bio z číny

0
před 11 lety petra

Ahoj všichni, zaujala mě anketa na hlavní stránce. Všimli jste si kolik takzvaných biopotravin je z číny? já teda nevím, ale už vidím jak soudruzi v číně pečují o kvalitu biopotravin

0
před 11 lety pavla

No to jsem si všimla nedávno, kupovala jsem si slunečnicový semínka a země původu byla čína, tak jsem je pěkně vrátila do regálu, copak naši zemědělci neumí vypěstovat slunečnici cenově přijatelnou, začínám být na slovo čína alergická, a až bubu mít mimi, tak ani nevím jaký hračky mu koupím když jsou prodejny hračkami z číny narvaný a jsou plný ftalátu

0
před 11 lety Filip

I kdyby pečovali o kvalitu a tyto potraviny byly opravdu BIO, je hloupost je kupovat. Fenomén "bio" má ve svém základu ne jen průběh pěstování a chovu, který má být blízký přírodě, ale ještě jeden, o kterém se velmi rychle přestalo mluvit a tím je blízkost zdroje. Bio výrobky měly být spotřebovávány v blízkém okolí svého původu, například v jednom okrese, max kraji a ne vozit bio banány z opačného konce Země. Tedy označení bio původně bralo v potaz i vzdálenost transportu a ohleduplnost ke krajině. Představa biozeleniny která kvůli nízkým výrobním nákladům putuje z Číny do České republiky už tak zelená boužel není...

0
před 11 lety Webmaster

Děkuji, že Filip tento fakt zmínil, jelikož se s jeho názorem ztotožňuji a chtěl jsem to zde také poznamenat. BIO potraviny nejsou JENOM o způsobu pěstování a výroby, ale také o vzdálenosti, tedy ropě, která se musí spálit aby se k nám dopravily a třeba také o jejich obalu. Dost mě mrzí, že hodně potravin (především těch v obchodních řetězcích) jsou zabaleny do plastu. Obsah sice může být BIO, ale ten plast a doprava mě dobrý pocit z koupě BIO výrobku dost kazí. To už se potom zase dostáváme do roviny obchodní místo přírodní.

0
před 11 lety Hani

Souhlasím s Filipem. Ad slunečnicová semínka - ať už bio nebo nebio, zatím jsem nevypátrala česká nebo aspoň evropská, vždy je zemí původu Čína, případně Argentina (přičemž mi bylo řečeno, že je to jen překladiště a všechna jsou stejně z Číny), máte někdo jinou zkušenost, resp. tip, kde koupit "bližší" slunečnicová semínka?

0
před 11 lety Dana

Ahoj Hanko, ja nasla jeste green bio slunecnicova seminka z Nemecka.....

0
před 11 lety Martina

a co dneska není z číny? člověk chce podpořit český průmysl a ani nemá jak, protože je všechno z číny od oblečení až po slunečnicový semínka, slunečnivový semínka vypěstované u nás na trhu asi nenajdeme, protože z nich lisují olej

0
před 11 lety Linda

Není všechno z Číny, jenom se musí hledat. Zkuste na www.cuketka.cz si přečíst něco o bedýnkách - začíná být o to velký zájem - zelenina z českých farem. Já vím, že je to jenom zelenina, ovoce a možná někde i maso, vejce, ale pořád je to alespoň něco.

0
před 11 lety Boba

Dekuji za diskusi na toto tema, z bio-vyrobku z Ciny rostu. Dobre slunecnicove a jine seminka sezene napr. na www.biokvalita.cz

0
před 11 lety Eliška

Souhlasím se všemi, kteří jsou či začínají být alergičtí na "made in china".Včetně oblečení, bot,česneku atd.atd.řádky by nestačily.Kopírují a pančují kdeco.České výrobky aby hledal lupou.Bio potravinám nevěřím od té doby, co mi v hypersuper nebyli schopni odpovědět, zda jsou bio pomeranče a citrony chemicky ošetřené.

