Nějak příliš už draho

0
před 7 lety Dita

Chtěla bych se zeptat, jestli se vám už také nezdá, že jsou potraviny nesmírně drahé. Neobarvený sýr za 30 za 120g, jogurty téměř k 20,- (nemyslím ty za 5,- napodobeniny), máslo 40,-, brambory za kg 18,- i více. Za 100,- pořídíte dvě, tři kloudné potraviny. Uvařit oběd pro dvojčlennou rodinu i s večeří do 100,- téměř nemožné. Ceny za potraviny letí vzhůru a platy stagnují, ne-li padají dolů. Jak ty ceny snáší vaše peněženka. Hlavně, že máme na polích řepku a soláry, že?

0
před 7 lety Stana

Ano zdražení je opravdu dost vidět. Hlavně mléčné výrobky, maso. Ale i ostatní jako zelenina, ovoce.Ale, že by se to projevilo na kvalitě to ne. Maso vydávané za čerstvé a chlazené bývá přemrznuté...

0
před 7 lety Dita

Problémem je, že se sem stále více dováží potraviny a myslím, že tohle je teprve začátek zdražování. Jakmile už u nás nevypěstujeme ani bramboru, a ve Španělsku nebo v Egyptě se neurodí, nebo pro svojí neustále se rozrůstající se zemi nebudou mít dostatek pro sebe, ceny vyletí takovým způsobem, že se nám protočí jenom panenky. 
Po dlouhé, dlouhé, dlouhé době jsem navštívila zase jednou supermarket, abych se velmi rychle přesvědčila, že o nic nepřicházím, když zde nenakupuji a docela jsem byla překvapená na dotaz jedné paní, zda jsou brambory původem z čr, že by si je ráda koupila. Na ceduli nebyl uveden původ a paní žádné brambory nekoupila, že dojde jinam. No viděla jsem se trochu v zrcadle, protože dokud budu mít možnost koupit naše, půjdu tam, kde je mají. 
Nekupujme dovoz, pokud máme naše a sami si vypěstujeme nebo pak budeme nadávat, stejně tak, jako na mizející prasečáky, cukrovary a další. 

0
před 7 lety Stana

Spoustu lidí by rádo koupilo naše výrobky, ale podobá se to hledání zlatého pokladu, už se nelze spolehnout na kolonku výrobce, ale musíme hledat značku ČR v "kroužku". České potraviny jsou, dá se vybrat ,ale do ovoce a zeleniny je jich hrozně málo o mase ani nemluvě. Ačkoliv naše chovy mají jedny z nejpřísnějších podmínek a kontrol, dováží se kuřata z Polska, o vepře nezavadíte... Zemědělci sice mají určité dotace, ale taky pěstují co se prodává (kukuřice, řepka) ,ne co potřebujeme. A chovatelé? jsou likvidováni neúnosnými výkupními cenami, které nepokryjí náklady, natož zaměstnance. Na této likvidaci se nepodílí pouze rozprodání českého majetku, ať myslíme cukrovary, sklárny, prázdnotou zející rozpadlé kravíny a prasečáky. Vliv má i záměrné likvidování, těchto podniků například hlavní postavou nové politické strany, která bohužel získala spoustu hlasů:( Dříve byl na každé vesnici cukrovar, chov dobytka, vlastní mléko, vajíčka. Vše za rohem a čerstvé. Nic z toho už téměř není majetkem ČR, nevím na co budeme v budoucnu hrdí, když je vše rozprodané. Lidé by měli žádat české maso, české výrobky.

0
před 7 lety Dita

Myslím si, že je to hlavně o povaze národa. My jsme jako celek lenivý, holuby zadarmo do pusy a vyvinout trochu úsilí pro hledání české zeleniny a masa se moc lidem nechce, natož třeba číst složení výrobku, to je už pro mnoho příliš. I když kvalita a omezení aditiv do potravin pomaloučku ubývá. Servírovat supermarkety lidem jenom tuny letáků a ohromné cedule s akcemi, na to většina lidí letí a zbytek je nezajímá. Myslím, že v AT, DE nebo FR si svých výrobků váží a nenechali by si vše zlikvidovat jako my. 

