Zákaz kouření v restauracích

0
před 7 lety Frodik

Je to zajímavé téma. Ale myslím to spíš negativně zajímavé. Je jen málo takových věcí v životě člověka, které jsou tak křišťálově čisté a přitom se kolem toho vedou tak neuvěřitelné diskuse. A to si pak říkám, když jsme schopni do krve se hádat kolem tak jasné věci, jak se potom chceme shodnout a dohodnout na dalších, které zlepší náš život ?

To že kouření prokazatelně poškozuje zdraví je prostě fakt. Naprostá většina lidí nemá problém toto přijmout, kupodivu i valná většina kuřáků. Nicméně jakmile se začne probírat, že by se zakázalo kouření v restauracích, tak začne válka diskutujících na internetu nebo i v těch zmíněných hospodách. 

Odpůrci zákazu kouření mají prakticky jeden hlavní pseudo-argument. Že se jedná o omezování lidské svobody a svobody podnikání, atd... Odmítám být politicky korektní. Je to prostě hloupost. V hospodách se kouří protože se tam kouřilo "odjakživa". Je to jenom setrvačnost, zažitý zvyk u kterého jeho zastánci odmítají řešit, jestli je dobrý nebo špatný. 

A k té svobodě, kterou se tak rádi zastánci kouření ohánějí. Svoboda není to, že "můžu si dělat co chci". Ale naopak, pravá svoboda je, že "můžu dělat co chci, dokud to neomezuje svobodu někoho jiného". A to je velký rozdíl. Takže tu proti sobě stojí dvě svobody, svoboda kouřit a svoboda dýchat čistý vzduch. Proboha, to opravdu musíme jako společnost vést tak nekonečné diskuse o tom, která z těchto svobod má přednost ?

0
před 7 lety honajz

Nehledě k faktu, že dvě třetiny obyvatel jsou nekuřáci, ale 99 % hospod je kuřáckých - podivný nepoměr.

0
před 7 lety Frodik

Honajz: Tak to procento asi bude o trochu nižší :-) Ale nepoměr to určitě je a je to hlavně dáno tím, že majitel restaurace na základě "zvyklostí" předpokládá, že se nekuřák přizpůsobí a kuřáka by jinak odradil. 

0
před 7 lety Kuba

Zajímavý je, že zákaz kouření nevadí lidem ve fastfoodech a v některých pobočkách kaváren jako Costa, Starbucks. Aspoň jsem nikdy v diskuzích neviděl/neslyšel někoho si na to stěžovat.

0
před 7 lety Marta

Mi to připomnělo přirovnání, které nedávno pronesl kamarád na téma kouření v restauracích a rozdělení na kuřáckou a nekuřáckou část. "Rozdělení restaurace na kuřáckou a nekuřáckou část je jako rozdělit bazén na půlku kde se smí močit a půlku kde se nesmí močit." To mě celkem rozesmálo, ale ve výsledku je to tak... 
Jinak to, že si někdo neváží vlastního zdraví neznamená, že musí ničit i to moje. Cigaretový dým mi smrdí a vadí mi. Taky nesnáším, když si v práci pověsím bundu na věšák a přijde kolega - kuřák, pověsí si jeho bundu vedle té mé a já na konci prac. doby odcházím a bunda smrdí jako popelník. To je ta svoboda o které kuřáci mluví?

0
před 7 lety Frodik

+Kuba To je zajímavý postřeh ! Ale je to samozřejmě logické, ono to asi dost souvisí s "kulturou stravování" (a tady uvozovovky u slova kultura v tomhle kontextu bych tedy udělal hodně  výrazně) a zdrojem zisku. V typických českých restauracích jsou takovým zdrojem nápoje - pivo. A prostě u piva s kouří, to vám řekne "každý". Majitel restaurace má motivaci, aby mu tam sedělo takových lidí co nejvíce a co nejdéle.

Za to fastfoody mají přesně opačnou motivaci, rychle zákazníka odbavit, aby mohl přijít další. A opravdu si nedokážu představit zakouřenou kavárnu Starbucks nebo McDonalds. To by šlo zcela proti jejich firemní strategii profilovat se jako odpovědný, zdravý řetězec (ať už se jim to daří nebo ne).

0
před 7 lety Frodik

Marta: Uhodila jste hřebík přesně na hlavičku. A s tím bazénem - to je gól dne. Taky mě moc pobavil, je to přesné přirovnání :-)

0
před 7 lety Jiritek

Marta : Nádherná analogie a přesná. :o)

Jenže to není "svoboda kuřáků",ale zatím jich je většina,tak to je prostý útlak menšiny většinou.
Až bude většina nekuřáků,majitelé restaurací/hospod rychle změní politiku,aby jim tam někdo chodil.
Chce to jen čas.

1
před 7 lety sharunka03

Taky jsem nekuřák a vadí mi kouř, hlavně. Měla jsem přítele kuřáka, tak vím, co to je, všechno smrdělo, jen si oddechl po kouřové, začal se chystat na další, aspoň pro mě dělala to, že když jsem u něj byla, tak chodil ven nebo na záchod, kde měli okénko a tak se to vyvětralo. Jinak to byly pořád samé sliby, samé, já to omezím nebo naopak zase, to je moje věc, moje zdraví atd. Hlavně mi příjde, že se jen pořád na něco vymlouvají, Ne všichni kuřáci, ale většina mi připadá, že jsou prostě neohleduplní k ostatním a arogantní. Taky ty jejich výmluvy, že stát z toho má peněz (zřejmě ano) nebo že škodlivé jsou i výfukové plynu u auta atd. Ale jako ,když si to vezmu logicky, tak to auto je dost potřebný, třeba v dnešní době a užitečné ale kuřák, k čemu mi je? V čem je dobrý nebo lepší než auto, hm? "Nejlepší" je kombinace kuřák v autě, to bych vraždila. A to dělení v těch restauracích - přesně, to mě taky hlava nebere, jaký to má smysl a efekt, když ten kouř prostě ve vzduchu přejde do vedlejší místnosti nebo přes hrazení, které většinou jen provizorní. I když mají odsávání, stejně to ničemu nepomáhá a prostě je to všude cítit. Docela často, když toho kouře je hodně, tak se rozkašlu a slzí mi oči.

