Nátlak výrobců na web chemievjidle.cz

1
před 10 lety předseda OS Zdravá potravina

Dobrý den,
rád bych se s vámi podělil o zajímavé události z poslední doby, které se dějí kolem webu www.chemievjidle.cz. Kontaktovalo nás již několik výrobců, někteří slušně, někteří výhružně a někteří přes své velmi dobře placené právníky. Vždy se jedná o stejnou věc - vyřazení jejich produktu z naší databáze potravin a vždy se jedná potravinu, která má vysoké skóre. Kupodivu nikdo z výrobců potravin bez "éček" takový zájem neprojevil :-)
Neprovozujeme naše stránky abychom se s někým soudili a ani nemáme k dispozici přeplacené právníky. Naším cílem je shromažďovat dostupné informace a ty pak prostřednictvím našich stránek předávat dál.
Bohužel abychom předešli dalším právním výlevům některých výrobců, tak u potravin již nebudeme uvádět jejich skóre, pokud má hodnotu vyšší než 2. Vím, že tato informace pro naše návštěvníky byla nejvíce přínosná, hlavně pro možnost rychlé orientace.
Dokud ale nepřijdeme s jiným uspokojivým řešením, nebude se skóre u výše zmíněných potravin zobrazovat. Zákon bohužel vnímá "éčka" a potraviny černo-bíle, tedy buď je něco povolené nebo zakázané. Ale co je v životě černo-bílé ? U éček to podle mého názoru platí dvojnásob.
Budu moc rád, pokud v této diskusi připojíte vlastní názor, nápad či radu nebo nám můžete napsat na info@zdravapotravina.cz.

0
před 10 lety 6sense

Hmm, tak toto je masakr, je to hold dnešní "komerční" doba. Já bych třeba byl rád kdyby se vypisovaly skóre i vedle jednotlivých éček ve složení. Když jsem neznal ty éčka naspaměť, tak poté v tom seznamu složení jsem hledal jaké éčko je v tom výrobku nejškodlivější. Nebo třeba aspoň nějak výrazně barevně nebo tučně rozlišit éčka ve složení se skóre 2 a více.

Také by se mi líbilo něco třeba jako celkové hodnocení, jako třeba filmů na csfd nebo imdb. hodnocení chuťi se mi zdá prostě málo, každý má nějaké jiné chutě. - prostě jedno celkové ohodnocení, který si může ale kdykoliv i měnit, pokuď by změnil názor. Akorát to zas bude ale uživatelské hodnocení, ale myslim, že by bylo viděl odkuď vítr vane, když by bylo od jednoho člověka na výrobky jednoho výrobce hodnoceno jako to nejlepší :D.

0
před 10 lety Jiří Beke

Tak tam místo hodnocení dejte třeba křížek nebo dejte uživatelům možnost prokliku na vysvětlení. Musíte počítat s tím, že jsou to bezcharakterní hovada, které řeší jen peníze a prosperují jen na ničení zdraví druhých.

0
před 10 lety runda

Myslím, že jediný způsob, jak docílit, aby výrobci nedávali chemická barviva, sladidla a podobné do jídla je - nekupovat. Jedině tak přehodnotí výrobce situaci, když mu ty jeho hnusy nebude nikdo kupovat.

0
před 10 lety 6sense

Ještě mě napadlo, prostě né skóre, ale vypsat na místě skóre nejškodlivější éčko, nebo éčka a ty barevně či vykřičníky odlišit, nebo možná výraznou tabulku obsažené látky a vypsat tam od nejhorších. Pravda, že skóre je trochu moc obecné, možná vypsat k tomu skóre jaké éčko to způsobilo, ale to je zas furt skóre.

0
před 10 lety Jirka

Škoda že nemůžete napsat kteří sviňáci vám vyhrožovali.

0
před 10 lety Jiří Beke

Junda: blik, aby to lidi přestali jíst, museli by si uvědomit co jí. Ale jak, když se autor bojí popularity.

