Barviva v lécích

0
před 12 lety KLara

Naprosto nechápu, proč je třeba přidávat barviva do léků. Nevím, jestli někdo ocení, že polyká zelenou, oranžovou nebo modrou tabletu. Za naprostý vrchol nepochopitelné absurdity považuji barvivo E110, které je dle zde uvedených údajů na stupni škodlivosti 5, v přípravku AERIUS por sir 1x120ml, což je lék, určený pro léčbu alergických dětí od věku 2 let !

0
před 12 lety Webmaster

Osobně si myslím, že důvod proč se používají barviva v lécích je, pro jejich rozlišení. Dokážu si představit, že například důchodci barevné rozlišení ocení. Červený ráno, modrý po obědě, apod. Naopak u dětí to může evokovat barevné lentilky a to určitě dobře není. V každém případě by se nemělo používat barviv jako je zmíněné E110 a věřím, že by se jistě dalo nahradit jiným, méně agresivním, ale ve farmaceutickém průmyslu, stejně tak jako v potravinářství rozhoduje cena a rychlost výroby. Bohužel.

0
před 11 lety Verunka

Dzravim vsechny odpurce barviv, i pres to, ze jsem farmaceutka, jsem odporkyne vsech umelych barviv, jsou lide, kteri denne uzivaji i 8-10 druhu leku, a tyhle leky uzivaji cela leta, mnoho z nich ma poruchu jaterledvin....Na xenobiochemii jsem s tevrenou pusou koukala, s cim vseckym se telo dokaze vysporadat, ale s takovyma molekulama jako treba umela sladidla (aspartam), to telo moc dobre nezvlada. Kolik deti pije tyhle grce s umelyma sladidlama... Jiny vyznam, jak ten, ze podle farby se leky zejmena starsimi vekovymi kategoriemi daji uspesne rozoznat, to nema. Barviva jsou jen na tou vizualni stranku. Ale je to hruza. Ja sama, kdyz si uz musim dat treba Ibalgin, ktery je primo toxicky ruzovy, tak si ho pred uzitim proste od te barvy umyju. Vyrobci by se nad tema barvivama meli zamyslet.....Samozrejme, jsou barviva na lecich, ktera jsou skutecne neskodna, ale tech je mizive procento!

0
před 11 lety Petra

Já osobně taky moc nechápu, proč na léky obarvují, nedávno jsem měla oslabený organismus z vyčerpání(moc práce) a doktorka mi předepsala mimo jiné vitamín B, po zakoupení B-komplexu a prozkoumání složení skončili v koši, obarvují to E110, tak nevím jestli bych si tím něčemu pomohla nebo bych tím zase organismu přitížila, tak jako nedostatkem odpočinku

0
před 11 lety Strychnin

Nedostatek odpočinku vám ublíží rozhodně více, než zanedbatelné množství barviva E110 v tabletě (obduketě), nehledě k tomu, že označení tohoto barviva za nebezpečné je nesmysl a pocit autorů tohoto webu. Vůbec je zajímavé sledovat reakce většiny přispěvatelů do těchto diskuzí - vůbec je nazajímá základní potravina, léčivá látka či vitamin, ale jen přidaná látka. U B-komplexu je zajímavé, že nikoho nezajímá bezpečnost vitamínů, které se také vyrábějí synteticky - takový thiamin a pyridoxin dokáže při vyšších dávkách (u barviva nedosažitelných) udělat pěknou paseku v organismu. Je sice s podivem, proč se k barvení používá organická látka, když existuje mnohem starší a prověřenější alternativa - oxid železa a titanu sice tak živě nezáří, ale jako rozlišovací pigment je naprosto dostačující. Existuje B-Komplex bez E110 a je také žlutý, právě díky těmto pigmentům. Běžný B-komplex obsahuje běžnou denní dávku B-vitamínů, kterou do sebe dostanete z běžného pečiva, naopak po vyšších dávkách se výrazně tloustne (viz výrobky z pivovarských kvasnic), dobrý je tak na akutní nedostatek - což mohl být váš případ, ale já bych vám B-komplex nedoporučil (jednouduše bych si nebyl jistý jeho pozitivními účinky v tomto případě). Vůbec je dobré sledovat vztah mezi léčivými látkami a barvivy - na barviva jsou kladeny podstatně přísnější požadavky a vyrobit léčivo je daleko jednodušší, než barvivo - rozdíl je jednoduchý - zatímco u léčiva jsou běžně tolerovány i výrazné vedlejší účinky, u barviva toto nepříchází v úvahu - jeho jedinou vlastností má být barva, nic jiného se netoleruje. Ale k barvení jsem se vyjadřoval již v diskuzi "E122". Četla jste někdy příbalové informace k vitaminovým přípravkům jako Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Pyridoxin (B6) - nežádoucí a vedlejší účinky jsou spolehlivě zdokumentovány a nikdo se okem nepozastaví, zato když spatří E110 je v šoku a vyhazuje produkty do koše. (To už vůbec nemluvím o vitaminech rozpustných v tucích či přímo pouze na recept) Na závěr otázka: jste si jistá, že ta směs vitamínů je bezpečnější, než mikrogramy barviva?

