Pitný režim, proč doplňovat tekutiny?

Pitný režim je minimálně stejně důležitý jako samotná výživa, jen se na něj někdy zapomíná...

Autor: Stana

Lidské tělo se skládá převážně z vody. Nejvíce jí v těle mají malé děti, kdy tvoří až 3/4 jejich těla. Mladý člověk pak má ve svém těle už „jen“ asi 60 % vody. Toto množství si můžeme představit tak, že například mladý muž, který váží 75 kilogramů má ve svém těle 45 kg vody.

Jak se voda z těla ztrácí?


Za běžných podmínek ztrácí naše tělo asi 2–2,5 litrů vody denně, a to močí, stolicí, dýcháním
a pocením. Močí vyloučíme asi 1 litr tekutin denně, pocením půl litru a zbytek dýcháním a
stolicí. Za určitých podmínek, jako jsou například vyšší tělesná zátěž či teplé počasí, může
docházet k vyšším ztrátám vody, protože se více potíme. U některých sportovních aktivit
může být ztráta vody pocením až 4 litry (např. při maratonském běhu).

Kolik máme vypít tekutin?


Jednoduše řečeno: Tolik, kolik jsme ztratili.
Objem tekutin, který potřebujeme, závisí především na věku, pohlaví, pohybové aktivitě,
které se věnujeme, ale také na prostředí, ve kterém se nacházíme.
Denně bychom měli vypít asi 2 litry vhodných tekutin.

Kdy potřebujeme více tekutin?


Nejčastěji jsou to následující situace:

  • při teplém počasí (horké letní dny),
  • při náročné pohybové aktivitě
  • při těžké a namáhavé práci či zaměstnání,
  • při nemoci, horečce, průjmu či zvracení,
  • při pobytu v místnosti, kde je příliš suchý vzduch (třeba v zimě, když se topí).

Jak zjistíme, že pijeme málo?


Mírný, krátkodobý nedostatek tekutin

Signálem toho, že pijeme méně než potřebujeme, je to, že nás po krátké době začne bolet
hlava, budeme se cítit unavení a malátní.

Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin

Pokud budeme pít méně než potřebujeme delší dobu, můžeme si způsobit řadu zdravotních
problémů. Hlava nás bude bolet daleko častěji, budeme trpět zácpou, můžeme mít potíže
s ledvinami. Zvyšuje se také riziko onemocnění zánětem slepého střeva.

Nejlepším způsobem, jak zjistit, že pijeme málo, je všimnout si barvy naší moči.
Tmavší moč, je koncentrovanější a značí, že se potřebujeme co nejdříve napít. Světlá barva moči značí, že není třeba mít obavy. Další způsob, jak tělo signalizuje, že potřebuje tekutiny, je pocit žízně. Pocit žízně je však u každého jiný a někdo jej nemusí mít ani tehdy, když už by se měl opravdu napít (většinou jsou to staří lidé). Proto si musíme zapamatovat, že pít je třeba i tehdy, když žízeň nemáme ! Mezi další příznaky nedostatku tekutin patří i sucho v ústech, oschlé rty a jazyk, suchá pokožka a někdy i škytavka při jídle.

Co máme pít?


Nejlepším nápojem je pramenitá voda z přírodních zdrojů.
Vhodné jsou také kupované balené vody, ty by však měly být bez bublinek a bez cukru.
Dopřát si můžeme i vodou ředěné (přírodní) ovocné a zeleninové šťávy, neslazené a ne moc
silné čaje - zelené či ovocné.

A co minerální vody? Některé vody obsahují příliš velké množství minerálních látek, například sodíku, a nelze je proto pít denně ve velkém množství. Jde zejména o ty, které mají na svém obalu napsáno středně mineralizované, silně mineralizované nebo velmi silně mineralizované. Těchto bychom neměli denně vypít více než 1-2 sklenice (500 ml) a je vhodné je střídat. Ani velmi slabě mineralizované vody nejsou vhodné ke každodennímu pití. Vody perlivé s bublinkami jsou oblíbeným osvěžujícím nápojem, ale neměli bychom je pít pravidelně, jen výjimečně. Mohou nám způsobit žaludeční ale i jiné problémy spojené s trávením jídla. Navíc jich nelze vypít moc najednou a ke všemu jsou močopudné, takže rozhodně nejsou ideálním nápojem k doplnění našich tělesných tekutin.

