, když je odbyt.

Dano, kdo je na okraji, neurčuje pravidla... To je pravda. Musíme se ale snažit, abychom se z okraje dostali do středu. I o tomhle je tenhle web.

1
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Martin Vozka Ano, také souhlas :-) A díky za ten odkaz na Hydepark s panem Menzelem, viděl jsem ho celý a byl velmi osvěžující.

To že spotřebitelské chování nejvíce ovlivňuje výrobce je nejlépe vidět na příkladech z minulosti. Jen 2 letní sezony trvalo a výrobci ovocných piv přestali používat umělá sladidla. A za ještě kratší dobu prakticky vymizelo křehčené maso. Ale to jen proto, že se z toho stalo velké téma mezi lidmi. Že z té stovky věcí, které je potřeba s potravinami řešit se většinová společnost chytla jednoho nebo dvou a ty dotlačily výrobce ke změně. Je to málo, ale zaplaťpánbů aspoň za to. Buďme na konci roku pozitivní :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Frodík
Ano radlery jsou jeden z dobrých příkladů. Vzpomínám si jak jsem plamenně diskutoval pod článkem (myslím na idnes) o škodlivosti těch chemických koktejlů a jak tam byla spousta obhájců těch éček na základě "vědeckých důkazů". Dnes jsme (podobní spotřebitelé a takové weby jako váš) pomohli osvětou změnit složení k přírodnějšímu. Čili paradoxně i pro ty vědecké obhájce :-) Tedy jsme hlavně  jim (proti jejich vůli zlepšili zdraví) neboť hlavně z nich se rekrutovali největší spotřebitelé.

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Frodíku, v podobném duchu jako je název Tvého blogu, zní i častá odpověď - "Na něco umřít musíme". Na to odpovím- Tak jo, ale snad ne už ve 40 letech....nebo Snad ne už zítra! :-)) Tuhle zodpovědnost má každý člověk sám za sebe. I v jedné rodině se třeba partneři úplně liší v přístupu ke zdraví, k jídlu a k informacím o výživě. I když to dotyčný myslí dobře a v dobrém úmyslu radí člověku, na kterém mu záleží a kterého má rád, volba je vždycky jen na jednotlivci. A upřímně- ta mediální masáž, která radí opak, má obrovskou sílu.  

4
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Ono dožít se vysokého věku ještě není vše. Někdo v 70ti nevyleze do schodů. Moje babička má teď v sobotu 94 a už tak 10 let mluví, že chce umřít. 10let je v domově s pečovatelskou službou a jen kouká na TV (teď šlágr :-( ) Partnerčina babička v 85 ještě okopává a ryje zahradu a pěstuje toho tolik, že ještě může rozdávat, jezdí na kole a TV ani nemá.
Takže žít dlouho, ale se svěží pozitivní myslí a dobrou kondicí by měl být účel. K tomu žádné prášky a chemie nepomůžou, spíše naopak.

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Martine, to je pravda. Ale kde stále brát tu pozitivní mysl, když sil k stáru ubývá- to je normální. A když se člověk dívá denně na zprávy. :-) Pokud se s tím správným směrem nezačalo v mládí, ve stáří je už těžko co měnit. 

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Danh - já to řeším tak, že nekoukám na zprávy:-). Už kolik let, abych věděla, co se děje, prolistuji stránky na netu, čtu nadpisy, co mě zajímá, přečtu celé. V telce kouknu na 24, zprávy tam běží dole napsány, přečtu, občas poslechnu nějaký komentář nebo rozhovor s někým, kdo mě zajímá. Vím, co se děje, nemusím sledovat detaily, stejně s tím, co se mi nelíbí nic neudělám. Nečtu bulvár, je mi jedno kdo, kde, s kým, o žádných dobrých zprávách se tam nepíše, jen samé špatnosti a negativní informace. To raději sáhnu po knize, pustím si nějaký film, vyšívám u pohádek a po práci, kde jsem celý den mezi lidm, odpočívám. Jediné, co sleduji v telce jsou sportovní poředy, u toho si odpočinu, je to ze života, ne smyšlené seriály nebo detektivky, kde opět není nic pozitivního. Výjimku tvoří Agáta, tu mám ráda, ale spíše než film, kupuji její knihy. Je to radost číst. A když jsem se rozepsala, tak ještě vzpomenu na spisovatelku Táňu Kubátovou, její knihy jsou naprosto dokonalé. Chytré, nabyté lidskostí, vtipné, s neotřelým dějem, který se zaručeně ještě nikde neobjevil. Dokonalý relax, mám její knihy všechny a ráda se k nim často vracím.

