Obrázek uživatele Miloš Kavický
+
1
-

TEST: Levné belgické máslo může mít za sebou až dva roky v mrazáku

27. ledna 2011   Vypadá jako každé jiné máslo, přitom je vyrobené z mrazírenských zásob. "Stáří" maskuje přídavkem aromatických látek. Není divu, že je levnější než ostatní.   

Máslo dovezené ze zahraničí je levnější než máslo z českých mlékáren, přestože se ve své zemi původu prodává dvakrát dráž než máslo v Česku. Že to není možné?Existuje způsob, jak to zařídit: nakoupit levně máslo z mrazírenských skladů, rozmrazit, přehnětat, přidat aromatické látky, které překryjí chuť starého tuku, zabalit do nových obalů a poslat do obchodních řetězců v České republice. Obchodníci po něm ochotně sáhnou – mohou zákazníkům nabídnout kostku másla o dvě tři koruny levněji než to nejlacinější máslo na trhu.O čem je řeč? O čtvrtkilových kostkách másla v nenápadném stříbrném obale s pasoucí se kravičkou a nápisem Máslo, které již několik měsíců nabízejí některé řetězce. Výrobce uveden není, jen dovozce, kterým je společnost A7B Bohemia. Registrační značka patří belgické firmě Société fermiere Rochefort z Arden. Odtud tedy levné máslo pochází. Kostka másla z této mlékárny se přitom prodává v Belgii v cenách od 1,60 do 2,50 eura. V Česku však stojí 28 korun, někdy i méně. Dost důvodů pro to, aby nás zajímalo, co se pod malovanou kravičkou skrývá.
Pátrání téměř detektivní
- - -Na počátku pátrání po původu tohoto másla bylo podezření, že se možná jedná o máslo s přídavkem margarínu (to se neprokázalo). Na jeho konci jsme našli řadu důkazů, že jde o staré přepracované máslo. Prokázaly to analýzy, které provedli odborníci na pražské Vysoké škole chemicko-technologické, na nichž se finančně podílela i redakce MF DNES.

Je měkčí a chutná jinak
- - -Kdo se s belgickým máslem setká poprvé, nejspíš ho zaujme, že je měkčí než ta ostatní. A také si možná všimne, že má netypické máslové aroma a někdy i vady v chuti. Vysvětlení? Je to stolní máslo, někdejší "dvojka" ze skladových zásob a není tak kvalitní jako máslo čerstvé (viz Fakta v přiložené grafice). Nutno říct, že dovozce tím žádný předpis neporušuje, protože evropská legislativa – nadřazená české – pojem stolní máslo nezná. Zákazník se však nedozví, že kupuje máslo nižší kvality.Potvrdila to řada analýz, do nichž bylo zahrnuto několik vzorků másla. Kromě zmíněného belgického z českých obchodů ještě dvě další másla stejného výrobce, koupená přímo v Belgii, německé máslo ze zakysané smetany, které se vyrábí odlišně než máslo ze sladké smetany běžné v Česku. A jako představitel klasického českého výrobku máslo Tatra. 

Co řekly analýzy?
- - -První důkaz, že máslo leželo nějakou dobu v mrazáku, přineslo takzvané peroxidové číslo. To vypovídá o tom, co se s máslem děje, když žlukne. Právě u belgického másla byl obsah peroxidů vyšší než u všech ostatních.Hodně napověděly i mastné kyseliny. Složení mléčného tuku je totiž jiné v letním a jiné v zimním období. "U belgického másla, které mělo podle data spotřeby pocházet z období prosinec – leden, však byly naměřené hodnoty rozdílné. Surovina tedy musela pocházet z různých období," vysvětluje vedoucí Ústavu technologie mléka a tuků Vladimír Filip, který analýzy vedl.Další důkazy přinesly mikrobiologické zkoušky. Pokud by máslo bylo vyrobeno ze zakysané smetany, muselo by mít o několik řádů vyšší celkový počet mikroorganismů, což se neprokázalo. Zato mělo vyšší počty nežádoucích bakterií, které svědčí o tom, že máslo bylo mechanicky přepracováváno."To už je řada indicií potvrzujících naše podezření, že jde o máslo ze starých zásob. Další analýzy však přinesly i jeden přímý důkaz, že výrobce nepoužívá technologii másla ze zakysané smetany a dokonce přidává neoznačené látky do potraviny," uvedl Filip. Jsou to tři těkavé aromatické látky – biacetyl, kyselina mléčná a acetoin. Ty se objevují v másle ze zakysané smetany, v másle ze sladké smetany ale být nemohou. Pokud tam ovšem nejsou záměrně přidány. "Výrobce použil těkavé látky do másla jako přídavek chemických látek. V tomto případě nejsou a nemohou být produktem mléčného kvašení, protože máslo bylo vyrobeno ze sladké smetany. Jednoznačně to potvrdil mikrobiologický obraz," vysvětluje profesor Filip.

Odkud se vzalo?
-- -Kostka másla na belgickém trhu stojí dvakrát víc, než je cena másla v České republice. "Jak je možné, že je máslo této firmy v Česku, navíc zatíženo dopravními náklady, tak levné, že se dostává hluboko pod české ceny," ptá se Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského. A nabízí i možné vysvětlení: Může jít o máslo z intervenčních nebo soukromých zásob přebytků, jejichž skladování Evropská unie dotuje."Za uskladnění tuny másla dostane obchodník 18,31 eura a za každý den skladování ještě 0,34 eura. A skladovat může až 210 dní. Když obchodník máslo po vyskladnění dobře prodá, tak s ním nemá žádné výdaje, a proto může prodej realizovat levně."

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

1
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

A pak proč je tak hnusný. Koupila jsem nedávno na cukroví, tak tam se ztratí. Jinak kupuji nejradši Jihočeské, Polabské nebo Tatru.

2
Obrázek uživatele Dita
před 5 lety Dita

Kupuji jen Tatru, protože ji vyrábí nedaleko od nás. Je to jediné máslo, které mi opravdu lahodí. Tyhle hnusy a napodobeniny bych nedala ani do toho cukroví. Peču jednou za rok pár kousků, tak proč šetřit na kvalitě. Nekupuji salámy na chlebíčky, koly a další věci, které lidi v tomto předvanočním čase plní koše. Volím raději málo, ale kvalitně, než hodně a lacině (blaf). 

1
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Naše máslo je prostě naše máslo, tzv. belgická pračka je bohužel příčina nízké ceny. Před koncem záruční doby se rozmrazí a rozprodá. Levné máslo ne, není nad voňavé od Madety a Tatry.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Já ho koupila vědomě, jen teď, že bylo v akci na to cukroví. Jinak, když jsem ho ochutnala, tak mě přijde, že to ještě míchají s nějakým rostlinným tukem, jakože asi s Herou. A pak, že to obsahuje jen máslo. No, takže už ho nekoupím nikdy ani omylem.

0
Obrázek uživatele Irča
před 5 lety Irča

Já kupuji jedině Jihočeské máslo od Madety, je prostě nejlepší, sice je dražší, ale vím, že si pochutnám a také, že je kvalitní.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Irča: Moje řeč. :-)

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 9 + 11


Přidat komentář