Obrázek uživatele Sunriska
  • autor: Sunriska
  • publikováno: 18.3.2014 19:54
  • zobrazeno: 2603x
+
4
-

Partnerské soužití aneb prochází láska skutečně žaludkem?

Jelikož jsem velice zvídavá a ráda se poučím zkušenostmi druhých, zajímala by mě jedna věc: Jak jste - ať už jako vegetariáni, vegani nebo jiní "tariáni" - vnímáni svým partnerem a do jaké míry toto dění ovlivňuje váš partnerský vztah? 
A když už se takto drze ptám, rovnou přispěju i svou troškou do mlýna...
S přítelem jsme se poznali v době, kdy já jsem přesně rok ujížděla na vegetariánské stravě a on zase žil fitness výživou. Čili na jedné straně rostlinožrout a na druhé superčlověk, který každý den zbaštil tolik živočišných bílkovin, jako většina za týden. I přes to jsme se nijak vzájemně neomezovali. Respektovali jsme své životní cesty, ze kterých jsme měli každý radost a těšily nás..Přítel je od přírody velice zvědavý a otevřený všemu novému a rád ochutnal něco z mého jídelníčku, o čem do té doby vůbec neslyšel. A já jsem byla ráda, že můžu konečně uvařit něco, co nesním sama..Honba za svaly pro něho najednou nebyla taková priorita a cítil, že by se mohl posunout jinou cestou - tentokrát směrem blíže ke zdraví, byť byl po fyzické stránce velice silný a plný energie. Prostřednictvím facebooku narazil na skupinu vitariánů a od té doby se doslova strhla vlna zkoumání, čtení a experimentování. V této přechodné době jeho tělo prošlo velkou očistou, což pochopitelně vůbec nebylo jednoduché. Prakticky změnil jídelníček ze dne na den. Sám se učil, jak jídlo správně kombinovat, zpracovávat a konzumovat tak, aby bylo zachováno jako "raw". V životě jsem neviděla člověka tak nadšeného do stravování, byť dny plné energie střídaly dny s únavou a bojem s vylučovanými toxiny, které byly v těle nahromaděné za celý život. Pro mě se tato zásadní změna jevila jako naprosto extrémní. Chtěla jsem, aby si uvědomoval i rizika, která tato strava s sebou přináší. Ale byl příliš zaslepený a musel si na vše přijít sám...Vzájemně jsme se snažili nezasahovat do svých stravovacích názorů, i když pro mě to bylo neuvěřitelně těžké jen tak přihlížet, jak si odpírá vše, co měl do této doby tak rád, jak rychle zhubnul..A v neposlední řadě, jak opadl zájem o mě..To mě trápilo nejvíc, přeci jenom jako každá slečna potřebuju být stále milována a obdivována jako kdysi na začátku..Z toho důvodu jsem se nedokázala vcítit do jeho nové role vitariána a stále jsem přemýšlela, jestli do budoucna budu ochotná ho respektovat stejně tak, jako když byl ve velkém masožrout...Paradoxní, že? :) 
A závěr? Jako vitarián je přítel sám se sebou velice spokojený. Stejně jako já s vegetariánstvím. Přítelovo přechodné období bylo pro nás oba velice těžké, ale po tom, co se vše poněkud ustálilo, oba jsme si zvykli, i když stále je v čem se učit a co nového objevovat. A právě v tomto objevování vidím velký smysl pro život...
Díky všemu jsem se i já hodně věcem přiučila, objevila ve stravování nové možnosti a hlavně si nyní přítele o to víc vážím, že za tak krátkou dobu dokázal to, co většina ani za celý svůj život..Výrazně se zlepšilo jeho astma, již není každodenně závislý na prášcích. Vzájemně se nabíjíme spoustou energie a o to více se můžeme věnovat společným aktivním koníčkům. A hlavně jsem si uvědomila, že náš vztah již není o každodenních zamilovaných smskách a vášnivých slovech. Neboť prvotní zamilovanost přešla v lásku, která spočívá ve vzájemné důvěře, opoře a úctě, tedy skutečném partnerství...