Jinak nezdá se vám, že masírují lidi k nákupu strašením zdražení účelově, shodou okolností ještě před Vánocema? proč a co, respektive kdo za tím stojí, guvernér ČNB asi neprozradí. 

http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-se-singerem-cnb-0x4-/ekonomika.aspx?c=A131112_210153_ekonomika_brm

asi super hyper naleštěné krabice potřebují větší spotřebu. 

0
před 7 lety Stana

Určitě nás straší účelově, chce to zachovat si chladnou hlavu. Naštěstí TV téměř nesleduji natož zpravodajství na komerčních stanicích :)Je to i o povaze národa, my chceme opravdu vše zadarmo a nejlépe bez námahy. Nedokážeme si stát za svým a prosazovat, co je dobré pro všechny. Je to hodně o politice, kdyby nás prodat nechtěli, neprodali by nás a podporovali naši výrobu... Když je vše zahraničních firem, které náš národ nezajímá... Prostě se nesmíme nechat.

0
před 7 lety sharunka03

Já myslím, že lidi by rádi, kdyby to číst nemuseli a kvalita by byla samozřejmostí a k tomu za levno, jak to bývalo kdysi, jenže nečinností k tomu nepřispějí. To je jasné.

0
před 7 lety jemelka.pavel

Nezbývá než jíst ovesné kaše a domácí chleba. Občas to zapít podmáslím a na víkend kuře v akci.

0
před 7 lety carme

Pro mě jsou ceny za potraviny neúnosné. Nekupuji oblečení pro sebe, nekupuji prakticky nic a přesto projíme cca 4.000,- za dva, z toho beru mateřskou a zbytek z mateřské je pro malou a to mám štěstí, že můžu pro ni něco uvařit z domácích surovin, když dostanu mrkev, jablíčko a podobné. Kdo má možnost si sám pěstovat, stačí nebýt líný a pěstovat si od brambor až po ovoce sami. 

0
před 7 lety Irča

Tak to tedy nechápu jak to děláte, že vám stačí jen čtyři tisíce pro dva, to musíte počítat každé sousto. Já žiji sama, kupuji v akcích, hlídám každou korunu, snažím se nevyhodit ani prd, ale čtyři tisíce pro dva mi příjde hrozně málo.

0
před 7 lety carme

Základem je nechodit do supermarketu, z těch cen se mi protočují panenky. Kupuji hlavně ve zdravé výživě v jednom krámku, tam to docela jde. Jíme hlavně těstoviny, kuskus, brambory, luštěniny. Nekupuji polotovary. Nekupujeme balené vody. Velmi zřídka si něco dopřejeme jako je džus, čokoláda, kvalitní šunka a jogurt. Když něco vydřeně našetřím, přijde nečekaný výdaj, auto, doplatek elektriky...., důležitá je taky improvizace.

0
před 7 lety Irča

Tak to já zase v supermarketech nakupuji, ale jen to, co je v akci, dá se na tom ušetřit. Zeleninu a ovoce tedy ne - to je hrůza kvalita, to kupuji v zelenině a mnohdy levněji než právě v supermarketech. Občas něco na zub koupím ve zdravé výživě, ale jinak tam nenakupuji, to by mě peníze tedy nestačily vůbec, vše je tam hodně dražší, sice některé věci kvalitní, to ano, ale kdyby se člověk měl stravovat jen ve zdravé výživě, tak to nevím, kde by na to měl brát peníze. A to nekupuji nějaké nesmysloviny. Dá se říci základní suroviny. Jogurty - sýry - máslo - to kupuji právě v supermarketech v akci, ne prošlé, to ne, ale v akci, a dá se někdy ušetřit dost peněz, jen to vychytat, někdy se také nepovede, ale někdy ano a potěší to. ALe zase člověk nemůže celé dny jen běhat po akcích, na to také není čas, ale když se něco namane, nelením a jedu pro to. Zdravé výživy jsou dobré, ale přeci jen, je tam dost draho.

0
před 7 lety Stana

A to nás čeká po Novém roce opět zdražení potravin. Nevím co si tam nahoře myslí, ale už teď je dost věcí, které kvůli ceně prostě nekupuji. A co mi zbyde z platu příští rok, to teda nevím. Přitom kupuji základní potraviny, ceny rostou ale platy ne.

