Správné třídění odpadu

Nejste si jisti, jestli daný odpad opravdu patří do kontejneru, kam ho nosíte? Připravili jsme pro vás jednoduchou infografiku pro třídění odpadu.

K třídění odpadu vám také mohou pomoci recyklační symboly, které jsou umístěny na obalu výrobku. Tyto symboly ve tvaru trojúhelníčku s číslem udávají informaci o tom, z jakého materiálu je daný výrobek zhotoven.

trideni_odpad.png

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Snažíme se třídit, ale ne vždy se podaří vše správně roztřídit, když na kontejnerech není vše vypsané. Dokonce ani před barákem nemám všechny potřebné kontejnery, takže sklo táhneme několik metrů daleko, to se mi moc nelíbí. Máme i nedaleko kontejner na oděvy. Uvítala bych však mnohem víc kontejnery na bio odpad. Bydlíme v paneláku, tak nemám možnost mít kompost.

0
před 5 lety Marta

Jsem z toho jelen, odpad třídím, ale nikdy jsem si nevěděla rady s nápojovými kartony (tetrapaky). Tak jsem se dívala přímo na stránky našeho města a třídírny odpadu a tam je uvedené, že se mají dávat do papíru. Tady zase píšete, že do plastu. Asi se budu nadále řídit tím, co má uvedené město, ale jsem z toho nějaká zmatená. Říkám si, že nejlepší by bylo nekupovat nápoje v krabici, ale copak mlíko seženu ve skle? U nás teda ne. :(

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Marta: Mléko ve skle se prodává, pokud nemáte poblíž mlékomat, tak i v supermarketech - čerstvé mléko Amálka, myslím, že i Olma a jiní dělají. Nebo pak i v klasické PET lahvi.

S tetrapakem je to opravdu divné. Má se dávat do plastu, ale taky mi to moc nesedí, protože je to vlastně kombinace papír + hliník + plast. Takže recyklovat se to podle mě nedá vůbec, maximálně druhotně zpracovat - což je velký rozdíl. Vím, že z toho dělají např. izolace do domů nebo se o tom aspoň mluvilo. 

Ale na kontejnerech jsem to viděl napsané a řídil se podle toho (i když mi to přijde nelogické). Aspoň u nás jsou žluté kontejnery označeny nápisy co do nich přijde a je tam uveden i ten tetrapak.

0
před 5 lety Marta

K nejbližšímu mlékomatu to mám 30 km, což se mi nevyplatí. Všechny které jsem měla blíž, tak nám zrušili...prý je jejich provoz drahý a nevýhodný (což je podle mě pěkný blábol).
Amálku u nás jsem sehnala jen v PET láhvi, ve skle jsem ji nikde nenašla. Amálka má moc dobré mléko, ale u nás v obchodě ho nemají pravidelně, spíš jenom občas a jiné mléka ve skle jsem nenašla. Jinak další mléko, které mi chutná a seženu jej bez problémů je farmářské mléko. To se dělá v krabici, ale není tam aspoň ten hliník, jen karton a plast. 
Jinak si mléko ještě sháním přímo z farmy. Už jsem tu o tom někde psala. Brácha je veterinář velkých zvířat a vždy když jede na jednu jistou farmu, tak si nechávám dovézt mléko odtamtud. O kravičky se tam starají dobře a s láskou a mléko je taky výborné (stejně jako ostatní výrobky). A taky vím, koho podporuji svým nákupem. A přes léto si pro mléko jezdím na kole. 
Takže zas tak moc těch nápojových kartonů nespotřebuji, ale i tak jsem zmatená z toho třídění.