0
před 7 lety Jiritek

sharunka03 : Výmluva kuřáků že "stát z toho má peníze" není přesná !
(je to taková sladká lež,spýše bych řekl neschopnost podívat se na to jako celek,a uvědomit si souvislosti)

 Když se spočítají plusy a mínusy ,co se kouření týče,tak vyjde že : stát je mínus 60mld/rok.  Ano kuřáci zaplatí 40mld na daních,a stát zaplatí až 100mld za léčení chorob stím spojené. Takže to,že společnost holduje pomalému sebezničování nás vlastně stojí velkou sumu peněz.

Už rok jsem E-vypařovač :D  (bývalý kuřák)
A teď ,když si u pivča vypařuju,nikoho neobtěžuju zápachem.Věřtě nebo né,už i mě vadí kouř přímo do obličeje na baru,nebo v silně zakouřené hospodě.Čich se zlepšil,tak o 200%. (teda on se vrátil do původního nastavení od přírody)

0
před 7 lety Frodik

+Jiritek Ano, s těmi náklady na léčení "přispěvovatelů" už nikdo nějak nechce moc počítat. Ale to je klasika, vždycky lidi řeší přímé náklady a příjmy a ty skryté nikdo moc řešit nechce, protože na první pohled nejsou vidět....

0
před 7 lety Danah

To je zajímavé téma. Už bylo napsáno hodně, a myslím, že stejně poslední a rozhodující slovo bude mít EU. Mě by například zajímalo, jestli si český kuřák může nechat v hospodě své věci a jít si zakouřit ven- a pak se vrátit ke stejnému stolu. :-)) Nebo když si tam žádně věci nenechá- vrátí se, a jeho místo je obsazené? :-))) Tady v Británii jsou všechny hospody a restaurace nekuřácké. Vidím, jak si kuřáci často nechají na stole i mobil a tašku, a jdou ven. Obávám se, že český člověk k tomuto bodu ctít soukromé vlastnictví ještě nedorostl. Nepište, prosím, že si za to kuřáci mohou sami, to by nebylo fér. Existují určitá pravidla a meze. P.S. Jsem nekuřačka, ale mám ráda ve všem rovnováhu, takže se ráda podívám na věc z obou stran. :-)) 

0
před 7 lety Jiritek

Frodik : To ale není chyba lidí,ale záměr/funkce systému,který upoutává naši pozornost na detail (mnohokráte nepodstatný),a tím vlastně velice vychytrale zakrývá ostatní souvislosti.Tím je lidem rafinovaně odebíráná možnost svobodné volby,páč nedostávají komplexní informace,které jsou potřeba k rozhodnutí !

0
před 6 lety Linda

Slyšela jsem někde, že pasivní kouření je horší, než když kouříte. Když žijete s kuřákem a on vás neustále podkuřuje, tak vlastně zabíjí víc vás, než sebe. 

0
před 6 lety Jiritek

Linda :  Něco na tom asi bude,páč kuřáci kouří přes filtr,a pasivní kuřák to filtruje svýmy plícemy celé. (v uzavřené místnosti)  A protože nekuřák má mnohem čístější plíce ,tím více (hlouběji) vdechuje ten nefiltrovaný kouř spáleného tabáku (+4000 chemikálií) + dehet z papíru.

Je to jen moje úvaha,proč by to takhle mohlo být. 
Ale  klidně může být lež,se záměrem namířeným proti kuřákům.
A teď aby si člověk vybral. :D

0
před 6 lety Kuba

No ale (v uzavřené místnosti) ten kuřák vdechuje i ten nefiltrovaný kouř, takže je na tom pořád hůř než nekuřáci...

2
před 6 lety Linda

Kuba: Ale ten kuřák je na tom hůř dobrovolně, nekuřák chudák nedobrovolně.

0
před 6 lety Jiritek

Kuba :  to sice máš částečnou pravdu ,ale kuřák má už ty plíce zanesené !

 (kouř vdechuje jen do horní části plic,na té spodní se pěkně ukládá dehet)
 Vdechuje méně vzduchu.
 Takže ten nefiltrovaný kouř,už tolik nevdechuje ,oproti nekuřákovi.

 Jen logická důsledná úvaha.

 Linda : Smutná pravda,nad kterou nikdo neuvažuje. Ty jsi to vystihla.  :)

2
před 6 lety Standa

Já si naopak myslím, že svoboda není pseudoargument.

Hospodu si zřídil hospodský (většinou) za své peníze. Má tedy svobodu si tam určovat pravidla, a společně se svými hosty si tam svobodně ničit zdraví. (Věc na jinou diskusi je, proč já jsem pak státním zdravotním systémem nucen přispívat na jejich léčbu.)

A já zase mám svobodu do kuřácké hospody nechodit. Ba dokonce mám svobodu si hned vedle otevřít hospodu nekuřáckou.

Takže v mém uvažování výrazně převažuje svoboda nad mou potřebou někoho donutit, aby se v jeho podniku nekouřilo, a abych já, nekuřák, mohl chodit, kamkoliv se mi zlíbí.

I zde platí slavný Franklinův výrok: Ten, kdo je ochotný obětovat svobodu všech výměnou za vlastní bezpečí, nezaslouží si ani bezpečí, ani svobodu.

