Obrázek uživatele Dita
  • autor: Dita
  • publikováno: 1.9.2012 05:59
  • zobrazeno: 1293x
+
0
-

Dovoz masa, brambor ze zahraničí roste

Když se sem vozí kvanta jídla ve kterém můžeme být soběstační nabízí se otázka proč se to tak děje a kdo za to může. Připadá mi fakt na hlavu vozit sem jablka z Itálie, Holandska nebo Německa a dalších zemí (navíc nemaj chuť a jsou jak umělá). V Německu alespoň podle našeho zpravodajství se má zdražit vepřové maso v návaznosti na krmení těchto zvířat, co to znamená pro českého zákazníka, který nakupuje jen nejlevněji. Vzhledem k tomu že se naše soběstačnost snižuje budeme čím dál více závislí na dovozu, myslíte že Německo pokryje celý náš trh aniž by se to dotklo zvýšení cen. Myslím si že řada zákazníků myslí jen krátkodobě, raduje se, že nakoupil levněji, že je to z Něm. Polska mu je celkem jedno, protože ušetřil koruny, možná 10,-. Můj názor je, že by měl, ale myslet výhledově a dlouhodobě a nevidět jenom kolik ten den "ušetřil". A co tato konzumace zahraničních potravin přinese pro samotného českého zákazníka v budoucnu. Potraviny se musí logicky zdražit a ve výsledku neušetří vůbec nic. Naopak myslím si že výhledově ho to bude stát daleko více, než kdyby si vážil lidí co pěstují a chovají tady u nás a neviděl peníze jen na prvním místě, protože na konci se mu to vrátí jako bumerang. Už bude pozdě a obnovit chovy a pěstování rozhodně nebude z roku na rok. A kdo je tedy na vině, kdo sakra kupuje ty kvanta dovezených potravin. Zákazník má trh v moci a jen ten určí jakým směrem se vydá naše zem v budoucnosti. Já prostě nedokážu pochopit, že se většina lidí spokojí s dovezenou zeleninou, ovocem, masem (chuťově hnus) před tou co roste u nás.Pokud si to vše vykládám špatně, prosím opravte mě. Budu ráda za jakýkoliv názor a hlavně odpověď na otázku hned v první větě. A co v budoucnu dovoz přinese samotnému zákazníkovi u nás.http://ekonomika.idnes.cz/roste-dovoz-drubeze-i-brambor-d27-/ekonomika.aspx?c=A120831_180835_ekonomika_fih

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Můžeme si za to asi bohužel sami:( Jak i píšeš, lidi neřeší původ, neřeší že je to z tisiců km dovozené a pokud se o to bude zajímat hrstka lidí, kterým to jedno není, nevím, jestli sami něco zmůžou. Smutný obrázek mě o tomhle přesvědčil právě v tom dokumentu Cestující potraviny...brambory v Egyptě>na poušti? Zní to šíleně, ale jim se natolik vyplatí přivádět neustále vodu na poušť, že jejich vývoz je skoro celosvětový, přitom zrovna ty brambory považuji za celkem základ, který se u nás pěstoval, proč najednou nemůžeme i v téhle době?! Snažím se být sama soběstačná a co lze, vypěstovat nebo vyrobit sama, ale bohužel políčku na brambory nemám. Mám na to stejný úhel pohledu, naše domácí produkce i toho nejzákladnějšího jde do kytek, spíš už tam možná je a zatím to vypadá, že na záchranu už je pozdě:(

0
Obrázek uživatele Dita
před 6 lety Dita

Je to divný proč původ zajímá tak málo lidí. Dokud tu budou poslední dostupné české brambory vždy dám přednost jim. Brambory z Egypta, voda na poušť, opravdu už se lidstvo zbláznilo,...žijeme už jak v metrixu. Kdyby je lidi nekupovali, nevozili by je sem.

0
Obrázek uživatele Markéta
před 6 lety Markéta

No, on za to nemůže jen český spotřebitel. Chyba je i na straně státu, který české zemědělství nepodporuje. V ČR byla zrušena spousta krávínů, prasečáků atd., protože se po revoluci počítalo s tím, že se bude hlavně dovážet. Smutné, ale je to tak. A celou situaci ještě zhoršili nakupující, kteří šli jenom za nízkou cenou, tedy brali zboží z dovozu.