0
před 11 lety Jirka

Lituji, Ale stejne jako zde shazujete cinskou bio-kvalitu (s cimz plne souhlasim), muzete s klidem napadat tu nemeckou... Pro nemecke öko- a bio-vyrobky se dovazeji surovin z celeho sveta - jizni Amerika, Afrika, Asie... Pravda, Nemci vetsinou i uvadeji, co odkud... Pravda, nevim, jak je to kde s cistotou prostredi, ale asi si diky prumyslove a vedecke revoluci behem celeho 20. stoleti nevybereme, vsude jsou nejake (cerstve nebo rezidualni) pesticidy, herbicidy, insekticidy, a jine toxicky nebo radioaktivni zamoreni, ted navic pribyva geneticky mutovanych rostlin/zivocichu, ktere nasledne ovlivnuji sve rostlinne/zivocisne okoli... Nerozumim, proc ma byt treba v susenkach bio-cokolada nebo bio-trtinovy cukr z jizni Ameriky... Cokolada je obecne nezdrava, navic nam (z mirneho pasma) ne-vlastni, a cukr muzeme vyrabet v bio sami, byt ne zrovna ze trtiny... Jednou jsme obcany nejake zeme, a tudiz jsme ve vetsine pripadu plne pod nadvladou jejich zakonu a pomeru, trzniho hospodarstvi... Ze vseho nejvic miluji zastance bio, kteri pouzivaji mobily, pocitace, radia a televize, kteri si barvi vlasy umelymi barvami, pouzivaji kosmetiku vybranych znacek, vetsinou syntetickou, pouzivaji umele sperky, oblekaji se do zarucene bio-cotton nebo lepe do syntetickych vlaken (lycra), domacnost osetruji mega-jedy na chlorove bazi, pouzivaji mikrovlnky(!), ... Ale to by bylo na dlouho.

0
před 11 lety Arthur

"Bio" z Číny nemůže být Bio. To je jen značka pro lidi kteří tomu moc nerozumí a kupují podle pěkného loga na obalu. Je to byznys jako každý jiný. V Číně se to produkuje výraně levněji než v EU a lidé jsou za to ochotni bezmyšlenkovitě dát výrazně víc. Jeden problém je již zmiňovaná doprava - ta přeprava lodí přes celou zemi sežere dost nafty a na pro motory zaoceánských lodí jsou kladeny minimální emisní limity. Dále bych se obával nebezpečných látek. Přístup k ekologii v Číně je celkem známý a na tom malém sáčku nepíšou odkud to konkrétně je. Zda to nepěstovali v zamořené půdě blízko továrny chrlící nebezpečné látky do vzduchu a vody - a že těch tam je... A taky by mě zajímalo jaké úřady kontrolují, že to pěstitelé ničím nestříkají. V EU je sice okolo toho děsná byrokracie, ale máte alespoň jistotu jak to pěstovali. Nevím jak u Vás, ale u nás v supermarketu mají vedle toho Čínského "Bio" i normální slunečnici z EU. O čem jsem přesvědčen že je zdravější a ekologičtější je asi jasné.

0
před 11 lety Markéta

Arthure co to je za slunečnici, od koho, bohužel jsem zatím ještě nenarazila na pytlík slunečnice kde by nebylo napsáno původ Čína.

0
před 11 lety Elena

Když to tady tak pročítám, tak si myslím, že je docela jedno, zda si koupíte např. sluneč. semínka z Číny nebo made in Czech rep. Nechápu totiž označení BIO např. u sluneč. olejů, semen a pod. i u jiných plodin a výrobků z nich, když tyto stejně jako my lidé denně přijímají škodliviny z ovzduší- např. slunečnicová pole u dálnic , silnic atd. To snad nemyslí vážně s označením BIO? Že by se nás netýkalo, jaké je všude kolem čím dál horší ovzduší z automobilové dopravy a navíc stále více používaných dieselů? A taky mě nějak hlava nebere, proč by z Číny nemohlo být cokoli BIO? Docela by mě zajímalo, kolik z Vás se tam někdy bylo skutečně podívat..... Docela někdy dobrý používat vlastní mozečky a nejen propagandu.

0
před 10 lety Věra

Nerozumím tomu, jak produkty s označením Bio si může vůbec někdo dovolit dát na český trh s potravinami. Už jenom kvůli té vzdálenosti při přepravě sem, to označení Bio vytrácí, asi si prodejci potřebují nahrabat více a více peněz, protože Bio je o něco dražší než běžné potraviny, a když to dotáhnou z Číny mají na nich mnohonásobný zisky, pokud to ale lidé budou kupovat. Docela by mě zajímal, jak by dopadl test, na Bio semínka z Číny a semínka bez Bio označení. Jestli je mezi nimi nějaký rozdíl.

