Amalgámová plomba

0
Obrázek uživatele happy.lenulka@
před 8 lety happy.lenulka@

Můj přítel byl hodně nemocný, nikdo mu nedokázal říct co mu je. Oběhal snad všechny doktory. Pak jsme narazili na jednoho léčitele, který mu udělal rozbor krve a zjistilo se, že má otravu těžkými kovy. Mimo jiné prý i rtuti, která se může uvolňovat i z amalgánovách plomb. Toto mě zaujalo, tak jsem se ho vyptávala a on říkal, že někteří lidé jsou na to citlivý, jiní ne tolik. Rtuti se neuvolňuje moc, nejvíce při plombování a vyvrtávání. Zarazilo mě, když říkal, že v itálii je to zakázáno plombovat zuby amalgánem... A tady je nám cpou ve velkém. Bílé plomby jsou předražené.
No tak přítel si musel nechat vyměnit plomby a potíže pomale odchází. Prý spousta lidí trpí únavou a různými nepříjemnostmi, ale že dost těchto stavů může způsobit i právě amalgánová plomba.

Píšu to sem jako zajímavost. Spíš pro ty, co mají plnou pusu plomb a pořád jsou unavení a doktoři jim nic nenašli. Třeba to může být způsobeno právě tím...

P.S. - To že je rtuť jedovatá víme všichni už od základní školy.

0
před 8 lety Naďa

A jaké plomby rtuť neobsahují? ty bílé? a z čeho se vůbec vyrábí ty bílé?

0
Obrázek uživatele Frodik
před 8 lety Frodik

Tak to by mě taky zajímalo, z čeho se vyrábí ty bílé, protože 2 už mám :-)
Podle Wikipedie je obsah rtuti 3% - to je vážně moc, když si vezmu, že to má člověk neustále v puse a postupně se to uvolňuje. http://en.wikipedia.org/wiki/Amalgam_(dentistry)

Tady se sice píše o tom, z čeho jsou bílé výplně, ale bohužel nejsem chemik a o těch látkách nic nevím: http://en.wikipedia.org/wiki/White_filling

0
Obrázek uživatele happy.lenulka@
před 8 lety happy.lenulka@

já nevím přesně z čeho jsou bílé plomby, ale měla by to být směs, která je více podobná zubu a lépe ji zub "přijme". Jinak amalgánová je směs kovu a rtuti.

toto píší na wiki... docela "vtipné":
"V dnešní době se hodně diskutuje o náhradě zubních amalgámů, protože si vědci nejsou jisti, nakolik poškozují zdraví lidí. Amalgám může být zodpovědný za mnoho spolu nesouvisejících příznaků jako jsou deprese, únava apod. Rtuť z amalgámových výplní snižuje počet T-lymfocytů, což ovlivňuje imunitní systém a může vést k autoimunitní onemocněním jako roztroušená skleróza, lupus erythematodes. Amalgám hraje roli zhoršujícího činitele alergií nebo leukémie. Proto se hledají náhrady jako například plastické polymery.
Velká část rtuti ze zubních amalgámů končí v životním prostředí. Podle expertů každý rok končí v Evropské unii asi 30 tun rtuti v půdě, 24 tun ve vodě a 23 tun v ovzduší."


hlavně jsem to sem napsala jako zajímavost... sama jsem to jeětě před rokem nevěděla, ale ted co o tom tak čtu a zjišťuji informace, tak mě to docela děsí... mám jednu plombu amalgánovou, ale kdyby měla mít v budoucnu jiný kaz, tak jsem pro bílou plombu, i když za příplatek...

0
Obrázek uživatele Jirka
před 8 lety Jirka

Podle toho co jsem četl jsou asi nejlepší plomby keramické.

