Elektronika- budík, ničí zdraví?

0
před 10 lety Iveta

ahoj, chtěla bych se zeptat, myslíte, že takové ty digitální budíky do zásuvky( asi všichni znáte) vyzařují něco škodlivého? Vím, že mobily ano, ale ten budík? máme ho doma všichni u hlavy, tak proto se ptám? díky

0
před 10 lety Jiri

Iveta: budík nevyzařuje nic, pokud by někdo chtěl být puntičkář, tak řekne, že jeho transformátor vyzařuje elektromagnetické záření, ale transformátory se již dneska nepoužívají, nahrazují se levnějšími a menšími spínanými tranzistorovými zdroji. A zde už je to na hranici měřitelnosti.

Zda jsou mobily škodlivé, těžko říct, že vyzařují mikrovlnné záření, to je jasné. Jejich frekvence se blíží frekvenci mikrovln v mikrovlnné troubě, jenom vyzářený výkon je někde kolem 1-2 Wattů, trouba má běžně výkon 800 Wattů. Ten mobil ale nevyzařuje tento výkon stabilně, jenom při hovoru, jinak by nám moc dlouho baterie nevydržela. Takže se dá říct, že ten mobil nám ohřeje nejbližší část těla, ale jak hodně je to škodlivý, to se asi nedozvíme, protože to výrobci a operátoři asi nikdy nepřiznají..

0
před 10 lety Iveta

mě totiž říkal manžel, že budík řízený radiem- nebo čím, jak je tam přesný čas, tak že něco vyzařuje. Ale myslím, že nemáme řízený radiem, máme normální dig. budík do zásuvky, ikdyž radio v něm také je
něco podobného jako http://www.hodinky-klenoty.cz/zbozi/hodinarske-zbozi/budiky/digitalni-budik-jvd-sb91.5-33149

a pak jsu nějaké dig. budíky řízeny něčím, že je tam prostě přesný čas...
takže myslíte, že žádný dig. budík neškodí?


Třeba u tohohle je napsané čas řízený signálem Dcf
http://www.meteoshop.cz/digitalni-budik-se-svetelnymi-efekty-relaxacnimi-zvuky-rm901-p-577.html?osCsid=cd5c9e801513c241c9a279b0a53d52a6

myslíte, že i tento budík nevyzařuje nějaké špatné záření např. jako u toho mobilu?

0
před 10 lety 6sense

DCF 77 přijímá, nevysílá...
je to jako by jedna rádiová stanice... a přijímač by se dal přirovnat k rádiu naleděného na jen na jednu frekvenci...
http://cs.wikipedia.org/wiki/DCF77

0
před 10 lety Jiri

Iveta: tak jakk píše 6sense, určitě se není čeho bát, přijímač nic nevysílá, ani to vlastně neumí :-) Ono s tím elektromagnetickým smogem je to ale složitější, protože v dnešní době těch zářičů a vysílačů je čím dál víc, takže i ten mobil je vpodstatě zanedbatelný. Samozřejmě platí, že čím větší vysílací výkon, tím užší paprsek, ale taky ne vždycky.

0
před 10 lety Iveta

díky, tak budu klidnější, sem si na ten budík zvykla, a nechtělo se mi ho moc rušit za ten - ... no a teď jak se jmenují ty normální budíky se strojky... no prostě za ten natáčecí, používáte ho ještě vůbec někdo, ten natáčecí budík(který není ani na baterky ani na elektriku)?

0
před 10 lety Iveta

ještě k těm mobilům, nevím jestli to byla shoda náhod, ale jednou jsem tak 6h telefonovala- něco se řešilo s počítačem a zároveň sem to dělala na počítači- a pak 10 dní mě šíleně jako nikdy bolela hlava. Nevím čím to bylo, kdyby to bylo tou prací, tak si myslím, že bych se z toho vyspala. Nevím čím to bylo, ale byla to nesnesitelná bolest hlavy, nikdy mě tak hlava nebolela, tak teď co už si nikdy nepřeju je dlouhý hovor :-) Buď to bylo tím zářením z mobilu nebo blbá shoda náhod... nevím.