0
před 7 lety Dita

Myslím, že pokud jsme si před rokem mysleli, jak se máme špatně, není to nic co nás čeká. Zdražení se také obávám. Abychom za chvíli nebyli na úrovni před 89, kdy jste na koupi ledničky musela spořit z 10 platů. 

0
před 7 lety Dita

A ještě jsem chtěla napsat, že si nejsem jistá, jestli nakupováním podle slev s letáku opravdu nakoupíte výhodně. Například přítel nakupuje potraviny jenom, protože jsou v akci. Víte kolik tam, díky tomu už nechal 100,- a nic kloudnýho k jídlu, z čeho se dá uvařit oběd. Jednou to je čokoláda, pak džus, potom tyčinky, mléčné výrobky - ochucené pomazánky, mléčné nápoje, které nikdy normálně nekupujeme. Nakupuji jiným stylem a super hyper se snažím vyhýbat a díky tomu za jídlo pro dva utratím obdobně jako carme, do 4000,- se vejdu v klidu. Spíše někdy i méně.

0
před 7 lety Slunew

ceny potravin, byť se nám zdají drahé, tak v poměru k platům, jsme na to lépe něž dříve - počítali jsme ve škole podle podkladů českého statistického úřadu poměr plat a některé vybrané potraviny a jak už jsem psala, přestože se zdražují, tak třeba pečivo, hovězí, pivo, ovoce, zelenina a nebo brambory jsou dokonce v tom poměru nižší, vyšší, jen nepatrně je kuřecí a vepřové..... Spíš je to o tom, že se zvedají náklady v jiných oblastech života - věci pro děti do škol (dříve se spousta věcí fasovalo), kroužky )dříve bývaly při školách grátis) a pak takové ty vymoženosti dnešní doby - telefony, auta, počítače, tablety....

0
před 7 lety sharunka03

No já nevím, ale dřív jsem si mohla za sto korun koupit víc věcí, než teď.

0
před 7 lety Irča

Pokud nakupujete v akci podle letáku, dá se ušetřit, ale nesmíte kupovat to ostatní, co se vám líbí. Já pokud jdu po něčem v akci, tak to koupím, ale ostatní lákadla vedle, jsou mi jedno - jsem vůči nim imunní. A ono kde dnes jinde nakupovat než v supermarketech nebo obchodních domech, málé potraviny už vymírají a pokud se někde nějaká vyskytne, je to tam daleko dražší než v obchoďáku, protože tam nemají takový odbyt a tudíž i ceny jsou vyšší - takže tam se to nevyplatí už vůbec a o večerkách ani nemluvím, ty jsou vůbec předražené. Je to o tom, pro co vlastně jdete, jestli pro to, co je v akci a nebo se necháte zlákat i tím ostatním, co v akci není. No, a pokud něco člověk potřebuje a není to v akci, no tak se hold koupí za norm. cenu, ale dobře výhodná koupě - akcička vždy potěší v dnešní době, ale nesmí se tomu podlehnout.

0
před 7 lety Irča

To máte pravdu. Dnes nenesete skoro nic.

0
před 7 lety sharunka03

Přesně tak, já kupuji taky věci, které potřebuji a využiji. Nebudu přece například kupovat balení mlék v akci, jen proto, že je to v akci, ale proto,že je využiji a že je využívám dost často, než kdybych je nevyužívala vůbec nebo málo často. Tak se mi to vyplatí, když jedno mi vyjde na 10kč než je kupovat postupně za 16kč. A tak to mám se vším,koupím jen to co chci a že potřebuji, jinak mi jsou věci fuk.

1
před 7 lety Stana

No jestli se zdražuje v poměru k platům, to by mě zajímalo proč se zdražuje každý rok, ale platy stojí už kolik let. Z průměru se to počítat nedá, když se započítají platy poslanců apod. Znám spoustu lidí (většinu), kteří nemají zdaleka ani průměrný plat. Myslím tím že opravdu nemají 25 000Kč, ale nedosáhnou ani na 15 000Kč. To pak těžko zaplatíte drahý nájem a koupíte si kvalitní jídlo, nebo začnete uvažovat o pořízení potomka. Platy stojí už kolik let. Výborné jsou tabulkové systémy, poslala bych ty chytráky co jen sedí v parlamentu makat za 12 000Kč.