Přílohy příspěvku

Komentáře uživatelů

3
Obrázek uživatele Dita
před 5 lety Dita

Včera jsem četla příběh, ač byl podobný, přesto byl jiný. Schodoval se ve změně jídelníčku a jak se pomalu stěhovavý ekzém na noze pomalu vytrácel. Jen do změny jídelníčku nešel na ráz a tak razantně a občas si dopřeje co z dřívějška. 

Mě by spíše zajímalo, jak organismus pročistit, i když člověk kupuje zeleninu, luštěniny a pije nějaký ten čaj, určitě do sebe nacpe i nějaký ten fujtabl, jak poznat na sobě, že se tělo čistí. 
Já se sice zdravě stravuji, ale v rozumné míře. Nejsem ani jedno z výše vyjmenovaných, k jídlu přistupuji s nadhledem a nikdy bych nechtěla sklouznout z mého pohledu do extrému. Mléčné výrobky jsem razantně zkrouhla, ale dám si, to samé maso.

Jedna věc, které jsem si všimla, mám v mém okruhu už docela hodně lidí, kteří začali řešit svoje stravování, kdy impulzem byla nemoc. Někdo se ponořil do zdravého stravování až tak moc, že zapomněl pomalu na tuky a sůl ve stravě, někdo vůbec neřeší éčka (cpe se denně zajícem a sojovým jogurtem s košenilou), oba mají společné to, že dělají ve svém domnění pro své zdraví vše nejlepší. A čeho, že sem si všimla, postavte vedle sebe tyto lidi a neshodnou se prakticky ani na tom co snídat. Myslím si proto, že je potřeba nepřehánět, jíst jídla hlavně uvařených ze surovin a střídat je, nevařit z náhražek a aromat. Neděsit se, když si dám ovesné vločky s ovocem, protože pak ve mě kvasí. Prostě nepřehánět to se vším. Protože pak když se rozhlédnete zase po okolí zjistíte, že člověk, který kouří jak trafika, nic neřeší a je pozitivní, je zdravější než, ten, který se bojí osmahnout cibulku na oleji a sníst ji. 
Když pročítám vega recepty, prakticky je ve všem kešu. Jíst tolik kil poměrně v krátké době kešu, které mohou obsahovat těžké kovy a nebo z důvodu špatného skladování plísně asi také není tou správnou cestou. 

Závěrem vám chci oběma popřát, aby jste našli takový společný jídelníček, který vám bude vyhovovat oběma. A když už se mu podařilo zlepšit se i po té zdravotní stránce, je třeba si uvědomit, že pravidlo nic se nemá přehánět je dle mého názoru pravdivé.

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

To mi povídejte..Sama vím, že žádný extrém není dobrý, ale jak udělat vhodný komprosis mezi tělem a jídlem? Člověk rád uvěří informacím, které potvrzují a "chválí" to, co zrovna koná. A když se tělo nějakým způsobem bouří, vždycky se najde nějaká výmluva, jen ne to, že to bylo třeba tím, že najednou snědl 10 jablek..
Celý čistící proces spočíval především v očistě střev, kde se vstřebává celá řada živin, vitamínů a minerálních látek a nejvíce se zanáší lepkem. Aby byl proces co nejrychlejší, zvolil klystýry. Nejdříve 2krát týdně, později 1 týdně a během toho baštil jenom ovoce a zeleninu. Samozřejmě myslela jsem si o tom své. Dostala jsem se do pozice, kdy jsem si uvědomovala, že jako partnerka bych měla stát při něm, ale v tomto případě jsem s jeho jednáním nemohla souhlasit..Proto jsem raději mlčela a čekala, až si na všechno přijde sám..A naštěstí přišel. Když je sám, jí vitariánsky, ale mojí celerovou polévkou nepohrdne. :) To samé jednou za čas maso. Jediné, v čem je striktní jsou mléčné výrobky a lepek - to právě kvůli té alergii. 