0
Obrázek uživatele Snow.angell@
před 8 lety Snow.angell@

AMALGÁM je slitina tuhého kovu, jehož základními prvky jsou stříbro, cín, měď a rtuť.
KOMPOZITNÍ výplně („bílá plomba“) je pryskyřice (polymer) s různým obsahem tzv. anorganického plniva ( křemičitany, skla aj.). Dnešní moderní kompozitní materiály tuhnou většinou světlem, jsou to tzv. fotokompozita

0
před 8 lety paja

dotaz pro lenulku:
a kolik tvému příteli stálo předelání plomb?

0
Obrázek uživatele happy.lenulka@
před 7 lety happy.lenulka@

Pájo: nevím, předělávali mu jich docela dost, myslím že to bylo okolo 8 tisíc...

0
před 7 lety Jan Sammer

V amalgamu je přibližně 50 % rtuti, nikoli jen 3 %, jak píše Frodík. Koncem ledna mi zubař odstranil poslední amalgam. Od té doby jsem zjistil výrazné zlepšení ve funkci ledvin a také jsem se zcela zbavil rosacei (vyrážka na tváři kolem nosu), která mi trápila posledních 5 let. Nepochybuji, že obojí byly spojeny s otravou rtutí. Tento prudce jedovatý prvek nemá v ústech co dělat. Uvolňuje se neustále prostřednictvím výparů, zvlᡚť při žvýkání a pití horkých nápojů, způsobuje i psychické potíže, jako je nerudnost, plačtivost, plachost a nepřiměřené chování. Účinky jsou kumulativní a stářím přibývají. Až vás za nějaký důchodce seřve za to, že jste mu dost rychle neuvolnili místo v tramvaji, je dosti možné, že trpí merkurismem z amalgamů.

0
Obrázek uživatele whoisqi@
před 7 lety whoisqi@

Ahoj Lenulko@ nahodou jsem narazil na tuhle starsi diskuzi a sakra jsem se pozastavil.
Uprimne uz me to napadlo rok zpatky kdyz jsem zacal zjistovat a zajimat se o chemii v potravinach,zdravem zivotnim stylu apod.
jednou jsem o tom dokonce cetl i pekny clanek.
Ale nejak to u me upladlo v zapomneni,ponevadz jsem v okoli nemel nikoho kdo by mel podobny problem a po vymenene za bilou plombu bylo znat zlepseni...
Ponevadz mame s pritelkyni doslova"hubu plnou amalgan.plomb"tak jsem se trochu zdesil a uz zitra obvolavam zubare a zainvestujeme do sebe,takze diky ze si me nakopla.

Ma to jen jeden hacek,sehnat kvalitniho zubare,coz je dnes zazrak....protoze jak jsem si zjistil tak neni plomba jako plomba aby neco vydrzela a dost se lisi dodavatele kvalitnich bilých plomb....neboli zalezi na zubari zda nakupuje levny material ci lepsi a kvalitnejsi....
je to smutny protoze si moc neumim predstavit jaky ze zubaru je ochoten priplatit a kupovat kvalitni material.
A nejde jen o plomby ale i keramicke zuby ,kdy je propastny rozdil v kvalite.....

0
Obrázek uživatele happy.lenulka@
před 7 lety happy.lenulka@

hlavně si to rozdělte na hodněkrát a ať zubař hafo odsává, protože nejvíc rtuti a dalších jedů se uvolňuje právě při vkládání a vyvrtávání, víš? :-)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Dneska jsem se vrátila od zubařky, moc mě nepotěšila když jsem z křesla slyšela slovo amalgám a už mi to patlala do zubů:/ Můžu doufat, že s ním šetřila. Navíc mě tak napadlo, říkala 1 hodinu poté nejíst, může se třeba po půl hodině po tom něco z toho ještě uvolňovat třeba s jídlem, kdybych nedodržela tu hodinu? Ono stačí, že už tak samo o sobě to tam nadělá nepořádek:(

0
před 6 lety Dita

Já jsem právě před chvílí zjistila, že se mi malý kousek ulomil. Tak si tak říkám, pokud jsem ho spolkla, myslíte, že půjde z těla ven nebo ve mě bude bydlet. Co myslíte?
Já jak půjdu na vrtání nebo mě stará vypadne, dám si ty bílé.

