Je smog opravdu špatný ?

0
Obrázek uživatele Frodik
před 7 lety Frodik

Já si myslím, že smog je dobrá věc, ale trvá moc krátce. Promiňte mi to kontroverzní tvrzení, ale vysvětlím :-) Většině republiky (nebo spíše většině populace) se už pár dní dýchá těžko a ještě pár dní bude. Novináři mají prima téma, takže termín smogová poklice se teď stal populárním, nadává se na počasí a na tlakovou výši, která tohle všechno způsobuje. Protože ono je potřeba to na někoho svést - takže za to může příroda. Kdyby hezky foukalo, tak jak v listopadu má - tak se nám přeci dýchá dobře, ne ?
Docela mě překvapuje, jak málo lidí ale hledá chybu u sebe... Každý jezdí autem, topí aby měl teplo, nakupuje zboží.
Jenže dokud nám vítr všechno odvane, tak se nic neděje. Ale jak už týden nefouká, tak je z toho průšvih. Nepřeju nikomu nic zlého, ale někdy si říkám, že by nebylo zas tak špatná věc, aby tahle smogovka trvala třeba měsíc, půl roku nebo i rok. Třeba by se víc lidí zamýšlelo nad tím, kde se ten bordel ve vzduchu bere a hlavně, co může udělat proto, aby ho nebylo tolik.
Spousta lidí řekne - no jo, ale co jednotlivec zmůže, když se budu snažit, tak to stejně nebude poznat. No já myslím, že to poznat je. Bydlíme v malé vesnici a čímpak všichni topí ? Odpadky, v lepším případě levným nekvalitním hnědým uhlím a vyjímečně někdo dřevem nebo výherci ve Sportce plynem ;-) Když se podívám večer na zahradě kolem sebe a vidím ty černé stoupající hulány a pak tu prima pokličku nad hlavou, jak ty produkty spalování nemají kam unikat a drží se pěkně při zemi. Dovolím si říct, že takhle v lokálních podmínkách už má smysl o každý kouřící komín méně. Je to hned znát a vidět.
Ale to je jenom příklad s topením, s autem je to podobné - dnešní doba si žádá rychlý svobodný přesun z místa na místo, ale je taky víc možností jak to udělat. Myslím, že dnes už opravdu nikdo nemusí z ekonomických důvodů jezdit auty na olověné palivo - např. stará dobrá Škoda 105 a další auta stejné generace. Dnes už jsou auta s katalyzátorem - ikdyž značně ojetá - dostupná komukoli, ale přesto je vidět ještě tyhle stařešiny na silnicích - obzvlášť tady na vesnici. Ale pak jsou i auta nákladní, klasická česká praktika, "seštelovat" motor, aby auto prošlo kontrolou emisí a hned po orazítkování protokolu vrátit nastavení motoru do pozice ideální spotřeby motoru a na emise už si nikdo nehraje...
A poslední věc co jsem zmínil - nákup zboží - ano i tím se dá ovzduší ovlivnit, ikdyž ten efekt není tak přímý a okamžitý. Sáhněme si do svědomí a až budete obdarovávat nebo budete obdarování dárky pod stromečkem, zkuste si jen tak z legrace spočítat procento, kolik těch dárků je z Číny nebo obecně z Asie ? Pokud se dostanete pod 90%, tak vám gratuluju. Ono je to v dnešní době i trochu potíž koupit zboží - obzvlášť některých typů - odjinud než z Číny. No a teď k tomu ovzduší - jaká jsou "přísná" ekologická pravidla v Číně víme asi všichni, takže tam se na emise nehraje, všechno se vypustí, co nejde vypustit do vzduchu, to se spálí na skládce, aby se s tím nemusel nikdo zabývat. A pak ještě je potřeba vzpomenout ty prima loďky, co zboží z Číny tak levně a tak neekologicky dopravují. Na jednu loďku se sice vejde deset tisíc kontejnerů, ale loďka má taky spotřebu přes deset tun nafty za hodinu...
Omlouvám se za dlouhé, nudné čtení, ale tak nějak jsem to měl na srdci :-) A třeba nejsem sám, kdo by si chtěl na zahradě pěstovat ovoce a zeleninu ve SKUTEČNÉ vlastní BIO kvalitě - tj. nejenom bez postřiků, ale i v atmosféře, která neobsahuje rakovinotvorné látky, dioxiny a půlku dalších prima látek z periodické tabulky prvků...

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Frodíku, pěkný příspěvek. Souhlasím, že každý by měl být zodpovědný. Já nedokážu být v tomhle objektivní, protože jak slyším slovo "smog" nebo "inverze", vybaví se mi Severní Čechy za totáče- kde obyvatelstvo bylo obětováno na oltář vlasti ve jménu zvyšování těžby hnědého uhlí, zvyšování výroby chemikálií, plynu, všeho, nač si jen v této průmyslové oblasti vzpomenete. Že se lidé dusili, děti měly zákaz vycházení, obyvatelstvu bylo doporučeno nevětrat....normy SO2 stonásobně překračovány, a situace dospěla tak daleko, že na začátku roku 1989 se v Teplicích konala demonstrace za dýchatelný vzduch, a policie lidi seřezala a protestující tvrdě rozehnala. Samozřejmě že se v tisku o demonstraci psalo jako o politickém protestu ap., pokud se o tom vůbec komunistický tisk zmínil, že. Teď se tam snad lidem ulevilo, protože těžba šla do útlumu a mnoho fabrik už také zmizelo- to ale vyprodukovalo vysokou nezaměstnanost, což je zase jiná kapitola. :-)) Život škodí zdraví. o)))

0
Obrázek uživatele Jirka
před 7 lety Jirka

Nevím jak v Čechách, ale na celé Moravě je už druhý týden docela husto, nejvíc to schytala Ostrava.
Dnešní snímek z Přerova a včerejší z Beskyd.

0
Obrázek uživatele Dita
před 7 lety Dita

Když jdu okolo domu ze kterého dýmá hustý černý smradlavý kouř, nejraději bych vylezla na komín a natáhla jim hadici, aby jim ta vůně šla do baráku. Proč kvůli něčí omezenosti a lhostejnosti musí dýchat rakovinotvorné částečky i ten co s tím nemá nic společného.

0
Obrázek uživatele Dita
před 7 lety Dita

Přikládám fotografii v návaznosti na toto téma, shodou okolností jsem teď na to narazila v jednom časáku. Jen pro představu jak taková loď může vypadat, jedna ta malinkatá barevná kostička je 1 veliký kontejner. Toto nám sem proudí na Evropský vánoční trh.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

http://zdravi.doktorka.cz/hluk-znecistene-ovzdusi-jedovate/
Já mám někdy pocit,že se člověk ve městě jednou opravdu udusí. Mrzí mě, že v zimě i třeba sousedi na vesnici zatápí snad plastem, protože smrad a špína, který od nich z komína denně vychází je kolikrát ještě horší než ve městě, nedej bože, když je inverze a drží se to s námi u země=(

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 9 - 2


Přidat příspěvek