Stévie

0
před 9 lety happy.lenulka@

ahoj, nečetli jste někdo odborný článek o stévii? klidně v angličtině? děkuji

0
před 9 lety happy.lenulka@

např. o procesu získávání staviolů ze stévie, o pěstování, o pozitivních účincích,... ?

0
před 9 lety Dita

Četli, dočetla jsem se, že většina stevie na náš trh bude stejně z číny, a po rozboru bude z velké části obsahovat škodliviny, je to už delší doba, moc si to nepamatuju, ale prostě tam bylo řečeno, že ze zdravé stévie se stane jed a to jen proto, že bude z číny.

0
před 9 lety Lucka

Já jsem kdysi stévii sháněla k zasazení, ale nikde jsem jí neviděla. Při pátrání po internetu jsem se dočetla o stěvii mnoho, mimo jiné i tento článek o (ne)dostupnosti u nás, podle toho to vypadá, že ač by to mohlo být velice vhodné přírodní sladilo, povolené jen tak nebude.
"Nejlepší formou je prášek, který zcela nahrazuje bílý cukr. Stevia se ale stala velkým trnem v oku všem výrobcům cukru a jediná česká firma, která se prodejem Stevie zabývá, prý zažívá „anonymní nátlaky“ na stažení produktu. Celosvětově je tento problém podobného rázu. V roce 1991 byla podána anonymní stížnost na používání Stevie úřadu pro Kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA, který Stevii označil za nebezpečný potravinový doplněk a zakázal její dovoz. FDA své rozhodnutí zdůvodnila tím, že toxikologické testy nejsou dost průkazné a látka není bezpečná. I přesto, že se látka používá od roku 1958 a nevyskytly se žádné zdravotní komplikace, nebyla látka schválena k dalšímu používání.

Arizonský kongresman Jon Kyl poté nařkl FDA za rozhodnutí na základě žádosti producentů umělých sladidel. FSA se bránila tím, že nemůže zveřejnit jméno informátora.

Do roku 1994 byla Stevie označována jako nebezpečná a její prodej byl zakázán. V roce 1995 bylo rozhodnutí revidováno a od té doby může být prodávána na léčebné účely, ale nikoli jako potravinový doplněk. Nejnovější studie provedená v roce 2006 Zdravotnickou organizací (WHO) doporučuje látku prodávat jako potravinový doplněk.
Jak vidíte, je jasné, že produkce Stevie bude i nadále v rozvinutých zemích potlačována i přesto, že je zdravotně nezávadná a jen v Japonsku zaujímá (Stevia) 40% z celkového trhu umělých sladidel."

0
před 9 lety Dita

Lucka, my stevii koupili v létě v zahradnictví,byla schovaná mezi bylinkama. Jen jsem ještě nepřišla na to jak s tím sladit. Mám sušenou ve skleničce, když dám lístek do čaje, je to jak seno. Víc jsem nezkoušela experimentovat. Zatím se jí daří za oknem.

0
před 9 lety Lucka

Dita: já tady byla v okolních zahrádkářstvích i v květinářství, ale neměli jí nikde, jinak ohledně použití, myslím, že normálně odtrhnete čerstvé lístky a vhodíte do čaje, vím, že jsem viděla v TV reportáž, najdu jí, bylo tam i o pěstování a použvání.
Tady to je nakonec: http://voyo.nova.cz/product/porady/9459-rady-ptaka-loskutaka-8-2-2009-stevie

1
před 9 lety Jitka

Já jí doma měla a nemůžu říct, že by čerstvé lístky měly kdovíjakou sladivost.V sušeném stavu je to o něco lepší.

0
před 9 lety Lucka

Taky jsem v diskuzi četla, že prý se uvonlí víc aromata, když si jí nasušíte a pak před použitím ještě mezi prsty rozmenete. Prý by měla být sladivost intenzivnější.

0
před 9 lety Danah

Na tomto webu je moc dobrý článek o stevii, psaný před rokem a půl- jen zalistujte v historii "další články".

0
před 9 lety happy.lenulka@

děkuji za příspěvky... já o stévii četla hodně, mám ji doma, sladím s ní... jenže potřebuji nějakou odbornou literaturu na toto téma... v češtině skoro nic není a pokud ano, tak to kopírují všechny weby... šlo mi spíš o to, zdali někdo nevíte o nějakém odborném textu o stévii... nejen o tom, jak ji používat, ale právě i o procesech výroby případných výrobků a tak

0
před 9 lety Lucka

Minulý týden jsem se dočetla v jednom článku, že stévie byla aktuálně již povolená jako sladidlo. Nevíte o tom někdo více? Bohužel tam nebyl žádný odkaz na víc informací, tak nevím, jestli tomu lze úplně věřit, ale bylo by super, kdyby se místo cukru začala i tady stévie objevovat. (Avšak nemám namysli zrovna stévii v Cocacole apod.):)

0
před 9 lety Jirka

Kofola jde do toho taky.

0
před 9 lety Lucka

Téda, je fakt, že když už si musím vybrat, dávám přednost Kofole před Cocacolou, nicméně do mého pitného režimu stejně neoatří:) a uvažuje se i o zavedení stévie do některých těch zdravějších potravin?:)

0
před 9 lety karča

Nedávno jsem si koupila stevii v dávkovači jako stolní sladidlo, ještě jsem to ale nevyzkoušela. Jedna malá tableta by měla nahradit kostu nebo lžičku cukru. Sehnala jsem u nás ve zdravé výživě.

0
před 9 lety happy.lenulka@

já jsem si taky koupila stolní sladidlo - stévii. jmenuje se to sladík. a jsem s tím spokojena :-)

0
před 9 lety Jana H.

také jsem na základě této diskuse šla pátrat do obchodu po stévii, v pohodě jsem ji koupila v obchodě se zdravou výživou, nebudeme mít problém s ní sladit, chutově mi přijde hodně podobná cukru... když si vzpomenu, že jsem kdysi používala umělá sladidla a to byl chu´tový hnus... teď je otázka jak se bude lišit chuť výrobků jednotlivých prodejců...
Také jsem pátrala na internetu a podle toho co se píše, tak je od loňského roku u nás povolen prodej.

