Jak trávíte Vánoce?

0
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

Ráda bych zařadila nějaké pěkné téma na odlehčení. Blíží se Vánoce a tak bych si ráda přečetla, jak prožíváte vánoční čas. Máte nějaký zajetý plán, co o Vánocích děláte a co se nesmí změnit, užíváte si klidu nebo hekticky běháte, abyste měli všechno dokonalé? Nebo snad musíte do práce? Objíždíte příbuzné nebo se zamknete doma a nechcete nikoho vidět? Jak Vánoce prožíváte?

0
před 6 lety Hana

Neuklízím, neleštím, neperu záclony a podobně. Uklízím průběžně, takže žádné zmatky. Dárky už mám nějaké koupené, jak něco vidím za dobrou cenu a myslím si že by se líbilo kupuji. Napeču pár kousků, ale ne proto že musím, ale že chci. Je něco jiného dělat z povinnosti a něco co si člověk užije. Provoněný byt cukrovím navodí už tu vánoční atmosféru. U nás bude vládnout snad pohoda, žádný chaos a miliony dárků. Nechápu lidi co si na dárky půjčují. Znám i rodiny s dětmi, co si loni na dárky půjčily, no děti dostaly opravdu hromadu dárku, zajímalo by mě jestli to ještě splácí a jak to budou mít letos.

0
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

A jak vypadá Váš vánoční den? Díváte se třeba celý den na pohádky, nebo jdete ven, vaříte, strojíte stromeček? Dodržujete nějaké tradice?

0
před 6 lety Marta

Já mám Vánoce ráda, vždy se snažím, abych měla pohodu a klid a snažím se to šířit i mezi ostatní. Zmatky jsou k ničemu. S bráchou vždycky kujeme pikle, jak překvapit rodiče a jak jim naservírovat jejich dárek, takže na Štědrý den se s bráchou uchichtáváme a spojenecky na sebe mrkáme. A to hodně okatě před rodičema...ti pak vždycky chodí a ptají se, co kujeme za pikle. Letos jsem se od rodičů odstěhovala, ale na Štědrý den stejně pojedu k nim, stejně jako brácha. Nedovedu si představit, že bych si s nimi večer neťukla a nepopřála jim hezké svátky. A taky, že bych s bráchou nešila nějaké to překvápko. :) Jinak u nás tradičně hrají celý den koledy a nebo koukáme na pohádky. A vzhledem ke spoustě chovaných zvířátek se v prvé řadě musíme postarat o ně. Vánoce jsou prostě fajn, jen mě štve ta komerce. Už asi týden u našeho "super skvělého" tesca stojí vánoční strom a je mi jasné, že uvnitř už jim visí ty jejich škaredé kýčovité ozdoby. Proboha vždyť je teprve říjen, ale obchody se prostě snaží rýžovat co nejvíc peněz. Vadí mi to, protože moji pravou vánoční náladu to potom kazí. Když všude kolem sebe vidím ty ozdoby a všude se o tom mluví, tak mi to pak přijde skoro jako samozřejmost, že mi pak dělá problém si uvědomit, že už je ten Štědrý den.

0
Obrázek uživatele Boo67
před 6 lety Boo67

Spousta lidí kolem mě na vánoce nadává,tak se jich ptám,proč je držíte,přece nejsou povinný.Já je mám ráda od dětství.Dárky taky kupuju už od září a s úklidem to nepřeháním tak jak píše Hana.Vloni jsem ani nemyla okna a co byste řekli?Ježíšek se tu i tak zastavil.Cukroví peču max.6 druhů a letos to ještě omezím jen na ty co mají děti nejradši.Ven spíš nechodíme,koukáme na pohádky,děláme chlebíčky,večer se vyšňoříme,nanosíme dárky,pustíme koledy a jde se papkat.Pak zacinkáme zvonečkem a hurá na dárky.Ještě bych dodala,že u nás nejsou svátky o přežírání.Z narvané ledničky k prasknutí jsem už dávno vyléčená. :o)

0
Obrázek uživatele Danah
před 6 lety Danah

Já bývám vždycky na svátky v práci, což je docela fajn. Naštěstí mě dobře platí.:-)) Jsou chvilky, kdy je mi hodně smutno, ale klady převažují, a za odměnu si udělám den volna u moře. Vloni na Śtědrý den bylo na pobřeží docela živo. Lidé se rádi odpoutají od hlučného davu a jdou se projít do přírody, obvykle s pejsky, usmíváme se na sebe, fotíme a je tam přátelská atmosféra.

