Pereme tak trochu jinak a za pakatel

0
Obrázek uživatele Dita
před 8 lety Dita

Jelikož zde byl dotaz na výrobu pracího slizu přidávám návod a zakládám novou diskuzi ať se to nemíchá. Postup je o trochu níže. Zkoušela jsem najít způsoby jak vyrobit mýdlo a náhodou jsem narazila někde na výrobu pracího prášku za pakatel, recept se mi zalíbil a v nejbližší době se chci na výrobu vrhnout.
Zatím to nemám vyzkoušené, proto nemůžu napsat poznatky, dočetla jsem se, ale, že pere výborně a prádlo je měkké a přirozeně voňavé. Jádrové mýdlo české výroby ať jde tedy na dračku.

Cenově to vychází zhruba na 10l slizu zhruba 20 praní, a pořizovací cena je okolo 20 kč
délka výroby trvá zhruba 10 minut
1 mýdlo - jádrové mýdlo (nebo jelen)
250g sody
voda
struhadlo, kbelík o objemu min. 12l

Mýdlo nastrouhat na vločky, zalít 2 litry vařicí vodou a míchat do rozpuštění. Dolít kýbl vodou do 10l a za stálého míchání nasypat sodu a je hotovo, nechat odstát a ztuhnout ve sliz.

Do pračky dávat 1-2 kelímky a ještě jsem se dočetla, že někdo přidává 1 kávovou lžičku jablečného octa.

Mýdlo se dá sehnat v Tetě už ho mám doma a cena 13 kč. Pokud s tím má někdo zkušenosti budu ráda za napsání. Jak jste spokojeni a tak.

0
Obrázek uživatele Alča
před 8 lety Alča

Prala jsem ve slizu delší dobu, nebylo to špatné, ale na skvrny nic moc a přišlo mi, že už tak zkomírající pračka dostala poslední ránu (i když kdo ví...). Jako určitě na přeprání lehce špinavého prádla je to dobré a ekonomické.
Teď na takovéto prádlo používám mýdlové ořechy a taky je to fajn

0
Obrázek uživatele Snow.angell@
před 8 lety Snow.angell@

Tak my ve slizu pereme pleny :) a nemůžu si stěžovat :)

0
Obrázek uživatele Dita
před 8 lety Dita

A je potom prádlo bílé a nezešedne? Já jsem slyšela jen samou chválu, snad se k vyzkoušení někdy dokopu.

0
Obrázek uživatele Alča
před 7 lety Alča

Přijde mi barevně stejně jako když člověk pere v jiných pracích prostředcích. Nemyslím, že by zešedlo

0
před 7 lety Pavla

Taky se na prací sliz chystám. Zatím jsem zkusila použít trochou rozpuštěného mýdla nahradit část pracího prášku. Mimochodem, už nějakou dobu používám prací prášek od výrobce Jelena. Přišla jsem totiž na to, že po dražším pracím prášku bylo prádlo dost zašedlé - rozhodně nebylo takové, jak ukazovala reklama se vzorným školákem v sněhobílé košili.

0
před 7 lety Pavla

Ještě k tomu octu. Ocet se přidává do posledního máchání (místo aviváže). Pokud ho přidáte do mýdla, mícháte kyselinu a zásadu - tím účinek mýdla snižujete.

0
Obrázek uživatele Alča
před 7 lety Alča

Zkoušeli jste někdo prát v pracím prášku Qualt Excel nebo Qualt Batole?

0
před 7 lety Hana

V Batoleti jsem prala, ale pro mě je jako prací prášek slabý, skvrny na bryndáku a podobně zůstaly, jen vybledly.

0
Obrázek uživatele Dita
před 7 lety Dita

Bohužel jsem se k vyzkoušení ještě nedostala :(. Možná až mi dojde zásoba těch gelových, ráda se pak pochlubím s výsledkem.

0
před 7 lety AnežkaJ

Jádrového mýdla si nemůžu vynachválit. Peru v něm hlavně bílé věci. Po praní v gelovém prášku, jsem přešla jádrové mýdlo, namydlím a nechávám namočit přes noc, prádlo mi příjde bělejší a hlavně se mi vyprali i skvrny, které před tím nepustily. Peru v něm hlavně spodní prádlo, kapesníky, povlečení, utěrky a ponožky (konečně čistě bílé, ale namydlené odmáčím). V gelu peru oblečení, které nosím mezi lidi a do práce, na to mě připadá gelový prášek šetrnější, i po několikatém praní oblečení barvu. V jelenu se mi spíralo. Každej je pro mě vhodný na něco.

0
před 7 lety AnežkaJ

vypraly :)

0
před 4 roky Monika

Ja preu již několik měsíců v mýdlovém slizu, přesně dle receptu, jak je popsán výše a je to úžasné. Přidávám místo aviváže ocet a nemůžu si to vynachvalit jak ekologicky,tak cenove. Mohu doporucit každemu. Z jedne dávky peru pro dvě osoby již 3 měsíce. 

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Ano, také peru v mýdlovém slizu.
Výhody zná každý, tak napíšu jen to, co mi vadí:
- protože nemá sliz optické rozjasňovače jako prací prášek, je prádlo časem takové zašedlé (resp. spíš zažloutlé) - já to bělím na slunci, přes zimu přidávám speciální prášek (myslím, že se to jmenuje perkarbonát sodný - ten při 60stC bělí (pokud menší teplota, přimýchává se k tomu ještě jeden prášek)
- nevypere to skvrny. Takže spíš na ručníky, pleny, dětské věci na doma apod., pro oblečení do práce používám prášek.

0
před 4 roky Bela

Dobrý den, chci se zeptat, přesně takhle jsem dělala prací sliz, akorát jsem měla na to množství  jen 5l vody, takže jsem dolívala, asi tak na 10 l, ale stejně je to moc husté, není to tekuté, nalila jsem si to do kanistru s menším otvorem! V čem ho skladujete a v jakém stavu máte sliz, při 12 l vody, lze to nějak upravovat? Děkuji

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Belo, udělala jste to správně.
ano, někde se píše nalít do flašek, ale to je nesmysl. Ono to pak zhoustne jako puding : )
Já nechávám sliz v tom 12L kýblu a po zchladnutí a ztuhnutí si vezmu šťouchák na brambory (jak se s tím dřív šťouchaly brambory na bramborovou kaši) a rozšmelcuji to na pěkně tekutý sliz. Ten pak už klasicky nabírám odměrkou a dávám do pračky.
Co teď přemýšlím, Belo, tuto tekutou kaši byste už do pet lahví mohla nalít, konzistence se už měnit nebude.

0
před 2 roky anna

peru jak řikate ve slízu a je to v pořádku.Po všech strankach!Samozřejme je nejlépší na to kýbl.Zhoustne to pokaždé jinak.anka

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 2 - 1


Přidat příspěvek