Rady našich babiček

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Přátelé, pomůžete mi zde na stránkách šířit babské rady, týkající se domácnosti, potravin, vaření, a třeba i zdraví? Naše babičky nebyly hloupé a bylo by škoda, kdybychom jejich zkušenosti a pomoc zapomněli. Jen proto, že my máme nové technologie. Díky.

0
před 7 lety Dita

Jééé děkuji za toto téma. No já toho moc nepřispěji, protože se mě nic nepředávalo a proto se budu těšit na příspěvky.

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

K čištění oken bez chemických přípravků můžete použít jen teplou vodu, do které nasypete pár lžic obyčejného bramborového škrobu. Tahle suspenze má překvapivě skvělý účinek.

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Pokud rozlijete na koberec kávu, čaj, víno- zalijte místo dostatečným množstvím studené vody (z kohoutku). Nesahat, nečistit, nevysušovat, nechat jen působit vodu.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Pokud si také pečete domácí perník nebo buchty, moje babička dělá těsto tak, že nahradí vodu vychladlým černým čajem s medem (do perníků) nebo džusem (do koláčů apod.). Těsto pak zůstává mnohem déle vláčné a lépe to chutná;-)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Pokud vám zbyde starší pečivo, nemusíme ho hned zbytečně vyhodit, potřete ho olivovým olejem, obalte v koření, semínkách, soli, kmínem či mákem (nebo směs všeho) a položte na plech kořením vzhůru, necháme to péct v troubě při 180 °C po dobu 5-8 minut, je to moc dobré, levné a užitečné:)

0
Obrázek uživatele Monika
před 7 lety Monika

Když vaříte brambory ( ve slupce i oškrábané ) schovejte vodu, ve které se vařily na zálivku na květiny, krásně porostou :)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Stejně jako voda z brambor funguje i voda z vařených vajec, účinné látky ze skořápky se uvolní a rostlinám to jen prospěje.

0
před 7 lety Jitka

Já už to o té bramborové vodě taky slyšela. Ale vodu na brambory solím, to pak asi vhodné nebude, že?

0
Obrázek uživatele Mritamira
před 7 lety Mritamira

Mne se osvedcila voda z proplachovane ryze a fazoli. Kytky ji miluji:o)

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Ke kytickam prisypu listky zeleneho caje, ktery jsem predtim vypila a listky nechala okapat. Cajove listy davam i na zahonky.

0
Obrázek uživatele Monika
před 7 lety Monika

Jitka : ta sůl nevadí. Ještě se ke kytkám i kytkám a stromkům na zahrádce dává lógr z kávy.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Můj strejda pěstitel už roky dává ten logr z kávy k rostlinkám, a dle jeho úrody paprik, rajčat, okurek... očividně rostlinkám svědčí - a to kupuje nejobyčejnější kávu:D

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Pokud vám při vaření zbyde cibule, můžete jí ještě uchovat v lednici, když jí potřeme máslem nebo olejem a zabalíte do alobalu. Cibule nebude plesnivět a uchová si i plnou chuť, mám vyzoušeno:)

0
Obrázek uživatele Verča
před 6 lety Verča

K čištění oken: kdysi se do vody přidával obyčejný vanilkový puding (a jak se to pak blýskalo :-)
Babské rady na nachlazení:
- cibulový čaj
- teplý olejový obklad na průdušky
+ neuvěřitelná rada na uvolnění dutin (vyzkoušeno):
- ohřát cca kilo soli na snesitelnou teplotu, dát do plátěného sáčku, přiložit do oblasti křížové (cca do oblasti ledvin), zabalit se do deky, ideální zavrtat se do křesla a vydržet cca půl hodiny :-)
- zní to šíleně, ale pomáhá to (jen pozor, kdyby se začalo dělat blbě, začala se třeba motat hlava, tak to okamžitě přestat)

0
Obrázek uživatele Mritamira
před 6 lety Mritamira

U nas doma pouzivame na uvolneni dutin na panvicce rozehratou hrubou morskou sul spolu s jecmenem. Je potreba dat horkou smes do ponozky a prilozit primo na dutiny. Pokud to cloveka moc pali, muze si dat mezi dutiny a horkou smes treba kapesnik. Funguje to skvele!

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Zajímavé, kde všude může udělat službičku použitý čajový pytlík:)
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tucet-napadu-jak-vyuzit-pouzity-cajovy-sacek

0
před 5 lety Danah

Vaření vajíček: aby vajíčka nepraskla, vezměte jehlu a jemně propíchněte skořápku na širším konci vajíčka, bývá tam vzduchová bublina.

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Jestli jste si spálili nebo opařili prsty při vaření nebo pečení , dejte ruku okamžitě do pytlíku s hladkou moukou. Uvidíte, že druhý den nenajdete na kůži místo, kde jste se spálili.Tak dobře mouka pomůže hojit. Źádnou studenou vodu ani mast nepoužívejte. Spoléhejte jen na mouku.