0
Obrázek uživatele Yanez
před 6 lety Yanez

Kdo je na vině? Proč, když jdu nakupovat zeleninu a ovoce, nic z toho není označeno: země původu - Česká republika? Odpověď je v nedávné minulosti. Proč u nás řezník nakupuje vepřové ze Španělska? (pozn.: jiné u nás najdete pomálu). Je mě 45 a moc dobře se pamatuji, kolik bylo zde zemědělských družstev. Kravíny, vepříny, drůbežárny a další. Těch polí, co bylo a co vynášelo. Dnes? Vše zaniklo, pár "nadšenců" sedlačí, pěstují pár krav a něco té řepky olejky, což jim přinese nějaký ten výdělek. Již nejsme soběstační, takřka v ničem. Potravinová soběstačnost je přitom základní potřebou fungujícího státu. Ve Španělsku se neurodí a my zde pak pojdem hlady? Která vláda toto proboha vymyslela. Dotace zemědělcům je to největší zlo, které mohlo kdy vzniknout. Především tedy ta situace, kdy španělský zemědělec dostane dotaci 2000 € za hektar a český zemědělec 20 € za hektar. Čísla plácám. Takže logicky a selským rozumem nemůže český rolník nikdy konkurovat cenami jako ten španělský. Takže se tu nic nepěstuje, neboť se to nevyplatí. Je to svinstvo a jednou budeme litovat.

0
Obrázek uživatele dallaspaint@
před 6 lety dallaspaint@

Prozatim polovinu zivota jsem stravil na severo-americkem kontinente, neco malo jsem delal do byznysu i do politiky, takze odpovim ze sve vlastni zkusenosti: Muzou za to (predevsim) obcane kazde konkretni zeme a to ze 2 hlavnich duvodu: 1. vedome kupuji veci, o kterych vedi, ze jim skodi jak fyzicky, tak ekonomicky (napr. job outsourcing diky kupovani levnejsich veci z Ciny). Delaji to jednak z pohodli a jednak z ekonomickych duvodu. Vzdy se da ale najit cesta koupit alespon neco mistniho, vetsinou to vsak stoji trochu vic namahy, nez skocit do Kauflandu. 2. Protoze voli a podporuji politiky, kteri jim tzv. hazou klacky pod nohy ve forme zakonu, ktere umoznuji privatizace a likvidace lokalni vyroby a zemedelstvi. Proc to tito politici delaji? Proc ne. Kdo jiny jim zajisti hlasy a penize potrebne v setrvani u koryta? Lide snad? Kdepak - lobiste! Podpora tohoto systemu (ktery jsem poznal zevrubne v Americe) je tim, cim jsme si sami vinni. Pokud se podivate na Ameriku zevnitr, ne zkreslenym pohledem zvenku, tak zjistite, ze veci nejsou vubec ruzove a ze tento system ma vazne chyby. Je v zajmu velkych nadnarodnich korporaci, aby zlikvidovaly jakoukoliv roztrousenou malo-vyrobu, kterou nemohou kontrolovat a aby centralizovali vyrobu na co nejmene mist, na kterych budou pracovat lide za co nejmensi mzdu, za co nejmensi naklady (nedodrzovani jakychkoliv zakonu ochrany prirody, atd.) Jak muze napr. Tesco vydelat na tom, ze kazda vesnice ma svoje farmare, svadleny, obuvniky, a nejakeho toho drobneho podnikatele vyrabejiciho neco, kde zamestnava zbytek vesnice? Nijak. A proto je treba zamestnat lobistickou firmu, ktera financne popostrci nase "vyvolene", aby se vytvorily zakony, ktere vsechnu tuto "luzu malo-podnikatelskou" vymyti a veskery usly zisk se presunul do kapes par lidi horniho managementu nadnarodnich korporaci a nekolika vyvolenych akcionaru. Nic jineho v tom bohuel neni. Zadne spiklenecke teorie. Proste a dobre pouze jen a jen boj o kontrolu nad co nejvetsim mnozstvim prostredku a nerostnych surovin. Zakldnim ucelem "korporace" je povinnost se starat o co nejvetsi profit a ne o blaho lidi, ochranu prirody, nebo podobne "ptakoviny". Zisk jakoukoliv LEGALNI (tzn. i vylobovanym zlegalizovanim) cestou je prvni a jediny cil kazde korporace.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 2 + 9


Přidat komentář