Obrázek uživatele Misicka
  • autor: Misicka
  • publikováno: 7.4.2014 04:31
  • zobrazeno: 2472x
+
1
-

Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA

V současné době se mluví o podpisu dohody, která má "usnadnit" obchodování mezi EU a USA. Tzv. zóna volného obchodu, která platí na půdě EU by se dohodou "rozšířila" i na USA. Jenže tato dohoda má kromě "pozitivních dopadů" také ty negativní.Ten který se týká potravin, je neméně důležitý. Obchod v USA je velmi benevolentní, resp.  normy týkající se kvality potravin platné v EU jsou daleko přísnější než ty v USA. Zásadní dopad by měla smlouva  v oblasti tzv. farmářských trhů. Jsou zbytečnou konkurencí pro nadnárodní řetězce a proto by byly po nabytí účinnosti dohody zakázány.

Komentáře uživatelů

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Misicka No to tedy opravdu nevím, ale přijde mi to jako nesmysl. Máte k tomu tvrzení nějaký oficiální zdroj ? Protože jinak je to jenom spekulace na úrovni konspiračních teorií. Pokud jste to jen někde "slyšela", tak to je málo.

0
Obrázek uživatele Misicka
před 5 lety Misicka

Nevím co je oficiální zdroj. Přesné znění dohody se snažím najít. Teď vyšel článek na serveru např. novinky.cz, týkající se této připravované dohody. Odkaz: http://www.novinky.cz/domaci/332662-farmarske-trhy-skonci-kvuli-smlouve-eu-a-usa-tvrdi-keller.html

1
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Díky, hned je to jasnější. Novinky.cz je něco jako lepší bratříček blesk.cz - takže jakmile se dodáte zdroj informací, hned si o něm můžete udělat obrázek. Hlavní činnost novináře je napsat bulvární titulek na který klikne nejvíc lidí. To se opět povedlo. V tom článku vycházejí jenom z tvrzení p. Kellera, který jako člověk kandidující do EU se musí brát s velkou rezervou. Jinými slovy, každý politik někam kandidující se musí brát s velkou rezervou (otázka je, jestli by se vůbec měl brát vážně). Vidíte to přeci před každými volbami 2-3 měsíce se začne plašit s tzv. "tématy". Zkrátka to, na co lidé slyší. Ihned po uzavření volebních místností se na politické sliby, prohlášení a strašení zapomene, až do dalších voleb.

Zpátky k Vašemu příspěvku - prošel jsem zmínky, kde se píše o této dohodě, ale nikdo žádný zákaz farmářských trhů nezmiňuje. Jen tento kandidující politik, takže tak bych k tomu i přistupoval :-)

0
Obrázek uživatele Misicka
před 5 lety Misicka

Bulvár je lež, to máte pravdu. Nemám však potřebu nikoho o něčem přesvědčovat. Pouze jsem chtěla poukázat na dohodu, která se připravuje od roku 2011 a měla by se letos podepsat. Ti co ji chtějí ratifikovat nebudou upozorňovat na její nevýhody. Faktem je, že pravidla, která jsou u nás v současné době zcela nekorespondují s pravidly v USA. Zejména v oblasti GMO. To ostatně píší i zde..http://andrejruscak.blog.idnes.cz/c/402860/Transatlanticke-partnerstvi-oboustranny-Marshalluv-plan.html

0
Obrázek uživatele Misicka
0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

+Misicka Ano, další aspekty jsou pozornosti hodné, tj. nesoulad předpisů a toho co je "bezpečné" v USA a v EU, to je skutečný problém. Ten nadpis s farmářskými trhy byl jenom bulvární nesmysl a možná i k odvedení pozornosti od skutečných problémech o kterých píšete v těchto příspěvcích, tj. GMO, maso, atd..

To že se omezí farmářské trhy bych se skutečně nebál, ale to, že se přijde další vlna potravin, které cestují přes půlku světa jenom proto, že nějaký manažer v kanceláři spočítá, že je to o deset haléřů levnější dovést kuře přes oceán než ho vzít od lokálního výrobce. Toho bych se skutečně bál a to mě neskutečně vadí.

