Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 14.10.2013 13:40
  • zobrazeno: 1178x
+
1
-

Globální problémy a média

Nechci se moc rozepisovat, tak doufám, že mi to vyjde :-) Nedávno mi hlavou proběhlo pár myšlenek, které jsem si říkal, že bych sepsal do dvou odstavců. Někde jsem totiž zaslechnul informaci že se světová teplota zvýšila o nějakou desetinu stupně a za 100 let zase o nějakou desetinu vzroste a o kolik centimetrů se zvýší hladina moří. A nebo dokonce jsem zaznamenal vážnou debatu o chemtrails v hlavních médiích. Pokud vám toto slovo nic neříká, buďte jedině rádi. Ušetřili jste si kus života věnovaný čtením nesmyslných konspirací.

Co je zajímavé, tak média a tím pádem i veřejnost řeší spoustu nepodstatných malicherností ( ať už hmatatelné globální oteplování nebo nesmyslné chemtrails, o tématech typu Bartošová ani nemluvě ), ale podstatné věci tak nějak nejsou nikde moc vidět. 
A o čem to vlastně pořád mluvím ? Budu konkrétní - před pár dny mě právě šokoval článek o Majaku. Že vám to taky nic neříká ? No mě do posledních dní taky ne. A přitom se jedná o třetí největší jadernou havárii v historii - po Černobylu a Fukušimě. A podle toho co jsem si o tom přečetl, tak z mého pohledu svým rozsahem se jim minimálně vyrovnává. 

Možná jste už ale někdy zaslechli zvěsti o velké skvrně z odpadků v Tichém oceánu. A není to zrovna drobek, velikost se mění, ale udává se většinou, že plochu má jako Španělsko a zasahuje hodně metrů pod hladinu. Jak pak vypadají živočichové, kteří se v moři živí je vidět na obrázku, který jsem si půjčil z Wikipedie. 

Takhle bych mohl samozřejmě hodně dlouho pokračovat a vyjmenovávat všechny šílené a nepředstavitelné způsoby jak člověk nakládá s odpady a jak se naše prostředí nenávratně poškozuje. A co tím vším chci říct ? Že mi to přijde jako mnohem palčivější téma než ty na začátku zmíněné. Důležitější z pohledu své akutnosti. Ale skoro nikde se o tom ani nepípne - není to zajímavé nebo populární bavit se o odpadcích. Globální oteplování si na triko bere skoro každý, kdo se chce zviditelnit. Člověk je totiž strašně namyšlený tvor a myslí si, že jednak všemu rozumí a že může všechno ovlivnit. Já si to nemyslím, teplota naší planety se v minulosti měnila hodně radikálně a to tu žádný člověk ještě ani nebyl. Porozumět dlouhodobým cyklům a souvislostem bude dlouho trvat, jestli vůbec někdy - to s pokorou k všemocné přírodě přiznávají nebulvární vědci - ale to zas není vůbec zajímavé pro média. Ty potřebují někoho, kdo hlasitě křičí ať už takový nebo opačný extrémní názor.

Podle mě, globální znečištění (nebo i lokální velkého rozsahu) je ten pravý problém, který bude lidstvo muset brzo řešit. Spoustě věcem v přírodě nerozumíme, ale jedno vím jistě i já. To množství toxických, jedovatých věcí, které vypouštíme nemá za celou historii planety obdoby. A nemizí spláchnutím do řeky nebo oceánu. Jen se tam akumulují a vstupují do potravního řetězce. A kdopak je asi na jeho konci ? :-)

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Frodíku, hezky napsáno. Média prostě jen dělají špinavou práci ve stylu Rozděl a panuj. Už před mnoha léty jsem přestala sledovat zprávy, protože to, co mě zajímalo, jsem tam nenašla. Zato hodně štvavých řečí a tak uboze subjektivně vybrané zprávy, které se snad (nechci nikoho urazit, ale vypadá to tak) podbízejí nějaké pologramotné populaci? Má nás zajímat, kdo dal komu po papule a kdo další to komentoval? To je úroveň....K těm odpadkům - proč se před desítkami let tedy vyráběly kvalitní věci do domácnosti, spotřebiče, hračky, vše bytelné - a dnes? Když to přeženu- tak převládají věci na jedno použití! Tudíž odpad se vyrábí plánovitě, abychom stále museli něco doplňovat a znovu kupovat. Kšefty se musí hýbat. Netěší mě vyměňovat pračku každých 5 let!!! Velký Byznys diktuje pravidla, a pak předstírá ekologické myšlení. 

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Danah Souhlasím. Výrobci se ohánějí kvalitou, ale ve skutečnosti se vyrábí všechno tak, aby vydrželo 2 roky. Jenže oni nemají moc ani na výběr, protože na tom je založena moderní ekonomika prakticky všech států světa - ekonomický růst. Ale za prvé růst nejde do nekonečna a za druhé to má tyhle vedlejší účinky, které jsou skutečně šílené. 

0
Obrázek uživatele ewis
před 5 lety ewis

s názorem Danah úplně souhlasím. svět je postavený na hlavu. naštěstí se v lidech začíná probouzet eko a bio myšlení, které je k přírodě ohleduplné..

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 3 + 8


Přidat komentář