Mléko a mléčné nápoje (mezi které patří například kefír, ochucená mléka a kakaové nápoje)
obvykle nepočítáme do pitného režimu, neboť obsahují mnoho cenných živin, a jsou proto pro nás spíše potravou, i když tekutou. Za zdroje tekutin lze také počítat polévky, ovoce (citrusové ovoce, hroznové víno) a zeleninu (například rajčata, okurky, melouny). Některé druhy ovoce a zeleniny obsahují totiž i více než 90 % vody.

Které nápoje pro nás nejsou až tak vhodné?


Mezi nápoje, které bychom měli pít co nejméně a kterým bychom se měli spíše vyhýbat, patří především různé limonády, ochucené minerální vody, ovocné nektary apod. Tyto obsahují velké množství cukru, který jednak zvyšuje pocit žízně, ale hlavně má v sobě mnoho nadbytečné energie, kterou si ukládáme do našich tukových zásob, vyvolává návyk na sladkou chuť, což je problém hlavně u malých dětí, které pak odmítají neslazené potraviny a nápoje. Colové nápoje zpravidla kromě cukru také obsahují kofein, který zvyšuje tvorbu moči (a tím ztráty tekutin), má stimulační efekty a je zřejmě návykový, ale také kyselinu fosforečnou, která váže vápník a další minerály a brání jejich vstřebávání.

Nejvhodnějším nápojem pro horké počasí jsou čistá voda ochucená citrónovou či grapefruitovou šťávou ale také nakyslé či nahořklé nápoje. Sladké a přechlazené nápoje pocit žízně zvyšují.
Bez omezení můžete pít nezávadnou kontrolovanou pitnou vodu z vodovodu nebo studny, balené vody - kojenecké, pramenité a neperlivé přírodní vody. Informace o druhu a složení balené vody a datu spotřeby najdete přímo na obalu láhve. Balenou pitnou vodu chraňte před světlem a slunečním zářením a po otevření ji brzy spotřebujte.

Doplňující obrázky k článku


Diskuse k článku

0
před 7 lety Karel

Docela by mne zajímalo, jak je to s vodou z výdejníků, kateré různými způsoby doupravují vodu: 1.1 x sediment (odstraní mechanické nečistoty - rez, písek, a jiné...) 2.filtr aktivní uhlík (odstraní 99% chloru, organických nečistot, vylepší chuť a odstraní zápach) 3.membrána reverzní osmózy (odstranění vodní kámen, dusičnany, dusitany, farmaceutika, železo, mangan, sírany, atd.) 4.post-filtr (chuťově doupraví čistou vodu) 5.UV lampa (zajištění bakteriologické nezávadnosti a sterilizace) Je lidskému tělu taková "mrtvá" voda ještě něčím prospěšná?

0
Obrázek uživatele whoisqi@
před 7 lety whoisqi@

:-) Nikdy jsem moc nerozuměl pojmu "pitný režim". Jsou lidi,kteří nepijou vůbec,jsou lidi jako já,kterým stačí půl litru denně a jsou zdravý...jsou lidi kteří potřebují 3 litry denně...záleží na každém z nás...nejde vše házet do jednoho pytle a tabulkovat....

0
Obrázek uživatele whoisqi@
před 7 lety whoisqi@

pojem pitný režim je akorát odporná propagace nadnárodních společností,pro zvýšení zisku z balených vod

0
před 7 lety Karel

Hm ... minimálně tento článek NEpropaguje balenou vodu! Myslím, že o tom, zda-li je pití vody lidskému tělu prospěšné, se nemusí vést diskuze. Voda je pro lidský organismus základ, každý přece ví, že tělo se skládá z více jak 60% z vody! Je ale důležité, jakou vodu člověk pije a proto můj výše napsaný dotaz o filtrované vodě.