1
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Nakrájíme najemno cibuli, nasypeme do skleničky, zasypeme cukrem (medem). Střídáme vrstvy, dokud nemáme sklenici plnou. Až pustí z cibule šťáva a z cukru, užívá se po lžičkách jako medicína proti kašli.
S těma kytkama jsem slyšela, že pomáhá i popel z cigaret.
Na bolest v krku užívám kloktadlo z teplé vody a soli, třikrát denně kloktat a účinek se brzy dostaví.Nebo ještě, co jsem zkusila poprvé a opravdu zafungovalo na bolest v krku bylo, že jsem si vzala šátek, namazala sádlem, posypala nadrceným hřebíčkem. Zabalilo se to kolem krku, pak eště jedním šátkem, já měla navrch šálu, tak šálou a nechalo se to přes noc působit, ráno bylo po bolesti.
Na otoky a záněty pomáhá tvaroh, který se nanese na postižené místo, zaváže šátkem a nechá se účinkovat, tvaroh vytáhne tu horkost a je po bolesti.
Čištění pračky - nalijeme litr octa, dáme program na vyvářku a necháme puštěné až dokonce, měl by se vyplavit rez a veškeré nečistoty.
Sádlo slouží k léčbě popálenin a jizev, oparu a na vyhlazení vrásek. A na popáleniny a hojení ran se užívá aloe vera, potře se tím místo.
Prý to se to užívalo i u moji mamky, když byla malá. Já jsem na to koukala jako puk, protože jsem si myslela, že Aloe se k nám dostala, teprve nedávno.
Na jizvy je prý dobrý i olivový olej.
Rychlovarnou konvici čistíme tak, že tam nalijeme trochu octa necháme převařit, je pak krásně čistá a lesklá.
V lednici se neutralizují pachy rozkrojeným jablkem nebo misku s práškem do pečiva.
Na odehnání v létě komáru působí ocet, který nalijeme do mističky.
Na močové cesty, jsou dobré brusinky, já užívám brusinkovou šťávu a pomáhá mi to.
Logr z kafe je taky dobrý na mravence, posypat je tím a ono je to usmrtí.
Sůl táta používá a slimáky, taky je to zahubí.
Na bolest zubů se má rozkousat hřebíček a bolest ustoupí. Mě to teda moc nezabíralo.
A další a další rady by se našly. To bych tu psala ale do nekonečna :-D

2
Obrázek uživatele Jana
před 5 lety Jana

není to tedy babská rada, spíš maminkovská, ale je to skvělé:
když se vám hodně připálí jídlo v hrnci a to tak, že je dno černé, odstraňte lžící zbytky jídla (stačí jemně), do hrnce pak nalijte trochu vody a nasypte na dno prášek na praní. Nechte přes noc pracovat.
Hrnec pak velice snadno vyčistíte (hrnec se samozřejmě neničí)

0
před 5 lety Anežka

Skvělé babské rady najdete na http://www.medicin.cz/babske-rady
Jsou tam super články a zajímavé informace....

0
Obrázek uživatele Danah
před 4 roky Danah

Recept na malinový ocet:
Do velké (zavařovací) sklenice nasypejte 1 litr malin a jemně lžicí rozmačkejte. Přelijte 1 litrem bílého vinného octa. Nechte stát 4 dny, každý den promíchejte. Potom přefiltrujte přes jemné síto nebo mušelín do hrnce, přidejte na 1 litr tekutiny 450g krupicového nebo hnědého cukru. Jemně zahřejte pouze aby se rozpustil cukr a směs krátce bublala. Dejte stranou vychladnout a potom přelijte do čistých lahví a pečlivě zazátkujte. 
Skladujte na chladném suchém místě. Pijte zředěné vodou. 
Malinový ocet má antiseptické účinky,je také výborný na zklidnění bolesti v krku, v tom případě se doporučuje pít zředěný teplou vodou.
Lze ho použít na palačinky (skvělé) nebo koláč. 
Stejným způsobem vyrobíme jakýkoliv ovocný ocet.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Banánové slupky se dávají jako hnojivo pod kytky.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Martine, to mě zaujalo, myslíte jako pod kytky při sázení (přímo do hlíny) nebo pod kytky jako pod květník (do misky)?:)) Děkuji za odpověď na můj blbý dotaz:))

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 4 roky Martin Vozka

Lucko, proč blbý dotaz? Dávají se normálně třeba pod růže na hlínu. Ale myslím, že kdyby se zamíchaly do hlíny při sázení, taky se tím nic nepokazí. Já je dal v květináči normálně pod kytky a myslím, že to fungovalo :-) Ale časem ty slupky seschly a už asi neplnily funkci, Tak jsem si říkal, že by to nebylo špatné dát příště do hlíny. Tam to bude ve vlhku a lépe by se asi využily. Taky jsem si říkal, že by se daly rozmixovat ve vodě na zalévání, ale to už je moje improvizace :-)

1
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Aha, děkuji moc, já třeba používám právě různě vodu (z brambor, vaření vajec apod.), také vím, že strejda nechává logr od kafe, tak s tím banánem to také někdy zkusím ;-) Díky moc;)

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 4 roky alena.prchlikova@

Banánové slupky se doporučují dávat do hlíny pod růže, ale myslím, že nemůžou obsahovat všechny živiny, které by růže potřebovaly, lepší by byl speciální prostředek na hnojení růží. Ale já bych byla opatrná s hnojením, musíme si uvědomit, že všechno ovoce z dovozu je stříkáno chemickými prostředky. A ty si můžeme zanést do hlíny nebo při neopatrné manipulaci i do kuchyně. Citrusové ovoce všechno umývám a banány loupu tak, abych se nedotýkala dužiny. 

0
Obrázek uživatele verafojtu
před 4 roky verafojtu

Super rady

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 7 - 1


Přidat příspěvek