0
před 10 lety iveta

Věro, ono BIO totiž znamená pouze to že je ta surovina vypěstována podle pravidel ekologického zemědělství, ne podle toho, kde je to vyrobeno.Ono je to prostě zase takový šméčko na lidi..něco novýho, ohromně propagovaný jako zdravý, pro dnešní lidi typu - eko - ideální lákadlo, ale to že to sice neobsahuje pesticidy, ale můžou tam být různé mykotoxiny to už jim nikdo neřekne.. v dnešní době je prostě pro některé lidi být bio = být in..

0
před 10 lety Věra

Ale bio má být také šetrné celkově k přírodě jako ke krajině? nebo se pletu? Podle mě tedy když něco putuje na naše pulty přes čtvrt či půl planety už Bio být prostě nemůže, když kamiony či lodě rozhodně k přírodě šetrný nejsou.

0
před 10 lety Pavel

Souhlasím s tím, že BIO značka je z určité části zpopularizovaná a lidé ani nemají moc představu co to znamená. Doba je uspěchaná a člověk si prostě spojí BIO zebra = něco zdravého, dobrého. Málo kdo pak jde a zkoumá, jaká je přesná definice. Je to sice škoda, protože ty lidi žijí v omylu, ale na druhou stranu zatím tady nic moc lepšího než značka BIO není. Osobně se mi taky nelíbí potraviny typu jáhly z Číny. Pokud se nepletu, tak proso, z kterého se loupáním jáhly vyrábí, je plodina, která v našich zeměpisných šířkách již dávno zdomácněla a její pěstování je bezproblémové. Bohužel čínský rolník je vyrobí o pětikorunu levnějc (jak se tam asi kontroluje BIO kvalita) a tak si v obchodech můžeme koupit jáhly jenom z Číny, smutné...

0
před 10 lety Dave

Jak se tu mnozí zmiňovali o tom, že je nesmysl vozit potraviny sem a tam...souhlas. Věděli jste například, že 10 největších zaoceánských kontejnerových megaobřích lodí zemi znečistí stejně jako všechny automobily na planetě?? Síla, co ;-) Ať žije česká slunečnice :)

0
před 10 lety Pavel

Dave: jojo, to jsem věděl a ta představa je brutální. Když má normální auto spotřebu 7 litrů na 100km, jakou spotřebu má asi taková obří dopravní loď ? Myslím, že jednotka litrů je v takovém případě směšná, ...

0
před 10 lety Petr

Nejsem příznivcem biopotravin z Číny. Ale uvědomte si několik základních faktů. Češi všeobecně koukají z 99.9% jen na cenu a velikost potraviny. Proto se Česká bio-slunečnice nepěstuje nebo se vyváží tam kde ji dokáží finančně ocenit. Čínské biovýrobky podléhají místní kontrole, tudíž bych jejich kvalitu pěstování a nezávadnosti nijak nesnižoval, nízká cena je dána levnou pracovní silou a zdejší překypělou byrokracii. Pokud si tedy tuto Čínskou komoditu koupíte od společnosti která tu má více jak desetiletou tradici v prodeji biovýrobků nemusíte se bát pesticidů. Dále, lodní doprava je nejekologičtější způsob dopravy (přesto jí nefandím). Takže závěrem bych dodal, že: "Většina lidí sice fandí českým a bio výrobkům ale jakmile se řeší otázka ceny vyhrává to levnější." většinou se pak strhne debata že to čeští zemědělci mají předražené. Je ale otázkou zdali je to opravdu předražené úmyslně ze strany zemědělců nebo zda je k těmto vysokým cenám nutí všechna ta hygienická nařízení která my Češi máme snad nejlepší na světě :)

0
před 10 lety Jitka

Já jsem si chtěla koupit norského lososa. A koukám jak blázen, země původu Čína. Od kdy je Čína v Norsku? Navíc losos přeci žije v chladných vodách. Co tedy dělá v Číně? Koupila jsem tedy tresku, i když lososa bych si dala mnohem radši.

0
před 10 lety Tereza

Oni je tam chovají a vykrmují uměle, neloví je v moři. Jestliže je ryba ulovena v moři bývá to na obale většinou napsáno, protože je to bráno jako velké plus. Norský losos je stejné jako pstruh říční a může být uloven kde chce.

0
před 10 lety FantoMaska

Jediný rozumný názor tu má Petr - ostatní více či méně plácají o nščem, o čem nemají ve skutečnosti ani páru... :) Bio není in - in je v ČR spíš biopotraviny shazovat a zpochybňovat. A přitom se tím Čecháčci spíše ztrapňují. Nikdo netvrdí, že co je bio, to je nutně zdravé, ani že biopotravina musí být zároveň z místního zdroje nebo nutně ekologická. V Číně platí naprosto stejné přísné standardy pro biopotraviny jako kdekoliv jinde, je to tam hlídáno jako kdekoliv na světě, kde se bio pěstuje. Ekologičnost dovozu je pak úplně jiná věc.