Podívejte se do zemí, kde zakazovači vítězí. Začínají vždy s věcmi které „přece jasně škodí“. A končí to plíživou totalitou. V takové Británii si nesmíte zapálit v hospodě, ale také můžete skončit ve vězení, když vás na ulici nachytají se šroubovákem nebo příborem. (Jsou to přece jasně nebezpečné věci! Co kdybyste s nimi někomu ublížili…)

3
před 6 lety alena.prchlikova@

Já mám podobný názor jako Standa, já využívám svou svobodu v mém obchodě k tomu, že cigarety neprodávám. Lidé si zvykli a já mám právo si sama určit, jestli je budu prodávat nebo ne. U dalších potravin je to už horší, nemůžu přestat prodávat některé nezdravé potraviny, jako například uzeninu. Ono když si ji někdo dá občas, tolik neškodí, to už dle mého názoru nelze třídit, co prodávat a co ne. On se také mění názor, co je zdravé. Před třiceti lety, když jsem měla děti, bylo mléko pomalu nejdůležitější složkou stravování, nyní je na mléko nahlíženo jinak. jediné, co vůbec neberu jsou mléčné výrobky s rostlinným tukem, to je neskutečný šlendrián, že je možné vůbec toto prodávat. Také přestávám pomalu prodávat eidam, protože už skoro jiný než polská náhražka není.
Jinak si restaurace vybíráme a tam, co se kouří, nechodíme.  A je po problému...

1
před 6 lety Marta

Ano, je pravda, že si mohu vybrat, zda půjdu do kuřácké či nekuřácké restaurace. Těch nekuřáckých je naštěstí relativně dost. Ale vadí mi samotná bezohlednost kuřáků. Oni sami si asi mnohdy neuvědomují, že jejich odér může být pro ostatní obtěžující, ale mi opravdu vadí, když si kuřák vedle mé bundy pověsí svou bundu a ta pak načichne a zbavit se toho nejde. V práci mám kolegu - kuřáka - a vždy když jde na svoji kouřovou a pak se vrátí do kanclu, tak tam smrdí další půl hodinu a po mě vříská, ať neotvírám to okno, protože tam bude zima. Ale nenechá si vysvětlit to, že prostě smrdí cigaretami a mě to obtěžuje. A když jdu z práce, tak před turnikety stojí hlouček kuřáků a já musím projít tou kouřovou clonou. Proč se nepostaví trochu bokem? A tohle všechno mi prostě vadí...ta jejich bezohlednost. 

0
před 6 lety alena.prchlikova@

Marto, to mně vadí taky, ale naštěstí se s nimi nepotkávám. V práci jsem sama, naši známí a příbuzní nekouří, když občas zajdeme do restaurace, tak do nekuřácké. Když jednou za rok jde manžel s kolegy před vánocemi do restaurace, jde všechno prádlo okamžitě do pračky, je to neuvěřitelný smrad, takže chápu pisatele, že jim to vadí. Ale nevím, jak to řešit. Já sama jsem trošilinku přispěla tím, že bojkotuji prodej cigaret. Vím, že si je koupí jinde, ale musí kvůli nim až do sousední vesnice a tak to mají trochu obtížnější. Některým se snažím opatrně naznačit, že jim to škodí, ale asi nic moc nezměním:-)

0
před 6 lety marcela

Opět rozjíždím toto zajímavé téma. Pracovala jsem v restauraci, kam chodili hodně cizinci. Angičani. Restaurace byla rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část. Musím říci, že ačkoliv Angličani byli kuřáci v restauraci nekouřili. Upozorňovali jsme je, že se normálně v restauraci kouří a i přesto chodili ven. Je to zvláštní. ale vítám to. Když jsou zvyklí proč ne. Já jako nekuřák to velmi vítám. Kdo má nekuřáckou restauraci rozhodně vyhrává. Ještě přidávám info, že pravidelně chodíme do jednoho pražského baru, který je nekuřácký. Je jedno jestli je pondělí, pátek nebo sobota, vždy je tam totálně narváno.

0
před 6 lety Standa

+marcela V Anglii se kouřit nesmí nikde. Třeba si mysleli, že druhá polovina je ilegální doupě kuřáků. Nedopíjeli také horečně před 23. hodinou?

0
před 6 lety marcela

Právě že se nekouří nikde, tak i u nás chodili kouřit ven, ačkoliv nemuseli. To určitě nemysleli. byla to čistá restaurace na úrovni. V centru. Takže od pohledu to tak rozhodně nevypadalo :-) Nedopíjeli, ale musím říci, že málo kdo se zdržel po zavírací době. Nikdy nezdržovali a celková jejich úroveň byla jiná. Lepší. Taková gentlemanská. :-) 

-1
před 6 lety Slunew

že by výchova a zvyk ? :)

1
před 6 lety Max

Nedokážu si představit, že bych si k pivu nemohl dát cigaretu. Je to hrozná představa. Zvlášť jsem si teď pořídil elektronickou cigaretu a tu si beru tam kde bych si jinak nemohl zapálit. Většinou si mě pak nikdo nevšímá, když si z ní párkrát potáhnu. Mám takovouto http://www.gallagher.cz/elektronicke-cigarety/elektronicke-cigarety-ego/e-cigareta-ego-ce4/gallagher-ego-ce4-stribrna-singl/

0
před 6 lety Dajsy

Jsem PRO úplný zákaz kouření v restauracích. Někteří poslanci se vyslovují proti takovému zákonu s tím, že by se omezovaly svobody občana. Jenže: Kuřáky musí v lokálech obsluhovat nějaký personál. Jak k tomu přijde číšník, servírka (třeba i těhotná), když musí 8 - 10 - 12 hodin denně inhalovat cigaretový smog a stává se pasivním kuřákem? Oni nemají práva ? Kuřák nechť si cigaretu zapálí venku. Normální je nekouřit! A totéž se týká kouření na pracovištích. V ČR mají zaměstnanci uzákoněnou 1/2 hodinu na oběd. Kuřáci však odcházejí cca každou hodinu do vyhrazených míst, kde si v pracovní době dělají kuřácký dýchánek. Sejde se jich tam 5-6 najednou zapálit si, poklábosit, a nekuřáci pěkně na pracovišti pracují.

0
před 6 lety Standa

Dajsy: A on snad někdo ten personál nutí pracovat v kuřácké restauraci? Nenastoupili snad do kuřácké restaurace dobrovolně?

Kuřáci kouřit nepřestanou. Akorát svůj zlozvyk přesunou jinam. Založí si soukromé kuřácké kluby, do kterých stát nebude moci zasahovat. A pokud budou chtít, tak v těch soukromých kuřáckých klubech budou podávat i občerstvení. A pokud jich bude většina, hospoda vedle zkrachuje, a nekuřák se stejně nikde nenají.