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Danah
možná jste přehlédla, že jsem zmínil u oné čiperné babičky, že nemá vůbec TV :-), ale hlavně je přes zahrádku ve spojení s přírodou.
My máme pocit, který nám novodobí vládci neustále vnucují, že musíme vše řešit, že musíme mít na vše názor. Jak známo 1000 lidí 1000 názorů, a to vytváří v hlavách jen a jen guláš. Každá, sebevětší blbost si najde spoustu zarputilých obhájců, kterým je dáván v TV prostor. Krása demokracie :-D 
V dnešní době lidi žijí více podle názorů vědců, politiků a různých zvěstovatelů, než podle sebe a svých pocitů. Přitom smysly a pocity je to, co nám bylo dáno k tomu, abychom přežili. Když si k tomu vezmete, jaké protichůdné názory vědci produkují, je to čirý nerozum. Taková prkotina jako nachlazení a my za to na základě reklam a "vědeckých" výzkumů jsme ochotni utratit tisíce. Přitom si nikdo nevšimne, že se trápí stejně jako, když nic nebere. V tomto případě už nejde jen o placebo efekt, protože placebo neuškodí a pomůže stimulovat potřebné obranné mechanizmy těla, ale většina z těch tzv. léků obsahuje spoustu chemikálií, které v mnohém případě ti tzv. vědci ani nezná jaké to má další účinky. Ne vše se totiž dá změřit, a ne vše je zdaleka poznáno. Ono to tak z nabubřelých prohlášení vypadá, že vědci ví vše (a TV tomu ještě dá patřičného slechu), ale to prohlašovali už v době, kdy upalovali za názory, že není Země placatá a není středem Vesmíru. :-D

Můj názor, který jsem převzal z jedné filozofie a snažím se podle něj žít, je:
Neřešit okolí, ale řešit sebe, to je jediný člověk, kterého můžu změnit a navíc je to nejúčinnější. Ono to pak navazuje na sebe. Změním sebe, tím změním i pohled na svět, a on se změní vlastně celý svět, protože svět je jen (obraz v naši mysli) :-) TV jsem zatím nevyhodil, ale beru si (snažím se si brát) pro sebe jen to, co je pro mne dobré. Takové zprávy (ať už na kterékoli stanici) vypínám po 2. až 3. zprávě (nic, krom negativní energie mi to nedává).
Dám vám příklad. Jak se lidi vzrušovali při volbě prezidenta :-) A co? Kdyby tam byl kdokoli jiný, než Zeman, nic by se pro ně samotné nezměnilo. Vlastně se hádali jen o to, koho chtějí víc vídat v TV. :-D To je pro mne směšné a zbytečné. V dnešním systému, který je založen jen na čím dál větší spotřebě a jako takový musí nutně zkolabovat (otázkou je pouze kdy), je mi dokonce úplně jedno, kdo bude u vlády. 
Sportovní pořady už taky nesleduji. Sport mě baví provozovat jako zábava a osobní rozvoj, ale to, co dávají v TV je jen zrcadlo pokroucených hodnot dnešního, tzv. civilizovaného světa. Do hospody jdu jen s lidmi, se kterými si mám co říct a berličky v podobě politiky a sportu k tomu nepotřebujeme :-)

1
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Martine, mě to nevysvětlujte, zprávy neposlouchám už mnoho let, vždycky v celou vypínám i rádio, když přestanou hrát a začnou kecat,a na TV se dívám obvykle jen na nahrané filmy. Říkám, že na řešení těch problémů nebo pseudoproblémů je mnoho špičkově placených lidí, tak ať mě neotravují mysl. Žurnalisté dělají dost špinavou práci. Moc dobře jste to napsal. Nepřehlédla jsem, spíše jsem komentovala, jak se chová většina, a to je nepochybný fakt. Sice smutný, ale fakt. 

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 6


Přidat komentář