Mléko jako lék proti PMS?

Je možné říkat o mléku, že je to "lék" ? A kdyby, tak na co ?

Autor: Stephanie Greenwood (www.bubbleandbee.com)
Přeložila: Danah

Nová inzertní kampaň Asociace kalifornských zpracovatelů mléka, představující mléko jako lék na PMS (premenstruační syndrom) nedávno pořádně rozhýbala média. Až tak, že byla kampaň zrušena a zveřejněny omluvy. Mnoho lidí bylo dotčeno jejich zobrazením žen jako iracionálních tvorů, postižených PMS. Ponechám stranou kontroverzní marketingový dopad a budu se věnovat skutečným zdravotním hlediskům, které kampaň přináší.

Kampaň prohlašuje:
„Výzkum ukázal, že výživa, bohatá na potravu obsahující dostatek vápníku, jako je mléko, může o polovinu zmírnit fyzické a psychické příznaky PMS. Většina žen, které jedly 1200 mg vápníku denně po dobu 3 měsíců, potvrdily, že byly méně podrážděné a plačtivé, méně v depresi, a že netrpěly v takové míře bolestmi hlavy, křečemi a nadýmáním.“

Může mléko opravdu léčit PMS? Prozkoumejme webové stránky gotmilk.com a informace, které jsou použity na podporu těchto závěrů. Zaprvé, kampaň cílí na studii Columbijské univerzity z r. 1998, která zjistila, že užívání vápníku pomohlo odstranit mnohé příznaky PMS. Všimněte si však, že studie nehovoří o mléku, ale o vápníku.

Jiná citovaná studie praví, že „PMS představuje klinickou přehlídku nedostatku vápníku, který se projeví při zvýšené hladině ženského steroidního hormonu během menstruačního cyklu.“ Ale opět je to studie o vápníku, ne o mléku samotném.
A nakonec kampaň cituje studii, která se dívá na kúru s uhličitanem vápenatým jako na řešení problému PMS.
Nebyly uvedeny žádné studie o mléku a jeho účinku na PMS.

Mezera v logice je veliká: zjistilo se, že vápník pomáhá při PMS, vápník je obsažen v mléce, tedy mléko pomáhá zmírnit PMS. Není to však tak jednoduché. Snad kdyby mléko bylo jen izolovaná forma vápníku, mohli bychom si dovolit udělat tuhle zkratku. Mléko však není jen vápník, ale komplex dalších sloučenin, tuků, proteinů, a co je důležité- také hormonů.

V posledních letech vědci a lékaři zjistili, že premenstruační syndrom, stejně tak jako ostatní choroby reprodukčního ústrojí – endometrióza, děložní myomy a cysty vaječníků - jsou pravděpodobně způsobeny přebytkem estrogenu a úbytkem progesteronu. (Jedním z pilířů této teorie je práce Dr. Johna Lee). Citace této první studie je následující: „ Zvýšené hladiny estrogenu mohou mít za následek snížení koncentrace vápníku, následně kompenzované zvýšením hladiny hormonu příštitné žlázy, která preventivně zamezuje hypokalcemii, nedostatku vápníku. Proto se došlo k hypotéze, že ženy s již vzniklou poruchou hladiny vápníku, např. ženy trpící PMS (=nižší hladina vápníku, 25-hydroxyvitaminu D a vyšší koncentrace hormonu příštitné žlázy) by mohly utrpět další snížení hladiny vápníku během luteální fáze menstruačního cyklu (která je spjatá s tvorbou progesteronu).“ Jinými slovy, veliké výkyvy u estrogenu byly příčinou poklesu vápníku, a tento úbytek vápníku může vyvolat příznaky premenstruačního syndromu. I když u každé ženy dochází k výkyvům estrogenu, teoretické závěry říkají, že čím vyšší hladina estrogenu, tím dochází k přehnaným výkyvům mezi zvýšenou a klesající hladinou, a k následným příznakům.