0
před 10 lety Pepa

Koukněte na Codex Alimentarius a a hned se vám rozvítí. Má to hodně společného Bildeberg Group

0
před 10 lety Jana2

Jedna věc je jistá: výrobci mají strach z informovaného spotřebitele. Vaší obavu z právního postihu opravdu chápu, když jsem viděla co obsahují třeba žvýkačky známého producenta. U řady výrobků jsou producenty navíc mezinárodní korporace, které mají obrovský trh a jsou v tom tedy i obrovské peníze. Dokážu si představit, kdo se k Vám dostavil a čím Vám hrozil. Svým dotazem ohledně Vašeho hodnocení éček v jiném tématu této diskuze jsem zcela mylně mohla být považována za ukrytého představitele výrobců.

0
před 10 lety předseda OS Zdravá potravina

Tak tu máme dnes další dopis od dalšího výrobce potravin, který vyhrožuje, pokud jeho potraviny nevymažeme ze stránek, tak podá na naše občanské sdružení trestní oznámení na základě zákona o ochraně spotřebitele.
Nepřijde Vám ta věta co jsem právě napsal nesmyslně vtipná ? Snažíme se spotřebitele informovat o tom, co potraviny obsahují a na které si dát pozor a na základě Zákona o ochraně spotřebitele nám toto výrobci chtějí zakázat.

0
před 10 lety pedro

předseda: dovolím si odhadnout, že je to pouze zastrašování, protože to fakt nedává smysl. každopádně doufám, že se žádným výrobcům nepodaří tento web znehodnotit. k čertu s těma chemickejma podvodníkama, je to hnus co si dovolujou.

0
před 10 lety Naďa

Nevím o co jde, vždyť přeci si každý umí přečíst složení na obalu přímo v prodejně, složení potraviny - to jsou normálně veřejně dostupné informace. Co jako s tím zákazníkem chce udělat výrobce, pověsí ho? za to, že chce vědět co jí, přeci si nebude nedobrovolně do sebe cpát, to co mu nedělá dobře.

A jsem ráda, že stále více lidí se začíná zajímat co jí, čím více jich bude, tím se výrobce bude muset snažit kuchtit bez éček, protože mu ty jeho dobroty nebude nikdo kupovat.

Naštěstí je stále ještě hodně výrobců potravin, kteří tam ty s.... necpou. Například Vitana, Hollandia, Choceňské jogurty, myslím, že i Penam.,...

0
před 10 lety Jana2

Pane předsedo, a co to zkusit opačně? Máte-li písemný důkaz takovýchto praktikách obraťe se na ministerstvo ve smyslu §26 zákona o ochraně spotřebitele s podnětem o přezkoumání zda se nejedná o agresivní obchodní praktiku vůči Vašem sdružení jehož cílem je ochrana spotřebitele.

0
před 10 lety Eva

to co se děje, je opravdu hrozné. Musím říct, že tak půl roku zpátky, sem byla běžný občan "strávník" tzn. např. že když jsem si koupila džus, žila jsem v domnění, že sem si koupila něco zdravého. Moje máma džusy pije pravidelně. Hledala jsem jednu látku na internetu, a narazila jsem na přehlednou a super vypracovanou stránku, tuhle. Tyto stránky mi otevřeli oči. Zjistila jsem, že džus který piju často, při pravidelném používání mi může způsobit rakovinu močového měchyře. A moje máma ho pila každý den. Bylo v něm 8 éček, a 3 byly ty nejhorší. Sama bych na to nedošla snad nikdy. Dceři, když jsme u toho pití, jsem v dobré víře kupovala, jí chutnajícího Jupíka. To jsem nevěděla, jaké jsou v něm látky-přesto, že je to pro děti, a že jí místo toho mohu koupit jiný, ale zdravý nápoj. To jen pro příklad s pitím, to samé se odehrávalo s jídlem. Sama bych na to asi nikdy nedošla... Opravdu mi tyt stránky otevřeli oči.
A to že jsou tady fotky výrobků a složení, to jsou i v normálních int. obchodech s potravinami i kosmetikou- taky tam mají složení, přece není trestné vyfotit výrobek a dát ho na net(mají to i int.obchody).Já Vám děkuji, za to, že jsem se mohla naučit, zdravěji jíst. Už teď jste pravděpodobně zachránili, alespoň jedno zdraví v naší rodině.

