Obrázek uživatele Karlička
  • autor: Karlička
  • publikováno: 23.10.2013 05:57
  • zobrazeno: 2818x
+
2
-

Pozor na margaríny

Mají krásnou reklamu, "Rama prospívá srdci". Opak je však pravdou. Ztužené tuky jsou pro náš organismus velice nebezpečné. Tyto tuky v buňkách, přesněji v organelách zvané mitochondrie, uvolňují nebezpečné kyslíkové radikály, které jsou pro náš organismus atypické. Napadají a poškozují mitochondrie. Ty vyrábí ATP, což je energie potřebná pro funkci celého organismu a zajišťují buněčné dýchání. Poškozením mitochondrií tak může docházet k řadě disfunkcí, zejména pak vzniku kardiovaskulárních chorob. Já této problematice zatím tolik nerozumím, ale jedno od pana profesora vím určitě: margaríny a obecně ztužené tuky jsou pro náš organismus špatné! Raději si namažte chleba sádlem... :)

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Irča
před 5 lety Irča

Používám máslo, Flóru i sádlo. Myslím si, že nejlepší je vše střídat a také střídmost. Je hodně názorů na margaríny a máslo, podle mě je nejlepší volit zlatou střední cestu a vše střídat. Jednostranné zaměření stravy není vůbec dobré. Tělo potřebuje od všeho trochu.

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Floru a jiné jim podobné bych nikdy nepožila. Je to jak umělá hmota.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Taky se přidávám, sama je neužívám. Už, když tento trend začal, tak jsem ze zvědavosti ochutnala a vůbec mi to nezachutnalo, je to prý stejně (jak jsem se později dozvěděla) nějaký rozpuštěný plast, prostě humus tyhle flory,ramy,perly atd. Nedám dopustit na pravé,poctivé, čerstvé máslo. Max. použiji Heru do těsta,kde se ta chuť ztratí, jinak ne. Na pečivo, do sladkých krémů, jednině máslo!

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

A do slaných vařených, smažených, pečených, zase jen sádlo používám.

0
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Hezký článek na toto téma zde najdete s názvem máslo vs. margarin, je k němu i hezká diskuze a doplnění o některých olejích, je dost obsáhlý i když nezahrnuje všechny informace o tucích, ale myslím, že jako shrnutí a inspirace, pro trochu jiný náhled bohatě stačí.

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Irča To obehrané "od každého trochu" zapomeňte. Prosím :-) Jsou věci, které by člověk měl prostě vypustit a zapomenout, že existují. Margaríny a tukové ztuženky přesně do této skupiny patří.
A jen tak pro legraci přikládám ilustrační obrázek k tématu :-)

0
Obrázek uživatele Irča
před 5 lety Irča

Jedná se o diskuzi, každý má přeci právo říci svůj názor. Co třeba volíte vy - Frodik? To už jste nenapsal.

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Irča Ale to určitě, naopak, já jsem za diskusi rád. A doporučuji, jak už tu někdo zmínil článek Máslo vs. Margaríny - tam je opravdu hodně zajímavých informací. 
Já volím tuk podle účelu. Na namazání na chleba nebo k výrobě pomazánek mám moc rád pomazánkové máslo. Výhodou u něj je, že je k dostání nejenom bez ochucení, ale i v některých ochucených podobách, které jsou bez Éček - česnek, pažitka, křen. O šunkovém už ale raději nemluvím :-) Klidně může být i běžné máslo, to já používám na smažení, no ikdyž v mém případě se jedná spíš o ohřívání na másle :-) Smažení totiž není nic moc dobrého - o tom zase více v tomto článku zde. Do zeleninového salátu olivový olej, tuňáka zase mám nejradši když plave ve slunečnicovém (hůř se shání, většinou je sójový, ale jde to). 