0
Obrázek uživatele johnwalker
před 7 lety johnwalker

Mnoho testů již prokázalo, že voda z "kohoutku" bývá v 99% ta nejméně závadná. Podívejte se někdy, jak je balená voda skladovaná, jak dlouho stojí nehnutě v plastu a to už ani nepíši o zdrojích ze kterých se čerpá.

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Po vodě z kohoutku mě škrábe v krku a nadýmá mě. Piju ji po převaření. Jak píše Karel- mrtvá voda- asi má pravdu. O vodě toho víme tak málo!!!

0
Obrázek uživatele vercounek
před 7 lety vercounek

no v dnešní době už je dokázané, že balená voda je jeden velký podvod. Je to ta samá voda, co pijeme z kohoutku,vlastně ještě horší, ta už je opravdu mrtvá, válí se někde ve skladech, pak putuje za horka v kamionech a my to pak pijeme

0
Obrázek uživatele Stana
před 7 lety Stana

U balené vody je důležité všímat si zdroje, vody za 4 Kč jsou opravdu natočené z "kohoutku". Ale pramenité vody z přírodního zdroje,jsou vzhledem ke hloubce vrtů přirozeně filtrované a meneralizované, záleží ovšem, zda prodejce dodržuje zásady skladování (tma, vhodná teplota...). Takové balené vody u benzínek, které jsou v létě na sluníčku celý den, nejsou nic dobrého. Ovšem voda z kohoutku je sice podle legislativy v ČR nezávadná, ale tyto normy a testy na kvalitu se nazabývaví obsahem hormonů, některých těžkých kovů apod. Jde o povrchovou vodu, která je upravena, chemicky dezinfikována chlorem a dalšími látkami. Chlor by při natočení vody do lahve neměl být cítit, ale většinou cítit je, což svědčí o použití množství větším než by mělo být. Nehledě na to, co způsobuje pokožce a dýchacím cestám.

1
před 7 lety Milan

Ahoj všem, začal jsem uplnou změnou životosprávy a od července do teď jsem zhubl 40 kilo a pítný režim má na tom obrovský podíl uspěšnosti v hubnutí piji jak se doporučuje 3O ml tekutin na kilo hmotnosti a fakt to funguje doporučuji všem to dodržovat jo a piji jenom vodu z kohoutku a je to fajn.

0
před 7 lety Jana Beranova

Zdravím a reaguji na příspěvek Milana.Od ledna jsem taky začala se změnou jídelníčku.A souhlasím se vším co se týče pitného režimu.Voda z kohoutku nedělá problémy nikomu z rodiny.Jen v zimních měsících je problém vypít dané množství.Ale 40kg -závidím ale moooc přeju.

0
Obrázek uživatele Jiří Janovský
před 7 lety Jiří Janovský

Osobně nemám vůbec problém s konzumací vody přímo z kohoutku a např. v Pardubicích je chuťově velmi dobrá. Jenom pozor na obsah dusičnanů, které se do vody mohou dostávat např. z dlouhodobější zemědělské produkce v okolí povrchových zdrojů. Dusičnany se v těle přeměňují na škodlivé dusitany. Mezní hodnoty pro děti/dospělé - 15/50 mg/l. Informace o obsahu těchto látek by měly poskytnout příslušné orgány na svých webovkách. Nevím, jaká je situace teď, ale v rámci svého studia cca před 5 lety jsem prováděl určení obsahu dusitanů ve vodě stočené v Hradci Králové - jejich obsah byl okolo 25 mg/l, což mě docela zaujalo a malým dětem bych konzumaci takové vody rozhodně nedoporučoval.

