Tipy na zdravý pohyb

Ke zdravému životnímu stylu patří také zdravý pohyb

Nejenom zdravá strava, ale také pohyb a udržování se v kondici je pro náš organismus potřeba. Aneb jak říká jedno staré rčení - ve zdravém těle zdraví duch.
V dnešní uspěchané době se dá říci, že každý pohyb je dobrý, protože ho máme jako populace obecně velmi málo. Jednak za to může zmíněný nedostatek času, na to se nabaluje nutnost rychlejší přepravy než pěšky nebo na kole. Navíc ve větších městech je do přírody daleko, takže potom nezbývá než využít nějaké blízké sportovní nebo fit centrum.

Známý časopis Forbes vydal žebříček nejzdravějších sportů, my vám je pro inspiraci níže přinášíme shrnuté, původní článek naleznete zde. Se seznamem sportů lze dobře souhlasit, snad jen na poslední box, který z pohledu všech možných zranění zase tak zdravě nepůsobí.

Na prvním místě v seznamu zdravých sportů se umístil squash. Je to sport, který má obrovský potenciál a rozhodně si své umístění na seznamu zaslouží. Navíc v České republice je poměrně velká hustota kurtů, kde je možné squash hrát - jeho velkou výhodou jako indoorového sportu je možnost sportovat za každého počasí a hlavně se jedná o intenzivní pohyb, kdy jedna hodina na kurtu pravidelně 3x týdně nám zajistí spálení kalorií a potřebnou fyzickou únavu (ideální pokud pracujete v kanceláři, apod.).

Začátečníkům i mírně pokročilým lze určitě více než doporučit pár hodin s trenérem, protože ten vám ukáže správné základní údery a pohyby, hru si tak víc užijete a hlavně předejdete mnoha zbytečným zraněním, která občas provázejí začátečníky. Když člověk zvládne základní návyky, je pak squash velmi bezpečná, ikdyž rychlá a dynamická hra. Není pak třeba narážet do stěn, ohrožovat soupeře raketou a nehrozí zásah míčkem.

Pokud vás squash zaujal, doporučujeme kvalitní české stránky o squashi - squashpage.net.

Žebříček nejzdravějších sportů dle časopisu Forbes


PořadíSportKardio indexSíla svalůVýdržOhebnostKalorie (za 30 min.) Nebezpečí zranění Celkové skóre
1.Squash4,53535 (302)222,5
2.Veslování54532 (302)322
3.Lezení15455 (475)222
4.Plavání4,753532 (345)320,75
5.Běžecké lyžování53,5532 (345)220,5
6.Basketbal43542 (302)119
7.Jízda na kole53544 (431)119
8.Běh5341,54 (431)118,5
9.Moderní pětiboj4,53531 (264)218,5
10.Box3,53522 (302)217,5


Jak se udržujete v kondici vy ? Podělte se o své tipy na zdravý pohyb v diskusi pod článkem...

Diskuse k článku

0
před 7 lety Jitka

Sama jednoznačně upřednostňuji běh - snažím se běhat 40 až 45 min velmi volným tempem. Skvěle si "vyčistím" hlavu. S přibývajícím věkem kladu velmi velký důraz na řádné protažení - před i po.

0
Obrázek uživatele Frodik
před 7 lety Frodik

Jitka: Běh je prima, já bych ještě přidal i to kolo. Jízda v přírodě (pokud má člověk tu možnost) je super na vyčištění hlavy. A rozhodně se připojuju s tím protažením, to mi v článku trochu chybí, protože aby ten pohyb byl skutečně zdravý, tak před i po je potřeba protáhnout. Nikoho totiž moc nebaví druhý den cítit všechny části těla z předešlého pohybu :-)

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Jojo, kolo je opravdu super, je to můj jedinný pohyb bohužel, tak se snažím vždycky aspoň na půl až hodinku, nejde sice v mém případě o sport jako takový, spíše projížďky na kole přírodou, ale o to víc načerpám novou energii a ještě se vždycky pokochám krajinou:-) (nejedu-li zrovna silnicí)

0
před 7 lety Zdenka

Squash je moc príma. Vynikající pro srdíčko a kondici. Ovšem je to zabiják na klouby, vazy a šlachy. Zkracují se svaly! Musíte potom rozhodně přidat nějaké protažení.