0
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

Tak vánoce v práci, to je pro mě zlý sen. Od malička jsou to pro mě svátky, kdy je člověk s rodinou nebo někým blízkým. Líbí se mi ta slavnostní atmosféra. Ráno lenošíme, pak začneme zdobit stromeček, hrají koledy, nachystám slavnostní stůl, pak se dodělá, co je ještě potřeba k večeři, nastrojíme se, navštívíme partnerovy rodiče, kteří bydlí blízko nás. Taky jdeme vždycky na hřbitov zapálit svíčky našim blízkým. Je to asi 2hodinová procházka, ale člověk se alespoň provětrá před večeří. Držíme zvyk celý den nejíst, abychom viděli zlaté prasátko... no, já vážně nepodvádím, ale ještě jsem ho neviděla :) ale je to hezký zvyk, který jsem držela odmalička se svými sestrami a nechci se ho vzdát :) Když se vrátíme, objeví se z ničeho nic pod stromečkem dárky (že by rodiče? Ne, to byl určitě Ježíšek). Takže po jídle partner nenápadně zazvoní zvonečkem a vrhneme se na dárečky. Potom už jen odpočíváme, většinou u pohádek, nebo ještě jdeme k rodičům. Druhý den jedeme k mým rodičům, kde se sjedou i ostatní sestry. Na Štěpána jedeme k babičce, kam přijede zase další rodina - to dodržujeme taky odmalička - je hezké, jak je nás čím dál víc, protože tvoříme další rodiny. Vánoce mám prostě ráda.

0
Obrázek uživatele Lucy
před 6 lety Lucy

Chodíme do lesa zdobit stromček a prikrumujeme zvieratka, robíme si prechádzku po lese :)

0
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

Lucy: Zvířátka krmíme taky, ale průběžně. Začínáme v době, kdy napadne sníh a už je pro ně těžší shánět potravu. Rodiče bydlí u lesa a zahradu jsme právě kvůli srnkám neoplocovali, aby mohly chodit na jablíčka, které nesesbíráme. Postavili jsme jim taky krmelec na seno a jiné dobroty. Už nám po zahradě chodí i bažanti. Ptáčkům dáváme dobroty na stromy i do oken. Je hezké je pak sledovat, pravidelně ráno a večer :)

1
Obrázek uživatele Danah
před 6 lety Danah

Ivanqa: Kazdy nema to stesti mit rodinu nebo nekoho blizkeho na svatky. Ze zacatku, kdyz jsem se litovala, to bylo zle, tak jsem si nasla docela hezkou cesticku, jak to prekonat. Vsechno ma svou dobrou stranku. Preji vsem, at ji take najdou.

0
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

Danah: To chápu. Možná mě to taky časem potká. Určitě bych se ale snažila udělat si tento den něčím výjimečný, hezký, nějak si to vynahradit, jak jste psala výše. Právě proto, aby člověk neupadl do depresí. Je hezké, že jste se přes to dostala, nemá cenu se trápit.

0
Obrázek uživatele Lucy
před 6 lety Lucy

Ivanga :) to my tiež , ale na Vianoce zdobíme stromček dobrotami pre zvieratká má to svoj kuzlo :)

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 6 lety Sunriska

A jak to máte se stromečkem? Dáváte stále přednost živému, nebo už jste přešli na pohodlnější umělý?
My si pěstujeme na zahrádce, jenom letos jsou ještě malinký, tak si koupíme ve školce. Stromeček vždycky pečlivě zaléváme (i když prý uříznutý stromek sice tu vodu vstřebá, ale už není schopen ji roznést do celého kmene...). Nebyla výjimka, když nám vydržel až do března.
Znám rodinu, která umělý stromek "sklapne" i s ozdobičkama a na další Vánoce zase vesele rozloží...Ať žije kouzlo Vánoc! :)