Nechcete, aby se v hospodě v blízkosti kouřilo? Řekněte majiteli, že k němu do kuřácké restaurace odmítáte chodit. A dodržte to! Kuřáci to přesně tak dělají, a funguje jim to.

Takže jsem proti nesmyslným zákazům. Jakmile si erár prosadí jeden zákaz, přijdou další podobné zákazy (na Západě třeba teď frčí zákonné omezování sladkého či mastného jídla). A docela dobře se může stát, že už nebudu na straně těch, kterým to zákaz ulehčí.

Anebo třeba přijde nová iniciativa, a bude požadovat v restauracích stavebně oddělené prostory pro matky s dětmi.

0
před 6 lety radim

Celé jsem to tady nečetl. Ale mně jako nekuřákovi a velkému, velkému ale hodně velkému odpůrci kuřáctví se tento zákaz nelíbí. Myslím si, že jestli je podnik kuřácký nebo nekuřácký, by si měl určit majitel. Vadí mi, pokud si někdo vedle mě zapálí na zastávce a fouká to na mě(popojdu dál), ale když je při tom zavřenej v podniku k tomu určenýmu, tak je to podle mě v pořádku. Zdá se mi to dost nelogické, jako by ve vitariánských restauracích nakázali dělat knedlo vepřo zelo...

0
před 6 lety katerinaspichalova

Já si myslím že je v pořádku zakazovat kouření na takových místech, kdo chce ať si kouří doma a  neobtěžuje tím ostatní.

0
před 5 lety Toe

Přesně to říká radim...Tady se to dělí na dva tábory, ale on je tady taky majitel podniku..Mělo by být čistě na majiteli, jak jeho podnik bude vypadat. On do toho investoval, měl by mít možnost se svobodně rozhodnout, zda bude prodávat lyže nebo potraviny...nebo zda bude jeho podnik bude kuřácký či nekuřácký...ne, aby zas nějaká banda extrémních fašistů někomu něco přikazovala..Nelíbí se mi to? Nechám podnik být a půjdu do jiného, kde se nekouří..Že v lidové hospě není dost vegetariánských jídel? Nechám být a najdu si specializovaný podnik na bezmasá jídla...Že ve 4. cenové není pizza? Tak jdu do pizzerky a neprudím. :D Je to tak těžké? Asi je..

0
před 5 lety Jiří

Zdravím. Zřejmě to není přímo k tématu a nechci tím kouření obhajovat, ale zkuste si najít vyjádření WHO o mobilních telefonech, co mohou způsobovat, myslím že je to na wiki. Kouření není to jediné, co škodí Vám i lidem ve Vašem okolí...

0
před 5 lety alena.prchlikova@

Mně na tom vadí to, že zákon o zákazu kouření bude nebo už je , nějak významně to nesleduji. Vadí mi ten pocit, že pár lidí, tedy vláda, může určit, co budou další lidé moci dělat, v tomto případě, zda si mohou zapálit po jídle. Uvědomte si, že vlády se mění, každá přijde s něčím novým, ta která bude chtít být zvolena, slíbí zrušení tohoto nařízení a tak dále. Restaurace a hospody mají své lidi, kteří si je buď postavili nebo zařídili za velice mnoho peněz, vybavit vše dle potřeb hygieniků je velice nákladné. Ti by si měli určovat, co se bude v jejich provozovnách jíst, pít či zda se tam bude kouřit, tancovat či konat něco jiného. A na lidech je, aby si vybrali, co jim vyhovuje. Lidé by měli svým chováním určit, zda chtějí do kuřácké nebo nekuřácké, zda chtějí k jídlu česká, čínská, italská nebo něco jiného. Zákazníci přece ovlivňují to, co se bude prodávat či nabízet, o co projeví zájem, to bude v nabídce. A majitel se bude jistě snažit vyhovět poptávce. Když někomu vadí kouření, může jít jinam, zrovna tak si vybrat, kde bude jíst a co. Proč někdo má nakazovat a dokonce zákonem, zda si někdo může zapálit, za chvíli se může stát, že bude zákon i o tom, co se smí v těchto zařízeních vařit, jak dlouho mají mít otevřeno, do čeho se mají zaměstnanci oblékat. Chápu, že kouření není zdravé a je obtěžující, ale můžu se mu svým jednáním vyhnout. Myslím, že my sami bychom měli svými činy jasně ukázat co chceme a ne za sebe nechat rozhodovat pár úředníků. Zákazy a nařízení nikdy nepřinesly nic dobrého, zvlášť od lidí, kteří se málokdy chovají slušně. Nenechávejme na jiných, aby za nás rozhodovali, zvláště ve věcech, které si můžeme svým postojem rozhodnout sami, tím myslím, kam se jít najíst nebo posedět. A lidé, kteří pracují v pohostinství, ti si tuto práci vybrali, nikdo je nenutil, aby se touto prací zabývali, museli přece vědět, že v hospodách se prostě kouří. A jestli jim to vadí, měli by se podívat po jiné práci nebo si vybrat zařízení, kde se prostě nekouří. Vždyť si o své práci rozhodují sami, jako my všichni ostatní, také my si vybíráme práci podle svých požadavků. A nechci, aby někdo začal určovat, co smím a nesmím, to už tady bylo...

-1
před 5 lety petra

pridavam muj souhlas se zakazem koureni, je to omezovani svobody tech nekuraku kteri si chteji zatancovat nebo se najist v podniku ci restaraci bez toho, aby museli cuchat smrad a hazet veci do pracky po kazde navsteve techto podniku. kdyz chteji kuraci kourit tak at zvednou zadky a jdou ven! Funguje to v zahranici normalne a lide se prizpusobili, tak nevim proc by to melo byt u nas jine ! 

