V mateřské školce to s jídlem začíná

Jak jsou na tom české mateřské školky s vedením dětí ke zdravější výživě ? Většinou bídně, sladkosti každý den.

Autor: Alča

Nástup do mateřské školy je velkou událostí v životě každého dítka – čeká ho totiž osamostatnění, nové prostředí, noví lidé a kamarádi, změní se mu rytmus celého dne od základu. Pečlivé maminky každým rokem stráví spoustu času hledáním té nejlepší školky pro své dítě. Snaží se najít to, co nejvíce vyhovuje jejich životnímu přesvědčení.

Tímto koloběhem jsem si prošla také. Chtěla jsem pro své dítě dobrou školku a tak jsem se
i já dala do hledání. Malé město nenabízí příliš mnoho na výběr (na alternativní způsob výuky můžete rovnou zapomenout), a tak jsem posléze zjistila, že ať jedna nebo druhá, v podstatě jsou všechny hodně podobné, ne-li stejné. Ta naše přeci jen trochu vyčnívala z řady – kromě moc příjemného učitelského sboru, vede totiž děti ke sportu, což se mi v době povalování u televizí a počítačů zdála jako výborná věc. A tak jsem si říkala, že když budou děti vést ke sportu, určitě se nenechají zahanbit ani ve stravovacích návycích a dopřejí dětem něco úplně jiného, než co jsem si pamatovala ze svých školkových let ještě já....ovšem to jsem se krutě mýlila. Když jsem zjistila, že na jídelníčku je denně sladké jídlo, pití nebo alespoň sladkost na svačinu, začala jsem se pídit u svých známých a kamarádek a zjistila jsem, že to není vůbec jen záležitost naší školky, ale je to vlastně nadále ustálený standart. Stále se nedbá na to, aby děti dostávaly zdravá, zeleninová jídla, aby byla dětem nabídnuta pestrost chutí. Ano, samozřejmě jsem si vědoma toho, že nejvíc toho si má přinést dítě ze své rodiny, ale školky přeci přebírají nad dětmi dohled a to se netýká pouze vzdělání. Má-li školka vést a učit děti, měla by jim dát do dalšího života to nejlepší - domnívám se, že k tomu rozhodně patří i zdravá strava.

Samozřejmě, stojím nohama pevně na zemi a je mi jasné, že ne všichni vaří doma JEN zdravě, a tak si myslím, že se na jídelníčku dítěte může objevit i smetanová omáčka nebo třeba kynuté knedlíky, ale zároveň s tím, by dítěti měla být nabídnuta třeba i pohanka, cizrna, kuskus nebo cokoliv jiného. Dítěti se rozvíjí chutě a to platí nejen o těch úplně nejmenších, a proto pokud je školka povede a dá možnost výběru, sama věřím, že děti budou zkoušet. Slyšela jsem, že když se paní učitelky ve třídě zeptají, co mají děti nejraději na jídlo, skoro všechny řeknou, že smažený sýr a hranolky....ale proč by řekly něco jiného, když je jim nejčastěji nabízeno právě toto?

Doplňující obrázky k článku


Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele Stana
před 7 lety Stana

Pro školní stravování bohužel nejsou žádné stanovéné formy zdravého stravování. Co se zde vaří je čistě na školce nebo škole a na rodičích. Pokud chcete něco změnit musíte se ozvat. Tuto změnu musí chtít v první ředě rodiče a pak je otázka, zda pesronál bude také tyto změny schopen realizovat.

0
Obrázek uživatele 6sense
před 7 lety 6sense

Naštěstí jsem nechodil do školky, vidět víc učitelek, tak mě z toho klepne... Kdyby mi někdo v mládí dal k jídlu pohanku, tak bych ho poslal někam. Kdyby předtim o pohance někdo něco řekl co se dá dnes lehce vygooglit, tak bych o tom (i jako tvrdohlavý beran) možná uvažoval, ale spíše bych se asi stejně rozhodoval chutí... - Pamatuji si na lžíce rybího tuku, který jsem nechtěl ani cítit :D.

0
před 7 lety dasa

Cizrna ani kuskus není místní potravina, proto není nutné ji dětem nabízet. A pohanka je dost chuťově specifická, proto si na ni děti potřebují zvyknout, ale obávám se, že školkové kuchařky těžko vybočí ze zajetých stereotypů. Mě by stačilo, kdyby vařily ze surovin a ne z polotovarů.

0
před 7 lety Danah

Dětičky poznávají svět, a je na naší zodpovědnosti, jakou stranu života jim ukážeme. Dasa: Máš úplnou pravdu s tou prefabrikací, ze které se vaří, aby se ušetřil čas i peníze. Myslím,že předchozí generace měly trochu lepší "grund" do života, protože vyrostly na jednoduché stravě.