0
před 6 lety Jitka

My přešli také na umělý. Živý je sice pěkný, ale nemám v bytě jinde místo než u topení, takže jsem byla ráda, když stromek přežil svátky. Musela jsem ho odstrojit a jehličí jsem vysávala až do velikonoc. Takže mám umělý z čistě praktických důvodů. Každý rok ho jinak nazdobím a kvůli vůni jehličí dám pár větviček do vázy v kuchyni, kde je chladněji. Dřív jsem se stresovala, aby bylo vše uklizené, i když uklízím celý rok, takže špína nikde není. Většinou pak došlo i na hádky, protože jsem byla vystresovaná a nikdo mi nepomohl. Dnes vím, že je to zbytečné. Takže na stůl dám vánoční ubrus, nazdobím stromek a tím pro mě veškerá výzdoba končí. Sladké u nás nikdo nejí, tak jsem už loni ani nepekla. Nemám za potřebí se celé vánoce cpát cukrovím a pak v lednu držet dietu. A dárky nakupuji už od podzimu. Přemýšlím, co by blízkým udělalo radost a sháním. Nemám ráda ten stres, kdy člověk 23.prosince zjistí, že musí ještě nakoupit dárky a pak koupí nějakou kravinu, která v obchodě ještě zbyla. Peníze v obálce jako dárek nedávám. Mezi vánocemi a silvestrem musím do práce a docela mi to vyhovuje. Aspoň nelenoším doma u televize.

0
Obrázek uživatele Boo67
před 6 lety Boo67

15 let máme umělý stromek.Občas mívám cukání koupit živý,ale když vidím ty ceny a uvědomím si,že pro mě vánoce končí 25.večer a pak hurá do práce,tak zas vybalím ten umělý.Každý rok mě udivuje,že už po druhém svátku vidím vyhozené živé stromky u popelnic a většinou jsou to stromky krásné a tudíž určitě dražší.Většinu ozdob mám přes 20 let-skleněné koule a špičku,ne plastové.Ty se mi moc nelíbí a hozené to máme do zlatočervené barvy.Sem tam svícen a ozdoba na záclonách,vánoční ubrus...

0
před 6 lety Jana

My máme každý rok borovičku, umělý bych nechtěla, nevoní a je každý rok stejný, pokud pominu že se jinak přistrojí. Chápu, ale ty praktické důvody. Já mám ráda tyto svátky ještě hezky postaru, žádný konzum, ozdoby ze šišek, slámy a sušených jablek a takové ty ozdoby z dob ještě, kdy lidé jiné možnosti ozdob neměli. Věřím, že tyto svátky přežijí, jelikož zakázali kvůli ...v Bruselu ozdobit vánoční stromek jako symbol....a dnes jsem četla že Eu Slovensku zakázala svatozář na minci věrozvěstům. Kam se to řítíme.

-1
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

Mě by živý stromeček neskutečně chyběl. Nebyly by to vánoce bez té vůně a tradice ranního zdobení (...a těch nervů a nadávek při jeho usazování do stojanu :)...). Radši než umělý, to radši žádný a jen větvičky do vázy.
Sestra s rodinou přešla na ten umělý, každý rok vyndá krabici, vytáhne stromek, pozohýbá větvičky stlačené z krabice do perfektně souměrného tvaru a po svátcích zase splácne a schová do krabice. Žádné kouzlo. Ani dítě si nevyhraje u zdobení stromečku. Je to čistě svítící předmět, ke kterému nikdo nemá žádný vztah.
Kupujeme smrček od rodiny, co je pěstuje na zahradě a pak prodává známým. Vydrží nám do konce února. A jestli je z něho víc nepořádku? Není, pokud je člověk zvyklý pravidelně uklízet, což by se dělat mělo i bez stromku.
Dárky se snažím nakupovat také dopředu, letos mi ale naprosto došly nápady. Vůbec si nevím rady, co nakoupit.