2
před 7 lety Dita

No, pokud porovnám pořízení bydlení mých rodičů, to jest v roce 90, postavili dům bez dluhu, což je pro mě v současné době nemožné a to ještě zohledněte dítě v rodině (já). Pravdou je, že vana do koupelny a kachličky se velmi v té době špatně sháněla a pro stůl do jídelny jsme jeli až pomalu na kraj světa. Možná je dnes například elektronika v porovnání na počty platů levnější, ale taky je potřeba zmínit kvalitu, kolik let vám vydrží dnes koupená pračka, mobil a jiné spotřební zboží. Mamka má doma robot z Ety, ještě Hlinecká výroba, ale má ho do teď a myslím, že jí ještě přežije, dnes od nich něco běžte koupit. Tabulky ze statického úřadu jsou fajne, ovšem realita je jiná. Měli by také srovnávat v té tabulce kvalitu. Pokud porovnávají chleba kolik stojí dneska a dříve, ať srovnávají stejnou kvalitu. Dneska už velmi těžko seženete joooo poctivý, opravdu výborný chleba. Kupujete poloprázdné krabičky v krásném balení, uvnitř je jakási škrobová hmota s aromatem, to není potravina. 

0
před 7 lety Stana

Dnes nic nevydrží, ale to je účel výrobců. Co do kvality radši ani nemluvit.

1
před 7 lety Mirek

Je potřeba si přiznat jednu věc. Lidé si svou nevšímavostí, lhostejností a nezájmem o věci veřejné, politiku nevyjímaje tuto situaci sami vytvořili. Nikdo není větším viníkem než-li mi sami. Stačí se zamyslet nad názory lidí s kterými podobná témata nalousknete (ať už politika, potraviny, pohonné hmoty, energie) Veskrze negativní názory, rezignace a mávání rukou. Ono to je právě jádrem problému. Každý si hrabe hlavně svůj píseček, ega a soupeření jsou hitem této generace. Osobně TV nesleduji, nevím čím by mne obohatila. viz. "100 tabletů týdně"  Kéž by povědomí národa stouplo a inspirovalo se revolucí z Islandu.

0
před 7 lety Stana

Částečně máte pravdu, jsme národ který neumí držet spolu, lhostejní také. Ale plno lidí se zajímá.Problém je, že kvalitní informace většinou nejsou v časopisech, televizi a internetu. Za to, že naši vládní činitelé nás rozprodali a nepodporují naši výrobu my nemůžeme. To že podniky nejsou naše a tudíž peníze zde vydělané ani nejdou do naší kasy, není naše vina. Že tu proudí cizinci jak na běžícím pásu jsme si také nevymysleli.

0
před 7 lety Dita

Stana, nemohu s vámi souhlasit, samozřejmě že si za to můžeme sami. Proč nejsme v ulicích, když se prodávala škodovka, kde jsme byli, když se tu bourali cukrovary, tohle se stát ve Francii, lidi stanují před vládou. Proč si necháme prodat pitné zdroje do Francie, kde jsme a proč jen sedíme. Mirek má pravdu, většina mává nad vším rukou, řekne oni za to mohou, já ne, to oni. Slyšíte, jen oni, oni za to mohou. Sama jsem se přesvědčila, že do něčeho se iniciovat je ztráta času. Protože většina je prostě líná. A tak se s tou vlnou rezignace vezeme. 
A v časopisech si nic kloudného nepřečtete, protože opět ta většina o to nemá zájem. Chce si číst o Bartošové nebo o tom, kdo se kde ztrapnil. Zprávy musí být bulvární, jinak si tu média moc neškrtnou.

0
před 7 lety sharunka03

A co jsme jako konkrétně měli dělat? Zatarasit cukrovary a svou silou je bránit? A oni nám o tom jako dopředu řekli, co budou dělat? Dělají si vše po svém, to není v moci obyčejných občanů. Co s tím zmůžou občané? A teď konkrétně vy sama něco děláte nebo něco udělala, abychom se měli lépe nebo pan Mirek? Na to musí být půlka národa, aby se něco změnilo a to asi těžko půjde. To je prostě nenaplnitelné.