0
před 10 lety Verča

zajímavé je, že éčka a jiné škodliviny se neřeší u nás v ČR ani v EU. Třeba Evropsá unie, ta řeší jen to, jako např. zákaz žárovek- aby se šetřila energie- a to je ještě dost pochybné-spíše o zisku, ale že by se zajímali také o to, jak sebe sami neničit- špatnými látkami, to ne. Včera jsem viděla pořad o děckých hračkách, jak se do nich přidávají látky, které jsou už zakázané, a jak lehce to výrobcům projde. Dokonce i známá značka barbín je prý používá. Byla bych docela ráda, kdyby se to řešit začlo a místo blbin, které nám EU přikazuje, taky začala přikazovat výrobcům, ať ty sajrajty do potravin nedávají. Ale na to asi nikdy nedojde, protože z toho nejsou zisky.

0
před 10 lety Petra

co jim tak vadí, to že jsou tu nafocené potraviny? Pokud vím, tak fotit potraviny, zboží, oblečení a dát to na net není trestné. Podívejte se na některé lékárny on-line, některé obchody internetové- mají složení uvedené pod výrobkem, některé lékárny celý příbalový leták. To přece není trestné. To bysme ani nemohli dávat fotky v oblečení na net, protože by nás mohl zažalovat výrobce, že se fotíme v jeho oblečení. To bysme se museli teda fotit nahatí :-)Nedává mi to smysl, ty jejich výhružky, když se stydí za své výrobky, tak ať je dělají lepší.

0
před 10 lety renata

Výrobci přestanou dávat eee fujky až je lidi přestanou kupovat, čím více se lidí těchto výrobkům bude vyhýbat, tím lépe. Bohužel jsou mezi námi ještě tací, kterým je to buď jedno nebo o tom nevědí. Hodně lidí dá přednost obarvenému kompotu, limonádě, sýru... před přirozenou barvou.

Eu je na nic, akorát nám tady zlikvidovala cukrovary a budeme je pak kupovat z dovozu a teď mají na pilno, musí přeci zakázat, to naše moc dobrý pomazánkový máslo, pokud jim vadí ten název, tak by podle mého názoru měli definovat i ostatní potraviny, například jogurt, jogurt by měl být především z mléka a bez zahušťovadel.

0
před 9 lety Lucia

Prekvapuje ma že som tu nenašla Wallmark ktorý obsahuje 75% chémie a ludia ho žerú na kilá , výrobný postup je betón + napodobenina účinnej látky. Z etikety Megacéčka sa mi chce vracat doteraz, dokážem si predstavit čo by robili keby sa tu niečo objavilo, nakolko je to megaobrnajfirma na svete prezentovaná Vašutom, Donutilom a podobnými inštitúciami

0
před 9 lety Lucie

Pro Adminy: nevím proč, ale vkládala jsem nové fotky a výrobky do seznamu potravin- a po 3 měsících nejsou přidané. Přitom byly výrobky dobře nafocené, ještě tu nejsou... tak to nechápu, že jste je nepřidali..... škoda, myslela jsem, že máte zájem, aby tu byl, co největší počet výrobků.... takže moje snaha byla zbytečná... :-(

0
před 9 lety Lucie

tak omluva, už jsem to našla vložené :-) je to vložené v jiné kategorii než jsem to hledala :-)

0
před 9 lety happy.lenulka@

Já nevím, když napíšeme pravdu o nějakém výrobku, tak je to poškoování jména? tak ať tam ty sra*ky nepřidávají a psát to tam nebudem... Mě osobně v jídle vadí vše od stupně škodlivost 3... a pociťuji to na sobě čím dál víc...

0
před 9 lety Jana

Škoda, že tu není i místo pro kosmetické výrobky. Je tam také hodně špatných látek, tak by bylo fajn, kdyby tu byl alespoň seznam těch látek-co jsou v kosmetice, s popisem- jak moc je to špatná látka. Když si dávám vyhledávat ty kosm. látky na netu, tak se tam toho moc nedočtu..jak moc je látka škodlivá.
Neuvažujete o něčem takovém přidat to sem.... ? Alespoň nějaký seznam látek (jako jsou tady ečka) s tím, jak moc jsou škodlivé....