0
Obrázek uživatele Misicka
před 5 lety Misicka

Stále přemýšlím nad tím, jaký přínos by to mělo pro USA. A napadlo mě, že tím že se otevřeme jejich trhu, který je obrovský, tak se "naše" potraviny, které nejsou geneticky modifikované, a patrně i kvalitnější budou exportovány za oceán. Z důvodu zvýšení exportu a poptávky po kvalitních potravinách, se bude rapidně zvyšovat i cena. V Evropě potom může vzniknout nedostatek, který bude "kompenzovat" USA z vlastních zdrojů, které ale nebudou odpovídat našim standardům.

2
Obrázek uživatele Dita
před 5 lety Dita

Nikdy jsem nepochopila, proč se vyvážíme brambory do polska, a k nám je přivezou třeba z německa, když si je umíme vypěstovat. Někdy se taky stane, že do polska vyvezeme jablka a přivezeme na trh zase jejich. Prostě chápu, že tu není zájem podporovat domácí, a zamezit tak zbytečnému cestování potravinám. Ale je to hodně na hlavinku. Hlavně, že nám pak slavná Eu zakáže používat žárovky, kvůli spotřebě a oteplování a nepodpoří domácí pěstování, aby potraviny nacestovaly co nejméně. 

0
Obrázek uživatele Danah
1
Obrázek uživatele Linda
před 5 lety Linda

Trochu postrádá logiku dovážet potraviny, které tu mají dobré podmínky pro pěstování, přes půl světa. Pro mě se to vymyká zdravému rozumu. Ale cena je cena. A tak lidé raději jí "mrtvé" potraviny bez živin a plné chemie. A to jen proto, že jsou o korunu levnější než ty domácí. Pro mě je lepší dát dítěti kvalitní jogurt dvakrát týdně, než každý ten levný, plný škrobů a éček, vezený z nějaké tramtárie. 

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Lindo, když jde o byznys, logika musí jít stranou.

0
Obrázek uživatele Linda
před 5 lety Linda

Pravda. Koupíme si potraviny o desetikorunu levnější než ty domácí, kde výrobci všechny živiny zničili, aby vydržely dlouhou cestu kolem světa. Pak musíme kupovat drahé potravinové doplňky, abychom tělu dali to, co mělo být v jídle. My jsme ale spokojení, že jsme ušetřili desetikorunu. A "byznysmani" si mnou ruce, jak na nás vyzráli.

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Tak to je. Proto v supermarketech neznají sezónu sklizně, kdy by mohli zlevnit ovoce či zeleninu, a po celý rok je to stejně drahé!! Protože prodávají jen staré, ze skladových zásob: hezky vypadající ovoce, postrádající vitamíny a vůni, postříkáné proti plísni. 

2
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 5 lety alena.prchlikova@

Sezónní ovoce a zeleninu můžeme nakupovat pouze u drobných pěstitelů, kdo jak má možnost ve svém okolí. Je dražší, ale daleko kvalitnější, chutnější a zdravější. Markety od těchto místních pěstitelů zboží neberou, nemají zájem, vždyť i tak se jejich nabídka prodá, a to někdy žasnu, jak je zelenina a ovoce oschlé a staré. Můj dodavetel zeleniny mi v sezóně nabízí českou zeleninu a ovoce, v loni jsem prodávala moravské meruňky a ty byly vynikající. A to našlo pár lidí, kterým se nelíbily, protože byly o něco menší, než ty dovezené. Ale jejich chuť byla naprosto famózní. Z neprodaných jsem pak dělala každý týden džem a to tedy byla lahoda. 

