Obrázek uživatele Frodik
  • autor: Frodik
  • publikováno: 6.10.2013 22:00
  • zobrazeno: 2010x
+
1
-

BIO za každou cenu

Měl jsem minulý týden možnost potkat a popovídat si s majitelem jedné velké firmy obchodující s BIO potravinami a produkty. Byla to zkušenost nad míru zajímavá, leč pro mě dost překvapivá. Na začátku chci ale říct, aby to někdo nepochopil jinak, že jsem zastáncem BIO myšlenky a BIO přístupu k životu, ať už si pod tím každý představuje cokoli. Pro mě je to šetrný způsob pěstování rostlin, chování zvířat, bez chemie a lokálně. 

Ač jsem se s panem majitelem schodoval ve spoustě věcí a dával jsem mu za pravdu, některé věci mi prostě "nedají spát". Třeba jeho názor, že jediná možná a správná varianta potravin jsou ty s nálepkou BIO. Na můj vkus příliš orthodoxní přístup, představa možná hezká, obzvlášť pro výrobce takových potravin, ale spíše bych měl říct - dodavatele. Ono totiž velké množství takových potravin je do ČR dováženo a to ne přes hranice našich sousedů, ale rovnou přes půlku světa. A to ať se na mě zastánci nezlobí, ale pro mě taková potravina ztrácí "příchuť BIO".

Ano, sice se z Číny vozí všechno možné i nemožné, ale aspoň pro mě je nedílnou součástí biomyšlení, že potravina nebo produkt, pokud je možné je vyrobit v místě, by také tak měly být vyrobeny a prodány. V současné době BIO potraviny tvoří zanedbatelnou část z celkového prodeje, takže se jedná o pár čínských kontejnerů za měsíc. Ale co kdyby se opravdu splnil sen pana majitele a řekněme, že polovina či více prodaných potravin by byla BIO ? Tak to už by byly úplné karavany kontejnerů, aby nasytili populaci toužící po BIO. 

Zkrátka si nemyslím, že tohle je pravá cesta. A schválně celou dobu píšu BIO a nepíšu zdravé potraviny, protože to bylo další z tvrzení pana majitele, s kterým jsem se nedokázal ztotožnit. Ano, je valná většina BIO potravin, které jsou vysoce kvalitní - sám je kupuji. Ale co mi vadí, tak ten paušální kategorický názor, že jedině BIO potraviny jsou zdravé a že všechny jsou takto kvalitní, bez výjimek. Tak to já bych tedy s dovolením pár výjimek měl. Když pominu obecnou debatu o tom, zda maso a jaké, je zdravé, tak ale nemůžu pominout, že v BIO potravinách jsou povoleny Éčka typu oxid siřičitý nebo dusitan sodný. Bez toho se jen málokteré masné výrobky obejdou. Nedá se tak moc mluvit zrovna o látkách přírodních, tak jak o tom mluví pan majitel. Tady jsem totiž už trochu víc zpozorněl, protože mě právě zaujalo to tvrzení, že všechny tyto látky jsou přírodní. Rozhodně nejsou všechny, mohou být i přírodně identické, tedy vyráběny zcela synteticky. 

Snad můj krátký text nevyzní jako nějaké hanobení BIO myšlenky, tak to není myšleno, naopak, při zachování zdravého rozumu je to rozhodně prospěšný a skvělý způsob života. Ale jako u všeho, nemělo by se to přehánět do extrémů za každou cenu. 

Docela by mě zajímalo jaké mají názory na BIO ostatní, podělte se, budu rád :-)

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

2
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Popravdě řečeno, nevím, co si mám o Bio myslet. Když někde vidím výrobek označený Bio, tak pro mě je to nedostačující. Co když je to jen nějaký marketingový tah? Dají vysokou cenu, tváří se to stejně jako Nebio, jak mám poznat, že je to opravdu Bio? Ráda chodím i na farmářské trhy, ale taky si nejsem jistá. Říká se, že ti prodávající to nakoupí v marketu a pak to prodají za svůj výpěstek. Těžko tomu rozumět, když u toho od začátku, až do konce člověk není, jen u prodeje. Když už, tak bych věřila slovu Biu někomu na vesnici, kdo to prodává přímo z domu. Nejvíce, však věřím svému tátovi, který pěstuje, kde co a nehnojí to chemií.

