Obrázek uživatele poslednisumavskymedved@
+
0
-

Jen zákazník rozhoduje o tom,co se tady v ČR bude prodávat a co ne...

Lidé si neuvědomují,že dokud budou v obchodech (hlavně super a hypermarketech) kupovat místo kvalitních potravin ty potravinové "náhražky",tak je tady budou zkrátka prodávat.Až jim budou ty nekvalitní výrobky ležet na pultech,tak je budou muset jednoduše přestat vyrábět !!! Jen zákazník vytváří poptávku...

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

To je pravda. Otázkou je, jak přesvědčit sprostý lid, že je lépe kvalitněji a méně, než tuny levného. :-)
Až na to přijdeš, přihlásím tě na Nobelovu cenu. :-D

1
Obrázek uživatele Linda
před 5 lety Linda

Jenže ti výrobci vědí, že rozhoduje cena.

2
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Přesvědčování nemá smysl, kdo nechce nebude nic měnit. Řešit stravu lidé začínají až tehdy, když jim něco je. Pokud teda vynechám menšinu, která se zajímá o okolí, ekologii a zdravou stravu a vede zdravý život již od mládí. Pokud člověku nic po zdravotní stránce nechybí nebude přecházet z párku v rohlíku na brokolici :). Je to bohužel tak, změny přijdou až když jsou problémy. Bohužel tato lidská vlastnost je tak rozšířená a zasahuje nejen do stravování, ale do celého systému žití. Můžeme pouze poukazovat na to, že tohle a tohle je lepší. Pokud se informace budou šířit, začne se časem měnit i sortiment a snad i myšlení výrobců. I když vzhledem k povaze českého národa jsem trochu skeptická. Stačí mi se projít po ulici, samé odpadky, psí výkaly, žvýkačky, plivance. Doma bysme si takový bordel nenechali. A není to vůbec otázka věku, dělají to mladí i staří. To samé i s obyčejnou slušností.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

A není to právě  o tom, že by si rádi koupili něco jiného, ale je to pro ně luxus? Možná kdyby se to otočilo, to nezdravé bylo drahé a to zdravé levnější.

2
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Pokud někdo miluje hranolky a coca-colu, zdražení nepomůže, koupí si to za hranicemi, kde to bude levnější. Takový pokus na "zdanění cukru" již proběhl a účinek žádný. Lidé jezdily jinam a přes to, že to bylo dražší, si svoje oblíbené sladkosti nakoupily za hranicemi. Označit nějakou potravinu jako nezdravou a tudíž ji zdražit se ukázalo nevýhodné a bez efektu na zdraví lidí. Základní potraviny jsou cenově dostupné, drahé jsou naopak brambůrky, chipsy, pepsi, rychlé občerstvení... Je to spíše o myšlení než o ceně. Pokud si někdo koupí 30dkg salámu a bílé rohlíky, k tomu chlebíčky a pak si řekne na zeleninu a ovoce už nemám peníze a sní jedno jablko za týden, jinak z ovoce a zeleniny nic. Není to o penězích.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Tak v takovém případě s vámi souhlasím.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+sharunka03+Stana
Přesvědčovat jsem nemyslel doslova, ale spíše v tom významu: "jak to zařídit".
Pokud by lidi přijali fakt, že kvantitativně méně, ale kvalitativně více je lepší, než naopak, pak by automaticky přestalo nekvalitní jídlo existovat (výrobci by nebyli motivováni jej vyrábět) a ze zdravých jídel by se stal standard. Ale tam je ten zakopaný pes. Trendy se naštěstí mění, ale ještě to bude nějakou dobu trvat. 

Myšlení výrobců se nezmění, ti potřebují vydělat. Proto jsou výrobci.
Musí se změnit myšlení nás spotřebitelů, abychom dali výrobcům vydělat na kvalitě, pak ji budou dělat.