0
před 7 lety Morkon

Absolutní souhlas s Dasou. To úplně stačí. Ono taky lze velmi těžko definovat zdravou stravu. Zeleninová to určitě není.

0
před 7 lety zdenda

Pracuji jako vedoucí školní jídelny v malém městé na Vysočině.Rodiče dětí mateřské školky si na mě byli ztěžovat,že vařím příliš zdravě,oni chtějí pro své děti víc uzenin a knedlíků,aby se jejich děti najedly.Pro školní stravování jsou nastaveny výživové normy tzv spotřební koš,který by měla každá vedoucí dodržovat.Já osbně vaří ze surovin,polotovary nepoužívám.Naše školní stravování patří k nejlepším troufám si napsat ve světě,bohužel si děti ani jejich rodiče mnohdy neváží toho,že mají kvalitní teplé jídlo za levný peníz/22 Kč,polévka,hlavní jídlo,ovoce nebo dzert, popřípadě moučník nebo salát/.Někdy jsem dost nešťastná,když vidím ovoce poházené po škole a jídlo vyházené ve zbytkách.Ty doby ,kdy se ve školních jídelnách vařilo špatně jsou pryč.Pokud mají z domova špatné stravovací návyky,mohou se kuchařky přetrhnout a není to nic platné.Vidím to každý den.

0
před 7 lety zdenda

Pracuji jako vedoucí školní jídelny v malém městé na Vysočině.Rodiče dětí mateřské školky si na mě byli ztěžovat,že vařím příliš zdravě,oni chtějí pro své děti víc uzenin a knedlíků,aby se jejich děti najedly.Pro školní stravování jsou nastaveny výživové normy tzv spotřební koš,který by měla každá vedoucí dodržovat.Já osobně vařím ze surovin,polotovary nepoužívám.Naše školní stravování patří k nejlepším troufám si napsat ve světě,bohužel si děti ani jejich rodiče mnohdy neváží toho,že mají kvalitní teplé jídlo za levný peníz/22 Kč,polévka,hlavní jídlo,ovoce nebo dzert, popřípadě moučník nebo salát/.Někdy jsem dost nešťastná,když vidím ovoce poházené po škole a jídlo vyházené ve zbytkách.Ty doby ,kdy se ve školních jídelnách vařilo špatně jsou pryč.Pokud mají z domova špatné stravovací návyky,mohou se kuchařky přetrhnout a není to nic platné.Vidím to každý den.

0
před 7 lety zdenda

Paní Alče mohu zaslat na email jídelníček pokud bude mít zájem.

0
před 7 lety Hanka

Zdenda: Taky jsem z Vysočiny a mám ve školce dítě. Školky by měly dodržovat normy..ale proč je nedodržují? Klidně dají 3-letým dětem dva týdny po sobě řízek nebo něco jiného smaženého.. Krmí děti nutelou, těmi strašnými kupovanými pudinky, dokonce mi syn řekl, že dostali ve školce bonbóny.. Kdyby se koupil bílý jogurt a ovoce, vyšlo by to školku levněji a to nemluvím o zbytečných sušenkách co mají ještě k obědu. A pak to završí tím, že ani nedodrží zákonem předepsané 2 hodiny pobytu venku....

0
před 7 lety Jana

Je to fakt, že děti mají už špatné návyky z domova a pak je těžké je přechovávat natož se hádat ještě k tomu s rodiči. Věřím, že kuchařky už za tak mizerný plat to nemají lehké. Je hodně lidí, kteří vidí v dopřávání a v to nejlepší co dítěti mohou dát jsou lízátka s barvivy a způsob mckáčové stravy. Kdykoliv jsem šla kolem mckáče, děti předškolního věku do sebe cpaly hranolky a smažáky, když si občas zajdeme do restaurace, koukněte se do dětského menu - vidíte smažený sýr ve tvaru dráčka. To je opravdu dětské menu? Rodiče to vyžadují, bohužel je jich většina, těch normálních rodičů je opravdu málo.

0
před 7 lety Dáša

Mně také dost vadí, že potraviny doporučené nebo schválené pro předškolní děti obsahují umělá sladidla. Konkrétně mě dost vytočilo, když jsem zjistila, že dětem dochucují mléko výrobkem Quickmilk od Biogeny, který obsahuje E951 aspartam. Chápete to? Těm mrňousům. Jinak v naší školce vaří moc dobře, ale tohle mě fakt strašně naštvalo. A pitíčka od sponzora pro děti obsahovala cyklamáty. Tak a jak se bránit?

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Dášo, docela nestydatě bych dětem dávala nějaký "protijed," který by si sebou nosily do školky,a spolkly ho po požití umělých sladidel. Třeba prášek z chlorelly nebo spiruliny nebo rozdrcený vápník nebo něco takhle nevinného. Protože rodiče nesou největší zodpovědnost za své dítě, ne instituce: ty to jen komplikují. Instituce chtějí mít pacienty, ne zdravé lidi: na pacientech se dá přece tak krásně parazitovat.