Argument, že někdo přestal věřit biopotravinám poté, co mu pár blbečků z marketu nebylo schopno zodpovědět věcnou otázku, je doopravdy směšný. Ano, takže protože v marketech často dělají mařeny a lojzové, kteří se starají jen o to, kdy už budou mít padla, a o zboží třeba moc mluvit neumějí, je bio podvod a šméčko. Super logika, skutečně. Nebylo by jednodušší si přečíst, třeba i na Wikipedii nebo tematických portálech, co OPRAVDU znamená certifikát BIO??? Že to není slovíčko, které si na obal může dopsat libovolně každý? A kolika kontrolám to vše podléhá a co musí splňovat taková farma, než certikifát získá? Ne, ono je lepší vše zkritizovat a ztrapňovat se řečmi typu "stejně je to podvod, je to zbytečně drahý (no bodejť by nebylo, když např. bio džem se liší od nějakého levného šmejdu už jen tím, že obsahuje opravdu ovoce, ne jakýsi zahuštěný škrobový blivajz :))), je to tah na lidi (vážně? a není na Čecháčky spíš nejlepší tah vše, co je "akční a ještě akčnější, zlevněné, zvýhodněné apod."? :)), bio je pro ty, co tomu nerozumějí (a přitom jej kritizují právě ti, kdo ani nevědí o standardech, jež musí bio farma splňovat apod., jinak by takovou kravinu nevypustili z úst), bio je něco rádoby lákavýho a novýho (což je taky blbost, protože každý "biovýrobce" naopak tvrdí, že jde o určitý návrat k někdejší předválečné přirozenosti a přírodním potravinám" a podobně. Zábavné jsou též argumenty o škodlivinách ve vzduchu, popř. o plodinách pěstovaných u cest a silnic. Což je sám o sobě nesmysl, protože biopotraviny mají přesně definovánu vzdálenost od takových míst. A je velký rozdíl, když na sebe třeba jablka "něco nachytají" ze vzduchu, anebo když jsou něčím masivně nastříkány. Mikroorganismů bych se nebála, jde pořád o přirozenější věc než pesticity, zvlášť u zdravého člověka. Těžko by to asi příroda vymyslela tak, že se bez všech těch pesticidů a postřiků neobejdeme - uvažujte, lidi. :)

A ještě jedna citace na závěr - "Bio výrobky měly být spotřebovávány v blízkém okolí svého původu, například v jednom okrese, max kraji a ne vozit bio banány z opačného konce Země."

Filipe, až se ti podaří vypěstovat banány v Čechách, dej vědět. ;)) Já mám za to, že banány pro nás nejsou vhodné a zdravé ani bio ani nebio, a tak je nekonzumuji, a dětem bych je tuplem nedala (mnohem lepší službu jim prokáže česká zelenina, popř. české hrušky, jablíčka, švestky apod.), ale když ti tak vadí ty bio banány z tropů, nedalo se nereagovat... :))

0
před 10 lety Lojza

Nejrozumnější ze všech je tu Fantomaska... Ach jo, lidi, co blázníte? Mimochodem, banány mi chutnají a zdravé jsou, pročti si pár řádek o banánech a budeš se divit. Je fakt, že čerstvě utržené mají úplně jinou chuť, ale tak je to se vším... A co vlastně v tomto období jíš?
Můžu se zeptat, odkud jste? Jestli ves, město, velkoměsto?
BIO - jo, je to životní styl, jsou tam přísné podmínky pro udělení certifikátu atd, ale ono se bez postřiků nedočkáte ničeho, brambory chytnou plíseň, takže by byly malinké, jablka a další ovoce, pokud jej nenabodají hmyzáci a nenaklovou špačkové by za pár týdnů stejně shnilo. Dál pokračovat nemá smysl. Pokud jste tu všichni farmáři, tak prosím, nechám se poučit, ale mám své a rodinné zkušenosti...
V Číně vyprodukují vše. Vemte si jen česnek. Když jím chcete ochutit pokrm, abyste namísto českých 2 stroužků dali 3 čínské paličky a pořád to nebude ono... že by to bylo způsobem hnojení lidskými výkaly? A jejich nízké ceny? Hm, nebylo by dobré zamyslet se nad způsobem práce? Což takhle fair trade? Spíš by stálo za to, zaměřit se na fair produkty, než bio, nemyslíte?¨