To, že bylo jeho tělo v procesu čištění jsme poznali tehdy, když jsme byli na narozeninové party a dal si dvojku vinného střiku. Během chvilky mu bylo tak zle, jako by si dřív dal 10 panáků. Tělo se evidentně alkoholu bránilo, obzvlášť když bylo čerstvě pročištěné. 

Jak už jsem řekla, pro mě tohle všechno byla zajímavá zkušenost. Živou stravu nijak neodsuzuji, sama se snažím, abych každý den měla porci syrového ovoce a zeleniny. Zároveň ale věřím, že vařená strava není rozhodně pro tělo takové zlo, jak se vitariáni domnívají. Občas mám pocit, že každý výživový směr je svým způsobem konspirační teorie. Skládáte si jednotlivé střípky, které převracíte tak, jak se vám zrovna hodí do krámu a pak se tomu lehce věří...

2
Obrázek uživatele Peta
před 5 lety Peta

Ahoj Terko :)TAk to měl přítel pěknej skok, to se musely nějaké ty eliminace projevit celkem radikálně, ne? Já jsem naštěstí asi tak "zaprasená" nebyla, takže i po přechodu na čistě rostlinnou stravu se u mě žádné takové projevy neobjevily.. Partneři by se měli tolerovat, ale když razí stejnou cestu, je to příjemnější, co si budeme povídat :) Můj přítel je zlatý, nejen, že sní každou šlichtičku co vytvořím, ale ještě přesvědčuje ostatní, že by to také měli zkusit. A to je ono, každý, kdo vyznává nějaký směr by tomu měl věřit. Pokud věří, že je to to dobré, bude to pro něj dobré. Takový placebo efekt.
Já si beru z každého směru něco a tvořím si vlastní styl stravování. Hodně vycházím z makrobiotiky, ale i z vitariánství, což jsou směry, které si zásadně odporují.. Nechci se svazovat tak striktníma pravidlama, ať už z MB nebo RAW. Žádný extrém není dobrý (i když já jsem taky kvůli veganství považovaná za extrémistu :D, ale u nás to je především z etických důvodů...) 

2
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

Ahoj Péťo, přesně tak, také se snažím vzít od každého směru to, co mi přijde nejrozumnější a vím, že moje tělo přijme. Už to, že člověk o sobě řekne, že je vegetarián nebo vegan, tak je už silně ovlivněn celou myšlenkou a na ostatní to působí jednak extrémně :D , ale i tak, že se jenom někam škatulkujeme a akorát přehnaně řešíme, co jíme. A pak se dostáváme tam, o čem píše Dita. 
Etické důvody jsou asi pro většinu nejvíc pochopitelné, já se "obhajuji" zdravotní stránkou, čili po mase mi nebylo dobře, trpěla jsem po něm doslova chronickou únavou. Soucit k přírodě je u mě hned na druhém místě. Po celou dobu mi chuťově vůbec neschází. Nijak si ho neodpírám, prostě bez něho žiju zcela přirozeně. Neřeším ostatní masožrouty, nikoho neodsuzuju. Tyto přístupy jsou dost individuální, proto ať si každý najde svoji cestu..
Přítel by ode mě snědl také asi vše, protože ví, že už mám přeci jenom delší praxi a maximálně to oceňuje. A já od něho zbaštím také vše, protože jeho raw pokrmy jsou neskutečné dobrůtky. :) 
Mimochodem Péťo, na obrázku je raw mrkvový dortík, který jsem vyráběla podle tvého receptu..:)

