Značení obalů potravin

Zajímavé je nejen složení potraviny, ale i její obal

Zajímáte se také o obal potravin ? Třídíte obaly a třídíte je správně ? V tomto článku si na problematiku recyklace a třídění obalů potravin zkusíme podívat.

Předtím si ale dovolíme malou odbočku - zamýšleli jste se někdy nad tím, jakým způsobem se obaly a druhotné suroviny "recyklují" ? Uvozovky jsou zde na místě, protože ne vždy se jedná o recyklace v pravém slova smyslu ( opakované použití ). Někdy se jedná spíše jen o druhotné zpracování, které ale cyklus, který by se správně měl opakovat, končí. Příkladem tak mohou být plastové PET lahve, ze kterých se vyrobí slušivá fleecová mikina, ale zde už kruh recyklace končí. Naopak v porovnání třeba se skleněnou sklenicí od okurek, která se po vhození do kontejneru opět stane tou samou sklenicí a může se tak využívat opakovaně. Problematika recyklace jako takové je moc široké téma a nad rámec tohoto článku, ale chtěli jsme jen dát malý podnět k zamyšlení a třeba i pro začátek diskuse pod článkem na toto téma.

Značení obalu


Základní orientační značka je ta, kterou vidíte vpravo, tj. tři šipky uspořádané do trojúhelníku, kde může být uvnitř umístěn číselný kód a/nebo pod doplněn písmenným kódem použitého obalu.

Pojďme se tedy podívat na konkrétní materiály obalů a jejich značení.

Plasty


MateriálPísmenný kódČíselný kódJak recyklovatPoužití po recyklaci
PolyethylentereftalátPET1kontejner na plasty nebo speciální kontejner na PET lahvefleecové mikiny, výplně bund, spacáků, apod.
Vysokohustotní (lineární) polyetylénHDPE nebo PE-HD2kontejner na plastytrubky
PolyvinylchloridPVC3nebezpečný odpad - sběrný dvůrplastová okna, plastové stavební prvky, chemické látky ( chlorovodík, uhlovodíky )
Nízkohustotní (rozvětvený) polyetylénLDPE nebo PE-LD4kontejner na plastytrubky
PolypropylénPP5kontejner na plastysáčky a tašky
PolystyrenPS6kontejner na plastyizolace, stavební materiál

Papír


MateriálPísmenný kódČíselný kódJak recyklovatPoužití po recyklaci
Vlnitá lepenka PAP 20 kontejner na papírklasický "hnědý" recyklovaný papír - obaly, výplně, apod.
Hladká lepenka PAP 21kontejner na papír
Papír PAP 22 - 39 kontejner na papírtoaletní papír, kancelářský papír, noviny, apod...

Kovy


MateriálPísmenný kódČíselný kódJak recyklovatPoužití po recyklaci
Ocel Fe40 kontejner na kovy, sběrny surovinkompletní recyklace na nové obaly nebo výrobky
Hliník ALU 41

Dřevo


MateriálPísmenný kódČíselný kódJak recyklovatPoužití po recyklaci
Dřevo FOR50sběrný dvůrvětšinou spálení na teplo
Korek FOR 51

Textil


MateriálPísmenný kódČíselný kódJak recyklovatPoužití po recyklaci
Bavlna TEX 60sběrný dvůrizolace, výplně, ...
Juta TEX 61

Sklo


MateriálPísmenný kódČíselný kódJak recyklovatPoužití po recyklaci
Bílé sklo GL70kontejner na sklonové lahve/sklenice
Zelené sklo GL 71 kontejner na sklo
Hnědé sklo GL 72 kontejner na sklo

Kombinace materiálů


Jelikož kombinované materiály jde jen těžko od sebe oddělit = je to velmi nákladné, tak jejich recyklace se téměř neprovádí.
Označení C* znamená, že místo hvězdičky se použije písmenný kód materiálu, který v obalu převažuje.

Materiál Písmenný kód Číselný kód
Papír a lepenka/různé kovy C* 80
Papír a lepenka/plast C* 81
Papír a lepenka/hliník C* 82
Papír a lepenka/ocelový pocínovaný plech C* 83
Papír a lepenka/plast/hliník C* 84
Papír a lepenka/plast/hliník/ocelový pocínovaný plech C* 85
Plast/hliník C* 90
Plast/ocelový pocínovaný plech C* 91
Plast/různé kovy C* 92
Sklo/plast C* 95
Sklo/hliník C* 96
Sklo/ocelový pocínovaný plech C* 97
Sklo/různé kovy C* 98


Jaké máte zkušenosti vy s tříděním obalů od potravin ? Zajímáte se a třeba si i vybíráte potraviny podle toho, v jak jsou zabaleny ?

