Obrázek uživatele planyy
  • autor: planyy
  • publikováno: 24.7.2014 20:50
  • zobrazeno: 4035x
+
2
-

Důvody vegetariánství

Jsem vegetariánkou již 2 roky a stále se mnou lidé diskutují o důvodech, proč jsem se jí stala. Ještě než jsem začala pomýšlet na to, že bych se i já zařadila mezi vegetariány (což mi přišlo jako největší hloupost na světě), tak jsem si půjčila jednu knihu. Autor je Stephen Law a kniha se jmenuje Akta F - Filosofie pro záškoláky. I když je kniha určena spíše dospívajícím,  myslím,  že by kniha zaujala i starší věkové kategorie. Celou knihou Vás provází vtipné komiksové ilustrace. Kniha laicky řeší otázky typu co se nachází v mysli, existuje bůh,  kde to jsem a mnoho dalších včetně otázky,  zda bychom měli jíst maso. To ve mně zasadilo semínko pochybností o tom, že je člověk všežravec. Postupně jsem si zjišťovala víc a víc informací a korunku tomu nasadil velice brutální dokument z Ameriky "Pozemšťané", který jsem stáhla na ulož to (http://uloz.to/xKtVzoW/earthlings-pozemstane-avi). Měli by ho vidět všichni jedlíci i nejedlíci masa! Viděl jste ho už někdo?:) A jaké byly Vaše důvody k vegetariánství, pokud jste takové období měli nebo máte?

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Ano, i toto je jeden z dokumentů, který jsem viděl. Další dobrý je Forks over Knives, který zhodnocuje vegetariánství z hlediska zdravotního. Doporučuji taky.

1
Obrázek uživatele Tom
před 4 roky Tom

Velmi dobrá je přednáška Garyho Yourofsky. Určitě doporučuji shlédnout.

https://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Tome, ty mi pomohly hodně v přemýšlení o sobě.

2
Obrázek uživatele Tom
před 4 roky Tom

To u mě taky. Hlavně jsem si uvědomil, že nemusím jíst maso, tak jak jsem ty názory slýchával a nemusím být netečný k zabíjení zvířat, což mi vadí. Obecně mi vadí jakékoli zabíjení a nejhorší je to u lídí, kde se ději pro výdělek nebo jen pro zábavu. 

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Není člověk úžasný živočich? Zabíjí živé tvory po milionech, aby chránil svá hospodářská zvířata a jejich potravu. Pak zabíjí hospodářská zvířata po miliardách a pojídá je. To zase zabíjí miliony lidí, protože jíst všechna ta zvířata vede k degenerativním – a smrtelným – chorobám, jako jsou srdeční choroby, nemoci ledvin a rakovina. Následkem toho člověk mučí a zabíjí miliony dalších živočichů, aby našel lék na tyhle nemoci. A miliony jiných lidských bytostí zabíjí hlad a podvýživa, protože potraviny, které by mohli jíst, jsou používány k vykrmování hospodářských zvířat. Nelze, než se hořce smát, počínání člověka, který zabíjí tak snadno a tak násilně – a jednou za rok posílá pohlednice s přáním „Mír na Zemi“.C. David Coates

