Obrázek uživatele Svět zdraví
  • autor: Svět zdraví
  • publikováno: 19.6.2014 07:11
  • zobrazeno: 1193x
+
0
-

Ministr kontroloval Jiřák

18. 6. 2014 | PRAHA | Farmářská tržiště Náplavka, Jiřák (Praha)

  Ministr zemědělství Marian Jurečka byl dnes – 18. června 2014 na kontrole farmářského tržiště Jiřák. Farmářské tržiště Jiřák je členem Asociace farmářských tržišť a je provozováno od roku 2010. Ministr Jurečka kontroloval autenticitu tržiště, dodržování kodexu Asociace a dalších předpisů. Ministra doprovázeli inspektoři SZPI a Veterinární správy. Předmětem kontroly bylo i dodržování (nového) kodexu Asociace FT ČR, který je mnohem přísnější, než ten, který je znám z působení předchozího vedení MZe. Kodex Asociace svým členům například nedovoluje pořádat farmářské trhy u nebo v nákupních centrech ani v jejich blízkosti nebo například připouští maximálně 10% z celkového množství prodejních stánků nepotravinového nebo zahraničního zboží. Nepotravinové zboží musí navíc souviset s potravinami (proutěné nákupní košíky, dřevěné vařečky apod.) a u zahraničního zboží to musejí být takové výrobky, které v ČR nemají ekvivalent (mořské ryby, olivový olej apod.).  

  „Jsme rádi, že kontrola proběhla a vítáme další. Doufáme, že dopadla bez váženějších prohřešků. Snažíme se permanentně dodržovat všechny předpisy a pravidla spojená s organizováním tržiště a prodejem potravin na farmářských trzích“, říká Jiří Sedláček, předseda Archetyp, o. s., které organizuje pražská tržiště na Jiřáku a Náplavce. „Věřím, že spolupráce s ministerstvem zemědělství bude pokračovat a že MZe bude více podporovat (alternativní) prodej českých potravin často z rodinných a středních farem na farmářských trzích a také provoz Asociace farmářských tržišť České republiky“, dodává.

  Ministr zemědělství Marian Jurečka prošel důsledně celé tržiště a spolu s inspektory SZPI a Veterinární správy neshledali žádné vážnější výhrady. Ministr rovněž zapředl rozhovor s několika farmáři, a také protože je sám „z oboru“, byly rozhovory neformální, přátelské a družné. Prozradil například, že v devadesátých letech v Přerově na náměstí sám prodával zeleninu na tržišti, která pocházela z jeho rodinné farmy. Návštěvu nakonec ukončil drobnou ochutnávkou několika potravin z farmářského tržiště.
Přijďte podpořit své farmáře v nový tržní den – čtvrtek – na Jiřák.
Farmářské tržiště Praha:Náplavka – sobota 8:00 – 14:00Jiřák – středa, čtvrtek a pátek 8:00 – 18:00, sobota 8:00 – 14:00
Více informací najdete na www.farmarsketrziste.cz  a www.facebook.com/ftpraha Jiří Sedláček, Archetyp, media@farmarsketrziste.cz 

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Slunew
před 5 lety Slunew

to je dobře, že prošli. bohužel některé "farmářské" trhy se tak jen tváří a zelenina a ovoce nejsou z českých farem :( a pak druhý problém, pokud prodávají již zpracované masné nebo mléčné výrobky, tak nejsou schopni dodržet správnou hygienu prodeje (např. teplotu, balení...) a to jsou pak věci, které pak naprosto zbytečně sráží kredit i dobře vedeným trhům .jediné co mě někdy mrzí, jsou ceny, pokud chceme lidi naučit aby kupovali čerstvé suroviny, tak nemůžou být někdy i 2-3x dražší než v obchodě jen proto, že jsou na "farmářském" trhu a tedy mají jakýsi punc módnosti a značky :(...ale zas to neplatí všude a u všeho...

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 + 9


Přidat komentář