0
před 10 lety Markéta

To Iveta
Mohlo by to být telefonem. Slyšela jsem o člověku, který byl na tyto vlny tak citlivý, že jak se ocitl 5 m od telefonujícího, tak mu bylo na omdlení. Mě je mobil u ucha velice nepříjemný, jako by se mi pomaličku něco zavrtávalo do hlavy. Pokud telefonujete často, vyplatí se používat sluchátka s mikrofonem.

0
před 10 lety Iveta

ne od té doby už netelefonuji skoro vůbec, a když musím tak velmi rychle. Od té doby nemusím mobily. Jsou sice dobré, ale už nechci nikdy delší hovor než 10minut. Na to dlouhé telefonování nezapomenu, myslela jsem, že mi začali migrény, protože takovou bolest hlavy jsem neznala.

0
před 10 lety Iveta

no a od teďka fakt max tak 5minut za měsíc u mobilu. Nejhorší je, že všichni známí by chtěli vykecávat a diví se mi, že mám vyplý mobil. Nemám ráda ani to zvonění, natož když se někdo chce vykecávat. Ikdyž to mám s rodinou za pál haléřů, tak řeknu šup šup a rychle to krátím.

0
před 10 lety Jirka

To: 6sense Není Wifina škodlivá víc než mobil?

0
před 10 lety 6sense

nevím, ale tenhle článek o wifi mě tehdy zaujal...
http://www.novinky.cz/veda-skoly/217630-bezdratove-site-wi-fi-maji-skodlivy-vliv-na-stromy-zjistili-vedci.html
ale v dnešnim modernim světě se najde škodlivost v hodně věcech..., například umělé světlo:
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=970
CTčko:
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=914

0
před 10 lety Iveta

tak to CTčko mě nepřekvapuje, ha a já byla minulý rok 4x na rentgeně zubů. To může být také nebezpečně co?
2 rentgeny byly kvůli zubu moudrosti, jeden preventivka, a jeden k vůli bolavému zubu. Tak teď se budu rentgenům zubů vyhíbat. Asi raději řeknu, že jsem možná těhotná, aby mě už moc nebrali.

0
před 10 lety Iveta

o tom světle jsem už také slyšela, já moc nerožínám, ikdyž stačí to záření z obrazovky pc. To nebude taky zdravé.

0
před 10 lety Michal

Pane Jiří, spínaný zdroj obsahuje též transformátor, jen je menší - pracuje totiž na vyšší frekvenci (desítky až stovky KHz, tj. desítky tisíc až stovky tisíc Hz), než síťový (50 Hz).
Princip: usměrnění napětí ze sítě, spínání primárního vinutí transformátoru na vysoké frekvenci -> na sekundární straně transformátoru usměrnění napětí, stabilizace+vyhlazení.
Menší rozměry, neboť transformátor je menší (menší feritové jádro, méně závitů), kapacity kondenzátorů jsou menší a tím i rozměry (filtruje se usměrněný vyšší kmitočet).
Spínaný zdroj tedy také vyzařuje, dokonce i po síti, k níž je připojen, pokud neobsahuje vstupní filtr. Toto vyzařování je ale oproti jiným spotřebičům zanedbatelné, v tom máte pravdu.

0
před 10 lety Markéta

Iveto,
ty roentgeny zubů jsou fakt drsný - když zubař udělá totální výplň umrtveného zubu, musí pořídit snímek pro pojišťovnu, jinak mu to neproplatí. Je jim jedno, že je to škodlivé, hlavně, aby si hlídali chechtáky.

0
před 10 lety Argolim

Budík u mě je to poslední, co bych řešil, možná protože žádný nemám :-D

0
před 10 lety Petr

no vidíte, tak jsem byl u nového zubaře, a ač jsem nechtěl, protože mě nic nebolelo, tak mě zubař donutil jít na panoramtický rentgen - který se mu nepovedl, a chtěl mě na něj poslat znovu... to říkám, že ne, tak mě na normální ještě poslal 2x- protože původní byl špatně udělán. A to jako preventivka. Říkám- mu nechci a stejně sem msel. Prý to neškodí. Ha, už fakt nevím, kam chodit k zubaři, dělají mi rentgeny jen tak- v rámci preventivky-a to pokaždé. Teď jsem měl 3 rentgeny zbytečné a to ten panoramtický který škodí dost. Minulý rok-7 rentgenů- a to mi prosím nic není a nic nebolí, a v rámci další preventivky další 3 rentgeny dnes. No jo, prý to neškodí, ale proč dělat rentgen, když mi nic není a proč najednou 3? Rentgeny byli k ničemu, nic se nezjistilo, ale taky, co by se mělo zjistit, když mě nic nebolí a zuby mám vpořádku. Naštvali mě. Příště asi nikam nejdu.