A naši zemědělci? Nevím, kolik toho o nich víte...
Mléko - v Německu za něj dostanou víc než tady od Madety.
Maso - kapitola sama pro sebe. Díky EU jsou tak nízké kvóty, že naše krásná země, která byla vždy soběstačná, musí dovážet více a více masa. A proč se naši zemědělci nechytají? Proč jsou tak "drazí"? Díky dotovaným cenám při dovozu. Takže na našem mase, které je vychválené, jelikož kvůli přísným, dalo by se říci, jedněm z nejpřísnějším norem v Evropě, je opravdu výtečné, si můžete pak pochutnat kdesi za hranicemi. Smutné, že?
Naši zemědělci nemají platy nijak vysoké, spíš téměř minimum. Takže mi přijde docela směšné, jak se tady ošíváte BIO, ale neřešíte posloupnosti.
Bylo by docela dobré tady uvádět i věk, jelikož jiný názor má ne každá generace, ale asi tak lidi v rozpětí 5 let. Je mi 31, aby někdo začal :) bydlím na venkově, máme pro vlastní potřebu slepice (bio vejce), prasátka (bio maso), brambory (prodáváme za 8kč), králíky, nějakou tu jabloň, hrušeň, broskvoň, švestku - letos skoro nebyly, zase zdraží slivovice :( atd. Když jdeme nakupovat, pravda, kašleme na bio, ale nakupujeme české produkty. Ono, totiž, co se v Čechách vypěstuje za standardních podmínek, odpovídá téměř Bio kvalitě z Asie (aby tu zase někdo neměl připomínky ohledně Číny). Třeba se budete chtít hádat, ale pročtěte si web, nejen český a ono na to taky přijdete, přičemž vůbec neberu v potaz, že by se ještě měla přidat nějaká doprava, obal, předčasná sklizeň atd. České BIO by bylo zase něco extra, teď to myslím upřímně a v dobrém, jelikož předpisy, jaké jsou tu, nemají téměř obdoby, obrazně řečeno - když vy kachličky, tak my o štok, stále musíme mít něco lepší, než ostatní...

Jděte do krámu, podívejte se, kdo vyrábí máslo. Češi? a kupujete ho? Nebo raději sáhnete po Polském, či Německém.
Jogurty - hmmmm krásné reklamy na zotta, značku Německou, byť v Polsku vyráběnou. Fuj, Albert má nějaké hnusné se svou značkou? Jéje, ono to vyrábí stejná mlékárna, jako tento (nevím, jestli Florian), jen ta cena je tak trochu jinde. Nebudu si kupovat Hollandii, jsem patriot - ouha, on je z Čech...
Haribo medvídci - že Ti z Německa chutnají víc než u nás koupené - že by to bylo tím, že ty naše se vyrábí v Maďarsku?
Proč to ovoce, když si ho koupím v Německu (exotické) chutná lépe? Že by se v těch mega velkoobchodních sférách něco dělo? Že by zápaďácké řetězce vzali první jakost, byť dražší a pro nás, za nižší cenu, je určená ta dvojka? Jojo, je to tak. Jenže ta cena tomu zase neodpovídá.

Petře, nezdá se mi, že našinec kouká jen po ceně. Dalo by se to docela škatulkovat podle věku. Nevím, kolik Vám/Ti je, ale můj názor je, že lidi nad 45 koukají hodně na ceny a kvantitu, jelikož žili v době, kdy "nic" nebylo. A teď? Tolik věcí a vše dostupné a ještě tohle ochutnat... 28-35jsou spíše vybíraví, raději připlatí a vezmou míň, než by kupovali "šity"(krásné české slovíčko :)) mezi jsou mezi, mladším je zpravidla tak nějak jedno co a za kolik, hlavně, když něco je :D
Jasně, nemůžeme házet všechny do jednoho pytle, ale jak znám lidi, tak nějak mi to připadá.

Fantomasko, nezdá se Ti, že jsi tak trošičku povrchní? Nezlob se na mne, ale přijdeš mi, jako dilinka z Prahy. Nevím, proč urážíš prodavače v marketech. Jdi si to tam zkusit místo nich a pak si povíme. Už Tě vidím, jak při 12 hodinových směnách za minimální mzdu se na všechny usmíváš a popisuješ, jak se kdo o jakou potravinu od jejího zrodu staral. Beztak si jedna z těch, která chodí nakupovat v neděli, ne? Nebo po večerech... jestli jo, pak raději mlč, jsi konzumní člověk, jako ti 50letí. A zkus o tom popřemýšlet.