K tomu třídění samotnému: u nás na těch kontejnerech nebyly nápojové kartony napsané ani na papíru ani na plastech, a tak jsem se informovala na městských informacích, kde mi řekli, že tuto informaci najdu na stránkách města. A tam je opravdu psané, že tetrapaky a jiné nápojové kartony se mají dávat do papíru. Tak se tím řídím. Ale už jsem někde viděla i kontejner speciálně na nápojové kartony. Ale to je u nás zatím asi utopie. :(

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Marta: Poměrně přesně je to vysvětleno na webu tetrapaku, viz odkaz. Je tím vysvětleno i proč to může být jinak u nás a u vás :-)

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Do kontejnerů na papír prý nepatří ještě výrobky z několikrát recyklovaného papíru, např. trubky z toaletních papírů, nebo obaly na vajíčka. Takhle jsem to četl v nějakém článku. Prý už celulóza má tak krátká vlákna, že nelze dále recyklovat.

0
před 5 lety Marta

Frodík: Moc děkuji, teď je mi to konečně jasné a nemusím se trápit tím, že bych to dělala špatně. :)

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Výrobci už dělají obaly z takového různého množství, že člověk jako spotřebitel má o to větší problém, kam to potom vyhodit. Naši bydlí na vesnici a tam se třídí, každému hodí do schránky tři různě barevné pytle, a pak se to vytřídí, potom, přijede svoz odpadu a vyberou si to od nich. Je to na papír, plasty a tetrapaky, takže taky úplně jinak tříděné, než jak se tu píše. Si myslím, že ty tetrapaky by měly mít svůj kontejner, když je to z vícero materiálu.

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

U nás na vsi taky mj. sbíráme tetrapaky do pytlů a jednou za čas se to sveze. Co s tím dělají pak je už otázka :-) Ale kontejnery na plasty, papír i sklo máme normálně rozmístěné, tak předpokládám, že to ani do jednoho z nich (druhově) nedávají.

0
Obrázek uživatele Jana
před 5 lety Jana

sharunka03: tak to je krásné, že tímto způsobem se u Vašich rodičů třídí! Je vidět, že když se chce, jde všechno! Takový systém je skvělý právě na vesnicích, kde žijí hlavně staří lidé, kterým se často moc nechce do třídění (nejsou z minulosti zvyklí odpad třídit nebo už neunesou těžké věci apod.) - neříkám, že všichni důchodci!
U nás na vesnici to vidím, většinou třídí odpad mladí, ti starší to spíš šoupnou do kotle... Ale musím říct, že se situace lepší, už i pro ně to začíná být běžné, že SE prostě třídí.

Co se týče tetrapaků, budu také pátrat, tady na naší vesnici to nelze dát ani do plastu, ani do papíru, tak zkusím také zavolat na úřad a pozeptat se.
V krajských městech je většinou speciální popelnice na tetrapaky, myslím, že je oranžová.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Jana: táta už je sice důchodce, ale ještě pracuje, protože naši mají hypotéku a mamka, má do důchodu ještě dva roky. Oni mají myslím na tetrapaky červené pytle. Co vypijeme my doma z tetrapaků, tak jim to vozíme, ať toho mají v pytli víc.

0
Obrázek uživatele Kris
před 5 lety Kris

Na tetrapaky jsou oranžové, přesněji černé popelnice či kontejnery o oranžovým poklopem. U nás v Praze běžná věc jako ostatní barevné popelnice, vždy jsou pospolu :) Kde tyto speciální popelnice nejsou dostupné, třídí se tetrapaky do žlutých popelnic na plast, nebo do modrých na papír, záleží na lokalitě. Přidávám odkazy:
http://www.jaktridit.cz/cz/trideni/jak-spravne-tridit---barevne-kontejnery/napojove-kartony
http://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Napojove_kartony.html

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Ještě k Tetrapakům, včera jsem se bavil s manažerkou z Tetrapaku a na dotaz recyklace tohoto obalu jsem se jí ptal, takže mám informaci z první ruky :-) Používají se technologie, které umí zpětně oddělit všechny tři složky (papír, plast a hliník) a ty se potom recyklují každá zvlášť. Takže recyklujte, má to smysl :-)

0
před 5 lety Lucie

no spíš je někdy problém najít nepřeplněný kontejner :-D
krabice od mléka a tak by měla jít spíš do plastů ale může být vhozena i do papírů..

