Znáte Rakytník řešetlákový ?

Rakytník je rozvětvený keřovitá rostlina, která obvykle dorůstá do délky 2 až 5 metrů. Listy této rostliny jsou úzké, drobounké stříbřité barvy a rostou střídavě v malých svazcích, většinou směrem k sobě. Malé, žluté květy se objevují na jaře ještě před listy. Plody rakytníku jsou kulovité bobule o velikosti hrášku, když jsou zralé, svým zbarvením, tvarem a velikostí připomínají jeřabiny a mají tmavě hnědá semena. Čerstvé zralé plody rakytníku řešetlákového mají velmi zvláštní sladkokyselou chuť a krásnou zlato oranžovou barvu.

Rakytník je opadavá rostlina, ale malé bobule zůstávají na keři po celou zimu. Rakytník kvete v dubnu a jeho plody dozrávají od září do října, kdy se také sklízejí. Květy jsou dvoudomé, to znamená, že jednotlivé květy musejí mít opylovače, ty jsou nejčastěji opylovány větrem. Jestliže se tedy rozhodnete rakytník pěstovat na své zahrádce, k tomu, aby jste mohli sklízet plody potřebujete zakoupit dvě rostliny samčí a samičí.

Rakytník je mrazuvzdorná, nenáročná rostlina a velice dobře snáší sucho. Tyto rostliny mohou být pěstovány ve velmi chudých půdách, včetně vodních břehů a strmých svahů. Rakytník je také tolerantní na kyseliny a alkalické půdy.

Vitamínové bohatství


Bobule obsahují řadu mnoha vitamínů, stopových prvků, aminokyselin, bílkovin a bio aktivních látek. Nejvíce je zastoupen vitamin C - rakytník je tak, hned po šípku, nejbohatším zdrojem tohoto důležitého přírodního vitamínu. Rakytník se také může pyšnit dostatkem vitaminu E a beta karotenu.

Léčivé účinky


Plody, listy i kůra rakytníku jsou zdrojem mnoha cenných látek, proto si tato rostlina stále více nachází oblibu v jídelníčku mnoho lidí. Vysoká koncentrace některých vzácných mastných kyselin v rakytníku přináší léčebný účinek například na kožní problémy - popáleniny, spalničky a ekzém. Listy a květy z rakytníku se používají při k léčbě artritidy, kožních onemocnění jako jsou například spalničky. Plody rakytníku se používají pro prevenci infekcí, dále zlepšují zrak a zpomalují proces stárnutí. Výrazně posilují imunitní systém, zvyšují odolnost proti stresu, zabraňují vypadávání vlasů, rozpouští hleny a pomáhá při ravmatismu. Rakytník jako cenný zdroj vitamínů, antioxidantů a minerálů, čistí organismus od toxických zplodin a vykazuje protinádorové účinky.

Čaje, které obsahují listy rakytníku zlepšují krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu, a přispívají k prevenci onemocnění krevních cév a k posílení imunity obecně.

Použití


V potravinářským průmyslu se z plodů rakytníku řešetlákového vyrábí čaje, želé, džusy, marmelády, pomazánky i šťávy. Rakytníkový olej, který se také vyrábí z této rostliny lze užívat vnitřně i zevnějšku. Zvyšuje odolnost imunitního systému a organismus doplňuje o potřebné vitamíny a minerály. Sirupy, šťávy a kompoty můžete podávat například k snídaní s bílým jogurtem nebo kefírem.

V kosmetickém průmyslu je hodně oblíbený rakytníkový olej, který lze přidávat i do tělových krémů nebo balzámu po horké koupeli. Rakytníkový olej dodává pokožce vitamíny, krásně ji zvlhčuje a ladí její odstín do světle broskvové barvy. Olej z rakytníku posiluje vlasy a tudíž zabraňuje jejich vypadávání.


Doplňující obrázky k článkuDiskuse k článku

0
před 8 lety Dana

Na malou zahrádku ho nedávejte množí se kořenem a roste jako z vody.Vynoří se třeba 2 metry od keře.

0
před 6 lety Bledá Tvář

Tento "bodlák" neznám. Pokud bych se o něj píchnul, bude mít také léčivé účinky?

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Mám zrovna doma rakytníkovou marmeládu, budu si ji dávat do bílého jogurtu, mňam.

0
před 5 lety luja

Je to sklutečně záhadná rostlina, celé generace ji využívají jako zázračný lék. Vlemi úspěšný produkt s obsahem rakytníku má česká firma Terezia, ti na jeho účincích staví svůj prodejní artikl už dlouho. Pokud by vás to zaímalo, pak se můžete podívat sem:


Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 + 11


Přidat příspěvek