Filipe, buď v klidu, banány se v Čechách vypěstovat dají, sice v malém a ne snadně, ale dají :)známý je má ve skleníku - vyhřívaný, s určitou vlhkostí :D

Takže lidi, co takhle sáhnout hlouběji do kapsy, abychom podpořili ne otrokáře, ale naše farmáře a zemědělce? Při nakupování se podívat na štítek, kde to bylo vyrobeno a, pokud to jde, kupovat jen české výrobky? Nebylo by to lepší, než bláznit po BIO? A když bio, pak fair trade?
A když půjdem nakupovat, popřemýšlet, jestli má smysl nakupovat v neděli, den klidu... dokud budeme nakupovat, markety budou mít otevřeno, kdyby se nenakupovalo, mohlo by být zavřeno, vždyť prodávající jsou taky jen lidi a taky chtějí mít volno. To, co se děje tady, nemá snad nikde obdoby... v Německu jsou neděle zavřené, v týdnu mívají tak do 18, max 20h, v so do 16.... a my? Hamty hamty, ať koupím víc než tamty, otevřené obchody denně od 6 do 22? Je to fakt potřeba?

Přeji krásný rok 2011

0
před 10 lety Jarmila

Dobrý večer Lojzo,
budu pokračovat, je mi 43. Přiznávám, že ještě nedávno jsem nakupovala hlavně akční zboží, včetně ovoce a zeleniny. Za nás jsme stávali fronty na banány, nevím, zda si to pamatujete živě nebo jen z vyprávění - a jak nám, fantomasko, chutnaly! Už mi taky došlo, že ne vše akční je dobré, takže koukám spíš po kvalitě. Rajčata bez chuti atd opravdu už nekupuji, zastánci BIO, nezlobte se, ale ani ta bio nejsou dobrá, takže tam asi bude nějaká odlišnost od těch pravých.
S tím čínským česnekem a výkaly to myslíte vážně? To snad ne, vždyť jiný se pomalu nekoupí.

A můžu si od Vás koupit tak 5kg brambor? Kdyžtak nějaká vajíčka a třeba maso.

Jarmila

0
před 10 lety Lojza

Dobrý večer i Vám Jarmilo,
díky za souhlas s nějakými výroky. :)
Jo, rajčata jsou výborná, manželka je má ráda, takže teď trpí, ale to přežije :)
5kg, no, to by se dalo, sice jsme prodávali min 25kg pytle, ale výjimka se udělat může, jen už není takový výběr. Jaký varný typ byste chtěla? Už máme totiž prodáno, ale 5kg ani nepoznáme, jen nemáme od všech odrůd dostatek.
Bohužel vajíčka a maso ne, nemáme certifikáty atd, takže můžeme jen pro vlastní potřebu...byrokracie :)
Česnek - bohužel je to tak. Dá se ještě koupit Španělský. Český u prodejců na trzích. My ho taky pěstujeme, ale jen tak pro nás. Sadbu jsme kupovali na Moravě a je výborný. Kdyžtak k těm bramborám přidám paličku.
Kdyžtak mi napište na lentik@seznam.cz a domluvíme se. Taky, odkud jste, aby Vám pak kilo nevyšlo na kilo :D
L. Tikal

0
před 10 lety Jarmila

Děkuji,
bydlím v Praze, jezdíme na chalupu do Jizerek a na Šumavu.