Tento výzkum o roli estrogenu, přispívajícímu ke vzniku endometriózy, říká: „Pohlavní steroidy, estrogen a progesteron, produkují hlavně vaječníky, a regulují růst endometriální tkáně, hlavně stimulací nebo zpomalením proliferace buněk. .“ Rakovina prsu má zajímavé spojení s estrogenem a jeho metabolismem. Toto nedávné přezkoumání z dostupné literatury uvádí: „ Proliferace buněk přes aktivaci receptoru estrogenu (ER) je jasně považována za jeden z rakovinotvorných mechanizmů.“ Růst mnoha typů rakoviny prsu je spuštěn právě estrogenem.
Kravské mléko je už dávno odhaleno jako potravní zdroj estrogenů. ( několik studií je např.zde: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21268636 , http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20494161 ) V jedné studii na krysách se zjistilo, že pití mléka zvětšilo hmotnost dělohy, příčinou byl obsah hormonů v mléce. Jiná studie dokonce došla k závěru, že „ pohlavní dospívání dětí před pubertou mohlo být narušeno běžným pitím kravského mléka. " Po 21 dnech denodenní konzumace mléka u mužů „se významně zvýšila koncentrace serum estronu ( E1 ) a progesteronu, a zároveň významně klesla koncentrace hormonu stimulujícího folikuly, a testosteronu. U všech dospělých i dětí se významně zvýšila koncentrace E1, estradiolu, estriolu a pregnanediolu v moči. " Dlouhodobá studie trvající 26 let, právě letos ukončena, našla „ nepatrně znatelný obecný vztah mezi konzumací mléčných výrobků a rakovinnou endometriózou. "Věda má jasno v tom, že konzumací mléka se zvýší estrogen, a tento nárůst estrogenu vede k snížení hladiny vápníku a k premenstruačnímu syndromu. "

Dále je zde problém, že je kravám podáván rBGH, rekombinovaný hovězí růstový hormon. Bylo zjištěno, že „hladina růstového faktoru 1 ( IGF-1, který je podobný inzulínu) se značně zvýšila a působila bioaktivně v mléce od krav, které dostávaly hyperstimulační biosyntetické růstové hormony rBGH. Množství IGF-1 se dokonce ještě zvýšilo pasterizací mléka. " IGF-1 je hormon, u kterého bylo zjištěno, že stimuluje růst rakoviny prsu a funguje proti anti-estrogenům (tedy podporuje estrogen). Navíc bylo prokázáno, že zpomalení (inhibice) funkce růstového faktoru IGF-1 lze využít jako možnou léčbu rakoviny prsu. Takže nejen že přírodní estrogeny,přirozeně přítomné v mléce (taktéž přítomné ve stejném množství v biomléce) působí nemoci spjaté s estrogenem. Na vině je také nárůst IGF-1 způsobený rekombinovaným hormonem rBGH. Dá se ještě o mléku předpokládat, že pomůže při premenstruačním syndromu?

Web gotmilk.com přinesl ještě další zdraví prospěšné pointy o mléce:

  • „Pití tří sklenic mléka denně se dá značně snížit riziko zlomenin a onemocnění kostí. Konzumací mléka v pozdějším věku se dá zpomalit rychlost úbytku kostí a pomoci tak zachovat hustotu kostí. "

  • „Vápník v mléce může pomoci snížit kazivost zubů, když je kombinován s normálním čištěním zubním kartáčkem a dentální nití. Kromě vápníku obsahuje mléko i mnoho antibakteriálních látek a proteinů, které všeobecně přispívají ke zdravé ústní dutině. Např.kasein, bílkovina v mléce, pomáhá při prevenci zubního kazu tím,že zabraňuje těmto bakteriím usadit se na zubním povrchu.“

  • „Pro ty,kteří trpí příznaky nespavosti, může pomoci bílkovina, přirozeně se vyskytující v mléce: zlepší kvalitu spánku a bdělost druhý den.“


V roce 2005 rozeslala FDA varovné dopisy 29 společnostem, které nabízely třešně s jejich přirozeně protizánětlivou a antioxidační silou. FDS poslalo těmto společnostem instrukce, aby odstranily ze svých webů vědecké informace o příznivých zdravotních účincích anthokyanů, obsažených v třešních. Anthokyany pomáhají zlikvidovat záněty v těle. Pěstitelům třešní bylo řečeno, že pokud budou citovat vědecké informace, může to vyznít tak, že třešně pomáhají vyléčit nebo zabránit nemoci, a tudíž jsou prodávány jako lék. A protože třešně nebyly povoleny jako lék, byly prodávány jako ilegální lék.

V posledních letech akce FDA v tomto směru proti prodejcům potravin přitvrdily. V únoru 2010 varovala FDA firmu PomWonderful, která učinila podobné závěry o léčivém účinku šťávy z granátových jablek.
„Vaše 100% šťáva z granátových jablek a produkty POM jsou nabízeny ke zlepšení zdraví, které však nemůže být míněno jako samodiagnóza nebo léčení jednotlivcem, který nemá medicínskou praxi. Proto nemůže být příslušný návod na použití napsaný tak, aby laik mohl tento produkt užívat podle vlastního uvážení jako lék. Proto je zakázáno vaše výrobky takto označovat.“

Později, stejný měsíc, FDA varovala Diamond Foods, že jejich marketing vlašských ořechů je nelegální. Diamond citovala vědecké informace o omega-3 mastných kyselinách, které jsou obsaženy ve vlašských oříškách, a o jejich příznivém vlivu na zdravé srdce. FDA oznámila, že popis přísluší lékům, a firmě tento marketing zrušila. V srpnu 2010 FDA varovala výrobce čajů Lipton, který svými vědou podloženými informacemi o antioxidantech v zeleném čaji porušil zákon a jeho marketingová kampaň byla zrušena.