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

"Co můžeme očekávat od náboženství, které vylučuje soucit se zvířaty? Na to existuje jen jediná odpověď: Nic! Nemá smysl podporovat církve, které hlásají etiku nezastávající se právě bezmocných."Manfred Kyber
Dokud soucit člověka neobsáhne vše živé, nenajde člověk mír ani sám s sobě.Albert Schweitzer 
Svět není žádný šmejd a zvířata nejsou žádná surovina k našemu zneužití. Ne smilování, ale spravedlnost dlužíme zvířatům. Arthur Schopenhauer
Stejně dobře, jako jíme zvířecí těla, bychom mohli jíst i lidská. Diogenes
Před 150 lety by vás považovali za blázny, pokud byste se zasazovali za konec otroctví. Před 100 lety by se vám smáli za návrh, že by ženy měly mít volební právo. Před 25 lety by vás nazvali perverzním za obhajobu práv gayů. Dnes se nám smějí, když chceme, aby skončilo otroctví zvířat. Jednoho dne se smát nebudou. Gary Smith
Když chce člověk zabít tygra, nazýváme to sportem, když chce tygr zabít člověka, říkáme tomu krutost. George Bernard Shaw
Nedokážu si představit, že by se mé tělo stalo pohřebištěm jiných tvorů. George Bernard Shaw
"Nepovídej mi o míru a nenásilí, když máš mrtvé zvíře na talíři."Colleen Polito
To, že jsem se stal vegetariánem, byla jedna z nejlepších věcí, které jsem v životě udělal. Jan Burian
Tisíce lidí, kteří se pokládají za milovníky zvířat, zasedají několikrát denně ke stolu, aby si vychutnali maso tvorů, kterým byla nejprve odepřena možnost radovat se ze života a kteří posléze podstoupili děsivé utrpení a hrůzy na jatkách. Jane Goodall¨Otázka není: Jsou schopna myslet? ani Jsou schopna mluvit?, ale Jsou schopna trpět? Jeremy Bentham
Byly mi tři roky a do dneška je to velice živá vzpomínka. Já a má rodina jsme byli na lodi chytat ryby. Když byla jedna ryba chycena, velmi se svíjela a pak byla odhozena proti vnitřní straně lodi. Nešlo předstírat, že se nic neděje. Tak tohle děláme zvířatům, abychom je snědli... Tento vnímavý tvor plný života bojoval o své přežití až do své násilné smrti. Jasně jsem to tam viděl, stejně jako moji bratři a sestry. Joaquin Phoenix

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Tak přednáška Gary Yourofsky je zajímavá, znám jí. Mám k ní pár výhrad. Hlavně to jeho máchání a gestikulování rukama se mi nelíbí.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Forma není pro mne až tak důležitá jako obsah. Když bys cítil ke zvířatům to, co on, a viděl, co se jim děje, asi bys byl taky více emotivní.

-1
před 4 roky sirius

Clovek je bohuzel vsezravec. To je holy fakt. Pokud se nekde uvadi neco jineho, tak je to lez, polopravda a pseudovedecka bachorka.Tak jako male deti musi pochopit, ze mu umre domaci zviratko, tak je treba smirit se s tim, ze lidske telo potrebuje k jidlu nejen rostlinnou ale i zivocisnou stravu. Na nektere latky proste *lidske telo nema alternativni biochemicky cestu*, jak by si je samo vytvorilo z neceho jineho bez masa. Na druhou stranu, clovek prezil diky sve obrovske prizpusobivosti. Vyuzil vsechny zdroje prirody, aby ziskal vyhodu pred zviraty a mohl obydlit celou Zemi. Clovek je tudiz prizpusobivy tvor, proto se nestane, ze kdyz si nedate mesic maso (nebo jinou *prirozenou* slozku potravy), tak umrete. Neznamena to vsak, ze organismus nejakym zpusobem nestrada. Trapite sve telo, stejne jako ho treba trapi kuraci. Dokud se clovek evolucne nezmeni, do te doby bude proste vsezravec.  Nekomu v tom mohou branit nejake psychicke bloky nebo proste moralni zabrany. To chapu, ale rozhodne vegetarianstvim nebudete o to zdravejsi! Nejzdravejsi strava je stridma co nejpestrejsi strava.

3
Obrázek uživatele Anywetta@
před 4 roky Anywetta@

sirius - jsem důkazem, že se bez masa žít dá. Jsem mnoho let vegetariánkou, poslední dobou vegankou a nic mi neschází. Např. na tomto webu je spousta dalších lidí,. kteří jsou důkazem. že to jde nejen bez masa, ale i bez mléka a vajec http://www.vegan-fighter.com/

2
před 4 roky sirius

Anywetta@
Ano, samozrejme. Vsak ja netvrdim, ze bez masa umrete. Zvlaste v dospelosti to asi extremni problem nebude, ze chybi nejake prirozene slozky potravy. U deti ve vyvoji a v rustu, a nebo u tehotnych to ale lekar zcela jiste nedoporuci.

0
před 4 roky sirius

Dost enchapu ty minusove body. To neni muj soukromy nazor, ale fakta, ktera se prednasi napriklad v biochemii na vysoke skole a jsou to becne uznavana fakta. Neni to muj soukromy nazor.