1
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

Vidím, že margaríny zde byly důkladně proprány. Jen jsem chtěla přispět troškou do mlýna. Když jsem to na přednášce slyšela, cítila jsem nutkání podělit se.
Irča: Souhlasím s Vámi v tom, že lidské tělo potřebuje od každého trochu a všeho s mírou... ale, nezlob te se, takhle argumentovat můžete snad jen při rozhovoru s vegetariánem, popř. veganem, když mu líčíte potřebu živočišných bílkovin pro organismus. To však u margarínů neplatí. Z nich si totiž, kromě nebezpečných radikálů, snad ani nic jiného vzít nemůžete. I když jsou na obalu smějící se vitamíny či co, ani tím bych si nebyla jistá. Margarín je, podle mého názoru, jen umělá náhražka másla bez valných výživových hodnot. V dávných dobách si s obyčejným máslem vystačili. Margarín je jen výmysl moderní doby... (podle mě, teda :D)

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

K tomu názvu "Pozor na margaríny" bych dodala- hlavně na ty, které klamou zákazníka obalem, co vypadá jako máslo. Když nečtete složení, narazíte. Kamarádka mi právě dnes byla nakoupit a přinesla z obchodu máslo- a když jsem četla, co to je (nikdy jsem ten krásný žluťoučký obal neviděla), vyklubal se z toho margarín. Myslím si, že lidské tělo nepotřebuje 90% toho, co se prodává v supermarketech. Stále se propaguje "pestrá strava", ale správně má být "jednoduchá strava". Což průmyslové potraviny nejsou. 

1
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

Jen jedna "technická" :) margariny - jsou kombinace rostlinných a živočišných tuků, což rama nebo flora (atd. ) rozhodně nejsou - to jsou ztužené rostlinné tuky - ale to běžný konzument stejně nerozlišuje :( nicméně hned k úvodu , když už chcete něco mazat na chleba a mělo by to být zdravé - tak ne sádlo, ale máslo.... nejsem přesvědčeným zastáncem ztužených tuků, ale , že jsou zcela bez živin není pravda - obsahují všechny typy mastných kyselin (nasycené, ale i nenasycené) a trans masné obsahují dokonce méně, než máslo, protože trans masné kyseliny vznikají již při tvorbě mléka, takže v másle jich máte cca 2%, kdežto ve ztužených rostlinných tucích většinou do 0,5%.  takže jsou-li lidé kardiaci a s vysokými hladinami krevních lipidů, tak sádlo v žádném případě, máslo pokud možno taktéž ne, takže pro ně je skutečně lepší používat tyto rostlinné ztužené a nebo nic... 

0
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

Pěkně vysvětleno. :) Nicméně věřím, že kardiaci nebudou hloupí, oželí namazaný chleba, popř. použijí lučinu apod., a nebudou si do těla vpravovat radikály, ničící jejich kardiovaskulární systém. Mastné kyseliny přeci můžeme získat i z jiných, prospěšnějších, méně škodlivějších potravin. :)

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

to určitě :))

1
Obrázek uživatele austinp
před 5 lety austinp

Prepustené maslo, v Indii Ghí http://ghee.webnode.cz/. Skvelá farba, voňa aj chuť :) Navyše priaznivý vplyv na organizmus :)...
Fakt, že vyrobený margarín je šedej farby a teda so zdravím nemá nič spoločné ukazuje na to, že sa jedná o nevhodnú potravinu znečisťujúcu organizmus. Keci na obaloch a o pridaných vitamínoch, to je súčasťou balenia skoro každého polotovaru, ktorý sa takto chce zapáčiť a predať...

0
Obrázek uživatele čmeláček
před 5 lety čmeláček

používám Zlatá Haná ve zlatém obale, nevím, jak je to sní , poraďte :-)

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

To je prave ten margarin dle legislativy. Tzn.kombinace mlecneho a rostlinneho tuku. Takze dle logiky vyse uvedene diskuze pouzivejte maslo;-

0
Obrázek uživatele čmeláček
před 5 lety čmeláček

kombinace mlecneho a rostlinneho tuku není vhodná? ptám se zdvořile? :-)

1
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

mně osobně úplně nevadí, ale pokud jste četla celou diskuzi výše, tak propagovat zde záměnu běžného mléčného tuku za ztužený rostlinný není úplně dobré .... ale pokud požíváte Hanou na pečení a vyhovuje Vám její chuť, tak proč ne. Z margarínů je jedna z nejkvalitnějších - jen pozor loni před vánoci se objevila Zlatá Haná s máslovou příchutí (nebo tak nějak), ale přitom podíl másla tam byl menší než v té obyčejné....

0
Obrázek uživatele čmeláček
před 5 lety čmeláček

Slunew děkuji :-)

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Číst etikety a složení je dnes stejně důležité jako dýchání. :-)) Nevěřte institucím. 