0
před 9 lety Diana

Díky pořadu Receptář nejen na neděli jsem začla jako diabetička sladit sladidlem Stévia IN.Je to novinka,jsou to tablety,k dostání v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou.Používám všude mimo pečení.Cena cca160Kč/200tbl.Myslím,že je daleko lepší chuťově i složením.Nepadá na jazyk a není tam téměř žádná podpůrná chemie.

0
před 8 lety karča

V Bille jsem narazila na 1,5 l nápoj, v akci za 20 Kč, na kterém byl nápis Stévie. S hrůzou jsem se pustila do čtení, co za svinstva to bude za tu cenu obsahovat a kupodivu, nebylo to tak hrozné. zn.: RIO, název: H2O s pomerančovou dužinou s přidáním Stévie, slož.: pramenitá voda, cukr, pomerančová šťáva, pomer.dužina, fruktoza, kys.citronova, vit.C, aroma, sladidlo: steviol-glykosidy (extrakt z listů rostliny Stevia), barvivo B-karoten. Ještě je i další druh s citrónovou dužinou:-)

0
před 8 lety Kevin

Stevie je bomba. Momentalně používám jako sladidlo Sladíka > Extrakt ze stevie sladke, Nejlepsi pomer cena / obsah na trhu co jsem našel. Sladim si s nim i vodu na piti :) je to prima osvezujici. a zdrave
Kupuju zde http://www.salviaparadise.cz/stevie-sladka-stevia-rebaudiana-c-22.html

popis je pod vypisem produktu..
Maji semena, kytky maji vyprodane.

0
před 8 lety Dita

Kevin: A nevíte původ, kde byla stevia vypěstována? Je také důležité sledovat původ, pokud pochází z Číny, nečetla jsem o tom nic dobrého. Do pití si pak spíš sypeme chemii než čistý produkt, samozřejmě nemám doma laboratoř, abych si sama mohla informace ověřit, nicméně co sem kdy dobrého přišlo z této země? Snad jedině vybírat alespoň v bio kvalitě.

0
před 8 lety Lucka

Holky, poradíte? Mám doma stévii, po dlouhé době jsem rostlinku sehnala, ale teď to slunko mi jí asi sežehlo a upadá:( Je povadlá, chci tedy ještě rychle zachránit alespoň listy, jak nejlépe na ní? Jako nejlepší možnost se mi jeví otrhat a dát sušit, nebo můžu je třeba zamrazit? Vydrží sladivost? Popř. jak nejlépe usušit (v bytě)?

0
před 8 lety happy.lenulka@

Luci: já ji nechávám schnout při pokokové teplotě. trvá to déle, ale usuší se ;-) normálně umyju a hodím na plech na kterým mám utěrku a prohazuji to...

0
před 8 lety Lucka

Lenčo, moc děkuji za tip, já jsem nakonec lístky navěsila na niť a zavěsila do pokoje, bojím se jí na plechu někde nechat, protože naše kočka ráda šmejdí všude, kde nemá:) Tak jsem to pověsila a snad to také uschne, potom to normálně nadrobíš a dáš do skleničky a použiješ třeba jako koření k oslazení? Mám strach, aby ta sladká chuť nějak "nevyschla" taky:)

0
před 8 lety karča

Lucko, napiš pak, jak to sladilo, až vyzkoušíš. Někdo říká, že to nesladí skoro vůbec, někdo, že moc, tak nevím... Uvažuju taky o pěstování totiž.

0
před 8 lety Lucka

karča: určtě napíšu, jestli se usuší:) Jako listy sladily báječně, ale spíš trochu čekám a bojím se, že usušené už to nebude ono, ale kdyby sladily ještě víc, jak někdo uvádí, bylo by to super:D

0
před 8 lety happy.lenulka@

Luci nedrob to. Je lepší nechat lístky v celku a dávat např. do čaje atrošku je promnout... Já sušenou stévii zatím používám jen do bylinkových čajů jako sladidlo ... ;-/ a sladí stejně jako čerstvé... na šálek čaje stačí pořád 2 lístky - ať už sušené či čerstvé ;-)

0
před 8 lety Lucka

Aha, tak jo, děkuji za radu a kde máš ty lístky schované? Stačí třeba papírový sáček nebo sklenice?

0
před 8 lety happy.lenulka@

já je mám v krabičce... ale já myslím že je celkem jedno v čem to je... hlavní je, aby to bylo úplně suché, jinak ti to ve skle či plastu zplesnivý

0
před 8 lety Lucka

Tak super, všem díky za rady, lístky už se mi suší, teď si jen přeju, aby se mi nějak povedlo zachránit rostlinku:( Ale vypadá bídně, spíš už jen holé stonky na pokraji uschnutí=(

0
před 8 lety happy.lenulka@

Luci hlavně ji v touze zachránit nepřelívej... to ti zhnijou kořeny a akorát ji zabiješ ;-) zkus ji dát trošku nějakého nechemického hnojiva a počkej... uvidíš... :-) já zalívám tak, že posbírám u našich pár ovčích bobků, zaliju vodou a nechám den "vyluhovat", pak sliju vodu a tou zalívám ;-)

0
před 8 lety Lucka

Ne to ne, zalila jsem jí jen tak, jako vždycky ale žádný bazének jí nedopřávám:)
To je fakt, nějaké živiny bych jí mohla zkusit dodat, u babči je fajn, že rostlinkám dáváme domácí slepičince, jiank taky necháváme logr od kafe a já když si vzpomenu, tak i vodu z brambor nebo vajec, kde se vařily. Četla jsem, že dobré jako hnojení je i zbytek čaje (černého). Tak bych to mohla zkusit, myslím, že tím nic nezkazím.