Diskuse k článku

0
před 7 lety vlad

Dobry den, na plastikovem vakuovem obalu od kureci sunky jsem v trojuhelnicku nasel cislo 7, ktere zde uvedeno nemate.... ??? Jedna se o vyrobek Unipack kureci sunka z prsnich svalu. Dekuji za pripadne objasneni.

0
před 7 lety marekparek

Ahoj Vlado, 7ka jsou plasty s primnesi, normalne to hod do plastu ;) cau, M.

0
Obrázek uživatele ajkap7@
před 7 lety ajkap7@

ja by som sa chcela spýtať na obalový materiál na poštové zásielky- je to zvrchu papier a z vnútra taký ten igelitový sáček: pukačkový, bublinky naplnené vzduchom alebo neviem ako by som to presnejšie popísala. Kam to môžem hádzať. Dávam to správne medzi plasty?

0
před 7 lety Radek

Ahoj, obalový materiál z pošty hoď klidně do plastů. Při recyklaci plastů jsou nastaveny pochody, během kterých se materiál ještě dotřídí, a navíc během úpravy jako takové se obsažený papír rozmočí do samostatné směsi, kterou potom zkompostují. Tak jako v papírně jsou schopni vyseparovat případný plast. Vždycky je dobré se řídit označením pod znakem recyklace (převládající materiál je napsaný hned za lomítkem a podle něj zvol kontejner).

0
Obrázek uživatele ajkap7@
před 7 lety ajkap7@

ďakujem za odpove´d

0
před 7 lety Táňa

Ráda bych třídila plechovky, konzervy nebo hliníková víčka od jogurtů apod. V Praze 6 nevím o kontejneru na třídění. Dá se to vůbec takto v malém třídit, nebo je nutné (vůbec možné) to odvézt do sběrného dvora?

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 7 lety Sunriska

Táňa: Já třídím kelímky od jogurtů a to tak, že na obecním úřadě si vždy vyzvednu speciální pytel a naplněný ho tam zase odnesu. Ještě je u nás možnost takto třídit tetrapakové obaly. Tak se zkuste optat, třeba to v Praze funguje podobně. ;)

0
Obrázek uživatele Jirka
před 7 lety Jirka

Viděl jsem reportáž, že v nějakém našem městě dostanete pytle na tříděný odpad s vašim kódem a to co natřídíte vám odečtou z účtu za odpady. Pokud by ten systém byl ekonomicky návratný, tak je to výborný nápad.

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 7 lety Sunriska

Jirka: Ano, přesně tak to je u nás, jak jsem psala výše...:) Odečítají nám 10 Kč za pytel.

0
před 7 lety Tom

Vážení, jediný efektivní způsob recyklace plastů dle mého názoru je plasty nepoužívat. Proč? Veškeré plasty jsou NERECYKLOVATELNÉ. Jak to? Nikdo kromě jejich výrobců netuší, co v nich ve skutečnosti je! Všimněte si - ze skla vyrobíte opět sklo, z kovu zase kov, z papíru papír a to opakovaně - to je recyklace v pravém smyslu. Ovšem z (tříděného) plastu můžete vyrobit sice něco jiného, ale pouze tím o nějaký čas oddálíte jeho cestu na skládku. Nevěříte? Ignorujte reklamy, pátrejte po informacích a sami uvidíte... Nekupujme plasty, přestanou je vyrábět v tak obrovském množství a budeme zdravější... za pár set let... možná :-) Mimochodem, zkoušeli jste sehnat v obchodě nějakou potravinu, která nebyla balena v plastu (i v plechovkách je plast)?

0
před 7 lety Danah

Pravda. Ćasto si přeju, aby už došly zásoby ropy. :-)))Lidstvo i tak musí nějak zpomalit a zkrotit se a začít přemýšlet, jak žít dál.

0
před 7 lety Radka

Dobrý den, všimla jsem si, že tu mají v tabulce uvedeny kombinované obaly. V dnešní době už se obaly s označením 81 a 84 třídí do oranžových kontejnerů nebo označených oranžovou nálepkou. Jedná se o nápojové kartony, ve kterých převládá papír. Využije se z nich papír zbytek se spaluje nebo použije na výrobu staveb. desek.

0
Obrázek uživatele Jakubst.3@
před 6 lety Jakubst.3@

Dobrý den, souhlasím s názorem, že plasty jsou v podstatě nerecyklovatelné. Udává se, že z plastů se opět vyrobí jiný plast - menší pravděpodbnost, nebo nejčastěji tetil, ale to je vytloukání klínu klínem. Ten textil se bude zase za nějakou dobu muset stejně zrecyklovat, přičemž kontejnery na textil jsou málokde a firem, které textil zpracují, také moc není a je to náročné. Je to takový postup "po nás potopa" a také kvůli pohodlnosti obyvatel.