3
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Kdybychom se drželi "obecně uznávaných faktů", tak je země ještě placatá a středem vesmíru... Není to mimochodem jediná pitomast, která se ve školách učí. Používat svůj selský rozum je hlavně potřeba.

1
před 4 roky sirius

Martin Vozka
Ja verim vedeckym poznatkum. Kdyz budu potrebovat na operaci, tak se taky spolehnu na soucasnou vedu a pojedu do nemocnice, misto za lecitelem. Nehadam se s vami ani to nemyslim nijak zle. My jsme se ucili co se stane s potravou, jak se rozlozi na za zakladni cukry, tuky, bilkoviny, kazdou chemickou rovnici, co se deje s kazdym vitaminem a k cemu je potreba. Jak se co dopravi do kazde bunky. Opravdu tam nebylo misto na zadne filozofovani, ciste pragmaticky. Duchovni ci filozoficka stranka veci je neco jineho, ze nekdo nechce byt soucasti systemu, kdy pro nej umre zviratko. Chapu tedy, ze je nekdo vegetarian z presvedceni, ze zdravotnich duvodou je to ale opravdu nesmysl. 

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Tak pokud se oháníte, že jste prošel školou, tak vám prvně měli říct, že medicína není exaktní věda, že ví hodně malej zlomek toho, jak člověk funguje a dost často musejí jen tipovat.
A pokud jste se učili  „rovnice“, nebo že na filosofování nebylo místo, tak je to špatně. Filosofovat se musí, se člověk dozvěděl proč jo, a proč ne, a co by kdyby něco jinýho, to je základ myšlení, jinak je to stejný jako učení telefoního seznamu.

2
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Čínská a vůbec východní medicína pracuje s takovými neexaktními fakty (čakry, energetické dráhy, aura...) , které "moderní věda", pokud vůbec, pochopí a zdůvodní tak za 1000 let. A přes to funguje. Nemusí být všechno zdůvodněno, aby to fungovalo... Dnes už jsou lékaři (MUDr.), kteří praktikují východní medicinu aniž by se ji učili na škole, protože pochopili, že nemusí všechno chápat, stačí, že to funguje.
A na operaci bych šel rozhodně do nemocnice, protože taková ta "truhlařina" - ortopedie (myslím to v dobrém), ta snad jediná má smysl. Všechny ostatní nemoci je lépe jim předcházet, např. zdravou výživou, která nezatěžuje organismus. Ono už Hippokrates řekl: Strava má být našim lékem. Jenže od doby, kdy se výživy chytil business, to stojí za to, co obvykle člověk vylučuje ze střev, a je nám spíš jedem.

-1
Obrázek uživatele 6sense
před 4 roky 6sense

Viděl jsem nedávno pár veganů a že by z toho byly nějaký neskutečně zdravý se říct nedá. Takže TO je můj důvod nikdy nebýt vegan, protože vím, že pšenice je horší než kus koně nebo balut ;).

1
Obrázek uživatele Stana
před 4 roky Stana

Proč mínusujete příspěvky, které přímo nesouhlasí s veganstvím? Nesmí snad nikdo říci jiný názor, či jsou tyto stránky propagací veganství?!

2
Obrázek uživatele 6sense
před 4 roky 6sense

Hlavně že si dáváš občas brambůrky s příchutí moravská slanina s E631,E627,E270 (živočišnýho původu) a přírodním aromatem (moravské slaniny?).  ;)

Nejíst maso, ale cpát do sebe glutamáty, je tedy hodně zdravé :), ať žije toto skvělé antizdravé téma na doméně "zdravá potravina . cz"

0
Obrázek uživatele stistko.petr
0
Obrázek uživatele 6sense
před 4 roky 6sense

Ten článek jsem zrovna okomentovával, že to je pěkná hloupost, protože E211 bych rozeznal do dvou hodin... A jak psal někdo jiný, tak je to možná pro americký trh. Takže kdo to překládá a kopíruje jako by to bylo u nás, tak podporuje a má rád lži.

