Novela zákona o potravinách prošla sněmovnou

Co nového přinesla se dozvíte v dnešní infografice.

Diskuse k článku

1
Obrázek uživatele Lucka
před 4 roky Lucka

Konečně nějaký krok dopředu.

0
Obrázek uživatele Marri
před 4 roky Marri

To je skvělé!

1
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

Krok kupředu? Nemyslím si! Akorát bude dráž. Snad si nemyslíte, že ty polské vlaječky a statisícové pokuty za jejich nepřítomnost řetězce zaplatí ze svého? A ty erární kontrolory, ty také zaplatíme ze svého. V daních, které bude potřeba opět zvýšit. Víte, kolik stojí jediná izotopová kontrola, která ověří, zdali tam vyvěsili správnou vlaječku?

Ti, kteří chtěli vlaječky, mohli celá léta hlasovat svými peněženkami, a v prodejnách bez vlaječek nekupovat. Dělali to? Nedělali!

A jak už to bývá, každá erární regulace se nejhůř dotkne těch nejmenších. Třeba zavře vaše oblíbená restaurace, až kontrola zjistí, že vaří z vajec přímo ze dvorku. A dostane likvidační pokutu.

Pomohly snad kolky a vyšší daně na alkohol jeho kvalitě? Ne, právě naopak! Copak se lidé nikdy nepoučí, že co vezme do ruky stát, to zkazí?!

Celá léta kupuji v malé prodejně. Zákonům navzdory tam paní prodavačka prodává čerstvé mléko přímo od krávy. S garantovaným původem. Dozvím se i to, kdy bude mít kravička telátko. Prodává ho jenom známým, pod pultem. Jako za socíku. Je to totiž riskantní! Opravdu nechci další regulace, které by donutily podobné ochotné prodejce zavřít krám, a nahnaly jejich zákazníky do super-hyper-mega-marketů, které by pak zákonodárci uregulovali k smrti.

0
Obrázek uživatele Danah
před 4 roky Danah

Celkem se mě to netýká, ale nedá mi to napsat svou zkušenost ohledně velkého byznysu: 
Majetní lidé si koupí Rolls Royce, aby oslnili značkou, aniž by se zeptali, kde byl vyrobený!! Tohle mne dostalo do kolen. Rolls Royce se vyrábí v Indii, a pokud zákazník kašle na všechno, kromě luxusní značky, je to stejný prosťáček z ulice, i když šustí bankovkami. Smutný svět.

1
před 4 roky pavelwolf

Já si osobně myslím že je to skvělá novina :-).

1
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 4 roky alena.prchlikova@

Zatím jsem celou novelu neviděla, ale jako dobré mi přijde povinnost informovat o složení výrobků, jestli tam bude i výrobce, tak jedině dobře. U baloného zboží je leckde výrobce utajen. Já na prodejně mám složení pekařských výrobků od jednoho dodavatele, ood druhého jsem to zatím nedostala. A uzeniny odebírám od Fialy z Milovic, ten tvrdí, že to není jeho povinnost, dodat listiny se složením svých výrobků. Ale na etiketách složení má, tak jsem si to všechno vypsala, kdyby měl někdo zájem se podívat. Ale zatím nikdo, a to tam mám již asi 3 roky. Lidi to nezajímá.
Vyvěšení vlaječek mi přijde k ničemu, ať je na každém druhu zboží jasně uvedeno složení a původ surovin i výrobce. Vlaječky jak píše Standa zaplatíme při nákupu zboží, o jejich výrobní cenu se sníží zisk prodejen, odvedou menší tržby, takže je nakonec zaplatíme všichni. 

1
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+alena.prchlikova@ Ty vlaječky jsou jen taková drahá hloupost, stejně jako povinnost cedulí se sdělením, že hlavní složkou housky je pšenice.

Likvidační pokuta pro hospodského, který by měl na dvorku vlastní slepice nebo kozu, to už se mi líbí mnohem méně. A legalizovat kozu na dvorku, to není jen tak (viz odkaz). Nový zákon to jen zhorší.

Samozřejmě, Babiš jásá. Řady jeho konkurence opět prořídnou.

