Nákupní seznam potravin bohatý na živiny

Přinášíme vám užitečný nákupní seznam, aby jste při nákupu na nic nezapomněli.

Na webu amerického ministerstva zemědělství se objevila zajímavá infografika, kterou jsme přeložili a lehce upravili, aby byla více blízká českým podmínkám. Je to seznam základních potravin, které jsou bohaté na živiny a jejich nákupem vám rozhodně nehrozí, že koupíte "prázdnou" potravinu, která vašemu tělu moc nedá. Samozřejmě záleží i na množství a vyváženosti celého jídelníčku, aby naše strava nebyla jednostranná. Tomu jsme se věnovali a zase budeme věnovat v našich článcích.

Máte nějaké své oblíbené potraviny, které při vašem nákupu nemohou v košíku chybět ? Podělte se o ně v komentáři pod článkem.

bitmap.png

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

Seznam je nic moc neříkající a pro většinu lidí stejně nepoužitelný. Rajčata, jahody, maliny, třešně, borůvky, švestky a broskve bude teď kupovat jenom blázen. A nejen teď, ale i v sezónně, pokud zavítá do marketu. Naopak v zelenině by mě chyběl celer, český je dostupný i nyní. A rozhodně česnek. Jablka - ty jím prakticky denně a střídám s hruškama, kupuji od českých pěstitelů. Popcorn a preclík bych určitě nepovažovala za potravinu bohatou na živiny. 
Dle mého seznam spíš poslouží těm, co si chtějí oživit jídelníček novými potravinami. 

4
Obrázek uživatele vojtano
před 5 lety vojtano

Je to z webu AMERICKÉHO ministerstva zemědělství, tzn. oproti fast foodu slušný posun ;-)

0
Obrázek uživatele Kloky
před 5 lety Kloky

V zelenině mi chybí to, co jmenovala Sunriska plus červená řepa. U ovoce též jablka. Preclík a popcorn mě docela překvapil, pro mě to zdravá potravina určitě není.
Já každý den jím jablka a mrkev. Takže v mém nákupu nechybí nikdy. :)

1
Obrázek uživatele Sunriska
před 5 lety Sunriska

+KlokyTak to máme úplně stejně..:) Není nad naši "krajovou" zeleninku a ovoce. 

3
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+vojtano Ano, většina zlého pochází právě z USA, respektive přichází přes USA, ale právě tam jsou většinou i průkopníci toho dobrého. USA není jen Monsanto, Trvalá svoboda, Hollywood a Mekáč, ale i spousta nádherných lidí s nejčistšími úmysly, kteří umí používat vlastní i mozek :-). 

2
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Nechci obhajovat ty zmíněné položky jako preclík nebo popcorn, ale jen chci napsat takový postřeh k zamyšlení. Už jsem si toho tady všiml několikrát, třeba u komentářů v receptech nebo i tady. Jde o to, jak už jsme - obecně jako společnost - tak nějak přeprogramovaní, že i pod potenciálně nezávadnými potravinami vidíme hned nějaký jed. Vysvětlím jak to myslím :-)

Třeba ten popcorn - asi většina lidí si představí hned nějakou tu chemickou instantní ochucenou směsku, co strčí do mikrovlnky. Ale přitom lidé jej připravují již několik tisíc let a to rozhodně v té době ještě nebyly ani mikrovlnky, ani chemické chutě a barvy. Prostě kukuřici hodili na rozpálený kámen a za chvilku byla výborná a nutno podotknout, že i zdravá dobrota :-) To že moderní potravinářství z toho udělalo to, co si dnes všichni pod pojmem popcorn představíme, např. přesolenou, máslem nasáklou hmotu v multikině, to není podle mě až tolik vina popcornu. Ten za to opravdu nemůže.

A takhle bych mohl pokračovat i u dalších potravin. Napadá mě třeba kečup - jakmile se ve zdravém receptu objeví kečup, hned je to červený hadr pro mnoho lidí. Ale to jen proto, že si představují tu běžnou červenou hmotu za 5,90 v akci v supermarketu. Ale přitom jsou kečupy (něco tedy stojí), které obsahují jen přirozené složky. Nemluvě pak o kečupu domácím, atd... 

Chci tím dlouhým komentářem jen říct, že je potřeba se zamyslet, když o něčem obecném říkám, jestli je to zdravé nebo ne, jestli se bavím o té potravině jako takové nebo o průmyslových zmetcích, které jsou dnes v prodeji a bohužel - opravdu bohužel - se staly jakýmsi standartem (ne)kvality pro danou potravinu. 

0
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

+Frodik To je sice pravda, ono obecně něco zobecňovat není dobré :-) U Popcornu ale je ještě většinou další neviditelný problém, a to je GMO. V USA je už prý přes 90% kukuřice GMO a přenosem pylu včelkama z GMO květů na neGMO květy se stává i z ne GMO vlastně GMO, takže kdoví jak to je i s těmi 90%. USA prý teď navíc vymysleli další super věc. Do potravin nepřidávají žádné konzervanty, ale rovnou je ozařují, takže podle složení to vypadá super, ale...

1
Obrázek uživatele Kloky
před 5 lety Kloky

+Sunriska Přesně tak. :)

+Frodik Ano, v tom s Vámi souhlasím, ale, je to nákupní seznam, takže se bude jednat právě o ten nezdravý, přesolený a máslem nasáklý popcorn do mikrovlnky. U žádného receptu bych potravinu nehodnotila špatně, protože bych použila kvalitní nebo nahradila. :)


1
Obrázek uživatele elllzi@
před 5 lety elllzi@

Ja ted koupila v obchode jen kuku na popcorn protože ten je nezdravy az posoleny na masle. Je i pres bílou barvu celozrny a pokud nedelate na oleji ma i malo kalorii. Dokonce je dobry pro tehotne na nevolnosti jako mala svaca. A když chcete neco zobat u tv je to lepší jak bramburky. Mě zase zarazi ty odtucnene vyrobky

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Koupili jsme si v Lídlu za nějakou směšnou cenu (už si nepamatuji přesně kolik 200,-? 300,-?) strojek na popcorn. Dělá se jen z kukuřice v proudu horkého vzduchu a samo musí být na sucho. Výhoda strojku je, že se nemůže popcorn spálit, protože puknutý vyletí proudem vzduchu automaticky ven do přistavené misky. Pak jej v misce s víkem posolíme a třeba pokapeme olivovým olejem (nemusí být), protřepeme a je moc dobrý :-)

0
před 5 lety Zouhee

Přijde mi to děsivě americké... Každopádně mimo naše krajové potraviny a suroviny. A všimla jsem si, že všichni zmiňují běžnou zeleninu, ale zapomíná se na naše typické kysané zelíčko!! :-) Amíci, ale nejen oni!, ho neznají, nejí, maximálně prdnou vzdálenou podobu Sauerkraut na hotdog... Se zelím, obzvlášť tím správně kvašeným, nikoli przněným jako je dnes zvykem, se dají dělat věci.... :-)

1
Obrázek uživatele Martin Vozka
před 5 lety Martin Vozka

Nevím, jestli to je děsivě americké, ale popkorn znám a dělali ho už za komunistů v mém mládí v Havířově u okýmka. Tady ho znám od malička. Ono i brambory jsou z ameriky. Ne všechno americké je děsivé :-D Jinak zelí je zelí, o tom žádná.

0
Obrázek uživatele Zouhee
před 5 lety Zouhee

Tím "děsivě" jsem myslela především region :-) :-)  Jinak souhlas, že ne vše americké (čínské, vietnamské...) je děsivé!!

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 7


Přidat příspěvek