1
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

ja nejsem žadny chemik ale neni to jedina stranka kde se o tomhle piše napřiklad tady 
http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E211

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

dodatek dole :
V ČR je použití této látky omezeno na nezbytně nutné množství do vybraných druhů potravin. V USA je tato látka také povolena, označena jako GRAS. V závislosti na podezřeních z nežádoucích účinků Coca-Cola oznámila, že nebude ve svých výrobcích benzoan sodný používat

0
Obrázek uživatele 6sense
před 4 roky 6sense

LOL :D, kde se tam píše o mase? :D :D E211 znam jako své boty, protože se této látce velkým obloukem vyhybam, takže mě o ní informovat je zbytečnost ;). A pomlouvat u nás maso obecně tím, že někdo na druhý straně země do ní přidá E211 :D :D :D...
Vidím že vegetariánství je fakt "cool" a módní hit :D.

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

dobře a co ten zbytek co se tam piše ?

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

cituji z članku:
Agentura pro ochranu a kontrolu potravin (FSIS) změnila předpisy, které kdysi zakazovaly používat benzoát sodný, propionát sodný a kyselinu benzoovou v masných a drůbežích produktech, oznámil úřad pro kontrolu potravin a léčiv 
(to zni spiš že s tim mužeme do budoucna počitat než že to je ted aktualni) 

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

jinak mně je jedno jestli konzumuješ maso je to čistě jenom tvoje věc a i kdyby tam E211 nebylo tak zbyvajicih 90% informaci je podle mně dost aby se nad timč lověk zamyslel

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

Tento článek je pro ČR naprosto bezvýznamný..U nás se kvalita masa dost přísně kontroluje, antibiotika jsou zakázána, resp. v případě onemocnění zvířete se používají, ale pro využití jak na maso, tak mléko je povinná prodleva, než se ATB v těle zcela odbourají. Jediné, co se u nás do masa účelově přidává je dusitan sodný ve formě solicí směsi na stabilizaci barvy a množství je také normováno. 

Čili veg lidem se nad tímto článkem rozzáří očička radostí, ale realita zdaleka není tak děsivá, jak je zde vylíčeno..

3
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

Také mě mrzí, že spousta veganů je až příliš zaujatých..Je to úplně stejné jako jakékoliv náboženství. Přijmou jistá dogmata této "víry" a vůči ostatním, kteří si nechtějí připustit jejich přesvědčení, mají vnitřní zášť a nepokoj..

Na jednu stranu jdou do toho s pocitem, že dělají pro svět a zvířata jenom to dobré..Ale na druhou stranu začnou nenávidět lidi (často si to ani nepřipouští, ale u většiny tomu je skutečně tak..). Různými rádoby věděcky podloženými články si obhajují svoji "pravdu", ale víc než okolí tím přesvědčují sami sebe a svoji mysl, že jejich konání je to nejlepší..

Vůbec by nebylo na škodu naučit se více pokory a šlechetnosti - nejen ke zvířatům, ale i lidem..

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+SunriskaTo je pravda.

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Sunriska píše:...ale pro využití jak na maso, tak mléko je povinná prodleva, než se ATB v těle zcela odbourají.
To „zcela“ bylo myšleno, než se odbourají na povolené tabulkové hodnoty, že?

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

 ...dokud nejsou ATB odbourána a vyloučena z organismu. Nejsem si vědoma, že by můj příspěvek vyzněl jako ironie...

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

ja nejsem zaujatej k masu ja jsem zaujatej vuči všemu ,stejně jak je zamořene maso tak jsou zamořene ovoce i zelenina .ohledně těch kontrol si nejsem až tak jistej. to je jenom otazka peněz .  jde o to co přinese vic peněz , podle mně je to čista kalkualace a pokud pokuta je jenom zlomek z toho co na tom mohou vydělat tak tomu nedavam moc velkou šanci . jsem ale rad že žiji tady a ne v americe kde jsou lidi vyloženě jako pokusni kralici

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Sunriska: Odkud máte, že se musí počkat než se zcela odbourají ATB? Podle mě se mléko bere i s antibiotiky. Jen musí být jejich obsah v povolených(tabulkových) limitech. Takže se nečeká až se zcela odbourají. Třeba na takové kysané výrobky, se používá kvalitnější( mimo jiné i s menším obsahem antibiotik) mléko, protože to s vyšším obsahem antibiotik(ač stále v povolených mezích), by špatně kysalo, antibiotika by bránila nebo zabíjela bakterie, které způsobují kysání, a kysaný výrobek by nemohl vzniknout.