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 4 roky alena.prchlikova@

Ono mi vůbec přijde, že většina novel nebo dodatků k zákonům jsou naprosto k ničemu. Jen aby se něco dělo, ale nic dobrého pro lidi to nepřinese. Už jsem slyšela, že teď, když budou ty vlajky, tak budou lidi vědět, kde to vyrobili. Ale to je přece nesmysl, vždyť tam budou jen některé státy, od kterých berou zboží, to nic neříká, stejně si budou muset, tak jako nyní, jednotlivý kousek zboží prohlédnout a přečíst si odkud je, tedy pokud to tam bude. Mně by se líbilo, kdyby na každém zboží bylo jasně napsané co obsahuje, kdo ho vyrobil, popřípadě odkud pocházejí jednotlivé komponenty, písmena čitelná, a datumy jasné, ne někde ve sváru nebo spojení. Ale to není pro výrobce výhodné, ty si dokáží prosadit, to co jim vyhovuje. Jako například se nesmí rozdělávat krabička sýrů a prodávat je na jednotlivé trojúhelníčky. Já chápu, že v marketu to je těžko prodejné, ale v malých obchodech to přece nemůže být problém. Ale to výrobcům nevyhovuje, je třeba prodat celá balení, aby byl zisk. Já to řeším tak, že rozděluji, ale se souhlasem zákazníků si ponechávám krabičku než prodám poslední kousek. Tak si každý může přečíst, pokud má zájem, složení a trvanlivost. Přece si dělníci ke svačině nebudou kupovat celá balení, když jim stačí dva trouúhelníčky. 

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

No myšlenka to možná byla dobrá,ale zase jako vždy je na konec z toho trochu něco jiného :).... třeba to oznamování odkud nakuji neznamená, že ty výrobky jsou z daného státu - jde jen o to, kde se to NAKOUPÍ. takže na výrobek, který někdo jen jako dovozce doveze do ČR a tady ho prodá řetězci, tak řetězec si ho zařadí do CZ produktů :( ... prostě opět krása české legislativy :( jinak to že bude muset být na obale výrobce jen dobře , složení se uvádělo už i te´d , jen přibudou trans mastné kyseliny u tuků, ale i ty už většina výrobců uváděla už teď, největší změny jsou asi v dozoru - kompetencích dozorových orgánů - tzn. hygiena je z toho vyšachovaná a vše zůstalo jen u SZPI a veterinářů...

1
Obrázek uživatele Kaštánek
před 4 roky Kaštánek

5 vlaječek před supermarketem? To má být krok kupředu?... Kocourkov...

0
Obrázek uživatele Anywetta@
před 4 roky Anywetta@

Uvítám složení u nebaleného pečiva. O složení v supermarketech si musím říci a moc to nemají rádi... hlavně když si podle složení moc nevyberu. Dnes už kupuju jen od pár vybraných výrobců, ale občas nemám čas jezdit za dobrým pečivem na druhý konec Prahy, tak jako "nouzovka" to bude fajn. :-) Alespoň něco.

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

ale to, že složení bude napsané a ne, že si o něj budete muset říct (na což už i podle doposud platné legislativy) máte nárok složení potravin nezmění...a pokud jste si nevybrala teď Anawetta@
 nevyberete si ani pak :(

0
Obrázek uživatele Anywetta@
před 4 roky Anywetta@

Občas si vyberu.:-) Jde mi spíše o to, že už nebudu muset prosit prodavačky, aby mi řekly (daly přečíst) složení. Zatím si vybírám hlavně z baleného pečiva, když už jsem v supermarketu.

1
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+Anywetta@ Novela zákona vyžaduje pouze to, aby prodejci v těsné blízkosti nebalených potravin uvedli přesné a jednoznačné informace o výrobci a o hlavní složce potraviny, včetně procentuálního podílu této složky.

Takže to bude vypadat asi takto:

houska výběrová, výrobce: Junk Food, Krakow, polská vlajka, výrobek ze zmrazeného polotovaru, hlavní složka: pšeničná mouka 80%. Spotřebujte do 24 hodin.

Není takový požadavek nesmyslný? Podle mne ano!