0
před 6 lety Jitka

My umělý stromek zdobíme. A jehličí zapíchlé do koberce s vyšším vlasem je fakt lahůdka.

-1
Obrázek uživatele Ivanqa
před 6 lety Ivanqa

Jitka: Stejně jako prach a špína na koberci s vyšším vlasem...

0
před 6 lety Jitka

Jehličí se zapíchne, prach ne. Mám výkonný vysavač a jednou za čas koberce vyperu vysavačem na praní.

0
Obrázek uživatele Monika
před 6 lety Monika

Nejraději koupíme stromek v květináči a na jaře ho zasadíme do zahrady. letos nám bohužel ten nejstarší ožral daněk :(

0
před 6 lety Hana

Tak má někdo umělý a někdo živý, každému vyhovuje něco jiného. Já bych umělý také mít nemohla. A že mám vysát jehličí? to je pro mě nejmenší.
Také jsem přemýšlela o stromku v květináči a pak ho vysadit na zahradu, asi je to z pohledu ekologie to nejlepší a ještě si rodinka užije na jaře sázení :).

0
Obrázek uživatele amazonit
před 6 lety amazonit

Stromek už nekupuju, žádné dítě v rodině není. Koupím pár větví od stromkařů nebo ořežu dědovi jehličnany na chalupě, šup s tím do megavázy, nazdobit a je klid:-)Zkrátka je to jen pro to ,,provonění" a atmosréru, jehličí k Vánocům patří:-)

0
před 6 lety Vlasta

U nás žádné šílenství kolem Vánoc nepanuje, myslím, že v mnoha rodinách zejména s dětmi se Vánoce uchylují úplně jinam než by měli. Když vidím fotky z Vánoc od známých kolikrát se mi chce brečet. Stromek nejde pod hromadou dárků pomalu ani vidět a část je třeba i na dluh.
Jak tedy prožívám Vánoce u nás? rozhodně u nás netrávím tento svátek na dluh, rozdáme si tradiční dárky jako ponožky, knížky a nějaký i ten měkký dárek. Ráno celá rodina ustrojí stromek, po obědě jedeme na hřbitov a k babičce a než se nadějeme je už večeře. Zpíváme koledy a syn je hraje na piáno.

0
Obrázek uživatele Boo67
před 6 lety Boo67

Vzít si na dárky půjčku a pak to rok splácet,to mi taky hlava nebere.Když jsem zůstala s dětmi sama a nebylo moc peněz,tak jsem kupovala dárky za pár korun,ale nikdy by mě nenapadlo si půjčovat.Zpívat koledy u piána,to Vám závidím.

0
před 6 lety Vlasta

Kdyby jen rok, splácí to třeba dva roky, záleží na výší splátky, pokud si půjčí 5.000,-, tak po 400,- měsíčně za rok nesplatíte, to je lepší si každý měsíc 400,- odkládat stranou a až se budou blížit Vánoce nakoupit za uspořené peníze dárky a ještě bez úroku. A pokud někdo není schopný dávat 400,- stranou a rok dopředu šetřit na Vánoce, jak chce potom ten dluh splácet. Mě to také hlava nebere, každý však je svého štěstím strůjce. My žijeme podle toho na co máme, nehodlám se kvůli půjčkám ulítat, to raději oželím věci. Děti už mám na štěstí povětší a nikdy jsme je neučili že musí mít kde jaký poslední modní vánoční hit.

0
před 6 lety mejdelka

Vánoce nejsou o tom kolik mám na stole chlebíčků a druhů cukroví a šíleném uklízení. Pracuji v jedné prodejně se svítidly a zaznamenáváme před vánoci sháňku po náhradních sklech, protože je při smějčení rozbili. Neběhám po obchodech už mám dávno nakoupeno. Příští týden se chystám napéct okolo 3 druhů, stromek obstará manžel a nic víc kolem vánoc neděláme, užíváme pohody.