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

+radimNa zjištění, zda konkrétně mléko obsahuje antibiotika se používají velice citlivé testovací kultury mikroorganismů. A v případě ATB se zpravidla ani neurčuje, jaké je v mléce jejich množství, ale hodnotí se jako negativní (mikroorganismus vyroste --> bez ATB) nebo pozitivní (MO nevyroste --> s ATB). Technologická zpracovatelnost mléka se posuzuje z hlediska obsahu např. pesticidů, dezinfekčních prostředků, atd..Pochopitelně mléko (pokud není zcela sterilní) může vždy obsahovat stopová množství těchto látek v důsledku chemizace v zemědělství...
Jinak se odkazuji na 4 roky VŠ studia oboru Hodnocení a analýza potravin. Omlouvám se tedy, pokud nás učí nesmysly..

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Vaše studium na VŠ nijak nezpochybňuju. Já se bohužel na studium na VŠ z oboru analýzy potravin odkazovat nemůžu.
Že by se testovalo jen pokud atb jsou nebo ne, se mi zdá divné. Koncentrace se testuje. Protože, pokud se testuje mikroorganismama jestli vyrostou nebo ne, tak ty musejí být nějak jakoby „zkalibrované“ na to jestli ta koncentrace atb je vysoká nebo ne. Pokud orientační test je pozitivní(vyrostou), tak se posílají do laboratoří na stanovení přesné koncentrace.

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Takže jak píše Sunriska: mikroorganismus vyroste --> bez ATB) nebo pozitivní (MO nevyroste --> s ATB)
Tak podle mě: mikroorganismus vyroste --> bez nebo s povoleným množstvím atb) nebo pozitivní (MO nevyroste --> s větším než povoleným množstvím ATB)

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

A myslíte si, že když MO vyroste, tudíž přežije určitou (byť opravdu minimální) koncentraci ATB, je pro nás životu nebezpečné? :) Rozhodně nebylo mým úmyslem rozvést diskusi tímto směrem. Chtěla jsem poukázat na fakt, že každý kus masa byl měl být u nás podroben veterinární kontrolou před tím, než se dostane na trh..Jak to je reálně, jestli se na to z důvodu peněz kašle a riskuje se zdraví lidí, o tom můžeme debatovat celé hodiny..Ale zákon na to v ČR je, a pokud v USA ne, ať se tím zabývají u nich..O to víc mě pak mrzí, že se naše obyvatelstvo zbytečně děsí podobnými články jako je ten výše...

1
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Mě šlo o to, že jste si byla jistá, a psala, že ty atb tam nejsou, že se ZCELA vyloučí. A dokládala to studiem na VŠ. Ale oni tam prostě jsou. Někde víc, nekde míň, někde třeba vůbec. Kde je hranice škodlivosti nevíme. Minimálně víme, že když tam atb nejsou vůbec, tak na nás nemají žádný vliv(protože tam nejsou :-D ).

Sunriska píše:A myslíte si, že když MO vyroste, tudíž přežije určitou (byť opravdu minimální) koncentraci ATB, je pro nás životu nebezpečné? :)

To nevím jestli je to nebezpečné. Nikdo to neví. Stejně jako nikdo neví, co je zdravá výživa.  Ale stejně jako takové množství(povolené) atb může zabránit bakteriím kysat mléko, tak takové množství může mít vliv na střevní mikroflóru člověka, a tím měnit jěho zdraví. Obzvláště minimální dávky, pravidelně v dlouhodobém intervalu. Stejně jako třeba pesticidy, umělá sladidla atd. Třeba to nemusí mít vliv prakticky žádný, nebo taky třeba takový, že to může zajistit, nebo zvětšit šanci k získání civilizačních nemocí , nebo zdegenerovat člověka za pár generací, to nikdo neví.
Taky mě štve stejně jako vás, že se někde uvádějí takové články, že je vše promořené a nemá se to jíst. Stejně mi ale vadí, když se uvádí, že tam není nic, a nemáme se toho bát.