Jinak když pak uschnou ty lístky, ráda stevii používám třeba do dezertů, pohárů, kaší... ale tam by celé lístky asi nebyly ideální:) Když bych je tedy rozemlela před použitím, myslíš že to bude pořád sladit?:)

0
před 8 lety Jana

Našla jsem velký výběr sladidel se stévií http://slimshop.cz/hledat?orderby=position&orderway=desc&search_query=stevia&submit_search=OK

0
před 8 lety Ida

Pokud byste chtěli odbornější článek o stévii a ejím chemickém složení, tak doporučuji: http://galenus.cz/stevie.php

0
před 8 lety Markéta

Nedávno jsem stévii zahlédla v květinářství, ale zatím jsem ji nekoupila, poněvadž nevím, jak bych ji přesně používala. Napadá mě pouze natrhat čerstvé lístky do čaje, případně do salátu. Nemáte tipy na další způsoby užití? Lze z ní udělat třeba sirup nebo něco podobného?

0
před 8 lety Renatka

Zdravím, posílám poklad ze stévie, který jsem objevila v naší zdravé výživě, následně pak objednávám přes internet. Je to úplně něco jiného něž doposud bylo, žádný prášek, tabletky, kapky. A normálně to vypadá jako cukr. :))) Mrkněte, třeba někomu pomůže www.bellanatur.cz

0
před 8 lety Jana H.

Renatka: to vypadá vážně dobře, mám radost, že už se prodávají i jednotlivě balené... třeba se jich dočkáme i v restauracích... já sice moc nesladím, ale možná by to lidi začli vnímat jako plnohodnotné sladidlo.

0
před 8 lety Dita

Já bych se chtěla zeptat jak docíli bílé barvy. Listy i po usušení jsou zelené, nějak to musí bělit. Nezná někdo způsob zpracování do podoby sladidla, které se nám dostává na trh?

0
před 8 lety Danah

Sehnala jsem konečně stévii- sušené listy, obal je německý originál, a český dovozce k tomu přidal samolepku s textem: "Použití pro dentální a pleťovou kosmetiku. Jako potravina jen mimo EU." Stejný text tam ovšem v němčině není! Je něco, co mi uniklo? Je ČR ještě v EU? Pro jistotu to budu používat jako zubní kosmetiku a omylem ten nálev spolknu.:-))))Máte jiný názor?

0
před 8 lety jsf

Zda se, ze mam podobne baleni, no ta nalepka, to
je vesele cteni :)
vyrobce: www.steevia.eu
dovozce: www.bionatur.cz

0
před 8 lety Danah

Trefa, přesně takové, Josífku. :-))

0
před 8 lety jsf

:))
premyslel jsem o domacich bonbonech se stevii.
Zatim mi vychazi agar + stevie. Rikam si, ze
nejjednodussi by bylo asi to pak nalit na plech a
az to stuhne nakrajet to na male kousky, podobne
velke jak jsou gumovi medvidci.

0
před 8 lety Lucka

Ještě prosím o radu zkušenější pěstitele:) Moje stévie naštěstí roste pěkně a zdá se mi, že jde na vrcholku jakoby do květu, je to možné? Mám jí kdyžtak nějak zastřihnout nebo jí můžu nechat popř. kvést?

0
před 8 lety Filip Borovan

Dobrý den všichni příznivci Stévie.Jsem zaměstnanec firmy Bioferm CZ a mám na starosti prodej výrobků Natusweet ze stévie, ktéré momentálně zásobujeme do lékáren. V rámci podpory trhu můžeme poskytnout konkrétní výrobek jako vzorek pro toho/tu z Vás kteří jsou ochotni něco upéct, uvařit, zmrazit či cokoliv jiného a vyfotit výsledek. Napište mi prosím mail nebo zavolejte. Kontakt www.Natusweet.cz S pozdravem Filip Borovan

0
před 8 lety Pipos

Pekne cteni o stevii:
http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2007_01_44-54.pdf

http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/1999_05_320-326.pdf

0
před 8 lety Danah

Pipoši, děkujeme za kvalitní články. Ani nevím, jestli se ještě Chemické listy tisknou?

0
před 8 lety Pipoš

Chemické listí vychází, a nejspíš stále i na papíře. Já si ale už dlouhou dobu vystačím s elektrickou verzí, takže nevím na 100 %.

0
před 8 lety karča

Stevia - cukrová tráva, od Rosa Canina. Dnes jsem koupila v čajovém krámku. Sušené listy stevie, které se mají zalít horkou vodou a nechat louhovat nejlépe celý den. Prý čím dýl jsou listy namočené, tím víc sladí. Sladkou vodou, která vznikne, lze pak sladit. Jako novinku mi paní ukazovala sušenou stevii už i v nálevových sáčcích, které se louhujou 2-3 minuty, to mě ale neláká zkoušet.

0
před 8 lety Michaela

Dobrý den,chci se zeptat. Pořídila jsem si rostlinku stévie,nejdřív sem sladila nesušenými listy,pak sem se dočetla,že je lepší je usušit,ale ani po usušení mi nepříjde,že bych čaj osladila a to jsem tam dala čtyři lístky do hrnečku a rozdrtila jsem je mezi prsty. Nevíte někdo kde je chyba? Děkuji za odpověď