0
před 5 lety Karel Nakobyl

Ale proč třídit,když platím obci paušál za odpady vypočítaný na osobu a mohu mít dvě,tři,pět popelnic? Tak uvažuje ta větší část,která netřídí. Jo kdyby ti moudří ve Sněmovní ulici to zase udělali obráceně a já platil za každý odvoz popelnice,pak bych třídil jako blázen a s každý papírkem či plechovkou,lahví od coly a pod běžel do příslušného kontejneru. Ale takhle,proč?

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Třeba proto, že v to věříte, a chcete se podílet na likvidaci naši Země co nejmenším způsobem? Stejně jako bych nevyhodil PETku v lese, nevyhodím vybitou baterku, plast do odpadků. To, že lidi takhle nemyslí je fakt a je to špatně. Žádný zákon s tím ale nic neudělá. Stačí se podívat do lesů na nepovolené skládky, nebo na okolí vlakových tratí, kde jsou příkopy plné PETek. A to jsou i ignoranti, kteří plasty pálí. A jak vyřešit popelnice u paneláků, aby tam lidi třídili? Je to o myšlení lidí a to je takové jaké je.

1
Obrázek uživatele Jana
před 5 lety Jana

také jsem kdysi přemýšlela o tom, proč není uzákoněno placení za skutečně odvezený počet popelnic. Zapátrala a pozeptala se lidí, kteří o tom něco ví a dozvěděla se, že tento zákon kdysi u nás opravdu býval.
Bohužel, zvrhlo se to tak, že lidi v honbě za úsporou peněz vyhazovali pytle kdekoliv u silnic, v lese a tak (místo toho, aby recyklovali) a tak se zákon změnil na současný stav. Bohužel. Je to prý ekologičtější varianta, menší zlo.
Jak říká p. Vozka, vše je o lidech a jejich myšlení. Důležité je vštípit lidem, že třídění je prostě normální. Naštěstí lidí co recyklují a myslí pro-eko je čím dál víc, to je super. Jen tak dál!

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Jen pro dokreslení... Když platil ten zákon, tak si pamatuji, jak vesničani s přívěsnými vozíky a pytli plnými odpadu dělali nájezdy na sídliště k popelnicím. Někteří totiž neplatili vůbec.

0
Obrázek uživatele jmhad
před 5 lety jmhad

Je to věc názoru. Ale když v den svozu vidím u každého RD 2-3 popelnice a jejich obyvatele nikdy u kontejneru třeba s plasty /vidím na ně/,pak není o čem mluvit. Ten zákon vznikl v době kdy třídění odpadu neexistovalo a o kontejner jeden nezavadil. Dnes je situace jiná a měl by se přehodnotit.  

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Právě, že to asi není věc názoru, ale uvědomění lidí. V tomhle (jako v hodně věcech) asi jednoznačné řešení neexistuje. Každý systém je dobrý, pokud budou lidi myslet. Pokud budou jen vychca*í, budou obcházet vše.

1
před 5 lety Veronika

Nedávno jsem se přestěhovala z malého města do vedlejšího stotisícového a jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že popelnici na plasty (kterou máme na vesnici na každém rohu a poctivě třídíme) nenajdu ve 100.000-ovém Liberci ani jedinou!!! :(
Asi potřebují materiál pro tu svou spalovnu.

0
Obrázek uživatele Kloky
před 5 lety Kloky

Nevím, o které části Liberce je řeč, ale já s dostupností kontejnerů na tříděný odpad problém nemám a to se pohybuji v mnoha čtvrtích.

0
před 5 lety Veronika

Mluvím BOHUŽEL O CELÉM LIBERCI, ne jen 1 části! :(
Popelnice na plasty se zrušily už v r. 2009, nyní jsou pouze na PET a tetrapaky (a samozřejmě papír a sklo). Zjišťovala jsem si to, protože jsem byla v šoku, že nemám kam vyhodit plas.obaly, brala jsem to v dnešní době již jako samozřejmost!
Doufám, že to neděláte, jako moji kamarádi - liberečáci, kteří do popelnicí jen na PET lahve vesele háží i všechny ostatní plasty... (je to tam i přímo napsané, že tam ostatní plasty nepatří, dále to je uvedeno i na netu, stačí dohledat).