0
před 7 lety neeeeeeeeffiiiim

whoisqi@: a kolik ti je let? :-) Já to měla taky tak, pila sem cca půl litru denně, někdy víc, někdy míň... A teď mi je 22 a začala jsem mít problémy při čůrání, přičemž v moči mi nic nenašli - takže zánět močového měchýře to není. Ale už se to trošku možná spravilo, jelikož víc piju... Ale můj názor na pitný režim je, že na každého jednou dojde :-) problémy můžeš mít klidně až za 5 - 10 let...

0
Obrázek uživatele vercounek
před 7 lety vercounek

voda a správný pitný režim je pro člověka zásadní. Já teda nechápu jak může někdo žít a skoro nepít :) já se řadím do skupiny lidí, co pijí denně 3 litry s přehledem. Ale mám v okolí několik lidí, co snad nedají ani ten půl litr. Voda z kohoutku je určitě stokrát lepší, než ty balené mrtvé vody, nic nám nedají a ještě po nich zbyde zbytečný odpad, který akorát za.írá planetu

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Taky toho za den vypiju až až, dokonce si někdy říkám, jestli to není až moc. U nás máme štěstí, že máme v dosahu hned 2 studánky v lese, pravidelně se s lidmi co si jí taky berou skládáme na přeměřování hodnot dusitanů atd. I když teď nevím ty čísla přesně, vždycky vyšly mnohonásobně lépe než dokonce mezní hodnoty pro kojeneckou vodu. Balenou vodu jsem nepila kromě vyjímek (restaurace, oslavy, výlety...) už roky. Tomu já říkám živá voda za babku:)

0
Obrázek uživatele Mritamira
před 7 lety Mritamira

Ahoj, tak pitny rezim je velmi dulezity pro kazdeho! Clanek je pekny, jeste bych dodala, ze pit byse melo v mensich davkach behem dne a ne najednou. Tak jak telo vodu vydava postupne, by i clovek mel tekutiny postupne doplnovat. Ja osobne mam rada vodu ze studanky, jednou za 14 dni si pro ni zajedeme do lesa a mame o pitny rezim dobre postarano:o))

0
Obrázek uživatele Jiří Janovský
před 7 lety Jiří Janovský

Mritamira: To musíte mít ale hodně velký kanistr, když máte jednou za 14dní vystaráno na pitný režim. Do čeho to "stáčíte", obyčejné PETky? Nějaké doporučení studánky v Pardubickém kraji, nejlépe okolí Pardubic nemáte? Děkuji.

0
Obrázek uživatele Mritamira
před 7 lety Mritamira

Jirka: No mame dva barely, kazdy 25 litru, tak to na ten pitny rezim zhruba vychazi:o) S pritelem jsme poridili takovy maly rozkladaci vozik. Takze ty dva pne barely bez problemu nalozime na vozik svezeme k autu a hotovo:o) Nemohu doporucit konkretni studanku u Pardubic, ale tu nasi jsem nasla na techto strankach: http://www.estudanky.cz/uvod Ted za pekneho pocasi lze naplanovat pekny vylet a najit si tu svoji!

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Koukám stejná zapálce do studánek:D My máme doma nechané 1,5 a 2 litrové PET lahve od čistých vod, máme jich desítky a točíme to vždycky do nich (nevyhazujeme je). Plné je máme uskladněné a vždycky si jen dojdeme pro láhve kolik potřebujeme. Pravdou je, že ke studánce jezdíme většinou autem, ale občas i na kole nějakou tu flašku pobereme:-)

0
před 6 lety Igor

Ja by som si dovolil iba krátku poznámku. Množstvo vypitej vody, ktorá je potrebná pre fungovanie nášho organizmu je logicky podmienené druhom prijímanej stravy. Masožravci potrebujú určite viac vody, ako tí, v ktorých strave prevažuje zelenina a ovocie. Navyše voda viazaná na vlákninu je v tele uvoľňovaná postupne a vyživuje i tie bunky, na ktoré sa pri pití čistej vody nedostane. Z toho vyplýva, že ak nechceme zalievať ľadviny, ako vodný mlyn, je lepsie konzumovať viac zeleniny a ovocia. V bio kvalite samozrejme.

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 9 - 8


Přidat příspěvek