0
před 10 lety Dita

Petr: odpověď naleznete zde, moc děkuji za video
http://www.zdravapotravina.cz/diskuse-nazory/zdravi-nemoci/v-nemocne-spolecnosti-nemohou-byt-zdravi-pacienti
není k tomu co dodat, prostě prachy, Vaše zdraví nikoho nezajímá, bodíky jsou bodíky.

0
před 10 lety 6sense

To já mám zubaře dobrého :), rentgen zubu jen při zjištění přítomnosti nervu, což bylo jen 2x za cca 5 let :). Jestli náhodou ty mnohonásobný rentgeny nedělají jen ty nezkušený zubaři, co ještě toho moc neumějí, jen teorii podle snímků :D.

Když jsem byl dost malý si pamatuju, že když jsem byl na rentgenu (asi ruky), tak se mě sestra či někdo tam od nich ptal jestli jsem poslední dobou byl rentgenován, že víc jak třikrát za rok je to škodlivý. Dneska se na to asi zapomělo :D

0
před 10 lety Jirka

Pamatuju doby, kdy jezdil po dědinách rentgenový autobus. Doktor i sestra umřeli na leukémii. Dnešní dávka záření je daleko nižší, přesto se zbytečnému vyšetření vyhýbám, nejen rentgenům. Připadne mi, že některá vyšetření dělají doktoři jen kvůli penězům.

0
před 10 lety Petr

tak já jsem mu 5x říkal, že nechci, ale musel jsem. Jsem naštvaný i sám na sebe. Hold příště řeknu děkuji ne a odejdu. Jo je to o penězích. Jsou schopni Vás poslat Xkrát na rentgen, mu se to nepovedlo, takže jsem musel znovu. Teď si musím najít nového zubaře. Ale né hned, tento rok mám díky neschopnému zubaři dávku rentgenu na rok dopředu. Opravdu to zravotnictví je špatné. Blbé je to, že člověk se v těch oborech nevyzná a tak dá na zubaře. A oni vklidu řeknou, že jsou to bláboly, a že rentgen neškodí. Moje blbost, že jsem se nechal umluvit. Ale nešlo to... ať jsem tvrdil, že nechci a nechci a nechci, příště raději uteču. Pochopím to, když je zub špatný a neví se čím a tak se udělá rentgen, ale když jdete s kazem tak na co 3 rentgeny. Horší je, že schopní lékaři u nás už nepříjmají pacienty, a tak je složité si najít dobrého zubaře a zubaře, který vás nebude pořád rentgenovat. To moje ještě předtím bejvalá zubařka, dělala rentgen při každé pravidelné prohlídce. Tedy co půl roku. Normálně mám strach už dobředu z nového zubaře, aby zase nechtěl nové rentgeny.... a co mu říct? je to nuté dělat rentgen? a on řekne ano, chci vidět zda jsou zuby v pořádku a co na to říci...? řeknu, že to nechci, a on řekne, že je to nutné a furt dokola, myslím, že není pořád nutné chodit na rentgen se zubama, když mě nebolí, jsou v pořádku a jdu jen na preventivku.

0
před 10 lety Vlasta

A proč mu neřeknete, že Vám jich do roka dělaly už několik, a důvod proč jste odešel od minulého zubaře je, že Vás neustále rentgenoval, prostě si to nepřejete a basta, řekněte, že to v takovémto množství škodí zdraví a kvůli ozařování nechcete mít raka, jemu nejde o Vaše zuby, ale o jeho body, protože dostane více od pojišťovny, tak proč by jste měl být jako otrokem,