1
Obrázek uživatele MartinSX
před 7 lety MartinSX

Nechápu, jak může být u Squashe nadpis zdravý pohyb. To si už dělají opravdu prdel ne? :D Tak to je masakr. :D Co bungee jumping taky zdravý pohyb ne? Nejlépe s pevným lanem místo gumy :D Proč se ti ulhaní pisálkové neporadí alespon s fyzioterapeutem? Jo už vím, protože je to legrace tahle tabulka :)Squash před plaváním :D

0
Obrázek uživatele MartinSX
před 7 lety MartinSX

1.Plavání 2.Běžecké lyžování 3.kolo O ostatních sportech si netroufnu říkat zdravý pohyb, jelikož kloubní rotace je zdravá jen po určitou dráhu.Pak už se nebavíme o zdravem pohybu, ale o zábavném pohybu.

0
Obrázek uživatele MartinSX
před 7 lety MartinSX

Kondici udržuji v posilovně, v bazenu, v hale při fotbale, volejbalu, Musadu a tenisu. Jezdím na motorce a kole. :D

0
Obrázek uživatele wejk@
před 7 lety wejk@

Tak ten Squash jaky zdravý sport je docela legrační:) Ale jinak je to bezva sport a zábava..

0
před 7 lety highway

Tabulka je podle meho nazoru divna: Nebezpeci zraneni u behu je stejne jako u basketbalu a vyssi nez u boxu nebo squashi?! Cim vyssi cislo, tim bezpecnejsi sport, alespon tak to je, kdyz se celkove skore secituje.

0
Obrázek uživatele zuzka.freitagova@
před 7 lety zuzka.freitagova@

ja hraju basketbal docela mi de a bavi me a jeste me bavi florbal a fotbal tenis bekminton toto jsou moje nazory

0
před 7 lety Ender

Chôdza. 30 minút ráno do práce, 30 minút ráno z práce. Cestou tam sa preberiem, cestou späť prečistím hlavu. Aj keď je energetický výdaj nižší ako v prípade behu, bez extra záťaže pre telo sa dá robiť dlhšie a častejšie ako beh a s menším rizikom zranenia pohybového ústrojenstva.

0
Obrázek uživatele ajkap7@
před 7 lety ajkap7@

Asi v tej tabuľke je nejaká chyba.Pri squashi aj veslovaní sa spáli rovnaké množstvo energie - 302, pritom s squash dostal 5 bodov a veslovanie len 2.Ak by dostal tiež 2 body pri súčte by to vyšlo 19,5 boda, teda 7. miesto za bežeckým lyžovaním.

0
Obrázek uživatele flybee
před 7 lety flybee

Já jednoznačně upřednostňuji jógu, tai-chi a pravidelnou rychlou chůzi v přírodě. Občas neni špatný spadnout do rybníka a zaplavat si, projít se u ohně po žhavých uhlících (dobrý na prokrvení chodidel:) a samozřejmě skupinové nejpřírodnější cvičení ve dvou...Je to úžasný pocit souznění s přírodou a nepotřebujete drahou výbavu :))

0
před 6 lety gramatik

Ve zdravém těle zdravÍ duch? to by mě vážně zajímalo, koho tam ten duch zdraví...

0
před 4 roky alfons

v tabulce je opravdu chyba, 30min squashe = 517 kal viz forbes

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Hodnoty v tabulkách se můžou lišit. Záleží na mnoha faktorech. Třeba na stylu hry, nebo hmotnosti. Zápasník sumo bude mít třeba 3krát větší výdej energie při stejném stylu hry jako 50kg člověk...

0
před 2 roky jitka

Ahoj Lidičky, můj manžel má rád pohyb a sport celkově, ale poslední dobou má problémy s klouby a tak. Nevíte o nějaké výživě, vitamínech co by to mohli spravit? Děkuji

0
před 2 roky katka

Jitko, bral tvůj manžel už nějaké doplňky stravy předtím?

0
před 2 roky Jitka

Ptala jsem se ho a nebral.

0
před 2 roky katka

Tak se zkuste podívat na Woykoff. Je to vysoce kvalitní doplněk na klouby. Mohl by vám pomoct.

0
před 2 roky jitkaa

Děkuji za radu, podíváme se na to a objednáme.

0
před 2 roky katka

Určitě, za zkoušku nic nedáte:) Pak napiště!

0
před 2 roky jitka

Ano, hned Vám poté napíši co a jak:)

0
Obrázek uživatele elias.edit@
před 9 měsíci elias.edit@

Určitě je dobré sporty kombinovat :). Já osobně kombinuji běh, box, movnat, workout a další. Podle mého názoru chodit jenom na squash není ideální z hlediska, že se tam nerovnoměrně zatěžují obě 2 poloviny těla, navíc to bude asi i náročné na klouby. Ale z hlediska kardia, určitě super a jednou za čas, proč ne :).

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 7 - 5


Přidat příspěvek