0
před 6 lety Karel

Bože, tady je blábolů... 1. Recyklace "v pravém slova smyslu" není opakované použití. Opakovaně se používá skleněná láhev od piva, recykluje se sklenice od okurek (se přetaví), pokud ji spotřebitel řádně odhodí do kontejneru na sklo. 2. Již i v ČR je několik let v provozu technologie na recyklaci PET lahví tzv. "Bottle to bottle". Jinými slovy, i z PET lahví se vyrábějí opět PET lahve na nápoje. Nejvíce odpadního (nápojového) PETu se v ČR zpracuje v rámci automobilovéh průmyslu, ale vyrábějí se z něj např. i střešní tašky. Ty fleecové mikyny jsou hlavně doménou Číny... 3. Kombinované materiály lze opravdu obvykle obtížně oddělit, což ztěžuje jejich možnosti recyklace, ale např. nápojové kartony se vcelku úspěšně recyklují. A to mají označení C/PAP (papír, polyetylen, hliník). Co se z nich dělá? Buď papír, nebo stavební desky, potažmo montované domy.

0
před 6 lety Danah

Karle, PET lahve se sice recyklují, ale k výrobě PET lahví se použije jen 10 % těch sesbíraných, a 90 % je opět nový polyetylentereftalát v granulích, vyrobený z ropy. Takový je technologický předpis.

0
před 6 lety Pítr

Teší ma, že existuje tolko ludí, ktorí triedia odpad. Myslim si, že je to dobre a hlavne i moderné. V dnešnej dobe by mali moderní ludia učit od malička svoje deti, kam patrí to a kam patrí tamto. Pamätám sa, ako sme s bratom, v rámci školskej sútaže, nosili do školy balíky novín a časopisov. A nielen to - dokonca i Al víčka a podobné hlinikové obaly. Minule som na netu čítal, že z plastov sa da vytvorit spätne benzín alebo ropa.

0
před 6 lety 11

111

0
před 6 lety stepon

Ahoj damy akop aki sa paci ?

0
před 6 lety Pepa

V životě sice skeptik nejsem, ale v třídění odpadu ano. Pracuji u Technických služeb a několikrát jsem viděl, jak se odváží tříděný odpad. Přijede auto a obsah všech zvonů na tříděný odpad naloží na jednu korbu, potom je odveze na sládku a vysype na jednu hromadu NETŘÍDĚNÉHO odpadu! Příjde mi to jako výsměch všem poctivým třídičům. Od té doby odpad moc netřídím. Papír spálím, bio na kompost, kovy do sb.surovin a zbytek do popelnice.

0
před 6 lety Dita

Pepo to jako smíchají papír, plast a sklo do jednoho vozu a odjedou na skládku smíšenýho odpadu? čili opět vyhozené peníze daňových poplatníků, ....to je jedno já stejně třídit budu, ať to skončí kde to skončí, já mám v tomhle čisto

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Pepo, asi s vámi musím souhlasit, máme v rodině příbuznou, která také pracuje na TS (ačkoli v kanceláři), ale praktikuje se to prý všude stejně... jak smutné, ten náš stát...

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 6 lety Sunriska

To mi neříkejte, že se s tím nedá nic dělat. Copak na to neexistuje nějaké nařízení, vyhláška...??? Proč se tedy třídění tolik propaguje, když se to sveze všechno na jednu hromadu?

0
před 6 lety Leo

Stát podporuje (podobně jako solární dřív elektrárny) spalovny jako ekologický zdroj energie. Cokoliv z odpadu co se dá spálit je cenná surovina a třídění a skládky z ní jen ubírají.

0
před 5 lety Luci

Takže kelímek od jogurtu, kde je napsáno C/PP a v trojúhelníčku číslo 81 tedy nepatří do kontejneru na plast?

0
0
před 3 roky Jana

Mnoho lidí jsou přesvědčení, že plastové obaly za obrovskou zátěž pro životní prostředí a navrhují je přestat používat. Málo kdo ví, že plastové obaly lze nahradit přírodními a jednoduše rozložitelnými alternativy. Tyto "eko plastové obaly" jsou o něco dražší i když mají stejně dobré ochranné vlastnost jako současně obaly z plastu. Tím by obalem zdražené produkty byly finančně nedostupné pro běžné lidi. Info o eko obalech přikládám.

0

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 + 9


Přidat příspěvek