0
před 5 lety Petra

Co se tyce moznosti svobodneho rozhodnuti, neni to to tak jednoduche. V mensich mestech a vesnicich zadne nekuracke hospody nebo jine podobne podniky nejsou. A pokud si chcete se skupinkou kamaradu zajit na pivo, z nichz je polovicka kuraku a druha polovicka nekuraku, tak vsichni vime jak to dopadne, Nakonec pokud chteji mit nekuraci nejaky spolecensky zivot, bohuzel jsou nuceni se prizpusobit a inhalovat kour.Takze prominte, ale nepovazuji toto za svobodu vyberu. Ne kazdy ma moznost si zajit do nekurackeho podniku a nebo si dokonce poridit svuj vlastni! Prece se kvuli koureni nemusi delit parta a chut si poklabosit vsichni spolecne. Prijde mi smesne a aby nekuraci museli opoustet svuj oblibeny podnik a hledat si nejaky nekuracky jen proto ze kuraci jsou pohodlny chodit kourit ven. 

0
před 5 lety alena.prchlikova@

Nějak, Petro, vašemu příspěvku nerozumím. Máte některé kamarády, kteří kouří. Proč kouří v blízkosti vaší, tedy nekuřáka, když určitě vědí, že vám to vadí? Proč sami od sebe na těch pár hodin, co se setkáte, cigaretu neodloží? Nyní tedy budou muset, nebo se nebudete setkávat?
Naši kamarádi a známí nekouří. Také se s nimi nesetkáváme v restauracích, ale u někoho doma. Posedíme, poklábosíme, sníme, co jsme si přinesli nebo hostitelka připravila a je nám fajn. Nevidím tak do vašeho problému, jen se mi nelíbí, aby někdo určoval, co smí majitel ve své restauraci dělat. Já jsem dlouhá léta měla svůj obchod a neumím si představit, že by mi někdo nařizoval, co smím prodávat a komu, či jak se mají mí  zákazníci chovat. To bylo vždy v mojí kompetenci. A jakékoli omezování mi připadá nesprávné. Lidé by sami měli vědět, jak se mají chovat ve společnosti další lidí, ať už známých nebo cizích. 

1
před 5 lety Standa

petra: To je ale neobvyklý způsob výkladu slova „svoboda“! „Proto, abych já měla svobodu dělat něco, co chci, by měli ostatním sebrat svobodu dělat to, co chtějí oni.“

Teď jde o kouření, které se ti protiví. Ale příště může být stejný právní konstrukt být použit proti tobě. A piš si, že bude!

Třeba, až bude uprchlík požadovat svobodu bydlet ve tvé chatě bez toho, aniž bys ho tam rušila svými řečmi o tom, že ta chata je tvoje. Funguje to tak už v Itálii, tak proč by to nemělo fungovat i u nás?

Jde o to, čemu dáš přednost.

Krátkodobému pohodlí jít do restaurace, do které se ti zamane, a nečichat smrady kuřáků?

Nebo dlouhodobému životu ve svobodné zemi, kde politici nedostali pravomoc omezovat naše životy?

Jak je vidět, svoboda to dnes prohrává na celé čáře. Krátkodobě nám to přinese pohodlí, dlouhodobě zkázu. Kouření je jen vějička, aby si lidé sami vlezli do chomoutu.

0
před 5 lety Danah

Jsem opravdu zvedava na tu realitu od pristiho ledna. Od cisniku a cisnic slysim obavy z neplaticu- kurak si pujde zakourit ven a uz se nevrati zaplatit. Tenhle zakon postavi na hlavu dosavadni zvyklosti- nechavame se obsluhovat u stolu a platime az nakonec. Od ledna budeme nejspis platit hned, asi u vycepu nebo baroveho pultu, a pak nam mozna obsluha prinese, co jsme si objednali, mozna ne, a vyzvedneme si vse zase u vycepu /baroveho pultu. Pokud bude obsluha zustavat za barem, neni duvod ji davat zpropitne, protoze pro nas nic neudelala, nehnula se z mista. 

0
před 5 lety Slunew

Tohle je ale o lidech,zda jsou schopni odejit bez placeni. Nejsme prvni stat,kde by byl celoplosny zakaz koureni a nejsem si zclela vedoma,ze by tam byl problem s neplatici takovy aby to vedlo k tomu,ceho se obavate. A nechce si mi verit,ze Cechy povazujete de defacto za zlodeje

0
před 5 lety alena.prchlikova@

Slunew, já jsem měla skoro třicet let menší prodejnu na venkově. Skoro všechny zákazníky jsem znala, jejich děti i rodiny. A nebyl týden, abych někoho nechytla, že se snaží něco ukrást nebo mě ošidit. A můžu říct že se většinou jednalo o muže kolem třicítky a pak starší ženy. Děti výjimečně, pouze jednou, ale to jsem nezjistila já, ale jeho otec doma, chlapce dovezl do obchodu a on se omluvil a věc vrátil. Myslím, že na to nikdy nezapomene. Otci jsem poradila, ať dá chlapci  malé kapesné, aby si mohl to lízátko koupit a bylo po problému. Ale u dospělých jsem velice skeptická a Danah se nedivím. 

0
před 5 lety Danah

Slunew. Pred dvema roky jsem nahore psala prispevek, kde jsem pouze vyslovila obavy o veci, ktere si kurak necha u stolu....na problem s neplatici me navedli sami cisnici a cisnice v CR, se kterymi mluvim. Oni v te realite ziji a rikaji, z ceho maji obavy. Mne to predtim totiz ani nenapadlo. Ziji v Britanii, a paradoxne kdyz mohu porovnavat, tak se to nekomu nemusi libit. Alena Prchlikova. Neni nad vlastni zkusenost, mate pravdu. To jste vyresila elegantne, vyborne. Moje maminka byla take prodavacka. Dokonce casto zlodeje chytili a pripad prijela resit policie. Zlodej vyklopil tasku s nakradenymi vecmi, ale pokutu inkasovala policie,a ne ten obchod, coz nebylo fer.

0
před 5 lety ferda

Několikrát jsem jel k moři - kvůli klidu schválně mimo prázdniny. Přesto mě přes deku skákali ječící, školou povinná dítka. Babičky si je vyreklamovaly ze školy. Četl jsem, že v zádadní Evropě se vyskytují osvěžovny, či rekre-ovny, např. jen pro seniory. To bych bral. A co vy, feministky, budete ječet, že je to diskriminace? S tím nekouřením souvisí i to, jak se budou děti v nekuřáckých hospodách chovat. Když vidím, jak se chovají (v doprovodu rodičů) v samohybu, tak tedy sbohem, hospůdky. Proto se obávám nekuřáckých hospod, ne, že nebudu moc kouřit, ale že to tam bude jak ve škole o přestávce. Skutečně budeme muset budovat soukromé kluby. Na českém venkově už fungují garážové hospody. Sláva jim.