0
před 7 lety Pepa

Danah, co to plácáte o protijedu? Umělá sladidla nejsou pro děti to nejlepší, ale si jistá, že potravinové doplňky, které navrhujete, něco řeší? Vitamíny porazí aspartam?

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Pepo, klid: 1.Vůbec žádné vitamíny jsem nenavrhovala. Jsou to minerály.2. A to, co není škodlivé pro dospělé, pro děti škodlivé je.

0
Obrázek uživatele Monika
před 7 lety Monika

Je zajímavé poslouchat ve školce v šatně jak nejdříve děti rodičům a pak rodiče učitelkám diktují, co jejich děti budou z jídelníčku jíst a co ne. Ale bohužel většinou vynechávají zeleninu.

0
před 7 lety Dita

:), Monika, alespoň vím proč jsou dneska ty děti tak drzé a dovolují si, je to teda hrozné,...no ale u nás děti zdraví a to je tady svaté, protože je jedno jestli ti hází papírky od bonbónů za plot, jóo, ale pozdraví a důchodci jsou z toho vydřený, jaký že slušné dětičky to jsou. Já bych teda byla radči, kdyby nám přestaly házet papírky na zahradu a ty větší co se vracej ze zábavy rvát laťky od plotu,.. autoritu dnes dospěláci nemají.

0
před 7 lety Anna

Proc se divite, ze jidlo ve skolkach a skolach ma daleko ke zdrave nebo alespon rozumne vyzive, kdyz i v nemocnicich, ktere by mely slouzit prikladem, jidlo je nejen chutove odporne, ale take nezdrave. Same rozvarene testoviny, knedliky, bramborova kase z pytliku, nizkotucne jogurty, sladkosti, pochybne casto modre barvy kure a temer zadne ovoce a zelenina! Alespon takovou zkusenost mam z detskeho oddeleni v Motole.

0
Obrázek uživatele vercounek
před 7 lety vercounek

Anna: porodnice ve Slaném taktéž, kdyby mi příbuzní nenosili jídlo, asi bych na těch blafech umřela fakt

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Když se řekně nemocniční strava, vybaví se mi automaticky přeslazený rozblemcaný rýžový nákyp. Já sama jsem sice naštěstí nikdy v nemocnici nebyla, ale když jsme jezdili navštěvovat maminku - mám to v živé paměti. Tam by byl každý rád, když návštěva dovezla "osvědčené" vitamínky v podobě pytlíků mandarinek a pomerančů. (To byl asi jediný zdroj vitamínů z nemocnice, aneb - co rodina nedovezla, to nebylo).

0
před 6 lety Yveta

Zdravá strava jednoznačně - ano. Zdravá strava pro děti ve školkách - neodmyslitejně ano, ale nemyslíte, že co se týká nemocnic, je mnohem důležitěujší aby nemocnice měla kvalitní přístroje a vybavení než to, jestli dostanete na jídlo nízkotučný jogurt? Ano, tato diskuze není o nemocniční stravě,ale musela jsem reagovat :)

0
před 6 lety Danah

Tohle přesně si nemyslím. Ale zdravotnictví je na úplně jinou debatu.:-)))

0
před 6 lety Ellen

Děkuji všem za diskuzi, kterou tady vedete. I pani Zdence z pohledu vedouci stravovaciho zarizeni pro deti. Jsem osobne celkove smutna z ceskeho skolstvi, pocinaje nemoralnim chovanim i ucitelu vuci zakum a konce stravou. Stacilo by tak malinko ... u vsech trosicku vice ochoty, pokory, laskavosti a vzajemne empatie. Chapu, ze i my rodicove jsme nekdy otravni, ale na druhou stranu pokud je ochota ze stran personalu skolek a skol je vse podstatne prijemnejsi. Nekdy si pripadam, chci-li nejakeho kompromisu dosahnout, jako slusny blbec ... ucitelky si stejne nakonec udelaji co chteji a rodice muzou byt radi, ze si jeste nezasedli na jejich dite. A zdrave jidlo ... naprosto jsme v plenkach, 20 let po ceste k demokracii a osvete ... pokrok celkem minimalni. Nekde nerespektuji ani donesené jidlo. Smutne ... moc smutne. Clovek, aby se prosazoval velmi taktne a hlavne neustale, jinak niceho nedosahne.

0
před 6 lety Ellen

A vsem skolskym pracovnikum preji dlouhodobejsi pobyt v severských zemich ... Norsko, Svedsko, Dánsko ... aby pochopili o cem to skolstvi vlastne je. Jan Amos KOmesky a jeho "Škola hrou" ... zde by si meli alespon vzit malinky vzor.

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 3


Přidat příspěvek