Nemáte někdo informace o tom jak se vyvíjí hojení kazů po namazání nějakým gelem. Je vůbec už dneska k dostání jiná léčba kazů než vrtání. Nějak ta věda v tomto odvětví zamrzla.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Dita: taky už jsem dříve nejspíš jednu spolkla. Přiznám se, že se v tomhle moc neorientuju, jaké jsou tedy možnosti těch plomb, bílé jsou lepší? Platí se kdyžtak ještě za ně něco navíc? Taky bych ocenila, kdyby se dalo vyvinout něco míň škodlivýho.

0
před 6 lety Dita

Lucka: snow.angell (s jahůdkou) píše složení plomb výše.

0
před 6 lety ew

Za bílé plomby se doplácí podle velikosti a podle mého nazoru jsou lepší a hlavně estetičtější, amalgám je materiál, který je již dávnou historií. Jinak zubní kaz lze vyléčit, ale pouze pokud je postižena pouze zubní sklovina, pokud je zasažena již zubovina (dentin) tak vám už nic jiného než vrtání nezbývá a pochybuju, že někdy někdo příjde na způsob, jakým by to šlo.

0
před 6 lety Dita

Za bílé se připlácí u nás chce zubník okolo 700-800,- pokud si to pamatuji dobře. Mamka si bílou dávala a myslím, že říkala že platila 700,-. No já dám klidně i litr, nadšená sice nebudu, ale o rtuť nemám zájem.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Ajo, děkuju, no pěkná složenina kovů:/ Je škoda, že jsem se o to nezajímala víc už dřív (moje blbost), taky bych si asi tu amalgámovou nálož rtuti odpustila. Chodím sice jen na preventivní prohlídky 2x do roka a zubařka mi vrtala snad co pamatuji max. 3 v životě, ale asi 2 plomby (bohužel amalgám) tam mám určitě:( Nikdy se ani nezmínila o jiných, ale to samozřejmě není její povinnost, možná je i málo acientů, kteří by byli ochotní si připlatit a je jim jedno, co jim do té huby nacpe, ale pokud mě někdy nějaké plombování (jako že asi jo) ještě čeká, tak si nejspíš řeknu taky o tu bílou.

A ještě k původní otázce, jak je to s tím jídlem hned po zaplombování? Hrozí nějaký větší únik nežádoucích látek nebo je to spíš proto, aby se to hned nezaneslo zbytky z jídla?

0
Obrázek uživatele Monika
před 6 lety Monika

Tak teď nevím, plomb s amalgámem mám plnou pusu, jak psal výš Jan Sammer okolo nosu vyrážku již několik let, občas zmizí, pak se objeví znovu.
Manžel plomby jakbysmet a náš malý syn ( 6 let ) už má dvě.
Tak to abych šla vsadit sportku :(

0
před 6 lety ew

hodinu se nemá kousat z toho důvodu, aby amalgám získal dostatečnou pevnost, trochu mu to tuhnutí oproti bílým plombám trvá, na ty se posvítí a je to:-)

0
Obrázek uživatele karča
před 6 lety karča

taky myslím, že se nemá jíst po plombování určitou dobu, proto, aby plomba nevypadla a dobře ztvrdla.