0
před 7 lety xizal@

Dřív jsem za víkend nechal kolem 3-4 stovek za nákup. Dnes běžně 8-10. Je to znát. Sice jsem na tom dobře, šetřit vyloženě nemusím, ale i ta kvalita jde dolů. Ztrávím tam půl dne. než něco kloudného vyberu aby to nebyl blaf z Polska.

2
před 7 lety Dita

Tady u nás nedaleko Hrochova Týnce, kde cukrovar byl, to věděl každý, že se bude bourat cukrovar. Je mi jasné, že v Českých Budějovicích do ulic asi nepůjdou, ale v první řadě zaměstnanci se měli spojit a trochu zabojovat, stejně tak jako nyní bojují za nepropouštění dolu. A co jsem udělala. Kupuji výhradně české výrobky, nejenom potraviny, ale hračky, povlečení, oblečení, boty a další. Jo dá to někdy fušku, hledat a najít ale vždy ještě nějak najdu. Kosmetiku, prací prášky také dávám přednost naším výrobkům - např. v jednotě Coop, najdete český prací prášek. Bojovala jsem za našeho Ježíška, nikoliv Santu, který se nám tu cpe, psala jsem do obchoďáků, kde měli americké prvky vánoční výzdoby a psala jsem spoustě lidem co znám, aby to bojkotovali psaním e-mailů managerům těchto nableskanejch škatulí. Třídím odpad, zasadila jsem několik stromů a dále jsem se chvíli zapojila do boji proti...o čemž nechci psát. v Naší obci jsem zařídila, aby zde nepobíhali volně psi, dále se chystám lidi učit, aby netopili bordelem, že tu nežijí sami. Šířím ve svém okolí výrobky lidí, které se snaží ještě tady něco dělat, např. hračky české výroby - no o to vůbec moc není zájem, raději koupí svým dětem pod strom čínu. Snažila jsem se hodně lidí informovat o tom co jedí a sklidila jsem jenom posměšky, děkování jsem nečekala, ale posměšky a věčné dobírání taky ne. Jestli toho je málo nevím. Ale z toho co jsem napsala, už nedělám, kromě třídění odpadu a kupování českých výrobků nic. No a chystám se jít na obec ohledně toho pálení bordelem, no ještě uvidím,....

0
před 7 lety Mirek

sharunka03 Tento problém je obřích rozměrů, ale naplnitelné to je. Jen Tv nám nikdy nepustí co se děje ve světě, stejně tak jako klasické noviny nenapíší co je skutečnost. Stačí si hledat nezávislé zdroje. Ale zpět k nynější situaci ohledně potravin. Kvalita se bude nadále zhoršovat, nic se lepšit nebude, bude více náhražek, ale budou rafinovaněji skrytá dle mého. Tento trend nám může přinést onu očekávanou naštvanost národa, která by mohla řekněme vygradovat s postupem času v souběhu politických taškařic. Mé obavy plynou spíše z toho, že taková případná situace nám může spíše ještě více uškodit na základě oné zloby a radikálních ukvapených rozhodnutích. Změna systému ať už politického či jiného sektoru (ale jádro je hlavně politika, jsou to naše peníze, né jejich) musí proběhnout v nenásilném duchu, s naprosto jasnými pravidly (viz. ústava) Příkladem nám můžou posloužit sociální systémy na zmiňovaném Islandu či Švýcarsku. Jako jednotlivec to ovlivnit příliš nemohu, to máte pravdu, ale stýkám se s velkým okruhem lidí a rád se jich ptám na názory co by změnili. Ze své zkušenosti musím potvrdit....Ty lidi neví....A když jim doporučíte nějaké zdroje informací či dokumenty o reálném životě evropanů, které v tv nevidí většinou jsou hodně překvapeni. Jak říkám, musí se chtít se o to zajímat, mě to přijde lepší než koukat v 20:00 na  Tv Nova ap.

0
před 7 lety sharunka03

Jenže člověk si ani nemůže být jistý, že co kupuje jako český výrobek, je opravdu český výrobek, jen nás všichni tahají za nos. Začíná to tu být dělané na míru nemakačenkům, boháčům a podvodníkům. Na Novu už nekoukám, se mi tak znechutila,jen samá politika,vraždy,násilí, komu máme přispět na léčbu a hlavně bulvár, hodně klesla. No a potom ty filmy, skutečně taky bída.Radši koukám na 24ku.