2
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Pro mě je rozhodující spíše složení a původ. Pokud si vezmeme třeba uzeniny, i v BIO uzenině bývá dusitan stejně jako v normální uzenině, takže v tomto případě nevidím smysl si kupovat drahou BIO uzeninu. Uzenina je nejlepší žádná, nebo domácí. V ovoci a zelenině, nebo jatečním mase smysl vidím velký, ale je dobré dodavatele znát a ptát se po zdroji. Objevují se i podvodníci, kteří si drze napíší velkou ceduli český výrobek a přitom mají obyčejné zboží z hypermarketu.

0
Obrázek uživatele Jirka
před 5 lety Jirka

Nakupuju u stánkaře, cena poněkud vyšší než v supermarketech, ale chuť a kvalita nesrovnatelná. Brambory a česnek mě v paneláku vydrží do konce ledna, jabka do vánoc. Zbytek zimy musím nějak přežít. Není to bio, v bedně jablek jsou červavá tak dvě, ale není to tak přechemizované jako v obchodech. Původ většinou ČR, Slovensko nebo Maďarsko.

1
Obrázek uživatele Irča
před 5 lety Irča

Bio za každou cenu určitě nekupuji, dá se říci, že v bio kvalitě kupuji jen musli tyčinky. A zeleninu a ovoce kupuji v zelenině, v supermarketech ne. Ale pokud občas jedu k rodičům, tak tam si vezmu nějakou tu zeleninu ze zahrádky a pouze u ni vím, že je bio. Ale jinak nevěřím zelenině prodávané jako bio, že je bio. Podle mě, to chce brát tak nějak sportovně. Ono ani označení, že je to bio, nemusí být zrovna nejkvalitnější. A co se týče šunky, tak tu kupuji výběrovou nebo nejvyšší jakosti normálně v řeznictví, a také koukám na to, jak to na pohled vypadá, a uzeniny jako salámy nekupuji. Prostě všechno s mírou, hlavní je, když to, na co má člověk chut - sní s chutí a nepřemýšlí o tom, jestli to je z toho, nebo jiného. Ono ani takový řízek nebo knedlo zelo vepřo, pokud je to za čas, člověku neublíží, důležíté je najít tu správnou míru a mít z jídla také radost.

2
Obrázek uživatele iva.porto
před 5 lety iva.porto

Ono je to trošičku složitější (jako všechno v životě). U potravin a i u těch bio je důležité hodně přemýšlet, zajímat se, číst články apod., aby měl člověk přehled. Bio potraviny kupuji často, především v krámcích zdravé výživy apod., ale když je nouze, tak i v supermarketech. A neni to tak jednoduché. Nemohu se spolehnout jen na ikonu BIO na obalu. Čím víc se o zdravé potraviny zajímám, tím víc se v tomto utvrzuji.Už dávno jsem zjistila, že není bio jako bio. Např.: nedovedu si představit, že bych si koupila bio potraviny z Číny. A ne ani tak proto, jak píše Frodik, že putují přes půl zeměkoule, ale proto, jací jsou Číňané obchodníci. Prodají cokoliv a na obal nalepí jakoukoliv značku. Bohužel, stále v ČR i ve světě není kontrola kvality bio výrobků tak častá a 100%, aby vymýtila nekalé podnikání (nejen) čínských dodavatelů. Není tedy důvod, abych čínskému biu uvěřila. Také si vybírám země, které bio potraviny produkují. Od spousty zdrojů mám info, že bio z Ukrajiny je jistější (větší pravděpodobnost, že se jedná skutečně o bio) než např. z Kanady! Také jsem se zklamala u jedné velmi dobré značky, která produkuje bio potraviny. Prodává jeden výrobek, který je bio a obsahuje výtažek z droždí (jinak podaný název pro glutamát)!!! Hergot, člověk by čekal, že tohle by si neměli výrobci dovolit, ale děje se tak! Některé bio výrobky jsou prostě skvělé a jiné mizerné. Proto souhlasím s Frodikem a připojuji se k tomu, abychom četli složení výrobků, používali při nákupu mozek a pořád se vzdělávali. Čím více víme, tím je větší pravděpodobnost, že nás někdo jen tak nenapálí a neošulí - a to se týká jak bio potravin, tak třeba izolování domu stavební firmou : )  Hezké podzimní dny Jana Petrašková