0
Obrázek uživatele čmeláček
před 5 lety čmeláček

jj díky :-)

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Danah:
Vzhledem k tomu, že "ONI" vědí, že čteme etikety, tak započali jinou strategii, aby nám pokazili možnost zdravého výběru. Je to zcela jednoduché a již někde i zavedené, nechci jmenovat. Prostě vznikne zákon, který zakazuje uvádět některé informace na etikatách. 
A vy potom s důvěrou si myslíte, že například tam jedovatý umělý cukr aspartám není a přitom to není pravda. 

0
Obrázek uživatele carme
před 5 lety carme

Jak jako není uveden aspartam na obale, můžete to rozepsat. Tento zákon už je v platnosti? a jakých potravin by se měl týkat. 

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Víte, pochopitelně jejich taktika bez tajemství nemá smysl. Ptáte se mi na to, co nevím. Já si myslím a doufám, že to u nás ještě není. Ale ne že naši by nebyli "chytlavý" a nepřevzali to, spíše jim to bude nařízeno. 

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Miloš: To je ovšem průšvih. Vím, že výrobci potravin si mohou vyrábět, co chtějí, a musí přitom (což je k pobavení) dodržovat své vlastní receptury. Pokud drzost dospěla tak daleko a výrobce nemusí uvádět všechny složky receptury, musíme se mít na pozoru. Např. aromata jsou pořádné svinstvo, a nemusí být vůbec pojmenována, jestli vůbec jmenována. Víme, zda byly párky uzené nebo jen postříkané tou aromatickou kapalinou, vyrobenou z ropy?  

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Danah:
Je potřeba trochu upravit "výrobce nemusí uvádět všechny složky receptury" na tento text:

"výrobce nesmí uvést některé vybrané složky receptury".

Což zní ještě více tragicky. 

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

Musim se "malinko"zastat,nemusi uvadet vsechny nutricni hodnoty,ale to co do potraviny prida,tak ano v poradi od nejvetsiho zastoupeni,s tim,ze zda pouzije oznaceni E,plny chemicky nebo bezne uzivany nazev pro dane slozky je jen na nem,ale uvest je musi

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Slunew:Hovořím o něčem zcela jiném. Je to útok na opatrné lidi, kteří si čtou a jsou zvědaví. A hlavně, nekoupí co jim ohrožuje zdraví a život. A tak vzniká myšlenka. Některé jedy prostě neuvádět. Vadí vám jedovatý aspartmán? Myslíte, že tam není a on tam je. Jenom proto, že bylo zakázano ho uvést. Jenom pro příklad. U nás to možná ještě není. Ale lidé, kteří si hrají na "boha" to sem jistě brzy vnutí. Je nás tu prostě mnoho. 

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

Tak u nas to opravdu neplati na je trochu nefer tim u nas lidi strasit.

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Nejde o strašení, jde o sebeobranu. Nic takového zde v budoucnu nesmi být povoleno.

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

Souhlas,jenze z reakci nekterych to vypada,ze to berou i jako realitu u nas a to pravda neni

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Slunew:
Neumí číst, vy asi také. Na více místech píši, že to zde není, ale může to být zde instalováno příkazem. Nicméně, jak je možné, že zde jsou stále ještě povoleny, jinde již prokázané, jedovaté látky! Viz například výše uvedený příklad.

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

Pokud je mi znamo,tak zadny stat uziti aspartamu do beznych potravin nezakazal ani to,ze to na etikete ve slozeni byt nema.Ale mateli lepsi zdroje nez ja (FDA, EFSA) rada se necham poucit.

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Slunew:
Proč se schováváte za anonimitu. Myslíte, že vám zde takto někdo bude něco věřit?

Je to podobné zdá se, jako s jedním lékem pro psychicky nemocné lidičky. Ten lék byl pro svoji nebezpečnost (mnoho mrtvých) 29 let zakázán. No a v roce 89 byl povolen. Proč asi. Aspartmán byl také jeden čas zakázán. Ne dloho po jeho objevení. Proč však byl ale najednou povolen?

Nicméně opakuji, že jsem vstupoval původně s úplně jinými sděleními. A naopak diskuze mne dostala tímto směrem. 