0
Obrázek uživatele Danah
před 6 lety Danah

Přeji vám všem krásné, zářící a šťastné vánoční svátky.
http://www.2imgs.com/55523e14c7

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 6 lety Sunriska

Také přeji všem krásné Vánoce a jenom samé zdraví v novém roce!
http://www.obrazovka.cz/vanocni/altan.html

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Tak se musím pochlubit,že jsem letos k Vánocům mimo jiné krásné a užitečné dárky dostala také Vegetariánskou kuchařku od manželů Červených a je to oprvadu skvost:) Plno a plno báječně vypadajících receptů, ale hlavně i celá problematika a pravý smysl vegetariánství, určitě si z ní hodně budu čerpat, mimochodem receptíků je zde přes 300 i s fotografiemi a informacemi o všech potravinách, rozmýšlíte-li se někdo nad nějakým dárečkem ještě, určitě doporučuji tuto knížku;)

0
před 5 lety honza2255

ja vanoce nechci slavit protoze JEŽÍŠ nedava darky ten kdo slaví vanoce tak je neverici. četli jste vubec bibli tak se nepíše ze jezis dava darky. navic jste si vymysleli ze jezis dava darky a navic uz neni ježíšek je ježíš.

0
Obrázek uživatele Janulka
před 5 lety Janulka

\Jsi nějak maličko mimo...:´-))

0
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

:-P jenom maličko.. =))

0
před 4 roky Leona

Tady je o tom bezva článek http://www.glassor.cz/clanky/barvy-vanoc-2014 . Žádné nucení koupit přesně toto a toto protože tak káže trend :-D Vážně stojí za přečtení a navodí to vánoční kouzlo :-)

0
před 4 roky Johanka

Koukáme na pohádky, kolem šestý večeře a pak stromeček :) Jsem zvědavej, jak spokojenej bude letos mladej, dostane totiž zatím asi největší dárek, tak snad se mu bude líbit (viz dole) :) 

0
před 4 roky Michal Peroutka a Gabriela Klementová

Já trávím Vánoce tak,že jelikož už bydlím dva roky s moji lásenkou Gabrielkou v činžáku,tak vánoční stromek kupujeme menší borovičku ozdobíme ho už 23.prosince dopoledne,odpoledne jedu za její mamkou,tam předám jejímu malému bráškovi a samozřejmě i mamince a babičce s dědečkem dárečky a na oplátku ty co dostaneme my pak přivezu zpátky včetně rybí polévky, vánočky a čtyř porcí kapra. Bramborový salát a jablečný závin si děláme s Gabrielkou sami se kterým ji rád pomohu.  No a 24 prosince,tj. na Štědrý den už více méně relaxujeme a koukáme na pohádky,nejradši máme staré české a hudební zvlášť. K obědu si dáme jablečný závin,Gabrielka si dává i polévku. No a odpoledne se jdeme trošku projít po Plzni a na zpáteční cestě domů se ještě zastavujeme u její mamky,jejich rodičů a malého brášky. Popřejeme si všichni Veselé Vánoce a pak jedeme zpátky k nám. Kolem 18.00 chystáme večeři,posloucháme Vánoční písničky a k večeři pak koledy. Vždycky dělám takové zátiší,že rozsvítím elektrický svícen,stromek a všude nám hoří v kalíškách čajové svíčky. Gabrielce se to strašně líbí. Pak obalujeme a smažíme kapra a dva vepřové řízky pro paní sousedku,která je už sama a vždy nám pohlídá kočičku. Loni i předloni jsme ji pozvali k nám,aby nebyla sama. Strašně se jí u nás líbí a také ji u nás chutnalo. Samozřejmě i před večeří volám mým rodičům do Domažlic a pak si přejeme všichni společně u stolu. K Vánočnímu stromku nosím černé kalhoty a bledě modrou košili s krátkým rukávem a Gabrielka nosí černé pouzdrové šatičky a kompletně se ozdobí sněhobílými pravými kulatými perlami.a na noho nosí balerínky    

0
před 4 roky Makulka

Tak týden před Vánoci se snažím mít už vše hotové a jen si užívat pohádek a vaječňáku. Každou adventní neděli se snažíme něco podniknout, výlet, divadlo apod. Loni to například bylo Děvčátko od Hanse Christiana Andersena http://www.studiodva.cz/devcatko/