0
Obrázek uživatele Kloky
před 5 lety Kloky

Do kontejneru na PET házím pouze PET, ale to je u mě tak 2x do roka. U mě je "problém" to, že plastové obaly moc nemívám. Je pravda, že sáčky házím do směsného odpadu, ale využiji je několikrát. Potraviny, které jsou v plastových krabičkách nekupuji. Jednou za čas mám obal z polypropylénu a ten házím také do směsi, i když mi to přijde škoda. Co mi třeba v Liberci vadí, je absence kontejnerů na hliník a na bioodpad. 

0
před 4 roky Lada

Dobré ráno, ráda bych se přidala k příznivcům třídění odpadu a řekla k tomuto, že musí jen člověk chtít. U nás doma se bohužel materiálům jako je plast nevyhneme. Jestli to nekdo zvládá tak má můj obdiv. Ale zase na mou obhajobu, do nové kuchyně jsem si koupila barevně odlišený ospadkový koš kde má každý materiál svou přihrádku myslím tohle:http://www.obalove-materialy.cz/odpadkovy-kos-orion-poker-4-x-20l/d-862 a odpovědně potom odnáším jednotlivé pytle do kontejnerů  u nás v obci, sice to k nim mám asi půl kiláku, ale aspoň se s dětmi projdeme. Bohužel asi na vesnici která má 400 obyvatel víc jak jednu sadu kontíků nedostaneme...

0
před 4 roky Jarda

Kam patří obaly od deodorantů a různých voňavek (nemyslím skleněné)?

0
Obrázek uživatele radim
před 4 roky radim

Na obalu by měl být recyklační kód, podle kterého poznáte z čeho nádoba je. U voňavek to bude nejspíš železo nebo hliník. Takže recyklovat někde do kontejneru. Když není tak do sběrného dvoru, výkupu kovu. Měli by to vzít asi.

0
před 4 roky Laďka

Prosím o radu, mám plastový obal od pochoutky pro psa s označením trojúhelníku s číslem 7, a tady koukám, že to podle toho nepatří do plastu ani nikam jinam. Co s tím? Ráda třídím, nedělá mi to problém, ale chci třídit správně. Děkuji.

0
před 3 roky Veronika22

Také velmi ráda třídím a už jsem vícekrát se pozastavila nad tím kam co patří. Bohužel ne vždy najdu odpověď. Záhadou byly pro mě krabičky papírové od vajec, nevěděla jsem, že to už jde do směsného odpadu, až jsem to našla někde online. Jelikož se mým spolubydlícím nechce třídit, koupila jsem koš odpadový přes obalove-materialy.cz s krabicemi na stěhování. Odpadový koš mi přeplatili a já pravidelně třídim odpadky, když uklízím byt. Někdy to ještě třídím preciznější při koších:D

0
Obrázek uživatele radim
před 3 roky radim

Krabičky od vajec jdou zpět k tomu odkoho se kupujou vajíčka :)

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 3 roky sharunka03

Tak,tak i my je vracíme zpět babičce. No, ale zas chápu lidi, co to kupují v marketech, že to neřeší nebo je to asi nenapadne.

0
před 3 roky Emil

Mám poměrně dost VHS kazet. Můžu je dát do " plastů " ? S obaly, nebo bez?

