Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 31.10.2013 08:14
  • zobrazeno: 2017x
+
3
-

Svíčky jako zdroj toxických látek

Nedávno jsem narazil na zajímavý materiál od americké státní agentury pro životní prostředí (EPA), která se zabývá zajímavým tématem - znečištění ovzduší v domácnosti parafinovými svíčkami a vonnými tyčinkami. Pravdou je, že obzvlášť v Americe jsou vonné svíčky a tyčinky velmi populární.

EPA ve svém materiálu (vydaný v roce 2001) shrnuje několik desítek zdrojů informací, originální studii přikládám k blogu jako odkaz a sem napíšu jen pár zajímavých údajů. 

Tak například, za vonné svíčky se v USA utratí přes miliardu dolarů, tedy je to poměrně velký byznys. Za svíčky obecně pak 2 a půl miliardy. Největší exportéři do USA jsou Čína, Taiwan, Velká Británie, Hong Kong a Mexico.

Knoty svíček se musí vyztužit, aby při hoření vydržely ve vzpřímené poloze. Používají se pro to různé kovy, např. zinek, ale také olovo. A právě hoření svíčky s takovým knotem uvolňuje do prostoru mimo jiné i použité olovo. V roce 1974 se dobrovolně firmy vyrábějící svíčky v USA dohodly, že nebudou olovo používat, ale je to volná domluva a v zahraničí se zřejmě tyto knoty dále používají.

Při hoření svíček se také uvolňuje formaldehyd, acetyldehyd, benzen a polyaromatické uhlovodíky. Černý dým při hoření je známkou nedokonalého spalování a vzniká tak oxid uhelnatý. Dokonalé hoření se vyznačuje modrým plamenem. Více černého dýmu produkují svíčky s vůní a ty které jsou měkké na dotyk. Záleží také na velikosti a stabilitě plamenu, malý plamínek produkuje málo dýmů, naopak velký plamen v průvanu bude dělat více dýmu. 

Nechtěl jsem nikoho strašit, jen upozornit na to, co si člověk neuvědomuje. I taková nevinná, romanticky rozsvícená svíčka může v nevětrané malé místnosti vyprodukovat za několik hodin dostatek nebezpečných látek, které už mohou dosáhnout stanovené limity vlivu na zdraví, jak to uvádí několik studií, které EPA cituje. 

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Ještě mi došla jedna podstatná věc - v porovnání s cigaretovým kouřem nemá cenu svíčky řešit :-) To je teprve toxický oblak. Jen mi ale ty svíčky přišly zajímavé, protože mě to dřív nenapadlo, že i ony mohou být zdrojem nežádoucích látek. 

0
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

To je naprostá pravda, mě to až tolik nepřekavpilo, protože jsem se prvně o tomto dočetla již dávno a myslím, že tro bylo právě v Době jedové (tuším že 1. díle), dost mě to štve, protože svíčky a hlavně vonné a ty tyčinky mám moc ráda, co si budem povídat, nejen o Vánocích dokázaly vytvořit krásnou atmosféru a provonět byt... sice je zapaluji stále, ale ne tolik často, ještě mě napadla otázka, zda jsou na tom stejně, jako třeba ty "františci", jestli je znáte, takové ty černé kužele, které se zapalují a doutnají stejně, jen nevím, jaké by mohlo být jejich "složení".

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Já jsem viděla výrobu františků v dokumentu,  už je to poměrně dlouho a nevím jestli se to může brát i na firmy s velkou produkcí. Františci se vyrábí z přírodního materiálu, ze dřeva se udělá uhlí a z tohoto dřevěného odpadu se vylisují, do hmoty se ještě něco přimíchává, myslím pryskyřice. Po vylisování se usuší a můžou jít do prodeje.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

Takže františci jsou asi určitě lepší volbou, že?

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Řekla bych, že jo.

3
Obrázek uživatele chiromancie
před 5 lety chiromancie

Bylo by dobré dodat, že tak jako jsou svíčky vyráběné z parafinu (vedlejší produkt ropné rafinace) při hoření vysoce toxické a karcinogenní, tak na našem trhu současně existuje protipól, kterým jsou svíčky ze 100% včelího vosku. Tyto svíčky nejen že při hoření neprodukují jedovaté látky, jako ty parafínové, ale ve skutečnosti příjemně provoní interiér a pročistí vzduch. Produkují záporné ionty, které mají na ovzduší stejný účinek jako pokojové rostliny a elektronické ionizátory. Jsou tedy výborné obzvláště pro alergiky a astmatiky. Jediným "záporem" je vyšší nákupní cena, na druhou stranu mají mnohem delší dobu hoření a neodkapávají jako svíčky parafinové. A kdo z nás by vědomě vdechoval jedy? Při nákupu je potřeba hledět na to, aby svíčka byla skutečně ze 100% včelího vosku, často se setkáte se svíčkou ze včelího vosku, která je ale ve skutečnosti kombinací včelího vosku a parafinu.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 12 - 6


Přidat komentář