0
před 3 roky Móňa

taky ten rýden před Vánocemi peču cukroví atd. Dárky už máme nakoupené, protože děti o hračkách básní celý rok, takže to nic těžkého není. Na Štědrý den pak koukáme jen na pohádky, večeře a rozblování dárků, což je to nejvíc, protože děti skáčou radostí :)

0
před 10 měsíci Julča67

My cukroví pečeme už v listopadu a na štědrý den už si necháváme jen přípravu večeře, balení dárků, sledování pohádek a zdobení vánočního stromečku. Letos jsme se rozhodli, že ho nazdobíme novými baňkami, koupili jsme i nová světýlka, a to z https://www.t-zbozi.cz/vanocni-osvetleni, tak když tak mrkněte, pokud byste sháněli, je tam velký výběr a super ceny :)

0
před 10 měsíci Laura

Klasicky ve stresu :D :D Všechno na poslední chvíli, letos jsem si řekla, že musím dárky nakupovat dřív, ale ještě jsem se k tomu nedostala :D

0
před 8 měsíci Zdeňka78

To my je trávíme v rodinném kruhu s našimi dětmi... takže klasické zdobení stromečku, krájení jablíčka, večeře, stromeček, dárečky a pohoda u pohádek :) Když už jsme u toho.. o co si vaše děti letos napsaly Ježíškovi? Naše malá si hrozně přála pračku, tak jsme jí koupili tuhle: https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-holky/detska-automaticka-pracka-3216a . Sama jsem zvědavá, co vlastně umí :D

0
před 8 měsíci Marie15

My jsme vzítí teprv pár let, takže si svoje vánoční tradice teprve tvoříme, zatím nesmí chybět stromek a adventní věnec. Dny volna trávíme většinou s malou venku. Na pečení mě zrovna neužije, ale už léta hledám recept na biskupský chlebíček, který dělávala moje babička. Už se jí bohužel nezeptám a babička si žádné zápisky nevedla. Letos jsem zkusila tenhle http://blog.decodoma.cz/vanocni-ovocny-chlebicek/ a je to skoro ono! Ačkoliv jsem si docela jistá, že moje babička neznala pekanové ořechy ;)

0
před 8 měsíci Honza

Každý u nás jinak já s manželkou většinou po rozbalení dárků u televize a děti letos dostanou nové telefony Honor 6X, který má dvě čočky a čtečku otisků prstů

0
před 8 měsíci Iveta

Ja milujem vianočné sviatky, až do večere sa snažim držať posť, pod obrus vždy dávame peniažky, a okolo stola omotáme retaz - aby rodina držala po celý rok v dobrom aj v zlom spolu. nechýba medový krížik na čelo a musíme si rozkrojiť jablčko a pre zdravie si dať aj oriešky. A mojou najväčšou tradíciou je rozprávka Tři oříšky pro Popelku :)

0
před 8 měsíci Marek

Také jsem novopečeným majitelem Honoru 6X, mám velice rád přehldnost androida, a s Honorem pracuje skvěle, neseká se, a za 5000? super výkon a cena

0
před 5 měsíci Katka

Ahoj, plánuji koupit k narozeninám manželovi piano, ale jsou hrozně drahá. Neporadíte, jak sehnat levnější? Nebo jestli je nějaká alternativa? Díky

0
před 5 měsíci Linda

My teď kupovali digitální piano, je o dost levnější, ale pro naše potřeby úplně stačí :) nebo vzít z druhé ruky

0
před 5 měsíci Katka

Digitální piano neznám, kde si ho kupovala? Zkusím na to kouknout, díky za nápad. :)

0
před 5 měsíci Linda

zkus kouknout na kytary.cz, kupuji tam všechny věci kolem hudby a na většinu nástrojů mají i průvodce k výběru, řekla bych, že i k pianu :)

0
před 5 měsíci Katka

Ten průvodce je fakt dobrej, už mám vybráno a objednáno :) díky

0
před 5 měsíci Linda

Jsem ráda, že ti to pomohlo :) a co jsi vybrala, jestli se mohu zeptat?

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 12 - 10


Přidat příspěvek