0
před 10 lety Petr

jo to sem mu říkal, že sem jich měl minulý rok hodně a že nechci atd. A myslíte, že na zubaře něco platí, začal mi říkat, že to neškodí, že je to jak jedna cesta letadlem, kde jsem se to jako dočetl, že to škodí atak, se tomu smál, a já si skoro případal jak blázen.....podle nich to zcela neškodí :-( No prostě hrůza, už tam taky nejdu. Ale nepomohlo nic... leda vzít nohy na ramena... což už příště udělám....bojím se dalšího zubaře.... snímek v mém případě nebyl nutný, nakonec se nepovedl a musel jsem podstoupit další, jo zubař si to zdůvodní, že to potřebuje, že se bez toho neobejde, že to bez toho nejde. Snímky byly ale k ničemu, když jdete s malým kazem, tak na co tolik snímků... Víte teprve je horší, když už jdete na jeden a mu se pak nepovede a pak máte hned 3 snímky. Osobně je mi už z doktorů zle. Nevím jestli umí více léčit nebo zabíjet.

0
před 10 lety Petr

co chcete ještě více říci doktorovi, když se tomu akorá chychotá a řekne Vám, že to neškodí. I kdybych se postavil na hlavu, tak jsem tam musel. Jediná věc by byla odejít... na to jsem neměl odvahu, ale příště odejdu....Prostě jak chce doktor rentgen, tak ho nedonutíte k opaku....podle něj je třeba a nedá se bez něj dělat... takže není úniku, krom říci děkuji a odejít zase k jinému...

0
před 10 lety Petr

zajímavé je, že minulý zubař mi nedělal 5 let rentgen, odešel do důchodu, a teď jsem u jednoho nového měl tak 7x rentgen minulý rok a už 3x tento rok. A to nemám problémy se zuby. Chodím jen na preventivky. Holt musím hledat dál, sám si zuby nevyšetřím....ale není to jednoduché je mi z toho zle, opravdu.....Jako by už bez rentgenu nešlo vůbec léčit....

0
před 10 lety Petr

ženy si aspoň můžou vymyslet těhotenství...
nicméně, když není rentgen škodlivý, proč se nedoporučuje v těhotenství.....
prostě příště musím říci, nechci nashledanou.
Protože jinak to nejde...

0
před 10 lety Frodik

Také jsem odmítnul vyšetření CT, když jsem si o tom nejprve něco málo nastudoval a zjistil, že je pro mě neúměrně velké procento lidí, kteří byly naprosto zdraví a po vyšetření CT se u nich objevila do několika let objevila rakovina - z čeho jiného, než z ozáření.

Stačí se podívat jaká dávka záření je při běžném rentgenovém vyšetření a jaká je u CT, kdo nechce luštit dlouhý text ( http://en.wikipedia.org/wiki/X-ray_computed_tomography a http://www.medscape.com/viewarticle/714025), tak jen v krátkosti - je o několik řádů vyšší.

0
před 10 lety Jaro

Doktoří mají názor, že nic není škodlivé: viz níže

Škodlivost rtg záření
Dobrý den, již více jak 3 měsíce se lečím s pneuomonii a infiltrací v předním mediastinu. Za tuto dobu mi bylo provedeno cca 15 rtg hrudníku, chci se zeptat jaká je bezpečná dávka rtg záření? Mám obavy, přijde mi počet těch snímků obrovský. Děkuji Vám za odpověď. Holoubek

Odpověď odborníka:

Dobrý den, nebezpečí pneumonie je mnohem větší. Kdybyste měl např. CT vyšetření (computer tomography), množství záření je u jednoho vyšetření podstaně větší než u obyč. rtg snímků. Ozáření je ale přísně hlídáno, jak z hlediska bezpečnosti přístrojů na rtg pracovištích, tak množství ozáření pro jednoho pacienta, neznepokojujte se, opravdu není množství záření při jednom snímku (ani krát 15) nijak rizikové. (Pro srovnání, ozáření při jednom CT plic je přibližně 50 i 100 rtg snímků plic a srdce - podle druhu přístroje a druhu vyšetřování). Přesto se vyšetření provádějí (i CT vyšetření), i opakovaně, protože jsou vysoce důležitá pro kontrolu vývoje onemocnění ve vnitřních orgánech a bezpečnost pro člověka je hlídána, nebojte se. Chápu, že laikovi přijde množství 15 -ti snímků horentní, ale není tomu tak. Hezký den a brzské uzdravení.