0
před 9 lety Lara

Hmm, nejsem sice právník, ale myslím, že je to jenom prázdné bububu ze strany výrobců, nedovedu si představit, co by na otm mohlo být protizákonného. Možná tak ještě něco ohledně poškozování dobrého jména - ale tady se přece jenom uvádí pravdivé složení, jejich mínus, že do toho perou takové sračky...

0
před 9 lety Klarish

Myslím si, že stejně jako oni musí ze zákona napsat jaké složky výrobek obsahuje není nic špatného na tom, že je tato analýza konečně někde rozebrána fér k lidem. Kdokoliv má možnost si to prověřit, tady je to jen shromážděno na jednom místě. Moc by mě zajímaly jejich protiargumenty... Je to až směšné

0
před 9 lety pschonmann

Každé OS by mělo mít stanovy. Co definovat tam vaše záměry ? Dočasně by bylo šalamounské aspoň uvádět, že výrobce nechce svou potravinu hodnotit.

0
před 9 lety Alča

Myslím, že by se spíš hodila věta: než by výrobce udělal svou potravinu kvalitně, tak si raději nepřeje, aby byla hodnocena :-)

0
před 9 lety Wiky

jo, jo .... nekupovat, nekupovat, nekupovat .... vzkaz všem výrobcům které nezajímá co perou do svých zákazníků přeju aby se všichni konečně probudili, jestli ne teď tak za rok za dva .... zkrachujete a ty vaše chemický sračky můžete cpát do svejch rodin. Vývoj trhu je jednoznačný a o chemické přísady se zajímá čím dál více lidí, stačí se zajít podívat na nejbližší farmářský trh, je tam našlapáno...

0
před 9 lety Filipajzna

Dobrý den, dnes jsem chtěl přidat jednu potravinu právě kvůli jejímu složení, jedná se o jisté jemné balené pečivo - nemůže být zveřejněna z důvodu nátlaku výrobce - k tomu mám jej jedno: lidi, nebuďte hloupí a čtěte složení toho, co kupujete!

0
před 9 lety Danah

Napadlo mě, že by vůbec nebylo od věci zveřejnit největší stěžovatele, co vyhrožují. :-))Také přínosná informace pro spotřebitele, ne? Často mi chodí na emaily alarmující zprávy, videa, obrázky- znáte to přeposílání. Pokud to nechci vědět a vím, že s tím fakt nehnu, napíšu odesílateli: Tohle by měli vědět poslanci, nenechte je spát! Vy jste si je zvolili. Email na poslance je "jméno.příjmení@psp.cz. Nebo "příjmení@psp.cz.A je to! My si můžeme takhle remcat u piva, ale tihle zástupci lidu byli zvoleni, aby něco dělali!!A hlavně aby si vláda nedělala úplně, co chce.

0
před 9 lety MartinSX

Chtěl bych ty jména firem, které vyhrožovali a psali. Máte je někdo? Stačí poslat na mail. Díky

0
před 9 lety Lucka

Martin: bohužel jej nevím, ale chystáte se jim ukázat, zač je toho loket?:P Jinak s příspěvky naprosto souhlasím;-)

0
před 9 lety pschonmann

Dobrý den,
je nějak v "jednání" zveřejňování indexu škodlivosti potravinových aditiv? Čim víc potravin přidávám zdá se mi že snad minimum dostane do indexu potraviny známku (3-4 a víc ani Ń ). To je opravdu tak velký nátlak ? Hodláte s tím něco po novém roce, kdy se webu budete věnovat na plný úvazek, dělat ?

0
před 9 lety ZdraváPotravina.cz

spekacek: Ano - rozhodně s tímto počítáme, v přípravě jsou všechny naše webové stránky a součástí změn bude mimo jiné i znovuzavedení obdoby skóre škodlivosti. Prosíme Vás o trpělivost, věříme, že čekání bude stát za to.

Ještě dodám k Vašemu dotazu o nátlaku - je smutné kolik energie výrobci tomuto nátlaku věnují, kdyby jej raději věnovali zamyšlení jak nahradit chemii ve svých výrobcích přírodním alternativám, udělali by mnohem lépe pro všechny.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 11 - 1


Přidat příspěvek