0
před 8 lety Mirek

To: Michaela
Vždyť to máš napsáno nad tvým příspěvkem!
Nejlépe je zalít nálevem a nechat louhovat. Potom scedit a takto připravenou sladkou šťávu můžeš uchovávat v lednici rok. Ale to ji dříve vypotřebuješ. Do kafe a čaje prostě naleješ lžičku, nebo zkusíš kolik je třeba, záleží na tom, kolik lístků-usušených!!!- na nálev použiješ. Sladkost bude různá, tak je asi lépe zvážit na gramy a zavést si jeden postup nastálo. Stevie musí být na slunci a bohatě zavlažována, jen tak je záruka že poroste. Dávat se má na jižní stranu a nejlépe do závětří, pěkně schovat povětrnostním vlivům.Rozmnožování je jednoduché. Horní konce rostlinek uříznu a do velkého květináče jich nabodnu do rašeliny co se vedle sebe vejde. Zakrýt po zalití igelitem a každý den zalít a zase zakrýt. Za týden, dva jsou kořínky a může se sázet na zahradu.Když budeš chránit rostlinky před mrazem brzy v Květnu, tak se dočkáš i semen na konci léta....
teprve předevčírem jsem stevii vyryl a zatím ji mám doma na parapetu.ale to fakt musí být rostlinky v zákrytu, aby stihla semena dozrát do Srpna. Je to přece jen tropická rostlina.
Na zimu ale musíme rostliny zaříznout, vyrýt, trochu oklepat hlínu a šup s nimi do chladné místnosti, nejlépe do pytle pvc a trochu je navlhčit a igelitový pytel zahnout a nechat to ve tmě. Doma mi to vydrželo i v teple v koupelně, kde je žebro a teplo 22 st.Problém je spíše v tom, mít dost rostlinek abych si mohl nasušit hodně lístků stevie na maceraci.

0
před 8 lety anika vernarcikova

prvy rok mam steviu aj ja,z 10cm rastlinky narastla 80cm,je vo velkom crepniku na balkone,ma rada caste a pravidelne zalievanie,nepaci sa jej v prievane,ale u nas jej svieti slniecko skoro cely den.Je naderna,

0
před 8 lety Vladislav

Zvažuji používání sladidel Stevia. Je jich více různých druhů, ale vůbec se v tom nevyznám které jsou lepší, kvalitnější a praktičtější na slazení nápojů, různých pokrmů, pečeni atp.. Na http://www.drmax-lekarna.cz/stevia-n-prirodni-sladidlo-tbl-200.html#komentare jsem se dočetl, že tablety Stevia !N se velmi špatně rozpoušti. Můžete to někdo potvrdit nebo jaké máte s timto sladidlem kdo zkušenosti?

0
před 8 lety Danah

Vladislave, také mi dlouho trvalo, než jsem koupila svou první stévii. Vybrala jsem si sušené listí. Předtím jsem viděla v různých obchodech práškovou nebo v tabletkách, ale vždycky mě odradilo, že největší množství je tam protihrudkujících látek (uváděno na prvním místě jako největší složka). Vybavená před nákupem teoretickou znalostí, že stévie je asi 300x sladší než cukr, jsem si logicky odvodila, že protihrudkující látky tam může být i 300x víc než stévie, a přesto bude sladká jako cukr. Z toho logicky vyplývá i její špatná rozpustnost: nějaké stearany nebo uhličitany se přece nerozpouštějí! Vyšlo mi, že nejlepší varianta je ta, na kterou sáhla lidská ruka pokud možno co nejméně. Na jaře začnu pěstovat stévii ze semínek.

0
před 8 lety Vladislav

Danah:
Sušené listí Stevie nemusí být špatné, ale připadají mi málo praktické na používání. Tabletami nebo práškem se asi mnohem lépe bude sladit např. čaj. Příliš si nedokážu představit jak by se ty sušené listí daly použít třeba při pečeni místo cukru. S těmi tabletami, ale asi bude problém s jejích rozpustnosti. Je ale otázkou zda se ne příliš dobře rozpouští všechny druhy tablet nebo pouze 1 konkrétní druh. Nerad bych koupil něco s čím pak nebudu příliš spokojený.

0
před 8 lety Jana H.

já používám práškové sladidlo, které se jmenuje Fytostevin od Dr. Popov, složení píší 95% steviol, 5% voda. Naposledy když jsem pekla bábovku, tak jsem sladila en tímto práškem, z ého pohledu nebyla bábovka tak křehká, ale doma to prakticky nikdo nepoznal.

0
před 8 lety Vladislav

Zajímalo by mne také jak jsou na tom s rozpustností v různých nápojích práškové sladidla ze Stevie. Je to lepší než tablety? Rozpustí se to úplně celé a nebo zůstane z toho i něco co je nerozpustné?

0
před 8 lety Ivanqa

Vladislav: Měla jsem koupenou tuto stevii !N v prášku:
http://www.chemievjidle.cz/alternativa-cukru/stevia-in-green-diamond-medical
a rozpouštěla se dobře v teplém nápoji. Do studeného jsem nezkoušela. Jsou to takové droboučké krystalky. Akorát s tou sladivostí mi to nepřišlo bůhvíco. Pro sebe si nápoje nesladím, ale dávala jsem to po lžičce do čaje a kávy příteli a když jsem ochutnala, oproti cukru to nebylo o nic sladší. Takže místo lžičky cukru, jsem mu dávala lžičku této stévie, nikoli třeba třetinu lžičky. Dost mě to zklamalo, když to má mít 300 x vyšší sladivost. No, možná jsem koupila nějaký zmetek. Nakonec jsem ji vypekla do buchet s přídavkem třtinového cukru, protože stevia má takovou zvláštní pachuť. Přítel sice nic neříkal, že by něco cítil, ale mě to nějak nesedělo. Nevím, jestli tedy mám zkusit jinou značku, nebo to bude stejné, za tu cenu se to už bojím zkoušet.

0
před 8 lety Jana H.

Tak to co jsem koupila já, tam se uvádí 100x vyšší sladivost a skutečně to sladí mnohem více než cukr... do bábovky jsem dala necelou kávovou lžičku a 1/2 lžičky by stačilo... měla jsem jednou i tablety... byli opravdu malinké a odpovídali cca kostce cukru... jinak dle mého názoru se ten prášek v teplém nápoji rozpouští velmi dobře, do studeného jsem nezkoušela.

0
před 8 lety Ivanqa

Jana H.: Můžete napsat, jakou stevii jste měla, hmotnost a její přibližnou cenu, jestli se pamatujete?

0
před 8 lety Jana H.

Informace o výrobci a složí nejdete asi o 3 vzkazy výše... hmotnost je 50g, myslím, že cena byla kolem 150 kč... ale nejsem si jistá

0
před 8 lety Jana H.