0
před 7 lety Mirek

sharunka03 věřím, situace ohledně potravin je velice těžká pro spoustu lidí. Zvláště ve městech. Já jsem skoro vesničan. I když, mé stravování je už i tak pro známé dosti podivné. (syrovou stravu a půsty k tomu nejezení masa dost nepobírají) nicméně je třeba naslouchat svému vnitřnímu já, po zkušenostech a nemocech co jsem měl si nemohu na zdravotní stav stěžovat. Je potřeba poděkovat těm nemocem, za to co mne naučily a kam mne posunuly.

0
před 7 lety sharunka03

No to určitě. Já než bádat nad něčím odkud to je a co to obsahuje, jestli opravdu toto či ne, tak radši zajdu do zdravé výživy a je to. Koupím si něco nového a mám hned radost. :-) A pak to může být klidně z Afriky. Ono i to ty věci kolem, co stojí peníze, tak akorát,jen jak začínají být drahé, tak na kvalitě se taky nepředají. A to mě štve.

0
před 7 lety Mirek

sharunka03 tak tak hlavně nakupuj spotřebovávej do 3 let to vyhoď a kupuj zas a dál. Bohužel to je dnešní trend. Osobně jsem se dřív léčil u bílých plášťů "pozn. léčil né uzdravoval" v 25 letech. Rok jsem bral jen prášky a účinek žádný, poté jsem u Bílého doktora prášky vyzvedával a hrál hru že je dál beru, mezitím jsem začal chodit za kolegou s čínskou medicínou a hle do 4-5 měsíců jsem byl zcela ok. Poté jsem zašel za panem Bílým plášťem na kontrolu krve atp. a on No vidíte jak to zabralo!!! Víckrát už mne tu neuvidíte jsem si v duchu říkal :-)

0
před 7 lety sharunka03

No, tak to je super stěr. A vysvětlete to doktorům, že to není díky nim. To oni prostě nepochopí. Nechtěl byste mi dát kontakt nebo kde se takové léčitelé shánějí, aby člověk nenarazil na šarlatána?

1
před 7 lety Mirek

sharunka03 jasné, klidně, jen nevím zda zde mohu uvádět adresy atd.  Dr Hoffman z č budějovic. Byl jsem u něj přibližně 5-6 měsíců. Trpěl jsem hlavně na všelijaké záněty, několikrát do roka chřipky. vyrážky, alergie, ledviny(kolika) Dnes už cca po 4 letech neznám chřipku, i když samotná změna jídelníčku tomu určitě též pomohla, ale je to běh na delší dobu, nelze se uzdravit do 14 dnů. Navíc u něj se platí :-) Ono tomu Dr v bílém plášti jsem hezky poděkoval usmál se a myslel jsem si svoje :-D A Sbohem. Doporučoval jsem to i příbuzným, jenže..... Mě to nezabírá, to nic nedělá, to jsou argumenty. Hlavně když se cpou bůčkama, každej večer zmrzlinky z lidlu... škoda slov.

0
před 7 lety sharunka03

Tak moc děkuji.

0
před 7 lety Stana

No jo, člověk si zdraví neváží dokud ho má. To je klasika. Výrobní proces asi těžko ovlivníme aby se vyráběli výrobky co vydrží dvacet let. Přišlo se na to, že firmy pak krachují a proto to vypadá takto. Televizi nesleduji. Ale přijde mi, že český národ tedy spíše vládní činitelé jsou drzí až nadmíru. Když byli protesty na odstup vlády pana Nečase, řekli, že v Řecku je přece taky krize a nikdo neodstupuje, tudíž ani oni neodstoupí. Nemyslím že protestovalo málo lidí, ale oni na to prostě kašlou, protože můžou.Když se měla likvidovat jedna vesnička kvůli těžbě uhlí a lidé se připoutávali řetězy ke kostelu, taky to nikoho nezastavilo. Možná kdyby jich konečně někdo pár zneškodnil, probrali by se.

