Zaměřeno na kávové nápoje

Co můžete najít v instantních kávových nápojích 2v1 a 3v1?

87357.jpg

Vzhledem k tomu, že se jedná o kávové nápoje, člověk by předpokládal, že se budou skládat z kávy. Té v nich zrovna moc není – podle dTestu č. 4/2016 (https://www.dtest.cz/clanek-4981/cukr-kava-belidlo) se obsah kávy pohybuje od 0,5-2,5 g (což je cca 7 %). Nejvíce, hlavně ve výrobcích typu „3v1“ je cukru a glukózového sirupu, a to až 60 %. Dokonce ve výrobcích „2v1“ můžeme najít i sůl. Proč zrovna sůl? Protože zvýrazní prožitek sladké chuti. Ze stejného důvodu se sůl přidává i do sušenek nebo snídaňových cereálií.

Další, co v těchto výrobcích najdeme, je bělidlo. Nemusíme se bát, že se jedná o nějaký „čistící“ prostředek – je to směs glukózového sirupu, rostlinných tuků (většinou částečně nebo zcela ztuženého palmového či kokosového), mléčné bílkoviny a některého stabilizátoru a emulgátoru. Toto bělidlo nahrazuje mléko. V některých výrobcích 2v1 se ale přeci jenom nějaké to sušené mléko našlo, nicméně v 3v1 nebylo mléko v žádném z nich.

Nejlépe dopadl výrobek Nesstlestrong 3v1, nicméně tento výrobek dle našich kritérií právě díky složení bělidla rozhodně naše logo „Čteme etikety za vás“ nezíská.

Pokud chcete vidět více jak o složení, tak výsledku testu, podívejte se 3.5.2016 od 17.40 na ČT1 na Černé ovce.

Diskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 + 9


Přidat příspěvek