Obrázek uživatele Miloš Kavický
+
0
-

A není úniku.

Vladimír Stwora (19.12.2013)Rubrika: Na okraj
Vymačkal jsem z tuby poslední zbytek své oblíbené zubní pasty a vyndal z poličky novou, ještě v krabičce. Máme tam těch krabiček do zásoby několik, různé druhy. Nevím, co mě to napadlo, obvykle nápisy na krabičce nestuduji, tentokrát jsem si to přečetl. Ne všechno, pouze ingredience.
Držel jsem v rukou Colgate Total s podnadpisem Advanced Health. A hele. Fluorid sodný, 0,243%. Hm, tak tuhle nechci. Sáhl jsem do přihrádky pro jinou pastu. Colgate Cavity Protection. A rychle odložil zpátky. Pasta obsahovala dokonce 0,76% fluoridu.
Nevadí, použiji pastu své ženy, ta preferuje jinou firmu. Používá Sensodyne, neboť uvěřila tvrzení, že je určena lidem s citlivými – a teď nevím čím. Řekl bych dásni, ale na krabičce je zuby. „Denní ochrana pro senzitivní zuby, klinicky prokázáno!“ hlásá nápis. No budiž. Automaticky koukám na ingredience. Je tam. Malinkým písmem napsáno fluorid sodný, 0,254%.
Ještě tady máme jednu novou pastu. PRO NAMEL s podnadpisem „Gentle Whitening“. A mezi ingrediencemi se na mě opět šklebí fluorid sodný, 0,254%.
Dvě firmy, čtyři různé pasty. Všechny s fluoridem.
Budu muset dát ženě školení. To se nemůže podívat, než to koupí? bručel jsem si pro sebe. Přeci ví, bavili jsme se o tom, co způsobuje fluorizace, zvláště ta masivní, plošná. Kdoví kolik fluoru nám přidávají do pitné vody, tenhle údaj na vodovodním kohoutku chybí. Já bych třeba pastu s fluorem nikdy nekoupil. Ne dobrovolně. Chtěl jsem mít argument, až se budu hádat. Sáhl jsem do koše na odpadky, kam jsem před chvíli odhodil prázdnou zubní pastu. SVOU zubní pastu, kterou si kupuji sám, je to má oblíbená Advanced White s jedlou sodou jako bělící ingredienci. Tam samozřejmě žádný fluorid není.
Jen tak pro jistotu jsem se podíval. Snad jsem měl předtím vlčí mlhu, nebo jsem prostě uvěřil bez ověření. Fluorid sodný, 0, 243%, smál se na mě mezi ingrediencemi.
P.S. O několik dnů později jsem stál ve Sparu před regálem se zubními pastami. Bral jsem zubní pasty jednu po druhé zleva doprava a shora dolů. Bylo jich tam 32 různých druhů nejméně od pěti firem. Nedíval jsem se na cenu, jediné, co mne zajímalo, zda obsahuje fluor. Potřeboval jsem lupu k tomu, abych některé drobné texty vůbec přečetl. Z těch 32 značek obsahovalo fluor 30 značek.
A ještě jedno poznání. Pasty v Evropě obsahují zhruba dvojnásobek fluoridové dávky proti Kanadě.

- - - 
Článek nám došel poštou. Kliknutím na odkaz:

 http://www.zvedavec.org/naokraj_5783.htm

však čtete:

Na okrajPožadovaný článek č. 5783 nenalezen
- - - 

Poznámka:
Hmm. Je nás zde na této planetě mnoho. Hraje si někdo na boha?

Požadujme na hlavním hygienikovi změnu výroby zubní pasty. Zákaz fluroidů!

A co tohle:
http://vyzivujicitradice.cz/tag/domaci-zubni-pasta/#&panel1-2

Je to řešení?

Pište.

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Mám velmi podobnou zkušenost, když jsem marně sháněla zubní pastu, která neobsahuje žádné barvivo. Tady došel byznys tak daleko, že na krabičce nebylo mnohdy uvedeno žádné složení, jenom na tubě uvnitř!! Jinak moje trpká zkušenost se Sensodynem: Protože u nás ve vesnickém obchůdku žádnou jinou zubní pastu právě neměli, a doma jsem už žádnou neměla, koupila jsem Sensodyne. Mám občas potíže s jedním zubem, co občas pobolívá, je citlivý a musím o něj dobře pečovat. Udržuji s ním příměří. Ovšem po několika čištění Sensonynem se bolest rozjela naplno jako už dlouho ne. Nemohla jsem čekat- musela jsem vyměnit zubní pastu co nejdřív! V mé situaci se každá zdála jako lepší řešení než Sensodyne. Byla to pravda. Po pár dnech se ten citlivý zub uklidnil a zase o něm nevím. Vypadá to tak, že po Sensodyne se naše zuby stanou citlivější a náchylnější k bolesti. Nenechte se oklamat reklamou, je lživá. 

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 2 - 2


Přidat komentář