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 3 roky Martin Vozka

plastové obaly do plastů, papírové do papíru :-)

0
před 3 roky Sára

Ahojte nedá sa podobný obrázok prosím stiahnuť online? :D Zišlo by sa to pre mojích spolubývacjúcich "čuniatka", ktorých nie a nie naučiť, čo patrí kam. Do teraz som mala len jeden plastový kôš, kde sa hádzalo všetko (boli sme na byte len 2 celé prázdniny) a teraz keď sa sem nasťahovali 2 chalani (chápte ja jediná baba a 3 chalani), mám čo robiť, aby som stíhala upratovať nie to ešte triediť. Doniesli si nejaké krabice od Tavočer (to tam je napísané) a vyzerajú celkom schopne, tak by som ich cela nejako polepiť PLAST, SKLO, PAPIER, kým kúpim poriadny kôš. Teraz ešte peniaze na to nemám, lebo mi neprispeli zatiaľ ani na jar, ale teraz budeme mať posedenie a dúfam, že ich to začne trošku trkať. Ako na ich obradu riad (nádobí) si po sebe umyť aj utrieť vedia :D

0
před 3 roky Marie Křičenská

Dobrý den, kupuji si vločky z celozrnné pšenice, které jsou v obalu označeném C/LDPE a číslem 90, kam je mám dávat ? A různé sáčky od koření, např. C/PAP s číslem v trojúhelníku 84, nebo bez čísla a tak podobně. Ještě by mě zajímalo, kam s obyčejnými žárovkami. Děkuji. Marie.

0
před 3 roky Kristýna

Dobrý den, také by mě zajímaly obyčejné žárovky a ještě staré hrnce a jiné nádobí... dalo by se to dát např. někam na charitu? Kristýna

0
před 9 měsíci Mišička

Zdravím. Osobně bydlím na malé vesničce, která má pro nás občany jedno místo s kontejnery a plast a papír. Nic víc zde nenajdeme. I proto jsem začala řešit jak si doma ulehčit třídění. Doma jsem pomocí několika latí stloukla držák na pytle a začala jsem kupovat tyhle pytle https://www.obalove-materialy.cz/plastove-pytle-70-110-cm-typ-100-nosnost-25-kg-baleni-15-ks-modre v různých barvách. Modré na papír, žluté na plast, červené na tetrapack, černé na komunální odpad a zelené na bioodpad. Nebezpečný odpad jako baterky a tak vyhazuji tak, aby k nim neměli přístup děti, takže používám kbelíček, který mám na skříni. Jednou za dva týdny (krom bioodpadu) vše odvezu do sběrného dvora.

0
před 7 měsíci Elika

Ahoj, kam prosím v Praze s textilem? jsou nějaké kontejnery?

0
před 7 měsíci Lhotka

Eiko, zde zasílám seznam kontejnerů v Praze, kam je možné textil chodit... http://www.recyklujemetextil.cz/kde-najdete-kontejnery

0
před 6 měsíci Elika

Lhotko, prosím tě, co se s tím textilem pak stane? Dostane se potřebným? Nechci ten textiv vyhodit, ay pak skončil v nějaké úklidovce na hadry...

0
před 5 měsíci Lili

Eliko, mrkni tady - http://www.recyklujemetextil.cz/komu-pomahame Tady máte přesně popsáno, co se s textile děje :)

0
před 5 měsíci Zuzana

Ten Potex, jako jeden z mála, ten koloběh textilu má opravdu pěkně popsaný. Na rozdíl od jiných kontejnerů se dostane potřebným a ne na hadry nějaké úklidovce :/

0
před 4 měsíci Rea

No, to je právě většinou problém s tu recyklací...mnhody si myslíme, že texti, po vhození do kontejneru, poputuje potřebným, ale mnohdy je opak pravdou. Sama jsem už mckrát viděla, jak ke kontejneru přijela dodavka s označením uklidové firmy...:/ Potex je v tomhle perfektní. Na stránkách je krásně vidět, kam textil poputuje...

0
před 3 měsíci Jolana

No, je prostě problém dnešní doby... I když se firmy neskrývají a koloběh textilu veřejně přiznají, tak lidé prostě mají za to, že kontejnery slouží dobré věci... Jenže ono to mnohdy prostě není pravda a textil končí v nějaké hadrárně nebo na hadry. 

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 + 12


Přidat příspěvek