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+iva.porto Souhlas :-) A mám pocit, že oba mluvíme o stejné firmě, protože ten kvasničný extrakt mě taky dost zaskočil. 

1
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Výrobci jsou opravdu chytří, vědí, že lidé složení sledují, ale aby složení změnili a nahradili nežádoucí látku je ani nenapadne. Jak zde píšete kvasničný extrakt, už jsem na něj narazila několikrát. Hlavně ve výrobcích vydávající se za přírodní, bez přidaných látek a "vhodných " pro děti, jelikož jsou bez glutamátů. Prostě si tomu dají název, který není tak známý, bez použití kódu a už tvrdí, že je bez glutamanu apod. Dělají to i firmy, které se dříve specializovali třeba na kosmetiku, ale teď nabízejí i koření a různé doplňky stravy, velice draho, ale když si přečtete složení, zjistíte že žádný zázrak to není a bez glutamátu, konzervantů apod. už vůbec ne. Bude ještě chvíli trvat, než se budeme moct spolehnout pouze na hezký obal.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

O kvasnicovém extraktu, jsem se dověděla tady. Za to moc děkuji. :-) Do té doby jsem to však netušila a vyhýbala jsem se slovu glutamán sodný a dalším šílenostem. S tím, že pro své zdraví něco dělám a nedopuji se jim. Samozřejmě, že asi každý den ne, ale něco jsem určitě,nějaké (snad malé) množství dostala. Člověk by si normálně myslel, že jde o nějaký extrakt z kvasnic, čili, nic závadného a ono prdlas. Má ten název vůbec něco společného s tím glutamátem? Bohužel, výrobci jsou pěkně mazaný. Prodají vám i nos mezi očima :-(

0
Obrázek uživatele čmeláček
před 5 lety čmeláček

Jsem také toho názoru, používat při každém nákupu mozek, ale někdy ta drobná písmenka..chce to do kapsy malou lupu... a také někdy neznalost chemie a mazanost obchodníků....Bio potraviny ,to je pro mne jednoznačné: šetrné pěstování rostlin a chov zvířat, bez chemie a pokud možno v našem státu. To jsou základní priority, když se nedodržují tak pak to je špatně...:-(

1
Obrázek uživatele Pipoš
před 5 lety Pipoš

Mam vaznou obavu, ze vetsina ctenych diskutujicich nema spravnou predstavu, co to BIO podle soucasne evropske legislativy znamena. Doporucuji vsem venovat hodinku detailnimu precteni prislusne obecne smernice 834/2007 a zejmena smernice 889/2008, ktera detailne popisuje povolene postupy a latky v BIO produkci.

Strucne receno: soucasna pravni uprava BIO produkce je vysledek bolestneho kompromisu. Nespornym prinosem je zlepseni zivotnich podminek hospodarskych zvirat, ale budete jiste velmi prekvapeni, co vsechno je povoleno ve zpracovatelskem prumyslu a rostlinne produkci. Pro netrpelive uvadim nekolik perlicek: prumyslova hnojiva jako siran draselny a horecnaty, fosforecnan hlinitovapenaty..., mednate fungicidy v davce az 6 kg medi/hektar/rok, jiz zminovany dusitan atd. 

1
Obrázek uživatele čmeláček
před 5 lety čmeláček

jj, děkuji za vysvětlení, musím se stále učit..ha...lernen und lernen und lernen  :-)už jsem stará páka :-( a všem novým věcem jsem ještě nepřišla na kloub :-)

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 3 - 3


Přidat komentář