0
před 5 lety Standa

ferda: Nepochybuji, že po zavedení povinných online registračních pokladen a zákazu kouření začnou soukromé garážové hospůdky pouze pro zvané zažívat boom jako za socialismu. Zvlášť, až v příštím kole regulací vláda třeba vymyslí povinnou zavírací hodinu nebo jinou ptákovinu.

-1
před 5 lety Tonda

Jsem pro úplný zákaz kouření v restauracích a všech podobných podnicích, protože (viz jeden předchozí příspěvek), aby, byť jeden, kuřák náhodou neměl absťák, tak se jde do kuřácké restaurace. Známe to všichni.A s tou hrozbou dalšího omezování dalších osobních svobod je jen na nás kterou vládu podpoříme. Podle všech průzkumů je více jak 70% dospělé populace pro úplný zákaz kouření v restauracích, tak je jasné, kdo by při volbách vyhrál.A také by se mělo uvažovat o zvýšení pojisného pro kuřáky!

0
před 5 lety Standa

+Tonda A protože u každé regulace se vždy najde většina těch, kterých se to netýká, nebo jim to dokonce vyhovuje, tak bude opět většinou zvolena vláda omezovačů, a postupně salámovou metodou přijdeme o většinu svých svobod.

O nekouření v hospodách měli bojovat jejich nekuřáčtí hosté. Ne vrchnostenští drábové.

2
před 5 lety Lukáš

Ano, je to velice jasné. Ale ne, není to tak jak říkáte. Jednoduchá pravda je ta, že někdo kdo si postaví a provozuje dům, kde nabízí určité služby (hospoda) má právo si určit, jestli lidem dovolí tam kouřit, nebo ne. Svobodu nekuřáků tím nijak neomezuje, protože každý nekuřák má svaté právo do kuřácké hospody prostě nejít. Nemá v okolí jinou? No a co, jeho problém. Ta kuřácká hospoda nepatří jemu, aby si určoval, za jakých pravidel tam bude obsluhován. Pokud se mu pravidla nelíbí, může jít do jiné. Pokud jiná v okolí není, tak je to jeho problém. Tak prostě funguje trh. Pokud se to nekuřákovi nelíbí, může si postavit (koupit) vlastní hospodu, kde budou jeho vlastní pravidla... Anebo se přestěhovat někam, kde je nekuřácká hospoda. Ale řešit to zásahem do svatých práv majitele je svinstvo.

0
před 5 lety radim

tak, tak

0
před 5 lety Kuba

Např. autobusy, vlaky, ordinace u doktorů atd. jsou taky v soukromém vlastnictví a přesto jsou nekuřácké...

0
před 5 lety ivo

muzeme pocitat i s tim,ze v panelakach budou muset kuracke rodiny bydlet pod strechou,aby nesel kour kolem stupaček nekurakum do bytu.

0
před 5 lety ivo

vse je o zvyklostech a tradicích. viz lekari atd. hospoda je jedna z mala demokratických for v této rep.      

0
před 5 lety ivo

a zakazovat legalni věc.byt jen ha ha ha omezene je nesmysl. vratime se zpet do komunismu kde nam budou diktovat ceny piva,nebo cenovou skupinu restauirace.

0
před 5 lety ivo

jak bude hospodsky hlidat lidi kourici na ulici,aby mu neutekli bez placeni. o vajglech na chodnicich nemluve.

0
před 5 lety ivo

kdo bude v těchto zakazech pokracovat. tlusti.....infarkt,nebo sportovci a baletaci.......niceni kloubu atd.

0
před 5 lety Pavel Šedivý

Zdravím,komentuji názor našeho pana prezidenta o dvou místnostech- na pivo se nechodí do restaurace jen se zlískat,ale s kamarády kolegi s práce s rodinou atd.A to máme sedět každý v jiné místnosti a nebo polovina má trpět ten smrat a obětovat se a své zdraví a nebo se nalejt pod hruškou sám.Já se občas obětuji,ale pak hrůza.První do sprchy oblečení do pračky ,horší je bunda a boty.Dva dny to cejtím z kůže na těle.Doma sedět a lejt pod hruškou sám ...Přeji vám krásné vánoce-Šedivý Pavel.

0
před 5 lety Willard

Všichni tu píšete, jak vám vadí čichat kouř. Jděte si sednout do nekuřácké restaurace či hospody a čichat jej nemusíte. Není ve vašem okolí nekuřácká hospoda či restaurace? Nějakou si otevřete hned vedle té kuřácké, vyhledejte jiný podnik, kupte si pivo domů, v dnešní době není problém si zapůjčit přenosné výčepní zařízení a vychmelit se doma i čepovaným pivem. Vadí vám oddělené místnosti? Tak to už je opravdu jen rozmazlenost. Nemůžete jít do hospody s dětmi, protože se tam kouří? To je moc hezké, ale děti do hospody nepatří. Ne, prostě nepatří. Prodává se tam alkohol, mluví se tam sprostě, hrají se tam automaty, sem tam se to tam serve, dítě vidí své rodiče konzumovat alkohol. A to vám připadá normální? Dětem dáváte podnět k tomu, aby začalo ve škole mluvit sprostě, v devítce začalo chlastat, v sedmnácti vymetat hospody a začít hrát bedny a vyvolávat hospodský rvačky. A to, že si potají zapálí za rohem cigaretu hned znamená konec světa. Dále nechápu, proč by měli kuřáci chodit kouřit ven, když nekuřák může jít do nekuřáckého podniku. Dostáváme se do fáze, kdy začínáte vy většina utlačovat menšinu. Když řeknete cikánovi, že si má najít práci a přestat ždímat daňové poplatníky, je to diskriminace. Když někdo zakáže kuřákovi kouřit tam, kde 30 let kouřil, je to správné. Tím utlačujete kuřáka. Do hospody kde se kouří chodíte taky jakou dobu ale vadit vám to začalo až teď, když se o tom víc mluví.  Kde je nějaká svoboda? A co se týče daní z cigaret a toho, že kuřák při léčbě ždímá stát, tak je třeba si připomenout i ten fakt, že kuřák také platí zdravotní pojištení každý měsíc stejně jako nekuřák. Dále odvádí daň tím, že si koupí krabičku cigaret. Teď je to zákaz kouření, co nám zakážete příště? Mluvit nespisovně, nebo mluvit celkově? Zakážete nám snad i chodit do hospody v botách? Chodit na toaletu v případě, že naše výkaly zapáchají? Zakážete nám i jíst nezdravá jídla a nakonec nám zakážete jíst úplně? Nechtěli by jste nám zakázat i popíjení alkoholu za bílého dne, jako to mají v emerice? Víte co vám všem povím? To vy jste sobci! Demokracie si nevážíte. Už tím, že prosazujete nějaké celoplošné zákazy jinak naprosto legální činnosti je krůček k totalitě. Jste jenom banda tupých ovcí.... 