Ivanqua:http://eshop.alfafit.cz/cz-detail-231959-dr-popov-fytostevin-50-g.html
na tomhle odkaze to sladidlo najdete, s tou cenou jsem se moc nezmýlila

0
před 8 lety Ivanqa

Aha, díky, nějak jsem to nepročítala celé. Takže Vám to sladilo víc...no možná jsem opravdu vybrala špatně. Možná časem zase zkusím něco od jiného výrobce.

0
před 8 lety Jana H.

Ivanqa: já myslím, že stojí zato dát tomu druhou šanci

0
před 8 lety Vladislav

Ten Fytostevin od Dr. Popov nemusí být špatný, ale připadá mi být trochu drahý za pouhých 50 g. Kdybych to měl používat běžně na slazení každý den místo cukru tak by se to asi dost prodražilo.

0
před 8 lety Jana H.

Pokud používáte klasický bílá cukr, tak to asi vyjde dráž... já spíš používám třtinový, med, sirup z agave ... a pak mi ta cena až zas tak vysoká nepřijde, je tam mnohem vyšší sladivost a mě to balení vydrží cca 1/2 roku. Je pravda, že nejsme zvyklí nadmíru sladit.

0
před 8 lety Ivanqa

Ta cena se mi zdá taky dost vysoká. Kdybych to měla používat na slazení buchet místo cukru, nebo třeba do marmelády, nedokážu si to představit, kolik by se muselo použít a na kolik by to vyšlo. Pokud by se to mělo dávat pouze do nápojů a vyšla by třeba čtvrtka/půlka lžičky na hrnek, věřím, že by to vydrželo dlouho. Záleží na tom, jak moc člověk sladí.

0
před 8 lety Vladislav

Já ty sladidla ze Stevie bych chtěl používat proto, že mi ze všech umělých a náhradních sladidel Stevie připadá být nejlepší a nejvhodnější. Jsem začínající diabetik, ale cukrovku údajně ještě nemám. Na diabetologií mi doktorka doporučuje dodržovat hlavně dietu a tak bych ji chtěl začít alespoň trochu dodržovat při slazení. Zajímalo by mne jak je to s vhodnosti pro diabetiky u jiných přírodních sladidel, např. třtinový cukr, glukopur atp. což by možná mohlo vycházet i o něco levněji než ta Stevie.
Bohužel situace je taková, že být nemocným znamená mít i často nemalé finanční výdaje. V naší zemi jsou nemocní nežádoucí a tak se stát o ně příliš nechce starat. Kdo není příliš bohatý tak ani nemá nárok na nějakou lepší a účinnější léčbu.

0
před 8 lety Jana H.

Ivanqa: myslím, že když si dáte do hrnku půlku lžíčky, tak to podle mě odpovídá tak 10 kostkám cukrua možná i víc... já jsem dala 1/2 lžičky do bábovky a bylo sladké dost, normálně bych tam dala hrnek cukru.

0
před 8 lety Ivanqa

Na té stévii, co jsem měla koupenou bylo psáno, že 3 lžičky cukru = 1 lžičce stévie. Z toho mi vyplynulo, že když přítel dává 2 lžičky cukru, měla by to být tak polovina lžičky stévie... Na té Vaší bude zřejmě jiné dávkování...

0
před 8 lety Vladislav

Nevím, ale předpokládám, že ta sladivost různých sladidel ze Stevie bude asi různá. Bude asi záležet kolik je v tom té Stevie nebo zda tam jsou pouze některé výtažky z ní a kolik tam je přidané možná něčeho jiného nesladkého.

0
před 8 lety Jana H.

ta od Dr. Popova obahuje 95% steviolu... uvádí, že má 100x větší sladivost než cukr.. možná proto se Vám zdá dražší...

0
před 8 lety Raskenius

Vladislave asi Vás nepotěším. Třtinový cukr a podobné mají značný vliv na Glykemii. Takže diabetik, pokud tedy nechce do sebe cpát z dehtu a podobného svinstva vyráběné a škodlivé věci typu Aspartan, saharin atd., tak je pro něj jediným východiskem skutečně ta Stévie.

0
před 8 lety Raskenius

Jo ještě pro Vladislava prášková Stévie se rozpustí já si z ní vyrábím "limonádu": Voda,citron a Stevie.

0
před 8 lety Vladislav

Trochu jsem v internetu pátral po složeni těch sladidel ze Stevie a zjistil jsem, že přímo te Stevie je v nich asi pouze minimum.
U sypkého sladidla Stevia !N jsem na stránce výrobce (http://www.gdmedical.eu/index.php?goto=text&sekce=IcFD9ZdB&tid=CiR2AY9i&lng=cz) zjistil, že 140 g balení obsahuje Steviol-glykosidy (Rebaudiosid A 98%)0,84 g a Erythritol 139,16 g. Z toho vyplývá, že přímo té Stevie nebo asi pouze nějakého výtažku ze Stevie je v tomto sladidle asi minimální množství, tj. 0,84 g což je pouze 0,6% a zbytek 99,4% je Erythritol (http://www.novasladidla.cz/erythritol.html). Je otázkou jak vůbec takové sladidla mohou mít v názvu "Stevia" když přímo té Stevie je v nich naprosté minimum. Připadá mi to jako lkamání spotřebitele.

0
před 8 lety Raskenius

Ano je to tak jak jsem již na jiném příspěvku uvedl je potřeba i ve Stevii vybírat. Ve zdravé výživě se dá sehnat 100% a jestli jste z Prahy tak i v Lípové ulici je krámek s čaji a mají tam i 100% Stévii

0
před 8 lety Vladislav

Raskenius:
Z těch náhradních sladidel jsem prozatím nevyzkoušel nic a pouze zvažují co by pro mne mohlo být nejvhodnější a za přijatelnou cenu. Jako nejlepší mi připadají sladidla ze Stevie, ale je otázkou kolik v nich té Stvie skutečně je.