0
Obrázek uživatele Lucy
před 6 lety Lucy

Amalgánove blomby su síce svinstvá, ale aspon vydržali . čo o tých bielych povedat nemožem ,ale su samozrejme zdravšie zase ,chjo

0
Obrázek uživatele Peta
před 6 lety Peta

Musím to zaklepat, ale zatím mam jen jednu plombu, kterou mi dělali asi před sedmi lety. Protože jsem alergická na nikl a kobalt, tak jsem si pro jistotu nechala tu bílou a pořád drží perfektně :)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Je to koukám něco za něco, bílé jsou menší zlo, ale méně odolné a svinskej amalgán drží a drží...:D Ono je to ale asi i o zubařce, jak moc dobře si na tom dá záležet, vím, že sestře jednou navrtali plombu (amalgánovou) a měla jí venku asi už po 3 týdnech.
Nicméně další nespokojenou zprávu mi řekla, když mi oznámila, že mi rostou zuby moudrosti...no, jak to s nimi máte vy, trhali vám je? Co jsem zatím slyšela, tak jsou to prý "nejbolestivější" zuby s kterými často bývají problémy.

0
Obrázek uživatele happy.lenulka@
před 6 lety happy.lenulka@

O zubech moudrosti jsem slyšela zajímavou informaci. Prý makrobiotici s nima nemívají problémy, právě protože jí hodně obilovin - a právě na rozmělňování obilovin stoličky jsou. A to že osmičky většině lidem vypadávají je prý důsledek změny stravy, který není zrovna pro naše zuby ideální... Obiloviny ve větším jím zatím krátce, tak zatím nemohu tezi vyvrátit či potvrdit, ale jednoznačně šichni z mého okolí, kterým osmičky trhali, tak jí typicky česky... třeba na tom něco bude...

0
Obrázek uživatele Lucy
před 6 lety Lucy

Lucka
ja ich zatial nemám a ani radšej nemusím :D ale počula som, že sa velmi často a rýchlo kazia a o bolesti ani nehovoriac

0
Obrázek uživatele Peta
před 6 lety Peta

Mně už zuby moudrosti rostou asi od šesnácti let :D Občas cítím, jak se derou ven, ale žádná hrozná bolest to není.. Ted jsou asi poloviční než ostatní stoličky. Osmičky často dorostou až po porodu, takže ty moje mají ještě pár let čas :D

Ale taky se stává, že se osmičky sami vydrolí, to když má tělo nedostatek vápníku nebo právě při těhotenství nebo po porodu, kdy si tělo bere vápník pro výživu miminka.

0
před 6 lety ew

S osmickami jsou problémy z toho důvodu, že se jednoduše již nemají kam prořezat a to je zase tím, že lidé kdysi jedli více tvrdou stravu, ale tím, jak se začalo všechno tepelně opracovávat a "měknout", tak se nam ty čelisti prostě zmenšily. 4asto se kazí proto, že se prostě blbě čistí, ono zajet s tím kartáčkem až tam dozadu je prostě fuška, na to doporučuji jednosvazkový kartáček.

0
před 6 lety Jarek

Ve svých 48 letech jsem se dopracoval rovněž k jednomu amalganu do stoličky za 310,- Kč.Nejedl jsem a nepil zhruba 3,5 hodiny od zákroku!!! Po měsíci stejně vypadl. Dnes jsem za 30,-Kč ;-) po "reklamaci" obdržel novou a tak jsem zvědav, jak dlouho ta výplň vydrží. Vždy jsem měl jako dítě za to, že když spolužákům dávali amalgan do chrupu, tak jen jako provizorní, aby došlo "ke zklidnění,k zahojení" a pak že dostanou výplň v barvě zubu. Nyní shledávám ,že podobné materiály tu budou min. 100let a budem za to ještě vděčni! :-(((

0
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

http://www.novinky.cz/domaci/307859-zajem-cechu-o-amalgamove-plomby-klesa.html
Zájem klesá... já o ně ale zájem nikdy neměla :)

0
před 4 roky Renka

Je fakt že třeba bílá plomba vydrží,ale ze své zkušenosti....bolí zub dlouho než po amalgánu podle sebe,a co dělat???Zubař řekne vydržet a při bolesti vzít brufen...toto při amalgánu neznám!!Ale prý se už nedělá nechápu :-(