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

Omlouvám se tedy za nepřesné vyjádření způsobené jedním slovíčkem. Stojím si však za tím, že dopad těchto ATB na náš organismus, které mohou, ale nemusí být vždy přítomny v mléce, je minimální. Sic to nemůžu momentálně potvrdit žádnou studií, ale tahle problematika je myslím, to nejmenší zlo a lidé by si měli dávat pozor na daleko větší strašáky..(záměrně přidávané aditivní látky do potravin, těžké kovy v rybách, atd..)
Dnes všude a ve všem jsou ultrastopové koncetrace různorodých látek. Neříkám, že proti tomu nelze něco dělat, pokud si myslíte, že to na Vás může mít nějaký vliv, můžete se tím samozřejmě blíže zabývat. Ale nemyslím si, že většinu lidí i zde na diskusi by to nějak více trápilo..;)

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Právě na to jedno slovíčko(„zcela“) jsem se ptal, jestli myslíte zcela nebo jen na pokles atb do povolenych rozmezí. V dalším příspěvku jste uvedla znovu, že tam nejsou.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+Sunriska "Ale nemyslím si, že většinu lidí i zde na diskusi by to nějak více trápilo..;)"
To je fakt. Lidi se většinou začnou zajímat až s nějakou vědeckou diagnózou. A to je špatně.

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

Však ano, ATB se v těle zvířete musí nechat zcela odbourat. To, co během této doby přejde do masa nebo mléka je věc druhá. Neřeším, jestli se to tak skutečně dělá, ale ve vyhlášce to je..

0
před 4 roky sirius

+Sunriska S tim nic nenadelate. Nekteri lide maji pocit, ze se je nekdo cilene a systematicky snazi otravit. :)  A zit tu na Zemi asi budou jen ze slunecniho svitu a z rosy.  :) 

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Jsem puntičkář, ale zase vám tam ujelo slovo zase, místo kterého mělo být něco jako, nechat odbourat do povolených mezí.:)

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

*slovo „zcela“ jsem chtěl napsat

0
Obrázek uživatele planyy
před 4 roky planyy

6sense: Neřekla bych, že je něco špatného na tom, jíst brambůrky s PŘÍCHUTÍ slaniny:) e627 i e631 můžou, ale nemusí být živočišného původu,  navíc je tisíce běžně používaných potravin,  dokonce několik označených jako vegetariánské nebo veganské, které obsahují složky živočišného původu.  Moje hlavní přesvědčení je nejíst maso, nezabíjet zbytečně zvířata a nebosit kůži ze zvířat kvůli módě.  A jestli je podle Vás vegetariánství módní trend (a zároveň tím konkrétně chcete odkázat na mne), tak se na mne nezlobte, ale nejspíše vy máte problém s respektováním názoru druhých.  Navíc mne uráží takovýto nazor, když si jsem přesvědčena o tom, že jsem urazila na svůj věk dlouhou a náročnou duševní proměnu a dospěla jsem díky bohu přes všechny překážky k jednomu z nejlepších rozhodnutí a to jest patřit mezi vegetariány. :)

3
Obrázek uživatele martyparticka
před 4 roky martyparticka

osobně nejím maso, ale za vegetariánku se neoznačuji. Název "vegetariánství" řadí člověka do jakési sorty, která odmítá maso, většinou jsou také aktivisté, kteří dávají najevo, jak podřadní jim připadají lidé, kteří maso jedí. To já bych nikdy nemohla, přesvědčovat lidi o tom, že je něco dobré nebo špatné - především tohle, když lidé jedí maso tisíce let, je podle mě zbytečné.

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

+martypartickaMám to úplně stějně jako Vy. Nerada se někam škatulkuju, z každého výživového směru jsem si vzala to, co mi přišlo nejrozumnější. A stejně jako jsem si na všechno přišla já, musí i ostatní. Nikomu nic nevnucuju. Pouze ty, co mají zájem ráda obohatím, pomůžu, inspiruju..;)

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

+Sunriska+martyparticka Jsou to sice jen slova a klidně se neoznačujte, ale to nic nemění na tom, že jste :-).
Já se nemám problém označit. Nemám se za co stydět a pro vysvětlení věcí jsou zatím slova důležitá. A stejně jako mně se otevřelo srdce i oči po nějakých filmech, článcích, rozhovorech, což mne přimělo k přemýšlení, tak se třeba otevřou oči i srdce lidí dalších, když si přečtou názory mé. Čím více budou slyšet "normální" lidi, že se nestydí za své názory odlišné od většiny, tím je větší šance pro zdraví, lásku a svět bez utrpení, a to mně za to stojí.