0
před 8 lety Raskenius

Tak jak jsem již napsal v tomto článku na tomto bloku..
http://www.zdravapotravina.cz/clanky-o-jidle-potravinach-a-zdrave-vyzive/stevia-prirodni-sladidlo-s-velkymi-moznostmi-clanek

Tam najdete odpověď...

0
před 8 lety Vladislav

Raskenius:
100% Stevií asi jsou pouze ty sušené listí z této rostliny které se prodávají, ale to zase mi připadá trochu málo praktické na používání a příliš si nedovedu představit jak by se ty listí daly použít např. při pečení místo cukru.

0
před 8 lety Raskenius

Tak ty listy se musí rozdrtit pak to jde. Ale když vemete ten prášek v té zdravé výživě nebo z té Liliové jak jsem o tom mluvil v odkazovaném. tak tam není žádný Erithiol ani žádné jiné věci to jsou čité produkty ze Stévie.. akorát v těch tabletkách budou nějaká pojiva aby to drželo v tabletce... jinak ten prášek nebo to tokuté je OK. Mám to vyzkoušené a stévii používám již několik let...

0
před 8 lety Vladislav

Z toho co jsem se dočetl o tom Erythritolu který obsahuje např. sypké sladidlo Stevia !N tak by to snad nemělo být nic škodlivého nebo uměle vyrobeného. Měl by to být čistě přírodní produkt. Z toho vyplývá, že Steviové sladidla obsahující Erythritol by snad neměly být něco hrozného a škodlivého.

0
před 8 lety Raskenius

No tak pokud si chcete zaplatit cenu za Stevii a dostat jen převážně Erithiol, tak je to vaše věc.. já si tedy raději koupím tu čistou Stévii...

0
před 8 lety Vladislav

Raskenius:
Pokud máš na mysli DeSen Stevií která je např. na http://www.prozdravi.cz/bio-prasek-z-rostliny-stevia-rebaudiana-35-g.html tak mi to také připadá trochu drahé za pouhých 35 g. Bohužel zdraví a zdravá výživa jsou drahé.
Jinak nejsem z Prahy a proto pražské krámky nemám možnost použít.

0
před 8 lety Danah

Vladislave, jestli s tou dietou začínáte, zaměřte se na péči o slinivku- to je základ, a možný zdroj diabetických problémů. Glukóza v krvi je až následný stav, a tu ohlídají oba hormony slinivky- inzulin a glykogen. Když budete slinivku pravidelně, kvalitně a přiměřeně krmit, neuděláte chybu. Upřímně si myslím, že jednoduché základní jídlo je lepší spíš než "pestrá strava" (a vlastně vyjde velmi levně)a bude to dobrý start v péči o zdraví. Někteří diabetici vznikli tak, že jedli pouze 2x denně a slinivka pak zahálela a hormonální systém byl rozházený.

0
před 8 lety Vladislav

Danah:
Ano s dietou teprve tak trochu začínám. Nerad bych aby se mi cukrovka zhoršovala. V dietním stravování se příliš nevyznám. Mám rád sladké a tak bych chtěl začít mj. i se slazením, ale jsem si vědom, že pouze to nestačí.
Pokud se jedná o slinivku tak u sladidel ze Stevie se uvádí, že mj. má příznivé účinky i na slinivku. Používáním náhradních sladidel, např. Stevie která mi připadá být nejlepší snad asi nic nepokazím.
Podle toho jak jsem se díval na ceny různých potravin a potravinových doplňků vhodných a doporučovaných na různé diety které se prodávají v prodejnách zdravé výživy, v lékárnách nebo některé i v běžných obchodech tak mi ta cena až tak levná příliš nevypadá. Připadá mi, že dietní stravování je trochu dražší než to běžné nedietní, ale to závisí asi hlavně na tom čím konkrétně se kdo stravuje a co komu chutná.

0
před 8 lety Belinda

Dobrý večer,
právě jsem dopekla piškot slazený stevií eria. Nevím, zda se o ní již diskutovalo, ale musím uvést, že je to pro mne super objev. Chuťově je piškot skvělý. Pekla jsem dříve i z práškové stevie, ale tam jsem cítila "jinou" příchuť. To zde zucela odpadlo. Glykemickýá index této stevie je 0 a kalorická hodnota též 0.

0
před 8 lety JoD

Sladivost Stévie: Stevia v prášku od El Compra (25g cca 160,- Kč) - sladivost výborná,sladil jsem jogurty, kávu apod. množstvím na špičku nože.
Teď jsem sehnal Stevia !N 140 g za stejnou cenu, ale sladivost mizerná, sladím jednu lžičku do jogurtu!
Podle příspěvku Jany H. bude mít dobrou sladivost i Fytostevin od Dr. Popova. Brzy vyzkouším.

0
před 8 lety fandy

dobry den.necetl jsem celou diskuzi ale jako diabetik mam zkusenosti se stevii.stevie je uz rok povolena v eu.dostanou se tabletyi v lekarnach a ruznych shopech.cukr take.ruzna zahradnictvi nabizi predpestovane rostlinky nebo semena.pouzili jsme oboje.(rostlinky od Sieberz,semena Papuga-Havirov)daji se i jinde.nejlepsi cukr v tabletach Sladik-1000ks asi 390kc+-.tableta=1 lzicka nebo kostka cukru.cukr eria=1 lzicka-2 lzicky cukru(neunosne drahe,jen pro poslance)200gr za 400gr cukru.sklizene listy(2x do roka)nadrtit a pouzivat podle sebe jak chcete.ja si sladim caj-potom precedit,zkousime jemne drceny do cukrovi-linecke.a dalsi zkouseni nas ceka.pomlouva jen ten kdo je asi placeny odjinud.vse je potreba zkouset a shanet rozumy na netu a ne od-jedna pani povidala.treba na stevishop.cz a dalsi.dival jsem se i na el compra.je to produkt asi jako sladik,ale v prasku.a asi stejna sladivost.je potreba si sladivost zjistit.neco je hodne drahe a malo ucinne.to jsou moje zkusenosti.jinak skype-fandels.