0
před 3 roky Kateřina

Zdravím, mám neuvěřitelnou vyrážku, která se mi stále opakuje již pět let. Jedná se zlatého stafylokoka na kůži - na krku a na obličeji. Nyní začínám zjištovat, že jsem citlivá na amalgám a že zlatý stafylokok je sekundární reakce. Ať vezmu jakýkoliv mobilizér rtuti ( cystein, kyselinu alfa-lipoovou, N-acetyl-cystein, či koriandr) - vždy se neuvěřitelně osypu. Mobilizér mobilizuje uloženou rtut z pojivové tkáně  do krve. Před měsícem jsem užívala cystein, vylezla jsem na slunce a přes noc jsem se osypala, tak, jak jsem se ještě nikdy neosypala. To značí, že moje těžké kovy v těle také reagují pěkně se zářením ( UV, či elektromagnetické z PC apod).   Rtut mi navíc v těle fixuje ostatní těžké kovy z ovzduší (viz. spalovna Brno). Na vyrážku nic nefunguje, žádná antibiotika, apod. Musí vždy odejít sama a to trvá tak dva měsíce-mezitím už začíná nová bolestivá vyrážka (=léky na spaní). Nyní jsem ve fázi, že nechávám odstranit tři amalgámové svině. Předpokládám, že se můj zdravotní stav výrazně zlepší. Intenzivně detoxikuji, ovšem moje lékařka mi sdělila, že detoxikace od rtuti bude "na roky". No, to je pěkná vyhlídka.

0
před 3 roky OndraPerry

Ahoj, na stránkách zubní ordinace Yurmax jsem našel pěkně zpracovaný článek o amalgámu. Doporučuji si ho přečíst ;)

před 3 roky

Příspěvek byl schován správcem. Vysvětlení: Reklamní příspěvek

-1
před 2 roky Rhuin

Amalgamové plomby vás neotráví a ani se z nich neuvolňuje rtuť, není to sice tak pevné skupenství, jako třeba diamant( logicky) ale není to ani nic, co by se uvolňovalo ( aspoň teda v nějakém značném množství ). I když amalgamovou plombu spolknete... prostě vyjde trávicím traktem. K samotné rtuti.... ani spolknutí kapičky rtuti by vás neotrávilo, horší je vdechování, při starém rozbitém teploměru atd.

0
před 2 roky Kateřina

Dobrý den,mám dotaz každý v mém okolí neplatí za amalgamové plomby pouze já ano.Konkrétní částku 500 Kč má zubařka tvrdí že již pojišťovny tyto plomby nehradí.Zdá se mi to divné a leze mi to velmi do peněz. Je to tak či jsem jediná? Předem díky za odpověď..

0
před 2 roky Misa

Kateřino, plomby které nehradí pojišťovna jsou ručně míchané v ordinaci a zubaři je dnes opravdu ještě dávají. Jsou zadarmo, ale ohromné zdravotní rizika za to nestojí. Rtuť se z nich uvolňuje mnohem více a jsou netěsné, takže do budoucna problémové. Opravdu si radši zaplaťte nehrazenou plombu z kapslovaného amalgamu, je mnohem bezpečnější, ale nejlepší je opravdu bílá. Zdraví není místo kde by se mělo šetřit. 

0
před 4 měsíci Zdeňka78

Zdravím, vím, že je to starší diskuze, ale dost mě zaujala, protože se tu mluví o amalgámových plombách, které jistě mají vliv na lidské zdraví - https://www.eushops.cz/Rtut-ze-zubniho-amalgamu - kvůli obsahu rtuti.. nicméně co mnoho lidí neví, je to, že spoustu rtuti obsahuje i obyčejné rybí maso. A to tam pak platí pravidlo, čím větší ryba, tím více rtuti, protože se v nich koncentruje rtuť z těch menších ryb, co sní. Muži ji z těla nikdy nedostanou.. ženy ano - předají ji plodu buď v těhotenství nebo prostřednictvím mateřského mléka...

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 9 - 1


Přidat příspěvek