Shoyu

1
před 5 lety

Dobrý den, v poslední době se mi často stává, že se setkávám s tím, že vidím potraviny s omáčkou shoyu. Dávám je stranou s tím, že nejsou bezlepkové: 1. To nemá výrobce na obalu a 2. Kvůli právě této omáčce neboť jsem našla na internetu, že:  "Shoyu se vyrábí ze sójových bobů, pšenice a fermentačního činidla". Jak je tedy možné, že některé potraviny jsou u Vás označené jako bezlepkové, to určil výrobce? Vždyť to nemá uvedené ani na obalu. Sama jsem teď z toho zmatená, pomůžete mi, prosím, vyřešit tenhle hlavolam, děkuji.  :)

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

Dobrý den, dle specializovaných stránek pro celiaky shoyu máčka - i když je vyrobená z pšenice, se pokládá za bezlepkovou, jelikož se fermentací lepek odstraní. 
Každopádně děkuji za dotaz, samotnou by mě to nenapadlo a už vůbec ne v souvislosti s tofu, kam se shoyu často přidává..

0
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

Jak píše Sunriska, je to tak, fermentací se lepek odstraní, např. stejně je tomu u sójové omáčky od Ekoprodukt (dle výrobce;)).

0
před 5 lety

Začalo mne to trápit při zkoušení jiných potravin než přírodních (marinádované, apod..), např. právě spojené s tofu, tempeh, ale třeba i jiné potraviny... když už jsem u toho, co třeba miso? Ano, vím. Je i na bázi rýže. Ale mohu i ty s pšenicí?    ..    :-)

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

Mrkněte se na článek níže. Osobně bych striktním celiakům, kteří trpí závažnými alergiemi na lepek, takové výrobky raději nedoporučovala. Záleží na samotném procesu fermentace, jestli se lepek řádně rozloží či ne, takže jeho obsah se může lišit i výrobek od výrobku. 

0
před 5 lety

Děkuji za přiložený zdroj ;-) Začátek jsem přeskočila, znám a navíc se opakuje u mnoha stránek. Ale ten poslední odstavec mi odpověděl částečně na mou otázku. Tohle téma by se mělo více rozvinout, je to škoda, omezovat se v něčem, když to vlastně třeba můžu ;-) Ještě tuhle tématiku budu muset trochu okouknout. Je někdy těžké najít kvalitní čtení na netu.

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

To máte pravdu, určitě koumejte dál a dejte vědět, pokud naleznete nějaké relevantnější informace..;)

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 12 - 5


Přidat příspěvek