0
před 8 lety fandy

jeste neco dodam pro raskenius-docela dobre a pro vladislav.aby vas nemylila ta gramaz.1000 tablet sladiku je 60gr.ale 1000 kostek cukru.u el compry asi take dobre,jen si to prepocitat.ty tabletky jsou mini a compra je v prasku.je jasne ze kupovani ve vetsim mnozstvi vyjde mnohokrat levneji.i na webu http://www.prozdravi.cz/stevia-tabs-600-tbl-v-praktickem-davkovaci.html jsou informace ktere jsou voditkem a jsou uzitecne.na netu je hodne informaci okolo stevie a produktu a ucinku,ze si vzdycky najdete drive nebo pozdeji ty,ktere vas uspokoji.mejte se

0
před 8 lety Raskenius

Fandy.
máš pravdu že výrobků je mnoho... a také mnoho kvalit.
Kouknul jsem např na ten tvůj odkaz a podívej co jsem našelve složení:
rebaudiosid A 97%, hydrogenuhličitan sodný, sorbitol, kyselina citronová, magnesium stearát, oxid křemičitý..

Takže to k čístému extraktu má hodně daleko.

0
před 8 lety Raskenius

Vladislave.
Stévií rozhodně nic nepokazíte. ano je to sice "jen" 35g ale musíte si uvědomit, že koslazení 2 litrůnápoje vámstačí nabrat našpičku nože.
produkt STEVIA IN je tak trochu podvod neb jak jsem již zmíňoval je to sice 140 gramů, ale jen cca 0,8 gramy (4%) stevie - zbytek je Erithiol !!!

0
před 8 lety Jitka

Našla jsem si složení a mělo by tam být 98 % extraktu stévie.

0
před 8 lety Raskenius

Jitka ale o jakém produktu píšeš? Co by mělo obsahovat 98% extraktu?

0
před 8 lety Pavel

Raskenius,prosím, kde jste vzal tu informaci, že ve STEVIA IN je 136 gramů Erithiolu (v jiném příspěvku pížete Xiritholu)? Užívám ji pravidelně a chtěl bych změnu, za něco opravdu kvalitního a "sladkého", ale nerad bych se spolehnul na nepodložené informace. Díky za radu

0
před 8 lety Pája

Zdravím,
netušíte kde by se dal sehnat sladík v Brně, mám doma živou, ale ta není vždy praktická.
Díky

0
před 8 lety Lucka

Koupila jsem si Stevii od zn. NatuSweet a složení je: Erythritol; sladidlo: steviol-glykosidy. Myslíte, že je to ok? Koukala jsem na ten Erythritol, tady má stupeň 1 (ač tedy řadí se mezi umělá sladidla), jen mě trošku zaráží, že je na 1. místě a až potom jsou steviol-glykosidy. Ale není tu vyjádřeno v % kolik čeho je, jaký je prosím váš názor?

0
před 8 lety Bledá Tvář

Já vím, že to bylo (je?) v Albertu 140 tablet/70 Kč. Kdyby to byl jiný výrobce než český (nebo polský či čínský), tj. profláknutý - koupil bych si to, Třeba německý.

0
před 8 lety Lucka

Tohle je klasické "sypké", je to NatuSweet Kristalle 1:1, tabletky nekupuji, ze zkušenosti mohu říct, že ty bývají co do složení vždycky nejhorší, ale tady mi jde především o to zastoepní Erythritolu...

0
před 8 lety Raskenius

Lucko pročti si celou tuto stránku. Ve zkratce pokud chceš skutečně stevii tak to určitě nekupuj v supermarketech a rozhodně nekupuj nic co má na prvním místě Erythritol. Zajdi si do zdravé výživy či pohledej na internetu kde ve tvém okolí se dá sehnat 100% stévie.

0
před 8 lety Lucka

Kdo tvrdí že je ze supermarketu? Je přímo z lékarny - navíc tahle značka se jinde než v lékarnách a zdravých výživách neprodává, koukala jsem i na jejich webovky a vypadá to jako solidní rakouská firma (viz natusweet.cz)
Hledala jsem - i v těch supermarketech a čistě stevioly jsem nenašla u žádného produktu, tento se mi zdál ze všech "nejlepším" co do složení (alespoň žádné jiné náhražky) a cenově to odpovídá, nejlevnější tedy totiž rozhodně není :(

0
před 8 lety Lucka

Zde se ovšem píše, že je ten Erythritol i např. v přírodní formě v ovoci a celkově by neměl mít na zdraví žádné větší negativní účinky, tak to snad nebyl tak špatný krok v jeho koupi...

0
před 8 lety Raskenius

Hmm ano v lékárně se prodává i výrobek "Stevia IN"
tam je také na prvním místě Erytheiol a představ si, že ve 140 g balení (prášek) je Erythritolu celých 136 g. Chápeš? Kupuj si samozřejmně co uznáš za vhodné - ptala jsi se na názor ten jsem ti sdělil - že pokud chceš je na trhu k dostání Stévie čistá, bez Erythritolu (a to na prvním místě) či dalších podobných "vychytávek"
A ano Erythritol je také v ovoci - ale já nevím jak ty, ale pokud chci Stevii a dostanu Erythritol tak se cítím podvedený - nota bene když ten je v ovoci. CHápeš?