0
před 10 lety Jaro

moji známé také k vůli ničemu chtěli dělat CT, ona nechtěla, tak nakonec OK, ale nic jí nebylo, zase si něco vymysleli. Proč nám to ti doktoři dělají? Neřeknu, když je to třeba ...ale většinou to je k vůli ničemu.......bezdůvodně....

a toto: Ozáření je ale přísně hlídáno, jak z hlediska bezpečnosti přístrojů na rtg pracovištích, tak množství ozáření pro jednoho pacienta, neznepokojujte se..... už vidím jak nám někdo hlídá bezpečné ozáření pro pacienta, když pro doktory je ozáření bezpečně skoro vždy

0
před 10 lety Jaro

podle hodnot je než CT horší OPG zubní snímek:
Páteř 1,8

Břicho 3 - 8

Urografie 2,1

Mamografie 0,5

Angiografie 3 - 9

CT hlava 1,1

CT tělo 9,2

OPG 10

0
před 10 lety Jirka

Pro Jaro: Jak je na tom magnetická rezonance mozku?

0
před 10 lety Jaro-Petr

to nevím, to jsem vyhledal na netu, ale v poradně mi to potvrdili, takže opravdu snímek OPG- u trhání zubů atd.- prostě zubní panoramatický- je horší než CT, a to mi ten OPG chtěla dělat dokotrka hned 2x. To už jsem odmítnul. Takže mazec. A doktor mi to potvrdil, že je horší než OPG. A kdo nebyl na OPG?


Pro Jirku: Chce to někde zjistit na netu či v poradně, ale pozor dokotři ti vždy nakukají, že je to málo. Ale pro je i málo 20 rentgenů- viz. dotaz výše.

0
před 10 lety Jaro-Petr

oprava: horší než CT.

0
před 10 lety Jaro-Petr

Pro Jirku: ale pravděpodobně co čtu, měl by být neškodný.

0
před 10 lety Jaro-Petr

MR-Zatím nebyla prokázána škodlivost lidskému organismu, i když při vyšších polích kolem 7T dochází dočasně k utlumení periferních nervů. Z toho bych strach asi neměl.

0
před 10 lety Jirka

Díky

0
před 10 lety Tonda

Mám více zdravotních proiblémů,Lékaři mi nejsou schopni odpovědět kolikrát do roka mohu absolvovat rtg,kyčlí, ramene a CT jater a ledvin a MR hlavy . Nevím zda mi to více neuškodí.
Klikrát do roka je se nechat takhle prohlédnout .

0
před 10 lety 6sense

Zrovna včera jsem narazil na dlouhý texty o tomto (CT a RTG) na stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost:
http://www.sujb.cz/?c_id=1019

1
před 10 lety Frodik

6sense: díky za ten odkaz, je to výborná oficiální informace, ze které si člověk dokáže docela obstojně udělat vlastní názor vztažený ke své osobě. Souhlasím s tím co z článku vyplývá, a to, že riziko je z ionizujícího záření vlastně vždy, ale je potřeba ho vztahovat na daný problém konkrétního člověka a to riziko porovnat, co je závažnější.
V mém případě dám přednost nevědomosti s tím, protože mi riziko CT hlavy přijde větší než případný nepravděpodobný nález, který by z toho CT mohl vyjít. Ale jak říkám, je to na každém, aby si ta rizika vlastním selským rozumem porovnal...

0
před 8 lety Gabor

Zdravím,
za deset let jsem měl cca 12 návštěv rtg asi po 2-4 snímcích. Jednalo se o kyčle, několikrát páteř, 4x hlava, zlomenina. K tomu mi bylo uděláno 4x CT hlavy po úrazu a domnívám se, že chybou doktorů. Navíc mě nikdo neinformoval o možném riziku. Před několika lety nebyly k dispozici informace, protože se internet u nás teprve rozjížděl. Kdybych znal to riziko, tak bych na CT nikdy nešel. Objeví-li se u mě rakovina, tak zvažuji, že podám trestní oznámení na ošetřující lékaře, protože CT museli dvakrát opakovat kvůli tomu, že jednou zapomněli na kontrastní látku a podruhé ji píchli špatně. Teď je člověk ve stresu, že z toho něco dostane. Každý by měl být za práci zodpovědný, tak proč ne i lékaři?