0
před 10 lety Lojza

Tak někdy, až pojedete na jih, dejte vědět, nějak to provedeme.
Dobrou noc

0
před 10 lety Luďka

Souhlasím s Lojzou. Je mi 35let, jsem z Moravy a žiji v Praze. Také uznávám české výrobky, už jen proto že je to naše země. Bohužel dnes, přesně jak píšeš díky dotacím EU zemí a vůbec tomuto prima EU systému, se dá koupit v obchodech opravdu vše jen ne made in Czech rep. Je to taky docela opruz obíhat x obchodů, když má člověk málo času. A výrobky z Cíny mi max pijí krev. A jak jsem četla např. u medů, rozhodně nekupovat made in EU - protože je to zase Čína, jen to jde přes ty překladiště. Ne bezdůvodně se píše, že Čína se dotáhla na USA a začíná ovládat svět. V našich obchodech je to fakt vidět. A že má levnější? Já na ceny teda zrovna nekoukám, takže ani nevím (teda u běžných potravin) Ale jestli je levnější šit česnek z Číny, který je naprd a ještě zdravotně závadný než o něco dražší český, ale stačí strouček místo palice čínského? Myslím, že opak je pravdou.
Jinak jsem minulý týden zašla do bio obchůdku v Dejvicích a nestačila jsem zírat. Začalo to Cinou, přes Argentinu, Německo až do USA, jo a také Turecko a myslím že i nějaké jihoamerické země. Takže jsem odešla. Závidím Lojzo zahrádku a vlastní hospodářství, to je dnes jediná jistota a myslím, že i super investice (hlavně do zdraví).

0
před 10 lety Luďka

jo a ještě k českým zemědělcům. Myslím, že ti jsou v tom podstatně nevinně. Když jsme vstupovali do EU tak jsem měla dost velké obavy, že posloužíme jako volný trh pro EU dotované výrobky (a zemědělské obzvlášť) a to zlikviduje naše zemědělce, kteří nemohou konkurovat. A pak se tady můžeme přehrabovat v II. kategorii prodávané za vysoké ceny, kterou narychlo před zkažením dotáhnou třeba z Německa. Já se proto na prvním místě dívám na zemi původu. A pokud to jde tak nic jiného než vyrobeno u nás nekupuji. Bohužel nevím co víc dělat.

0
před 10 lety Aneta

Dobrý den, nedá mi to reagovat na poslední příspěvek se kterým se ztotožňuji a u nás to takto také praktikuji, asi budu lidmi komandována, ale vrátila jsem se zpět do coop diskontů nebo jak někdo zná pod názvem Jednota, a to z několika důvodů,
času moc také nemám a proto přebíhat 100 m supermarketech od jogurtu pro toaleťák, který je na druhý straně mě nebaví.
Jelikož např. penny nekoupím české máslo nebo české brambory, musela jsem pro něj běžet jinam a na to nemám čas, chodit do dvou krámu jak blbec, coop jsem navštívila po dlouhý době a jsem nadšená že sortiment převládá český, zelenina - česká a chuťově prostě lepší než v super hyper, no a že nekoupím jahody, v zimě mě fakt nevadí,
vše co potřebuji nakoupím tam, bez absolvování km, no a že si vyberu jen z 8 druhů jogurtu místo z 20 mi nevadí, protože stejně kupuji jen choceňské nebo hollandii a tu tam mají,
navíc v těch velkých super hyper už pomalu ani na obalu nenajdete zemi původu nebo výrobce, ale jen prodávající - viz kaufland, billa, a o lidlu ani nemluvím, tam je snad vše jenom z německa, tahaj si pro vlastní obchoďáky vlastní zboží na to jim s... pes,

0
před 10 lety kaythoom

http://dokumentarni.tv/zdravi/potraviny-a-s-food-inc

0
před 10 lety Radovan

Když už tu naříkáte na jáhly z Číny, tak jenom doplním, co jsem dnes přečetla v jedné diskuzi na internetu. Český trh je zapalven jáhlemi z radioaktivní Ukrajiny. Máme tedy na výběr mezi čínskými "bio" jáhlemi plnými plísní, insekticidů a různých dalších chemických jedů a jáhlemi z Ukrajiny plnými radioaktivních kovů. Co je lepší?

0
před 10 lety Dita

Radovan: Ani jedny, je to děs. Díky za informaci, hned jdu zkontrolovat co že to mám doma za jáhly.

0
před 9 lety JirkaV Číně explodovaly tisíce melounů, farmářům ujela ruka s hnojivem
17. května 2011 13:10
Na melounových plantážích ve východní Číně se odehrál nevídaný zeleninový masakr. Tisíce šťavnatých plodů samy od sebe explodovaly, protože jim ziskuchtiví zemědělci dopřávali přemíru látky na podporu růstu. Incident opět upozornil na nadměrné používání hnojiv a dalších chemikálií v Číně.

Záběr čínské televize CNTV na melounovou apokalypsu | foto: www.cntv.cn

Pohroma podle čínské televize CNTV dopadla asi na dvacet farmářů v provincii Ťiang-su na pobřeží Jihočínského moře. Ve snaze vyhnat své melouny do co největších rozměrů je vydatně pohnojili přípravkem Forchlorfenuron.