To, jak jste vyobrazila vegetariány, tak to je jich jen mnohem menší část, ale jak známo prázdné sudy nejvíce duní. Tedy i oni jsou nejvíce slyšet. Tedy  stěmi práznými sudy je to trošku mimo, protože většina jich to dělá ze správného přesvědčení, jen zvolili formu, která je pro mnoho lidí příliš expresivní a tudíž nepřijatelná.

V historii bylo spousta vegetariánů, o kterých jsem se dozvěděl že jsou, až když jsem začal přemýšlet jako oni, i když jsem je znal dobře z literatury, dějepisu, fyziky, matematiky, hudební nauky, či filmů. např.: L.N.Tolstoj, Leonardo Da Vinci, Einstein, Diogénes, G.B.Shaw, Shopenhauer, Bob Dylan, Cameron Diaz, Franz Kafka, Gustav Mahler, Henry Ford, Jean-Jacques Rousseau, Karel Höger, Leonardo di Caprio, Gándhí, Martina Navrátilová, Nikola Tesla, Pavo Nurmi, Peter Sellers, Platón, Plútarchos, Pythágoras, Robert Redford, Seneca, Sókrates, Steven Seagal, Thomas Alva Edison, a mnoho a mnoho dalších.  
Splňují snad oni vaši definici hloupých sektářů? Já si to nemyslím.

1
Obrázek uživatele Stana
před 4 roky Stana

Také bych se mohla označit za vegetariána, některé dny vegana a jindy zase raw. Ale také nevidím důvod proč se škatulkovat, to je přece každého věc co jí. A jak psala+Sunriskaz každého si vezmu co mně vyhovuje a vím, že to právě mně dělá dobře. Je spousta vegetariánů o kterých ani nevíme, protože to nikomu necpou. A pak zase další (vyznavači směrů- nemyslím jen vegetariány), kteří jsou přesvědčeni jen o své jediné a možné pravdě a podobají se opravdu spíše náboženské sektě. Protože jim je prostě při jejich stravě dobře a myslí si, že tudíž každému by mělo být dobře. Ale to tak být vůbec nemusí. Navíc přesvědčování opravdu nemá smysl, na to musí každý přijít sám, co mu vyhovuje.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Nejde přeci o škatulkování ani nálepkování. Nechápu, co nechápete na tom, co jsem napsal :-D To, že se veganem neoznačím, přeci neznamená, že jim nejsem :-) Nevím, proč se za to stydíte :-) Nemusíte mít černé svědomí, nebo se bát, že vás lidi budou s někým spojovat, a když jo, je to jejich problém, ne můj.

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Jde o škatulkování, a taky se mi to nelíbí, jako ostatním.

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

ja jsem pro škatulkovani  jestli to tak chcete nazvat ja si stojim za tim že jist maso je škodlive pro lidske zdravi a jsou za tim penize a takovy nazor jsem měl i když jsem jedl maso ted momentalně jsem vegetarian a jsem na to hrdy. nikomu tohle necpu každy ma svoji hlavu ale pokud to někdo chce slyšet tak mu to povim a nestydim se za to.

2
Obrázek uživatele Sunriska
před 4 roky Sunriska

Samozřejmě, ať se každý považuje a nazývá, za co chce..:) Pořád je asi snazší říct, že jsem vegetarián, než blíže vysvětlovat, co jím a co nejím...
I když u mě to právě není jenom o odmítání masa, ale také nekvalitních a výživově "prázdných" potravin..No, jak jsem řekla, od každého směru jsem si vzala něco, takže v mém případě se těžko někam přesně zařadím..I přes to - jaké škatulce bych se nejvíc přiblížila - je "nutritarián". U nás pojem takřka neznámý, ale v zahraničí již poměrně dlouho používaný. Člověk, který svůj jídelníček primárně zaměřuje na nutričně bohaté potraviny, vyváženou stravu a konzumaci pokud možno odděleně, aby tělo mělo šanci vstřebat co nejvíc živin.
A když už jsme o toho, zajímavý je i "flexitarián". Jeho myšlenka spočívá ve snížené konzumaci masa (ale nevylučuje maso zcela z jídelníčku!) a odmítá konzumovat maso a živočišné produkty z velkochovů..Smysl? Alespoň částečně snížit negativní dopady živočišné produkce na naši planetu a také eliminovat zdravotní rizika po přílišné konzumaci masa...