Lidi by měli být informování a velmi opatrní a nedůvěřivý

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

Za nic a nikoho se neschovavam,tak mesic dozadu zde byla diskuze s zadosti o predstaveni "Napiste neco o sobe"a myslim,ze jsem tam toho o sobe napsala dost

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Zdá se, že nemůžete usnout.

Mno. Něco jste někomu povídala, představila se. Hmm.  Nevím komu. Nedostatečné.

Jste pro mne anonymní, ale osobně je mi to fuk. Nicméně lidé by měli být ostražití a nedůvěřivý.

Dobrou noc.

1
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

:D jeeje... To je panecku živa diskuse. Nezapominejme, ze jsme na internetu. Sdeleni by se měla brát s nadhledem a ani u Vašich vyroku, pane Kavicky, si nemůžeme byt jisti objektivitou. Kde jste ty informace vlastně získal?

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Karlička:
Vedete si dobře na internetu, a držíte si nadhled. To je dobře. Já vím své. Mohu se dotázat já? Všimla jste si falše našich sdělovacích prostředku, především veřejnoprávních? Velmi výrazně si nelze nevšimnout především před a při volbách? Anebo třebas. Věříte, že především třeba očkování je správné a bezpečné? Když si všimnete jakým stylem je to vnucováno a vymáháno? Že když odmítnete očkovat děti tak vám je nevezmou do školky?  Myslíte, že je to pro vaše zdraví? V případě zájmu pomůžu detoxikovat ničivé pozůstatky očkování. Myslíte, že je zdravé jíst propagované potraviny, které jsou spíše atrapou jídla, mrtvé potraviny? Proč se dávají éčka nejenom do potravin, ale i do léků a nejhůře, potravinových doplňků. Znám velmi dobře potravinové doplňky a jejich výrobce, především ty, které měli dobré jméno, protože prodávali kvalitní doplňky. Šlo to i bez éček. A ONI, tito dříve s dobrým jménem výrobci si sami od sebe poškozují své dobré jméno a nejspíše plní požadavky někoho, kdo si hraje na boha, jenom proto, aby nebyli třebas zakázáni? Stačí šikovná pomluva přes falešné média a můžete skončit s podnikáním? A tak to tam nejspíše musí přisypávat také? 
Máte recht - všichni buďme k informacím obezřetní a nechme si vždy poradit, podívejme se vždy na problém z mnoha úhlů pohledu. A proberme si též i motivace jednotlivých zúčastněných na trhu. Těch kdo vedou diktát a těch co se musí podřídit diktátu. Proč? Třebas proto, že je nás tu hodně?
Vyhraje ten chytrý, kdož si najde nejméně jedovatou cestu žití případě, a zde vede cesta především, umí vyvádět z těla jedovatosti ven. Jái řikám, "umět popeláře přemluvit vyvézt kvalitně popelnice"! Proto buďte zadobře se svoji imunitní policií a se svými popeláři. Přeji pěkný den.:-)

-1
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

A smrti už nebude, ani žalu, nářku a bolesti. Na stromoví života dozrává ovoce a jeho listí má léčivou moc pro všechny národy.
- - - - Zjevení svatého Jana - - - - - 

Kdo zvítězí, bude oděn bílým rouchem a já nevymažu jeho jméno z knihy života...
- - - - - Zjevení svatého Jana - - - - - 0
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

To jste opravdu vystihl, nicméně tak trochu mimo téma. Rozhodně pěkný námět na článek. Já mám vystudovanou speciální pedagogiku a nyní studuji biochemii. Mám to pokryto ze všech stran :D Samozřejmě, že farmaceutické firmy si vytvořily monopol, ze kterého se mi smrtelníci jen těžko vymaníme. Slýcham to denně na přednáškách. Už jsem tu i v jiné diskusi zmínila účinky detergentu v komerčních sprchových gelech, v důsledku čehož jsme náchylnější k plýsním. Jo jo, svět je zlý, ale existují, zatím jen skulinky, jak si uzmout to nejlepší.

0
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

*my smetelníci, pardon...

0
Obrázek uživatele Miloš Kavický
před 5 lety Miloš Kavický

Rád vás poznávám. Těší mne.

0
Obrázek uživatele Karlička
před 5 lety Karlička

Díky, na podobně.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 4 - 3


Přidat komentář