0
před 11 lety Petra

Ani jsem se na těchto stránkách nekoukala, jak hodnotí autoři tohoto webu E110, tyto skutečnosti, že e110 je nebezpečné mám z jiných zdrojů, asi nebo možná určitě by mi spapání celého platíčka nic neudělalo, daleko horší je asi když jde člověk navečer ven a nadechne se toho sajrajtu čím si hovada doma nestydí topit, ale na druhou stranu nevidím důvod proč to jíst vzhledem ke složení, vitamín B je i v jiných zdrojích a to rozhodně zdravějších

1
před 9 lety Amanita@

Tohle je vec, ktera mne nesmirne, ale opravdu nesmirne s***e, protoze rozciluje je slabe slovo.... leky pro male deti, podavane ve forme sirupu, obsahuji aspartam a cervene barvivo a nevim co vsechno jeste....
Uz je problem sehnat i jitrocelovy sirup - vetsina se jich honosi tim, ze jsou bez cukru!!!!
A to deti nebyvaji nemocne jen sem tam rymicka kaslik, horecku uz jim nesrazim medikamenty ale pouze zabaly, protoze cpat do nich ruzove sirupy, ktere chutnaji po jahodach mi rve srdce :(
A pokud to bude nezbytne podam pulku drceneho dospelackeho paralenu.....

1
před 6 lety botkova

zdravim.ale to musím také prispet.proc se do leku cpe oxyd titanicity/běloba na malovani zdi/,mastek/krida na latku/,nejaky draselny soli apod.,které se usazuji v lymf.uzlinach,plicich,jatrech,ledvinách.jakoby nestacil jenom třeba plnit skrobem.a ještě navíc zvysuji cholesterol a kysel.mocovou a ve vsem i v antibiotikách je nacpana laktoza/mlecny cukr/coz ja nesnasim.a když se mi toho sejde vice tak mam zase zlucnikovy zachvaty a prujem s bolestmi zaludku..to mi chteji srazet miluritem,coz ma stejne plneni ampul.tak nevim co je to za logiku.jenom nas pomalu travi,aby jsme tady moc dlouho nezaclaneli.bot.

0
před 6 lety Snipp

Cpe se to tam z části proto aby se daly vylisovat třeba tablety a z části proto aby ty léky vydržely ležet bez zkažení půl roku v šuplíku a dále proto aby ty léky mohly účinkovat. Taky se přidávají třeba sladidla protože některé léky by jinak chutnaly odporně a dávají se někdy i vonné látky protože by ty léky jinak velmi páchly. Jinak barvy se opravdu dávají pro rozlišení léků (proto se také vyrábějí i různé tvary tablet) a někdy barvy i chrání před zneužitím léku. Třeba rohypnol se začal barvit na zeleno aby se poznalo když se rozpustí v pití.

0
před 6 lety xxx

"nejaky draselny soli apod.,které se usazuji v lymf.uzlinach,plicich,jatrech'Přídavek draslíku jim právě v těchto solích i já - draslík je součástí lidského těla a je to samé jako v potravinách například železo - píšete prostě jen hlouposti.mastek/krida - neškodná látka co v těle člověka nic neudělá v tom množství jakém je tam obsažena. 

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 4 + 12


Přidat příspěvek