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Myslím si, že trochu kupředu přeci jen ten zákon jde. Alespoň kvůli jasnému složení u nebalených potravin. Já to beru jako jasné plus
Pokud bude nutné psát PŮVOD zboží, pak to neznamená jen zemi výrobce, ale původ surovin, je to tak? To by bylo také vynikající.
Ale zase, pokud přemýšlím nahlas, je spusta výrobků, která je složena z mnoha ingrediencí a výrobce často nakupuje jednotl. ingredience napříč světadíly (např. glukozo-fruktozový sirup je většinou z kukuřice z USA apod.) a tak si nedovedu představit, jak by bylo na výrobku vypsáno 20 států odkud jsou suroviny.... Jak se to bude řešit? Napíše se pouze hlavní surovina a ostatní ne? To by bylo zase k ničemu. Nevíte o tom více?

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

Bohuzel,prave,ze puvod potraviny neznamena puvod surovin :'( jedine,kde to bude i puvod surovin bude maso jako takove,nikoli vsak uz masne nebo jine vyrobky:-( je to jen sarada pro bezne lidi,kteri uz tyto podrobnosti neznaji..

0
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+Jana Navrhované znění jsem sice nenašel, ale o tom, že by mělo být u nebalených potravin uváděno složení, jsem se dočetl jen v této infografice. Žádný jiný zdroj se o tom nezmiňuje.

Všude jinde píší jen o tom, že by prodejci v těsné blízkosti nebalených potravin museli uvést přesné a jednoznačné informace o výrobci a o hlavní složce potraviny, včetně procentuálního podílu této složky. Což je třeba u pečiva naprosto nicneříkající informace. (V supermarketu jsou snad všechny pekárenské výrobky z pšenice.)

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

Ale vzdyt v infografice je napsano na viditelnem miste,takze je to tak jak pisete. Jedina zmena je v tom,ze ted to musi prodejce ukazat na vyzadani,kdez to pak to bude rovnou volne dostupne,ale jak uz jsem psala vyse rozhodne to nebude znamenat,ze krome cisteho masa pujde zjistit primy puvod hlavni suroviny,ze ktere je dana potravina vyrobena

0
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+Slunew V infografice je zobrazeno složení na viditelném místě, ale v zákoně je nejspíš jen „hlavní složka a její procentuálního podíl“. A to je docela rozdíl. (Pokud někdo má přímý odkaz na návrh, a ne jen předžvýkané výklady, bylo by možné se tam podívat.)

0
Obrázek uživatele Jana
před 4 roky Jana

Hm, takže vlastně vůbec nic zajímavého!
Jestli tam skutečně bude jen hlavní složka a ne celé složení výrobku a pokud opravdu nebude ta země původu na balení výrobku (jak se píše v titulku), je celý zákon absolutně nanic. Opět eurovské: "vlk se nažral, koza zůstala celá".
Ach jo.
Prosím zástupce Zdravé potraviny, jestli by byli tak laskaví a dali vědět, jak to skutečně je. děkuji moc

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

Vlk se nazral a koza zustala cela :-(

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 4 roky alena.prchlikova@

Ono to tak je ve většině případů, jak jsem psala výše. Nečekám, že nyní to bude lepší.

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

Z meho je pozitivum v nastaveni parametru a pravomoci dozorovych organu vcetne vyssich pokut za prohresky,jinak pro bezne lidi,kteri zas az tolik nerozumi tomu,co je na obale se nic nezmeni:-( neb jak uz jsem psala nekolikrat vyse,nektere veci neznamenaji,to,co by bezny spotrebitel predpokladal

0
Obrázek uživatele Standa
před 4 roky Standa

+Slunew Ty vysoké (spíš likvidační) pokuty se ovšem týkají třeba i hospodského, který má na dvorku králíky, a ve své hospodě z nich uvaří guláš. Oficiálně jde o opatření proti pytláctví, ale dobře víme, jak státní orgány s gumovými paragrafy zacházejí, a na koho jejich tíha nakonec dopadá. (Byť se teď dušují, že sice podle nového zákona mohou v hospodách dělat šťáry hned tři instituce (SZPI, hygiena, veterinární správa), ale že toho nebudou zneužívat.)

Byly doby, kdy mohl u svého hospodářství mít malou hospůdku každý. Dnes je to těžký zločin, který bude náležitě trestán.

0
Obrázek uživatele Slunew
před 4 roky Slunew

Hygiena byla v pravomocech silne okrouhana SZPI naopak posilila

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 - 2


Přidat příspěvek