0
před 5 lety vankr

Argumenty odpůrců zákazu kouření jsou naivní až přiblblé.Včetně názoru poslance Jandáka.
Kouření je smrtící zlozvyk,poškozující i nevinné,proto nemá místo ve slušné společnosti.
Tohle chápou především lidé vzdělaní,inteligentní,spodina reaguje opačně.
Ovšem jako pomsta původních obyvatel Ameriky tabák funguje perfektně.
Nezbývá než po vzoru kamikadze popřát kuřákům příjemnou smrt!

0
před 5 lety alena.prchlikova@

Když ono to tak úplně není o tom, jestli kouřit nebo nekouřit v místnostech. Já vidím problém v tom, že někdo, v našem případě poslanci, a to všichni víme, že to není výkvět národa, rozhoduje o tom, co může či nemůže dělat majitel nemovitosti a lidé, které k němu přijdou. Zasahují do práv majitele nemovitosti. Teď je o kouření, ale může přijít doba a nemusí být vzdálená, že nám začnou určovat, kdo v těch nemovitostech bude bydlet. Nebo se jim zlíbí a budou v nich procházet a kontrolovat, jak topíme, čím vaříme, co vlastníme. A to už není žádná legrace. Jakékoli ovlivňování práv vlastníků je špatné a vymstí se nám. Můžou rozhodovat o svých objektech, státních, ale o soukromých by tu možnost mít neměli. 

1
před 5 lety Jitka

Znám paní, která si koupí kilo kuřecích "párků", protože na lepší prý nemá. Ale k nákupu neopomene přibalit cigarety. Z takových lidí se mi zvedá tlak. 

0
před 5 lety ivo

jsem kurak.cili zavisly na nikotynu atd. chci se lecit. da mi pojistovna,potažmo stat sanci se lecit. no neda. alkoholici.drogove zavisli.gembleri tu sanci mají. proc kuraci ne.

0
před 5 lety Broňa

Nejsou na straně jedné kuřáci a na straně druhé nekuřáci, ani přátelé kouření a nepřátelé kouření, protože někteří kuřáci jsou pro zákaz, ale jsou i nekuřáci proti zákazu kouření, ani nejsou proti sobě majitelé podniků a stát, momentálně chystá stát daleko větší zásahy do práv majitelů a všech těchto podniků, ať je to EET či cena alespoň jednoho nealkoholického nápoje levnějšího, než alkoholický, ale na jedné straně jsou ti, kteří mají ostatní lidi za dospělé a svéprávné lidi s vlastní odpovědností a na druhé straně jsou ti, kteří si myslí a chtějí se přiblížit k dokonalé společnosti, či společnosti podle svých představ zákazy, zákazy pro ty ostatní.

Zhruba patnáct let stál u nás v obci dům, který chátral, nikdo v něm nebydlel, původní majitelka domu umřela, po této výše zmíněné době, dům koupil jiný člověk, zrestauroval jej a udělal v něm kuřáckou hospodu. Čím se provinil pro ty, kteří nechtějí čichat kouř? Vůbec ničím, předtím tam pro ně nic nebylo, teď tam pro ně také nic není. Kdyby z toho udělal rybárnu, tak si nikdo nebude stěžovat, že mu ryby smrdí, kdyby tam vznikl erotický salón pro pány, tak by si žádné feministky nešly stěžovat, že jsou tam služby jen pro pány, a ne pro dámy. Největší omyl je ten, že si někteří myslí, že mají právo kamkoli jít, a že vznikem kuřáckého podniku jim vzniká nějaká újma. Někdo nahoře psal, že v autobuse se nesmí kouřit nebo v čekárně u doktora, a že dané prostory také nevlastní stát. Jsou to špatné analogie, hromadnými dopravními prostředky musí či potřebují jezdit všichni, tak jako jít k lékaři, ale to neplatí pro restaurace, hospody, kavárny, bary, diskotéky atd.

A z toho plyne odpověď na další omyl a místy přímo lež, že nekuřáci nechodí do podobných podniků kvůli kuřákům, jsou lidé, nekuřáci i kuřáci, kteří do restaurací, hospod atd. nechodí a chodit tam nebudou, ať se tam smí či nesmí kouřit, což všichni dobře vědí. Ve větších městech si dnes může každý vybrat a na malých vesnicích sice ne, ale někteří chtějí je připravit o to poslední, co jim zbylo. V řadě takových vesnic dnes nemají nic, obchod jim zavřeli před několika lety, první stupeň ZŠ je také pasé, kostel nemají, k lékaři musí do jiné obce, autobus jim tam jede ve všední den pětkrát denně, železnici nemají a jediné co jim zbylo je hospoda, kde se vaří. Tak to bude moct i ta hospoda zavřít a skoro všem může být jedno, jestli se tam kouří či nekouří, protože tam z odpůrců kouření v restauracích nikdo nezavítá, a když už by tam zavítal, tak pak ať se nediví a nenadává, co je to za díru, že tam nic nemají a nejbližší hostinec je kilometry daleko.

