Sojová omáčka Shoyu

Sojové omáčky a další dochucovadla jídel si vypěstovali za dobu své existence pověst nezdravých výrobků, často s obsahem Glutamanu sodného (E621). Existují však mnohem zdravější alternativy a jednou z nich je například klasická sojová omáčka nazývaná Shoyu. V asijské kuchyni, především pak v Japonsku, je to běžná a oblíbená součást jídel.

Co je shoyu [šoju] ?


Je to sojová omáčka vyrobená přirozenou fermentací, procesem známým stovky let, za použití plísně Aspergillus oryzae a soli. Při tomto procesu dochází k přeměně hůře stravitelných sojových bílkovin, škrobů a tuků na snadno stravitelné aminokyseliny, jednoduché cukry a mastné kyseliny.

Shoyu je jedním ze dvou druhů tradičních sojových omáček, mimo směsi sojových bobů se k výrobě používá i pšenice. Naproti tomu Tamari - druhý typ omáček - se vyrábí jen ze sojových bobů.

Shoyu a jeho použití


Shoyu je možné používat k dochucení velké řady jídel, výborně se hodí do omáček, polévek a salátů. Shoyu je také výborné k ochucení zeleniny, masa a zeleninových a masových směsí, ragú, apod. Pro výraznou vůni a chuť a větší množství obsažené soli je dobré dávat pozor při dávkování. Snadno je možné jídlo přesolit.

Drobné doporučení - je lepší jídlo nesolit a místo soli jej dochutit právě samotnou sojovou omáčkou Shoyu.

Kvalitní Shoyu vs. levné náhrady


Při nákupu si dávejte pozor na složení, lehce je totiž možné koupit levnější a méně kvalitní sojové omáčky, které se vyrábějí chemicky namísto klasické dlouhodobé fermentace. Nekvalitní omáčka má jinou chuť, aroma a často se dobarvuje barvivy, např. karamelem.

Běžná cena 300ml balení omáčky Shoyu je okolo 50 Kč, u podstatně levnější omáček bychom se měli mít na pozoru a dobře prostudovat složení. To by mělo obsahovat jen vodu, soju (sojové boby), pšenici, sůl a Aspergillus oryzae.

Zajímavosti a informace


Omáčka Shoyu má přirozeně dlouhou dobu trvanlivosti. Je možné ji skladovat při pokojové teplotě. U většiny výrobků se udává doba trvanlivosti 1 rok.

I přes to, že ve složení je obsažena i pšenice, uvádí se, že u kvalitních tradičních sojových omáček Shoyu je množství glutenu pod detekovatelnou hranicí a proto jsou vhodné i pro lidi trpící Celiakií a alergické na pšenici.

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Při výrobě sójových omáček chemicky jde o to rozštěpit dlouhé molekuly bílkovin na kratší. Děje se to tak, že se sója nebo jakýkoliv jiný zdroj bílkovin vaří v kyselině chlorovodíkové pod zpětným chladičem několik hodin. Potom se do směsi dávkuje hydroxid sodný, aby se produkt zneutralizoval. Výsledkem je sójová omáčka. Jak známo, reakcí kyseliny a hydroxidu (louhu) vzniká sůl a voda. V tomto případě je to opravdu sůl, jak ji známe z kuchyně: chlorid sodný. To je ta slaná chuť sójové omáčky. Dobrou chuť! :-)

0
před 6 lety Rowdy

Nebo klasická cesta je usušené zplesnivělé "koláče" ze soji a pšenice cca 6 měsíců fermentovat ve slané vodě. Proto stojí kvalitní sojovka víc než vitana vyrobená tím několikahodinovým postupem.

0
před 6 lety

Se sóji se vyrabý E621

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 - 9


Přidat příspěvek