0
před 7 lety Kiki

Když si někdo koupí 300g sladidlo na bázi steviol-glykosidů za 70 Kč, tak snad nečeká, že jsou pouze steviol-glykosidy. Jejich ceny, pokud se jedná o kvalitní extrakty (RA 98%, RA 97%) jsou v řádek tisíců za kg. Ovšem jsou i takové výrobky, kde jsou to čisté steviol-glykosidy, ale jedná se o zbytky po extrakci těch kvalitní steviol-glykosidů. Takové výrobky pak mají i docela nízkou sladivost, třeba jen 50 - 100x vyšší než u řepného cukru a jejich ceny již nejsou tak vysoké.
Kdo chce mít jistotu, že ho nikdo nepodvádí a chcete to BIO, ať si pěstuje rostlinku a nebo ať počítá s vysokou cenou. Jiná možnost není, ale jako správný Češi, kdo by chtěl za kvalitu zaplatit, že. Kvalitně a levně, to je heslo v ČR, ale to prostě nejde!!!
Jinak ani erythritol, ani xylitol není nic špatného, jsou to polyoly - alkoholické cukry, které mají mnohem nižší glykemický index než řepný cukr, ale stejný objem - tedy dají se použít k plnohodnotné náhradě - třeba na pečení, zavařování. Stejně jako třeba fruktóza.

0
před 7 lety sandra

Proč je cukr tak špatná věc? Proč je o něm smýšleno jako o jedu?!
Pokud ho do sebe člověk nesype denně po kilech, tak je to rozhodně lepší než jakákoli sladidla a náhražky.
Jen kdyby si uživatelé umělých sladidel uvědomovali, jak si zadělávají na problémy......

0
před 7 lety Petrov

Vážení diskutitjící, jak si pročítám ty starší příspěvky, docela jsem překvapen, jak pramálo se o stéviových extgraktech ví. Podívejte se na www.stevis.cz je tam docela dost informací. Také tam nabízejí publikaci o stévii a vaření se stévií.
Pokud vám nebude něco jasné, klidně napište dotaz na jejich stránky stevis@email.cz všechno mi zodpověděli a dokonce víc než jsem chtěl

0
před 7 lety Amiran

Ti co si kupují "stévii" v prášku nebo tabletkách atd. žádnou stévii nemají. Stévie je přece přirozeně zelená. Bílé barvy se musí docílit chemicky. Takže jestli si myslíte,že sladíte "zdravě" jste na velkém omylu. Zdravá je ve své přirozené podobě čerstvá nebo usušená v zelené barvě. Když si kupujete bílý prášek,nekupujete stévii.

0
0
před 7 lety Marika

stévie je super, akorát bojuju s chutí, je jiná než u klasického cukru no... ale pěkný článek je zde:

http://www.rehabilitace.info/zdravotni/stevie-sladidlo-bez-kalorii-a-sladsi-nez-cukr/

0
před 6 lety Janička88

Ahoj, toto téma je probíráno na spoustě stránek a zdá se, že zatím žádné vedlejší účinky stevie nebyly potvrzeny. Naopak, například podle článku na webu leky-poradna.cz, stevie se zdá být skvělou alternativou zdraví škodlivých umělých sladidel. Ale raději všeho s mírou...

0
před 6 lety Slunew

nicméně pořád má pachuť umělého sladidla :(

0
před 6 lety Hanuliinka

Stévie je prý hodně dobrá, obzvlášť pro diabetiky, babičce jí doporučila přímo doktorka, tak to začala hnedka pěstovat. A ještě před tím, než ji rostlinka vyrostla hledala cokoliv co obsahuje stévii a nejvíce si oblíbila sladidlo SlaDIA, které obsahuje kromě stévie i sukralózu, chuťově je prý úplně dobré, teď s ním sladí kávu a čaj, protože zjistila, že je to pohodlnější než se starat o rostlinku 

0
před 6 lety Slunew

no nejlepší je odnaučit se kafe a čaj sladit....ale to je pořád dokola, většina z nás, než změnit návyky radši hledá něco, co "nebolí" a nedá práci :(

0
před 6 lety Petrov

Ahoj všichni, rád bych se zde pokusil s vámi podělit o některé věci. Mnoho lidí zkouší různé značky stéviových extraktů.Mnoho lidí následně tvrdí že stévie nesladí jak se uvádí nebo se poukazuje na vysokou cenu. bylo by dobré logicky zapřemýšlet o skladbě daného produktu. Velká část obsahuje mnoho ovocných cukrů a to převážně více než 90%. Čistý extrakt je velice drahý a výroba je poměrně nákladná. Proto nezbývá prodejcům nic jiného, než balení nastavovat aby vydělali. jednoduchou pomůckou je čtení obalů na uváděných hodnot. Jen pro info mi doma extrakt používáme poměrně hodně na vaření a jedna kávová lžíčka ne moc plná nahradí 1 plný hrnek cukru. 10g extraktu( 90% - 95% čistoty) nahradí cca 1kg cukru. Jde hlavně o vyrovnání chuti. Na trhu je publikace nazvaná Stévie Sladká od Vladimíra Říhy. Naleznete v ní Praktické rady, recepty, něco výrobě a hlavně je tam kapitola o koncentraci a čistotě extraktu. Vřele doporučuji.

0
před 6 lety Slunew

to hanullinka - a není lepší naučit se pít čaj nesladký? na odvyknutí chuti stačí 3 týdny max.- naprosto v pohodě....

0
před 6 lety Hanuliinka

to Slunew - Asi jee, ale mě prostě neoslazený nechutná :-), ale zkusím tvou radu!!

0
před 6 lety Slunew

Zkuste silně vyluhovaný ovocný - má chuť i vůni, zelené čaje jsou tak výrazné v chuti a nebo zkuste černý čaj s mlékem - ale jen černý(ostatní se chuťově k mléku nehodí), mléko stáhne hořkost, to samé silné bylinkové typu - bez, meduńka, máta, zárvor, skořice,fenykl,divizna - krásně voní a nejsou hořké ani po delším luhování.

0
před 5 lety Puritas

Na www.puritas. mají stévie několik druhů a to i včetně čokoládové, malinové, citronové, vanilkové a spoustou dalších.

0
před 5 lety Jotah

Se stévií jedině DiaChrom.

0
před 4 roky Leňa

Dobrý večer, objednával někdo nějaké výrobky na www.mojestevie.cz? Zajímá mě chuť čokolády se stévií? Je tam velký rozdíl v chuti oproti čokoládě s cukrem? Děkuji za názory.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 7 + 11


Přidat příspěvek