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

U nás s přítelkyní to bylo tak nějak postupem času, kdy ona byla kdysi dávno 5let vegetariánka, která opět začala jíst maso, a jako taková mě, pravověrného masožrouta usměrňovala, čemuž jsem kladl přiměřený a vytrvalý odpor :-) Měl jsem rád odjakživa domácí mazlíčky (psy, kočky, křečky...) Pak jsem začal asi nějak jinak přemýšlet a na její otázky typu, jaký je rozdíl, mezi kočkou a prasátkem, co by bytostí, už začaly znít i mně blbě mé odpovědi typu, že prase se přeci chová proto abychom ho snědli.Pak přítelkyně přestala zase jíst maso, a tak mne tak nějak plynule přivedla k vegetariánství a po prostudování několika materiálů a shlédnutí pár filmů jsme se vzájemně shodli na tom, že vegetariánství nemá pro nás význam. Tak jsou z nás už přes dva roky vegani koketující s RAW food (přítelkyně více, já z lenosti méně) Prošli jsme si společně různými očistnými kúrami jako proplachování střev pitím teplého solí nasyceného roztoku, kdy jsme se spolu dost u toho nasmáli. Já ještě i dodržuji půsty. 1denní a 7mi denní. Denní při každém úplňku a týdenní jak to přijde tak 2 až 3x do roka. Jestli nás to sblížilo nevím, každopádně nás to nerozdělilo :-)

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Sunriska To, co jsi napsala bych podepsal bez výhrad. Škatulky jsou pro ostatní, kteří tě potřebují někam zařadit. Já jsem já a sebe zařazovat nepotřebuji. Maximálně tak, když v restauraci vysvětluji, co v jídle nechci. Ale i tam narážím na neznalost, kdy číšníci vůbec nevědí, co slovo vegan, vegansky znamená. Další věc je osvěta. Mám pro masožrouty i jejich "důvody" pochopení, poměrně nedávno jsem byl jeden z nich. A bez patřičných informací bych patrně byl dodnes. A protože vím, jaký má tenhle způsob na mě blahodárný vliv, rád se o to podělím s lidmi, kteří jsou na to připraveni. Možná to někomu pomůže v zamyšlení, když uvidí, že tenhle způsob není jen způsob dredaté podivínské omladiny odmítající se i holit v podpaždí, když to není přírodní :-) 

0
Obrázek uživatele Peta
před 5 lety Peta

No, krásně se ti povedl :) Je fakt dobrej, ale jak chci zkoušet nový a nový recepty, tak jsem ho dělala zatím jen jednou :( RAW věci jsou většinou moc dobré, taky na tom ujíždim, ale neumím si představit žít jen vitariánsky.. Ale sto lidí, sto stylů stravování. Každému vyhovuje něco jiného a nejde jednu věc napasovat na všechny...

2
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Problém s vitariánstvím (podobně jako s veganstvím) je ten, že je to sice moc dobré, je to výživné, je to zdravé, ale tím, že to není rozšířené, není to zaběhnuté ve společnosti, všechno je moc náročné. Obchody s jejich nabídkou počínaje, přes restaurace (o tom ani nemluvě) až po např. nabídky sušiček, kuchařek atd. Čili, kdo chce, cestu si proklestí, ale všežravci neřešící chemii to mají vše na zlatém tácu připravené. A to je taky jeden z důvodů, proč lidi zůstávají u tradiční kuchyně, jsou líní :-)
Dort je to pěkný. Sami jsme měli několik druhů vitariánského cukroví na vánoce a taky děláme občas vitariánské zákusky. 
Ale nikdy jsem nejedl nic chutnějšího než tady tohle http://www.sweetsecretofraw.cz/index.php/cs/objednavky/dorty
Měli jsme kokosov, čokoládový a hlavně jahodový. Teda ceny jsou dost vysoké a není to na každý víkend, ale ta chuť. Pokud někdo máte možnost se v Praze stavit, za jednotlivé kousky se ty peníze dají obětovat.