0
před 7 lety Dita

Dnes v obchodě čučím na sýry a jedno balení, respektive 4 plátky sýru Eidamu za 30,-. Se asi už opravdu zbláznili. Jeden plátek sýru tak vyšel na 7,50,-.

0
před 7 lety Dalibor

Ceny potravin lezou nahoru stále..ať už je to vinnou daně nebo vůbec dodavatel či situace na trhu ve světě..Ostatně hřeší se na to,že ať to stojí,co to stojí, stejně to  člověk koupí.Jedlo se,jí se a jíst se bude..takže proč nás na potravinách neoškubávat,řekli by si někteří..Budoucnost je leda v brethariánství :-D

1
před 7 lety Stana

No myslím, že to nepotrvá dlouho a budeme platit i za ten vzduch.

1
před 7 lety Jana

Mě se líbí názor Dity. Resp. její činnosti.

Pro někoho jsou třeba malé a rádoby nevýznamné, ale snaží se!

Dělá / dělala spoustu věcí, o kterých si myslí, že jsou správné pro ni i okolí.

Ano, naráží na blbečky, kteří se jí smějí, nechápou...
To musí hrozně demotivovat. Ale věřím, že je i pár lidí, kteří se minimálně zamyslí nad tím, co dělá. Zapřemýšlí. A třeba se najde nějaký člověk, který nejen že se zamyslí, ale bude i on dělat něco podobného nebo se k Ditě připojí, protože má podobný názor a štvou ho podobné věci.

Možná jsem naivní nebo příliš optimistická, ale věřím, že toto jednání JE správné a někam vede.

Hlavně ZAČÍT, třeba u sebe, třeba s drobnostmi a doufat, že se někdo připojí, že někdo přečte jeho názor a bude souhlasit, udělá totéž apod.

Podívejte se, co např. dokázala ta mladá slečna se svým filmem Šmejdi!
Ten film dostal spoustu ocenění, všude se o něm mluví a dokonce změnili díky tomu i zákon!!! - to je neuvěřitelné!
Ano, určitě bylo víc lidí, kterým prodejní akce vadili. I další lidé o tom psali, nějací reportéři natočili dokumeny, prostě, lidé se nabalovali a každý k tomu něco řekl, někdo něco i udělal a podívejme - najednou to jde! Byla to lavina, která probudila tolik lidí z letargie a dokonce i ty, kteří mají v rukou moc.

A určitě to všechno začínalo názory lidí, kteří se mezi ignoranty cítili nejistí, pár řádky na netu apod.

- podívejte, co všechno už dokázal tento web například,

- podívejte, co dokázal Pohlreich se svým pořadem (ok, mluví sprostě, ale jeho názory na kvalitní vaření mění návyky tolika lidí)

- podívejte, co všechno změnila jedna kniha p. Strunecké například - najednou o ní všichni mluví, spousta lidí ji zná, řeší se to a to,

a tak bych tu mohla psát hodiny...

vždy je někde malý začátek, co může za čas měnit zákony, dějiny.

A co se týče Francie a jiných států, že si věci nenechají líbit a okamžitě se bouří. Ano, oni nezažili totalitní režim, kde bylo nutné držet zobák a krok. Mají obrovský, 50letý náskok.

Ten musíme dohnat, bude to trvat dlouho, ale lidi jako  Dita např.(a mnoho dalších, i na tomto webu) můžou změnit a zlepšit naše prostředí (nejen životní :))

Jsem hroznej filosof, promiňte mi....

Dito, fandím Vám a nevzdávejte to. Třeba jednou něco prosadíte - např. lepší ovzduší ve Vašem městě?

0
před 7 lety Martin Vozka

Souhlas, mluvení o věci, která se nám nelíbí a její rozebírání na veřejnosti má v každém případě význam.

Stejný význam má např. i vegetariánství a jeho poslední módní rozmach. Ne snad proto, že by se ze všech stali vegani (i z těch, kdož se stanou, se časem asi většina vrátí k obecnému stravování našich babiček), ale aspoň se o tom mluví, jak se špatně se zvířaty zachází, čím více rozumných lidí to bude vědět a mluvit o tom, budou se muset nakonec změnit i zákony.

0

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 11 - 3


Přidat příspěvek