0
před 7 lety Ray

Názory některých z vás jsou až paranoidní, být panem Petrem tak raději ani nevycházím na ulici, protože z přírodního pozadí a kosmického záření obdrží mnohem větší dávku než ze snímku zubu. Záření a radioaktivita je zkrátka součástí našeho života, ať chceme nebo nechceme:-)

0
před 7 lety Frodik

Ray: To je i není pravda :-) Pokud řeknete tuto část pravdy, musíte říct i tu druhou. A to, že míra záření z obou zmíněných zdrojů je různá v čase. Tj. rozhodně Vás přírodní pozadí neozáří v daný moment takovou dávkou jako "rentgen". 

Každé ionizující záření má na nás nějaký potenciální vliv a nežádoucí účinky jsou běžně známé, viz http://en.wikipedia.org/wiki/X-ray_computed_tomography#Adverse_effects 
Takže bych to shrnul, že je to podobné jako u očkování a dalších podobných témat - vždy je potřeba zvážit pro a proti. Pokud je důvodné podezření na nějaký vážný problém, tak díkybohu za CT a rentgen, že nám dokáže ukázat víc než kdy předtím. Ale na druhou stranu nechat se "fotit" jen tak preventivně - toho se osobně rád vzdám :-)

0
před 7 lety Ray

To Frodik:Ještě by vás mohlo zajímat toto:http://www.sujb.cz/radiacni-ochrana/zajimavosti-z-praxe-radiacni-ochrany/pouzivani-rentgenu-lekarske-ozareni/Jinak máte samozřejmě ve všem pravdu, vždy je třeba uvažovat, zdali u vyšetření převyšují výhody nad nevýhodami, to by měl posoudit indikující lékař, a také si nejsem příliš jistý, zdali (především začínající) lékaři těchto vyšetření trochu nezneužívají.Na druhou stranu, technologie jdou mílovými kroky kupředu, většina rtg pracovišť je digitalizována, dávky jsou nižší a striktně hlídány. Stejně tak u CT, výrobci se předhánějí, kdo vyrobí rychlejší přístroj a kdo vyšetří totožnou oblast těla s co nejnižším radiačním zatížením.Ještě bych rád podotknul skutečnost, která je myslím zřejmá, dávka je ze všeho nejvíce závislá na tělesné konstituci vyšetřovaného:-)

1
před 7 lety Petr

No nevím, záleží asi jak je kdo vnímavý, já jsem po přestěhování nemohl dlouho usnout, v noci jsem se probouzel, tak jsem si pozval tzv.proutkaře, který mě doma změřil geopatogenní zóny, a nakonec zjistil že v zóně sice nespím, ale že mi tu zónu dělá právě tento elektrický budík. Budík jsem vypnul a spím dobře :-) Dřív jsem o zónách pochyboval, ale když jsem ještě bydlel ve starém baráku, tak mě bylo divné, že sice spím dobře, ale ráno vylezu z postele nevyspalý. A to jsem byl schopný ve volném dni spát třeba  do 11 hod. Tak mě jednou napadlo si pozvat toho "proutkaře", ten zjistil, že pod postelí protéká silný pramen vody ( vedle baráku byla vydatná studna ), a řekl, kam si přestěhovat postel. A po přestěhování postele jsem se ráno cítil výrazně odpočatější... Takže asi záleží na každém, jestli mu zóna nebo budík vadí či ne. Taky jsem byl před pár lety týden u kamaráda na nádraží v České Skalici, vůbec jsem tam nemohl spát, usnul jsem jen na chvíli a v noci se neustále budil a nemohl dlouho usnout. Kamarádovi to zřejmě nevadilo, spal v noci jak dřevo. Protože ten barák zažil ještě pruskou válku- na fasádě byly z té doby ještě kulky a střely, tak kdoví co se tam za války stalo, protože existují i psychosomatické zóny-v místech nějaké tragédie. Bohužel neumím ty zóny detekovat a zaměřit, jen jejich působení na sobě pociťuji. Ale je mi jasné, že někomu vadit nemusí, má prostě silnější organizmus, tak se tomu může podivovat.. Je to jako s kouřením - některý kuřák se dožije dlouhého věku a rakovinu nedostane, jiného sklátí v 50-ti letech infarkt nebo rakovina... Prostě jsme každý jinak citliví...

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 11 + 12


Přidat příspěvek