1
Obrázek uživatele Peta
před 5 lety Peta

Secret of Raw bych jednou chtěla navštívit :) Ale popravdě, mají vše velmi drahé. I když si nakoupím ty nejkvalitnější suroviny, dostávám se s domácí výrobou na polovinu jejich ceny :( Ale dostat poukaz jako dárek, tak si dám říct :D

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

:-D Jejich ceny jsou obrovsky vysoké, za ten jahodový dort jsme dali tuším kolem 1000,-Kč, ale zase stačí opravdu troška a člověk je plný. Ale ta chuť... :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
0
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

V Secret of Raw v Praze jsme byli. Dali jsme si celé ochutnávací menu, čili to nejlepší, co restaurace nabízí. Bohužel, chuťově mě pokrmy příliš nezaujaly, jelikož se pochopitelně snaží chuťově vše co nejvíc přiblížit konvenční stravě. Na mě byla většina věcí až moc pikantní a překořeněná, ale je pravda, že moje chuťové buňky jsou poměrně hodně citlivé. Příště se zastavíme ve Sweet Secret of Raw a věřím, že sladké věci mě nadchnou víc. Jejich dorty vypadají opravdu báječně..:) Zkusím prozatím něco vyrobit, ale určitě bych se nebála do nich investovat..:)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Já od nich zas měl jen ty dorty :-) Ale kořeněné a pikantní jídla mám rád. Takže asi by mi chutnaly i ty. Jinak vynikající restaurace v Praze je Plevel. Jsou tam veganská a asi tak ze 60% RAW jídla. Příjemná obsluha, domácké prostředí.

0
Obrázek uživatele Helen
před 5 lety Helen

Také usiluji o zdravé stravování. Každou potravinu ale tak detailně nezkoumám. To bych byla v obchodě snad do zítra. Já i manžel nakupování moc rádi nemáme. :-) Složení výrobků zkontroluji jen na to "nejhorší" - jinak bych si z obchodu asi nic neodnesla. :-) Dostupnost obchodů se zdravými surovinami je poněkud složitější, jestliže nežijete v centru Prahy.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

My bydlíme v Tvarožné Lhotě a nakupujeme ve Veselí nad Moravou (12km) 1x týdně, 1 Lídl, Penny, Kaufland, Billa, 2x zdravá výživa. Občas v Hodoníně (30km), když máme cestu. Centrem Prahy bych to rozhodně nenazval. 
Kontrolou potravin (výrobků) jsme si vytvořili svůj okruh, který už dál kontrolovat nemusíme. Zkontrolujeme jen nové věci. Osobně mi hodně pomáhá zdejší aplikace do telefonu. Naskenuje se kód a hotovo. Tedy u velké části výrobků.
A pokud kupujete suroviny (ne hotové výrobky), není většinou problém vůbec.
Pokud ale nakupujete limonády, cukrovinky, atd., tak to byste si opravdu mohla v supermarketech za zdravím nohy ušoupat  :-)

0
Obrázek uživatele Helen
před 5 lety Helen

To je pravda v supermarketech těch méně škodlivých cukrovinek moc není. :-)))) Protože, co si budeme říkat, vše co je sladké je nezdravé - už samotný hrubý cukr je vlastně nezdravý - bere vápník z kostí, ze zubů, způsobuje jejich kažení atd..... Jinak, vzhledem k tomu, že oba rádi zkoušíme nové potraviny, to máme při každém nákupu opravdu těžké. :-)

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

Je to přesně, jak píše pan Martin. Pokud se chcete vyhnout zbytečné chemie a nebaví vás nakupovat proto, že máte pocit, že stejně nemůžete nic koupit - zaměřte se na nezpracované suroviny (rýže, luštěniny - hrách, čočka, cizrna, fazole,..obiloviny - jáhly, kroupy, kuskus, polenta, quinoa, oves,..oříšky a samozřejmě ovoce a zelenina). Nemusíte u nich řešit složení a z hrůzou se děsit, že na vás vybafnou samá éčka. A dá se z nich vytvořit neuvěřitelná spousta rychlých a chutných pokrmů. Vím, že začátky jsou nejtěžší, ale nehledejte v tom žádné složitosti. 

2
Obrázek uživatele Stana
před 5 lety Stana

Základní potraviny se dají koupit opravdu s minimem nebo žádným éčkem a to všude. Stačí pak kupovat již známé potraviny jak píše Martin, a pouze u nových si zase přečíst složení. Také nakupování nemám ráda, ale časově to není nic hrozného.

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 2 + 10


Přidat komentář