Tím jsem se dostal k jádru věci a k čemu jsou určeny i některé zdejší příspěvky, že tu nejde o zákaz kouření v restauracích, že tu nejde o restaurace, že tu jde jen o zákaz kouření. Nechápu ty, kterým vadí kouř, proč chtějí, aby kuřáci kouřili na ulici před hospodou. Když budou před hospodami hloučky lidí, tak tím spíš budou pak nadávat, že už nemůžou chodit ani kolem restaurací a hospod a dovnitř se stejně dostanou jen přes oblaka dýmu. Je to postavené na hlavu, leda jestli si tím nechci vytvářet další prostor pro boj proti kouření. Jde o to, ty kuřáky vystrkat odevšud a kouřit zakázat úplně, i když že toho odpůrci nedosáhnou, vědí, ale utopisticky v to asi doufají. Už tři odpůrci kouření mi z patra odpověděli na otázku, kde mají kuřáci kouřit, že kde chtějí, kdekoli, tak jsem se neubránil smíchu, když tohle vám bez přemýšlení řeknou, asi mají svobodného ducha a jsou zastánci svobody, ale všude možně to chtějí zakázat, a tak smysluplně odpovědět nedokážou, ne okamžitě. Účel je jiný, šikanovat kuřáky, ponížit je, vyhnat je na hanbu a nejlépe, kdyby se cítili provinile, což nebudou a nebudou se ani stydět, protože jich tam bude několik, zástup, v zimě budou nastydlí, kouření např. doutníků v takové roční době postrádá smysl, tak jako vodních dýmek, resp. na to už se nemyslí vůbec. Kdo je vítěz, komu to prospěje? Troufám si tvrdit, že nikdo, kouřit se nepřestane, spotřeba tabáku nepoklesne, „zakazovači“ budou dále nadávat, počet úmrtí v důsledku kouření není jednoznačný, takže mě napadá, že jen ti co si to vytyčili za veřejný cíl a dělají na jeho realizaci, aby se pak mohli pochlubit, že něco udělali, a že tedy vůbec dělají a jsou svojí prací užiteční (politici a další co se v tom veřejně angažují), přitom by se mohli zaobírat smysluplnějšími tématy a nakonec zvítězí jen a jen lidská škodolibost. Z tohoto důvodu mi to připadá, že ti nejhlasitější odpůrci kouření a propagátoři zákazů jsou ti, kteří si někdy v pubertě frajersky zapálili, pak se zakuckali, kamarádi se jim vysmáli a od té doby trpí chorobnou nenávistí ke kouření. :-) Těm, kterým opravdu vadí tabákový kouř, tak by měli usilovat o to, aby kuřáci měli svoje izolované prostory, kde si můžou kouřit a ne je vyhazovat do ulic, kde jsou všichni.

Myslím že je škoda, že někteří se dopouštějí zbytečně agresivních výpadů vůči druhým a třešničkou na dortu jsou ty příspěvky, kdy nám autor/ka nejdříve sdělí, že protistrana nemá žádné relevantní důvody, což nám zdůrazní, pak nám danou nesmyslnou tezi napíše a sám/sama si na ni odpoví. :-) Nejlepší byl již před několika lety článek na blogu iDnes, kde autor si položil několik argumentů protistrany, přičemž neopomněl před každou otázkou připomenout, že je nesmyslná, aby na to čtenář nezapomněl, a pak si na ně všechny sám odpovídal. :-) Řešte všechno v klidu, buďte tolerantní, všichni máme svoje mouchy a zákazy se dostaneme jen jedním směrem a svoboda to není, i když se jí ohánějí ti, co by rádi jednou zakázali i tabák samotný a kdo je prozíravý či má informace, tak ví, že na Západě nebojují jen proti kouření, ale i alkoholu, sladkým nápojům nebo červenému masu. Co takhle příště stavebně oddělit v restauracích prostor pro podávání svíčkové či čepování piva?

0
před 4 roky IVO

BODOVY SISTEM,TAKE NEPOMOHL K MENE NEHODAM A UMRTIM.

0
před 4 roky vrtulka16

Já si myslím, že by senikomu nemělo nakazovat, jaký podnik má provozova. Jsem sama nekuřák, kuřáky nemusím a vadí mi to... ale když už mám chlapa, co bez cigaret nedá ani ránu, tak co nadělám... přece ho nezabiju.. :D Tak už nějakou dobu bojuji za elektronickou cigaretu - ččetla jsem, že to je zdravější http://www.gallagher.cz/magazin/e-cigarety-a-zdravi/

0
před 3 roky sance71

Už se těším až nám zakážou souložit doma a všichni budou trdlíkovat venku :-))) Já se stydím a tak přestanu souložit :-(

0
před 2 roky David

Slyšeli jste již o novém produktu IQOS? Já jsem o tom nedávno četl článek, že to bude cigareta budoucnosti. Na rozdíl od běžných cigaret tabák nespaluje, ale pouze ohřívá. Jako kuřáci pak nevdechujeme kouř plný škodlivin ale pouze jen tabákové výpary. Co si tom myslíte??

0
před 2 roky David

Více informací se dozvíte případně zde https://iqoshop.cz/

0
před 11 měsíci market.brousilova@

Kdo má prosím zkušenost s iqos oproti elektronické cigaretě? Díky za rady.

0
před 6 měsíci Anička0258

Já jsem sice kuřák, ale jsem ráda, že se v restauracích přestalo kouřit. Bylo to vůči ostatním hostům, kteří nekouří, dost bezohledné. V létě to je v pohodě, to sedíme na terase a tam se kouřit může a v zimě hold musíme jít občas ven. Včera jsem nám s manželem koupila z https://johnywood.com šlukovku, tak už se těším, až nám dorazí a vyzkoušíme ji. Šlukovky jsem měla vyhlídlé už dlouho, ale ještě jsem se nikdy nedostala k tomu, abych ji konečně koupila, až teď.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 - 2


Přidat příspěvek