Obrázek uživatele Peta
  • autor: Peta
  • publikováno: 27.6.2012 08:23
  • zobrazeno: 1052x
+
0
-

Šlo by to i u nás?

Dnes mě na webu www.neturalnews.com zaujal jeden článek, proto jsem si dovolila volný překlad. Zajímalo by mě, jak by to dopadlo u nás, kdyby se něco takového objevilo :DMalé městečko v provincii West Yorkshire má za cíl pěstovat vlastní zeleninu a být tak prvním potravinově soběstačným městem   (NaturalNews) Různé místní úřady napříč Spojenými státy pronásledují majitele domů za to, že pěstují zeleninu nebo bylinky na svých předních zahradách. Ale v malém městečku Todmorden, v Anglii, odstartovala jedna žena venkovské potravinové hnutí, tím, že pěstovala zeleninu na své zahradě a nechala sousedy, aby si jí mohli zadarmo sbírat. Trvalo šest měsíců než sousedé a kolemjdoucí pochopili, že to Mary Clear myslela vážně, když snížila plot a umístila cedule pobízející lidi, aby si utrhli zeleninu z jejího záhonu. Padesátišestiletá Mary začala vymýšlet projekt s místní majitelkou Bear Cafe, Pam Warhurst a dalšími. Brzy se připojili další a pojmenovali své hnutí Incredible Edible. Nyní má tato malá komunita 70 velkých záhonů, překypující ovocem a zeleninou, kterou si může kdokoliv utrhnout, aniž by musel zaplatit. Několik těchto záhonů bylo vybudováno dokonce v prostorách Todmordenské policejní stanice. Policie také dovoluje ostatním, aby přišli a sebrali si nějakou tu úrodu. Zřízení těchto záhonů přitahuje velkou pozornost a dává všem vědět, že je naprosto normální pěstovat ve městě Todmorden vlastní zeleninu. Mary a Pam si uvědomují, že Incredible Edible zatím nemůže uspokojit všech 15.000 obyvatel města Todmorden. Jejich cílem ale je dosáhnout takovéto úrovně soběstačnosti do roku 2018. Snaží se zapojit ostatní do pěstování ovoce a zeleniny bezplatným vzděláváním, aby ukázaly ostatním, jak správně pěstovat plodiny a pečovat o společné záhony.

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Dita
před 6 lety Dita

Tý jo to je úplná bomba. No u nás by to samozřejmě nefungovala, než by něco stačilo vyrůst, bylo by to zlikvidování a zadarmo, to by hodně lidí nasyslilo jenom pro sebe i když by se vědělo předem že to nemůžou sníst a pak to vyhodí. Jde vidět, že tam jsou úplně jiní lidé s jinou mentalitou. Ale proč zadarmo, klidně by se za to mohlo něco málo zaplatit, semínka taky něco stojí. Jé ty se maj.

0
Obrázek uživatele Peta
před 6 lety Peta

Jejda, ted jsem to dala jako nový příspěvek a nejde to vymazat :( No nic, zkopíruju to sem: Přesně tak, jedni by to vyhazovali, protože by je to nebolelo, když za to nemuseli zaplatit a někteří koumáci by to sklidili a prodávali... Možná někde na vesnici by to mohlo fungovat, těžko říct. Každopádně dobrej nápad :)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Chvála bohu za takové sousedy, možná jedni z posledních lidí v Americe, kterým ještě zůstal holý rozum, tam by člověk bydlel rád:) A pro většinu našich obyvatel? Jen sci-fi představa, asi bych musela bý naivní, kdybych řekla, že by se toto mohlo uchytit i u nás:) My tohle děláme po rodinách a známých, většinou nám zybde nebo se urodí víc, mě rve srdce, když to musím vyhodit, protože o to nikdo nemá zájem, ale naštěstí jsou u nás lidi, kteří jsou za domácí a sezónní potraviny ještě rádi:) A rozhodně jim neprodáváme, ale darujeme;)

0
Obrázek uživatele Peta
před 6 lety Peta

Lucko, možná jsem to napsala trošku zmateně. Ono jak tady nejdou psát odstavce a není poznat, co je nadpis, tak to možná působí jako by to bylo ve Spojených státech. Je tomu naopak, v Americe bohužel nikomu rozum nezůstal... Tohle je případ z Anglie. Abych to doplnila, druhá polovina článku (kterou jsem už nepřekládala) se zabývá právě absurdním omezováním amerických občanů, kterým je zakazováno na zahradách před domem - říkají tomu přední zahrada, pěstovat vlastní zeleninu a bylinky. Tento článek je právě kritika, kterou napsal Američan a poukazuje na případ v Anglii - jak to může fungovat :)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Jé, máte pravdu, spíš moje nepozornost, možná proto mě překvapilo, že američani mají ještě o něco takového zájem=) Pak v tom příadě ano, amíci jsou pořád stejní. Snažím se schválně představit si, jak by to asi fungovalo u nás, respektive kolik dní, možná hodin by trvalo, než by se našli první "vykradači" a nepoctivci...

0
Obrázek uživatele karča
před 6 lety karča

...se musím smát při představě, že by to mohlo být u nás...:-)))))

0
Obrázek uživatele mrkvicka
před 6 lety mrkvicka

O tom, že někdo nadnárodní bude rozhodovat o tom, že na mojí zahradě bude jen tráva, hrůůůza! Také jsem už četla články o Americe, kde pěstování vlastní zeleniny zakazují (bohužel, web nevím, mám jich v záložkách hodně), dokonce, má-li někdo byť jen 1 krávu, nesmí dávat mléko sousedům, aniž by neměl povolení od hygienika. Kde to jsme? Jo a ty bylinky prý proto, aby lidé neměli se čím léčit aha, už jsem si vzpoměla WHO to zakazuje - farmacie, na bylinku nemusí být patent, je zdarma, nelze ji zpeněžit a aby si na ní farmacie průmysl mastil kapsu, bylinky léčí samy, léky za provizi! Je to kolotoč! Ale co je na tom pravdy, zdá se mi to dost ujetý a krutý!

0
Obrázek uživatele Peta
před 6 lety Peta

Mrkvičko, zajímavé informace... Co by z toho měli, kdyby to bylo legální? Z toho by nic nekáplo... Chtějí, aby si lidi pěstovali zeleninu a bylinky na černo, to potom mohou vybírat pokuty :o

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 7


Přidat komentář