Tento prostředek na podporu růstu není ilegální, ve Spojených státech se používá při pěstování kiwi a hroznů. Čínští pěstitelé ho ale aplikovali příliš mnoho, v pokročilé době růstu a v nadměrně vlhkém prostředí. Pak už jen bezmocně poslouchali, jak se jejich skleníky otřásají praskáním a pukáním chemikálií naditých plodů.

Reportér CNTV nadopované melouny dokonce přirovnal k zemním minám. "Ráno jsem napočítal 80 prasklých melounů, odpoledne už 100, další den jsem je už přestal počítat," vzpomíná podle agentury AP farmář Liou Ming-suo. Chemikálie nakonec zničila 45 hektarů úrody a farmáři nyní zbytky plodů krmí prasata.

Reportáž čínské televize tak opět upozornila na nadměrné používání zákonných i nezákonných chemikálií v čínském zemědělství. Znepokojení už vyjádřila i čínská vláda. Zemědělce i výrobce potravin varuje před plýtváním hnojivy, dochucovadly a barvivy, které mají jejich produkty na pultech obchodů učinit atraktivnější.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-cine-explodovaly-tisice-melounu-farmarum-ujela-ruka-s-hnojivem-phy-/zahranicni.asp?c=A110517_130718_zahranicni_ahaZdroj: http://zpravy.idnes.cz/

0
před 9 lety Berta

Tak to je mazec. Ještě, že potraviny z Číny nekupuji, dávám si na to extra pozor.

0
před 9 lety 6sense

Vtipné :D
Zvlášť když se kouknu na odkazy kam dál ve zprávách a dává to na výběr :
Čínská firma přidávala do „delikatesy“ z brambor inkoust a parafín
Čína zavře problematické mlékárny, přednost dá novozélandským kravám
Čína znovu zkoumá mléko. Kojencům po něm rostla prsa
Kvůli nebezpečnému melaminu uzavřeli v Číně mlékárnu

0
před 9 lety Jirka

Ještě bych přidal rýži z umělé hmoty, to bylo taky dobrý, radši jsem se tehdy podíval na datum, jestli není 1. dubna.
Takže to shrneme, melouny sežerou prasata, ty namelou do lanšmítu a za rok vítejte v supermarketu na slevové akci.

0
před 9 lety happy.lenulka@

je fakt, že těch potravin z číny (a nejen potravin) jsme přehlceni... ale můžem si za to jako stát sami, kdybychom si je sem nepustili, tak bychom je tu neměli. v rakousku např. v obchodech na čínské potraviny narazíte taky, ale v mnohem mnohem menším množství, protože rakušané mají rádi kvalitní potraviny a prosazují svoje zemědělce... kdyby to tak bylo i tady, tak bychom nemuseli dovázet nejlevnější potraviny z polska, číny atd:... já teda osobně dost dbám na to, odkud potravina pochází... samozřejmě na prvním místě je regionální, pak česká a nakonec Evropská... jinou vědomě nekupuji.. s těma nepotravinama to bude horší, když jsme si zrušili textilky, truhláře,... :-/

0
před 9 lety Alča

Kéž by se tak konečně rozsvítilo nejen těm, co ty hnusy z Číny kupují, ale i těm "nahoře" a zavedli nějakou pěknou masitou daň na dovoz takových humusů.

0
před 9 lety Dita

Je to o davu, pokud bude dav, který bude kupovat výrobky z ciziny jen kvůli ceně, nemůže zde být líp. Já vím mnoho z nás nemá hluboko do kapsy, ale na druhou stranu co je lepší - mít práci a z toho mála dávat práci ostatním a nebo nemít práci a žít z čehosi. Dnes jsme sice zavaleni levným zbožím, ale je to většinou na jedno použití a jsme nuceni si po čase koupit nové. Třeba moji rodiče mají ještě vysavač, kterej byl vyrobený českýma ručičkama a kvalitou je a bude na celej život. Dnes za svůj život dáme za vysavač několikrát víc, než za ten 1 kvalitní a nejméně dvakrát za 15 let se musí koupit další. Přepočteno na peníze ve výsledku dáme více peněz za levnější zboží než za jeden kvalitní a proto se řídím heslem nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.
V Rakousku by to hlavně nikdo nekoupil.

0
před 9 lety happy.lenulka@

tak je nás tady čím dál víc :-) což je dobré znamení... když každý z nás bude podporovat české výrobce, tak hned to bude lepší :-) a časem třeba zplundrujeme i nejbližší a tak dále :-) chce to čas :-)

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 2 + 7


Přidat příspěvek