1
Obrázek uživatele Artur.Linhart
před 5 lety Artur.Linhart

No, obecný popis je možné najít třeba na http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ttip/resources/#documents ale nicméně z logiky věci vyplývá, že smlouva bude především naopak větší výhodou pro malé a střední firmy, než pro velké koncerny. Ty mají již dnes svoje struktury, které jim umožňují zvládat transatlantickou výměnu zboží se všemi úředními postupy, atp. Naopak malé firmy jsou v tomto relativně bity tím, že na to nemohou vyhradit dostatečné množství lidí, nebo si nakoupit know-how, resp. nemají takovou IT podporu administrativních procesů s transatlantickou výměnou zboží spojenou. Druhý moment je cena - zatímco velké společnosti jsou schopny docilovat obrovských úspor z množství, tak i při přidání celních nákladů jsou schopny nabídnout dobrou cenu - malé společnosti, už tak drahé, se přidáním celních nákladů mohou dostat dost mimo to, co je zákazník ochoten zaplatit když má na výběr levnější alternativu od velké společnosti. Je to ale přirozeně jen relativní výhoda, protože pak ceny klesnou i u velkých i u malých korporací... |Tím spíš to pak zákazníkovi umožní zohlednit i jiné faktory než cenu. Zvýšení obratu pak i menším korporacím může umožnit i snížení ceny a lepší konkurenci velkým firmám... Tolik teorie. Přirozeně, ďábel může být ukrytý v detailech, ale dokonce i obhajoba Kellera z pera europoslance Poce (také ČSSD, kdo jiný by měl mít možnost se dozvědět informace ze zákulisí než Europoslanec, že) - viz http://denikreferendum.cz/clanek/17782-transatlanticke-partnerstvi-dabel-skryty-v-detailech téma znemožnění farmářských trhů elegantně nezmiňuje, vypadá to, že to byl opravdu Kellerův úlet, lež nebo dezinterpretace čehosi. Obecné informace o smlouvě je možno najít zde: http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/thematicnote.do?id=2052000&l=en

1
Obrázek uživatele Jiritek
před 5 lety Jiritek

Můj názor na to je : že(USA)  nás v (EU) chtějí připoutat (tímto paktem) jěště pevněji k potápějícímu se Titanicu amerického kapitalizmu.

I já vidím jako total nesmysl,převážet vše z jednoho konce světa na druhý!
A spořivé žárovky,plné toxického plynu,jako šetření živ.prostředí...nesmysl !

Vše je obráceně opravdu !! 

př:  Euro stabilita = Euro chaoz
      šetření život.prostředí = jěště větší drancování
       atd.atd.atd.....

Válka je mír , Svoboda je otroctvý , ignorance je síla  ...... George Orwell (1984)

1
Obrázek uživatele Artur.Linhart
0
Obrázek uživatele Misicka
před 5 lety Misicka

Ratifikace TTIP je téma letošního roku a myslím, že EU má zájem smlouvu podepsat. Problematika geneticky modifikovaných potravin je ve smlouvě zatím v jednání. Tak uvidíme, jak to dopadne.

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Murphyho zakon rika:  Muze-li neco dopadnout spatne, pak to take dopadne spatne. 

0
Obrázek uživatele Jiritek
před 5 lety Jiritek

http://a2larm.cz/2014/04/k-certu-s-transatlantickou-smlouvou/

Hlavně ty dva poslední odstavce !   Ale samozřejmě přečíst celé. :)

Každý ať si udělá svůj svobodný názor,po "nasátí" všech dostupných informací.

0
Obrázek uživatele Jiritek
0
Obrázek uživatele Artur.Linhart
před 5 lety Artur.Linhart

No tedy jsem velmi skeptický k čemukoliv, co se píše na Russia Today (ze kteréhož ten článek vychází), podle mne to nemá vůbec smysl číst, protože je to docela normální nástoj informační války Kremlu.
Ale jistě je chyba to celé utajování, protože kdyby si to každý mohl přečíst, tak by to bylo lepší. na druhou stranu právě dokud není něco uceleného hotové, tak chápu, že s tím nechtějí hned vylézt, doufám, že před schvalováním EP bude dost času to prostudovat a vznést námitky.

0

Nový komentář

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 + 12


Přidat komentář