0
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Ano musí se změnit myšlení, ale k tomu musí být podnět. Pokud má někdo ve 30 letech diabetes II. typu, obezitu a prodělá infarkt, je to často dobrá motivace. Ale bohužel dokud to nezajde takhle daleko, nezajímá je to. Zásady zdravé výživy jsou obecně dobře známé, všude se tohle dnes řeší, výživa i vaření. Každý ví, že nemá kouřit a jaká jsou rizika, ale kouří. Každý ví, že se má hýbat a jíst dostatek zeleniny a vlákniny...vědí ale nedělají to. A dělat nebudou dokud nebude důvod. Nevím jak to změnit. Mám zkušenost a tom občas mluvit a někoho to zajímá, tak se ptá. Někdo ne a považuje to za blbosti.

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Stana Mám tutéž zkušenost. Hodně pomůže změnit sebe. Já to dokázal. Dělal jsem ze začátku kolem sebe "osvětu" s éčkama. Nikam to ale příliš nevedlo. Ze začátku jsem byl v práci a okolí možná i za exota, ale okolí teď vidí výsledky a přemýšlí a vidím změny v zajetých kolejích už i u nich.
Člověk, pokud není celebrita může změnit jen své nejbližší okolí, a to ještě nenásilnou formou. Rozhodně vlastní příklad je nutný.

1
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Přesně tak, pokud se to povede je to dobrá věc, ostatní se začnou zajímat a předávat info dál. Je to většinou lepší než násilné poučování. Snad se tak postupem času dočkáme změn k lepšímu.

1
Obrázek uživatele Linda
před 5 lety Linda

Je smutné, že se o to, co jime začneme zajimat, až když mám něco je. Pak se ptáme, proč. Kdyby člověk trochu přemýšlel, spoustu zdravotních problémů by neměl.

0
Obrázek uživatele Občan
před 5 lety Občan

Je to běh na dlouhou trať. Pokud nákup zdravých potravin nebude mít okamžitý efekt,  vše zůstane při starém. Uvažovat na několik let dopředu se dneska moc nenosí. 

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Občan Bohužel, je to tak. Pojmenoval jsi podle mne ale jen část problému. Podle mně největší problém tvoří závislost na chutích. Vím to z vlastní zkušenosti :-( U mně to jsou např. smažené brambory (čipsy, hranolky, bramboráky...) a pečivo. Ostatních závislostí, a že jich bylo, jsem se úspěšně zbavil. Jednoznačně je mi jasné, že to není zdravé nebo, že po tom tloustnu (špaldový, kváskový chleba si pečeme doma sami, ale i tak) . Daří se mi to omezovat, ale jen za cenu "odříkání" a jen tím, že si čipsy, atd. nekupuji domů. A ona valná většina lidí si odříkat nechce, neumí. Mají takové ty poraženecké výmluvy, jako: co už jiného bych na tom světě měl, na něco umřít musím, a jiné stupidity.

1
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Takhle daleko lide jeste dlouho nebudou, aby si dokonce davali do souvislosti jidlo se zdravotnim stavem? Kdepak, to je utopie. Schvalne nepisu sci-fi, protoze v nich je vic pravdy nez v dennich zpravach. :-)) Spravne pise Martin Vozka, ze se nechteji niceho vzdat. Cetla jsem rozhovor s MUDr. Hnizdilem. Chodi k nemu lide na pokraji zhrouceni, ale nevzdaji se ani milenky, ani narocne prace, ani nakladneho bydleni. Asi tak. 

1
Obrázek uživatele Standa
před 5 lety Standa

Kéž by to tak bylo.
Dnes určuje to, co se smí a co se nesmí prodávat, hlavně stát.
Tak třeba bylinky se dnes nesmějí nazývat léčivé (není to legislativou schválené zdravotní nebo výživové tvrzení), prodejci čerstvého nepasterovaného mléka čelí mediálnímu vyhrožování ze strany státních institucí…
Až teprve potom přichází na řadu trh a preference zákazníků. I když, ne tak docela. Preferencím vydatně pomáhají lobbisté a tvůrci veřejného mínění za pomoci médií. Každou chvíli se v televizi objeví samozvaný odborník, prosazující konzumaci toho či onoho. Zdravá strava v mediálním provedení je skoro jako móda – mění se s každou sezónou.