1
Obrázek uživatele Stana
před 4 roky Stana

To není o tom, že vás nechápeme/ nechápu pane +Martin Vozka. Ano když je někdo vegetarián je vegetarián apod., někdo se k tomu aktivně hlásí, někdo to bere trochu jinak, protože to tak prostě cítí. Proč si musím nutně říkat vegetarián, když to beru spíše jako svůj "jídelníček, stravovací režim". Jednoduše jako určitý životní styl? Vždyť doporučení stravy dle WHO jsou v podstatě vegetariánská, ale nikdo neříká, že to je vegetariánsví. Jde o to nasměrovat na zdravý způsob života, který má být přirozený, ne mu dát moderní nálepku "vegetariánství". Když chceme aby to bylo bráno jako běžná věc a ne něco zvláštního. Jinak zní pojem strava s převahem rostlinných zdrojů a jinak zní vegetariánství. To je opravdu každého věc jak to bere. Jestli si bude říkat vegetarián nebo semi-vegetarián, fruitarián...Pro mě je to životní styl. Jestli mi tedy trochu rozumíte :)

0
Obrázek uživatele martyparticka
před 4 roky martyparticka

No, jsem vystudovaná dietní sestra, manžel je chirurg na gastroenterologickém oddělení a tak mi věřte, že maso opravdu škodlivé není :-) Naopak se například kuřecí nebo rybí maso doporučuje pro prevenci úbytku živočišných bílkovin, které prostě naše tělo potřebuje a nejde získat jinak než z masa. Vtipné je, že manželovi chodí do ordinace s problémy žaludku téměř samí vegani. Osobně se snažím jíst maso alespoň jednou týdně, většinou si ugrilluji kuřecí prsíčka nebo zajdeme na dobrou rybu, každý den beru ještě kapsli s rybím tukem (jako doplněk stravy). Tvrzení vegetariánů, že maso k životu člověk nepotřebuje, je nesmysl - pokud tedy nejste hinduistický mnich, který celý den sedí a modlí se, tedy nevydává žádnou fyzickou energii. U pracujícího evropana je to však nemožné.

0
Obrázek uživatele stistko.petr
před 4 roky stistko.petr

na jedne straně nemožne a na druhe straně tisice lidi co takhle žiji :) vono se da žit uplně bez jidla pokud tomu věřiš i takovy lidi jsou , když věřiš že to bez masa nejde tak to hold bez toho masa nepujde a absence masa v takovem připadě bude mit katastrofalni nasledky pokud v to člověk věři 

1
Obrázek uživatele Anywetta@
před 4 roky Anywetta@

martyparticka já nejsem odborník, ale jak vysvětlíte veganské sportovce, thajské boxery a další kteří mají fyzicky namáhovou práci a jsou vegani? Já jsem taky veganka a má je částečně fyzická, ale jako veganka mám mnohem více enegie, nejsem unavená a zlepšilo se mi zdraví. Můj názor je, že vhodně posklávdná veganská strava (i s občasným nezdravým vybočením) je prospěšná. Nikoho na veganskou stravu nepřesvědčuji, je každého vec co jí. Ale z vlastní zkušenosti jen mohu napsat, že mi pomohla.

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Nezapomeňte brát B12.

0
Obrázek uživatele Anywetta@
před 4 roky Anywetta@

B12 beru (přírodní od firmy Viridian a ostatní vitaminy a minerály si hlídám v "běžném" jídle. :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Stana, kdyz jedu na kole,jsem proste cyklista, at se mi to libi,nebo ne. V praci jsem zas bansky inzenyr. V urcitych kruzich jsem nadseny foto amater. Svet je sakra sama skatulka. Hrozneee . :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 3 roky Martin Vozka

Odkaz v předchozím příspěvku nefunguje a nejde to upravit, tak ještě jeden pokus...

0
Obrázek uživatele radim
před 3 roky radim

Když jsme u veganství a vlivu na planetu Zemi, její ochranu atd. Tak existuje další level záchrany planety...

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 2


Přidat komentář