Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 7.11.2013 18:49
  • zobrazeno: 1888x
+
2
-

Ryby v konzervách

Nemějte mi za zlé, že občas mě napadají divné věci, už takový jsem :-) A občas o nich tady i píšu. Dneska to bude o jedné myšlence, která mi v hlavě už nějakou dobu leží a musí prostě ven :-)

Celý život miluju zavináče - znáte je, filety sleďů v octu s cukrem, kořením, no zkrátka dobrota. Jediné na co je potřeba dávat pozor, aby tam nebyl sacharin. Často se dneska v konzervách a sterilovaných potravinách používají sacharin. Jednak je to hnusné - chuť je prostě jiná a za druhé víme jak jsou na tom s nebezpečností umělá sladidla. Osobně doporučuji výrobky pod značkou Varmuža, ty ještě naštěstí používají normální cukr. Ale chci se věnovat jiné věci - docela nedávno jsem zjistil (ani mě předtím o tom nenapadlo přemýšlet), že ty moje oblíbené zavináče jsou vlastně syrové ryby :-) Od té doby co to vím, tak mi už tak nechutnají, po každé si na to vzpomenu a sice si je dám rád, už to není ono. Já vím, divné, ale když jsem dříve nevěděl jak se vyrábí, byl jsem svým způsobem spokojenější. Chuť je sice stejná, ale ten pocit, že jím syrovou rybu mi na chutě zkrátka nepřidá :-)

No a teď mě napadla druhá věc - jak jsou na tom ryby v konzervách ? Třeba sardinky nebo tuňák. Jako syrové mi nepřijdou, ale jaká úprava se používá ? Vaří se, pečou se ? Nevíte někdo ? Ne že bych kvůli tomu nemohl v noci spát, ale docela by mě to zajímalo. 

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

A není to na podobném principu jako nakládané zelí? Ocet a cukr, cukerné kvašení, (ryby asi nekvasí :D) to jsou konzervanty.Lecos se nakládá i do oleje. Jestli není v konzervě se sardinkami vakuum nebo nějaký plyn, který to chrání. Třeba sýry v oleji vydrží déle.Nevím no. Jen hádám... To mě ale překvapilo, že jsou zavináče syrové. Já sushi miluju, ale ty zavináče mi podle chuti syrové nepříjdou. Jestli to dělá ten ocet, čert ví...

2
Obrázek uživatele dusan666nasud
před 5 lety dusan666nasud

dravím, jen velice nerad bych někomu bral iluze,ale třeba Suši nebo Carpaccio z tuňáka nebo lososa je také ryba za syrova. Mimochodem velmi chutná.:-)   Ale k té otázce. Ryby v konzervách se dělají převážně v tzv. Plovoucích továrnách.Jsou to vlastně obrovské rybářské lodě,které jsou na moři třeba měsíc i více. Každý si dokáže představyt jak by ta sardinka vypadaly.  Na lodi se za syrova zakonzervují v oleji,vtomatu nebo ve slavém nálevu a projdou sterilizací v podobě páry. takže jsou tepelně upraveny.
Tzn. v klidu ,bez obav do sardinek  :-)

1
Obrázek uživatele Irča
před 5 lety Irča

Tak to je zajímavý postřeh, tohle by mě vůbec nenapadlo. Já tedy sushi nikdy nejedla a ani mě to nikdy nelákalo nebo Carpaccio. Ale ráda si občas koupím tuňáka ve vlastní šťávě - Rio mare. Ten mi chutná, jen v poslední době stále zvyšují jeho cenu, nedávno skočil snad o další tři koruny nahoru a to je už tak drahý. Ale občas koupím.

1
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Vzpomínám, že jsme se učili ve škole, že se syrová ryba omyje, nakrájí na plátky, nasolí a naloží do solného roztoku na několik dní. Pak se musí pořádně vyprat, tím se zároveň očistí od zbytků různých nečistot, sůl je uvolňuje. Potom se zase na několik dní naloží do octového roztoku a přidá se k němu koření podle druhu hotového výrobku. Problém vidím v tom, že většina výrobků je konzervována benzoanem sodným a slazena sacharinem. Je třeba si pořádně přečíst složení, hlavně když je nekupujeme pravidelně a nemáme již svůj oblíbený výrobek. Myslím si ale, že nejsou vzhledek k obsahu soli a octa zrovna moc zdravé, ale občas jistě neuškodí, hlavně ty bez škodlivých přísad. Ještě mě napadlo, že jsou i výrobky, které jsou po úvodní proceduře ještě vařeny nebo pečeny, například pečenáče, ty obsahují i olej a koření. 

1
Obrázek uživatele iva.porto
před 5 lety iva.porto

Sardinky miluji a představa syrových ryb mě děsí!!! Děkuji Dusan666nasud-ovi za upřesnění, dneska se mi bude dobře spát! : )

0
Obrázek uživatele dusan666nasud
před 5 lety dusan666nasud

Není zač.   :-)

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 - 1


Přidat komentář