Stana Daň z potravin zrovna považovaných za nezdravé považuji za šílenost. Situace, kdy mi bude stát ujídat z talíře ještě víc, pokud si nekoupím jím prosazovanou potravinu, je již na stupínku totality.
Jedinou cestou, jak lidi přimět starat se o své zdraví, je spoluúčast na jejich zdravotní péči, stanovená v konkurenčním prostředí pojišťoven. (To aby se i pojišťovny zajímaly, komu a za co platí, a čím je to způsobeno.)
Představte si zdravotní pojištění jako vzájemnou výpomoc. Jeden chlastá, kouří, přežírá se. Druhý chodí do práce a vydělává prvnímu na léčbu. Je to normální stav? Ne, není! A proč to lidé trpí? Protože zdravotní pojištění je vlastně daní (kdo vydělá více, platí více, ač třeba žije zdravěji), a peníze jsou pro plátce ztraceny v okamžiku, kdy mu je stát sebere (nebo ještě lépe – vůbec je neuvidí), a nikoliv až v okamžiku, kdy někdo onemocní.

1
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Bohužel je to tak proč máme platit za ostatní, kteří si ničí zdraví? Také bych byla pro to aby se podíleli na placení léků, pokud nedržují léčbu, či nemají kouřit a kouří. Ano je to každého věc jestli si dobrovolně ničí zdraví, ale proč mají doplácet ostatní? Máš astma a kouříš? Fajn, ale léky si budeš hradit sám!! Toho se ale asi dlouho nedočkáme.

0
Obrázek uživatele Standa
před 5 lety Standa

+Stana Bohatě by stačilo, kdyby stát pustil zdravotnictví, a nezasahoval do něj. Najednou by si muselo na sebe vydělat, a lidé by museli myslet na své zdraví ještě před tím, než onemocní.

A rozhodovali by se, zda se pojistit za 2000Kč měsíčně u pojišťovny, která se neptá, kolik kouříte, vážíte a vychlastáte, nebo za 1000Kč měsíčně u pojišťovny, která se ptá, a požaduje, abyste žili zdravě. Anebo byste třeba namísto standardního zdravotního pojištění šli do vzájemné smluvní výpomoci, kdy by si lidé vzájemně pomáhali v případě drahé léčby.

Pak by najednou byl každodenní hamburger drahý i bez speciální daně do bezedného státního chřtánu.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Standa
To je pravda v ideálním světě, ale uvědom si, že stát ani silné lobby výrobců léků (potažmo tedy ani lékaři) nemají zájem na zdravých lidech :-) Lidi jsou blbí a neuvědomují si to, proto věří všem oficiálně šířeným bajkám.

3
Obrázek uživatele Standa
před 5 lety Standa

+Martin Vozka Faktický monopol několika velkých farmakoncernů stojí a padá na státních regulacích. A ty pomalu míří na malovýrobce potravin.

Stát má zájem na regulacích, protože je to zdroj moci (a skvělý zdroj úplatků pro všechny, kteří mají privilegium rozhodovat).

Velké koncerny mají zájem na regulacích, protože extrémně vysoké náklady na splnění regulací spolehlivě zahubí jakoukoliv případnou konkurenci hned v zárodku.

Není to „krásné“, když stačí „přesvědčit“ pár úředníků na FDA, instituce která je ze zákona důvěryhodná, o tom, že dotyčná látka je bezpečná, a její cesta do světa je volná? Anebo, že je nebezpečná, a dotyčná látka zmizí z našich stolů a domácností?

A kapři si svůj rybník nevypustí.

Ne náhodou jsou dnes veterinární léčiva o dobrých 10 let napřed před humánní medicínou, a žrádlo pro zvířata často kvalitnější, než žrádlo pro jejich pány.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 6


Přidat komentář