Otázkou je, když firmy, nabízející třešně, nesmějí podpořit marketing údaji o antioxidantech v ovoci, a v případě vlašských ořechů firmy nesmějí uvést v marketingu nic o omega-3 mastných kselinách, proč je výrobcům a obchodníkům s mlékem dovoleno uvádět mléko jako lék na PMS, prevenci řídnutí kostí, kazivosti zubů a léčby nespavosti? Zvlášť když vědecké závěry jsou v případě mléka velmi slabé? Je to totožný způsob tvrzení, s kterým přišly i ostatní firmy s přírodními produkty, a které je dosud celá léta dovoleno pouze zpracovatelům mléka.

Podívejme se nyní na firmu Frito-Lay. Na jejich webové stránce čteme: „Naše zcela přírodní oleje- slunečnicový, řepkový (canola) a sójový - považuje FDA za zdravější, protože obsahují polynenasycené a mononenasycené tuky, dobré pro naše zdraví. Pomáhají snižovat celkový a „špatný“ LDL cholesterol. a udržují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. " Zde dovolí FDA firmě Frito-Lay nepřímo říci, že jejich smažené brambůrky pomohou snížit cholesterol!

Možná je tu něco, co mi uniklo.....?
Požadavky FDA na značení výrobků se zdravotními tvrzeními jsou dost komplikované. Nepovažuji se za právního experta v této oblasti. Ale opravdu vím, že některé vitamíny a minerály, jako je vápník a vitamín D, jsou schváleny k použití jako hesla v zásadních marketingových tvrzeních o příznivém účinku při osteoporóze. Avšak podle nařízení „ v tvrzení musí být jasné, že přiměřený příjem vápníku nebo vápníku s vitamínem D ve zdravé stravě po celý život je podstatný pro snížení rizika osteoporózy.“ Prohlášení, které vydává gotmilk.com, ohledně kostní hustoty, neobsahuje výraz „ jako součást zdravé stravy“ , jak by evidentně mělo. Neexistují žádné důkazy k prohlášením o vápníku, který pomáhá léčit PMS, zubní kazy či nespavost.
Proč je tedy v kampaních GotMilk a Frito-Lay povoleno publikovat prospěšnost jejich výrobků pro zdraví, zatímco marketing producentů třešní, vlašských ořechů, zeleného čaje a granátových jablek je kompletně cenzurován? Jedna teorie je ta, že Frito-Lay a Asociace kaliforských zpracovatelů mléka mají význačnou lobbistickou sílu ve vládě díky svým velkým penězům. Ale není Lipton Tea pořádně velký? Také PomWonderful vydělává spousty peněz. Jiná teorie je, že FDA dělá v případě GotMilk a Frito-Lay mrtvého brouka, protože jsou to produkty státních dotací USA: producenti mléčných výrobků, sóji, řepky a pěstitelé obilí jsou všichni příjemci vládních dotací. Zdá se, že je to tentýž nátlakový způsob, který nařizuje konzumovat mléko ve školách (obvykle s přídavkem cukru a umělých barviv a dochucovadel) a považuje smažené brambůrky za zeleninu.

Se všemi výrobci by se mělo zacházet stejně. Ve světle nejnovějších letošních akcí, konaných proti některým výrobcům potravin lze vidět, že pokud FDA pokračuje v cenzurování výrobců potravin tímto tempem, dospějeme k úplnému cenzorství prospěšnosti přírodních a zdravých potravin a potravinových doplňků. Kde to skončí? Kam to povede? Budou časopisy o zdravé výživě zrušeny proto, že napíší o prospěšnosti konzumace špenátu či česneku pro lidské zdraví, protože FDA říká, že jsou to medicínské rady? Nesmí nikdo diskutovat o blahodárných účincích borůvek? Nesmí nikdo utrousit ani slůvko o omega-3 mastných kyselinách, ačkoliv jejich příznivé účinky pro lidský organizmus byly vícekrát dokázány a publikovány ve vědeckých časopisech?

Letos na jaře byl do americké Dolní sněmovny uveden návrh zákona nazvaný Svoboda slova ve vědeckém konání, HR 1364. Tento návrh by povolil výrobcům potravin a potravinových doplňků citovat hodnotící vědecké studie a udělat tak stop zvláštnímu zacházení konglomerátům se státními dotacemi. Farmáři pěstující vlašské ořechy by tak nemuseli dále žít v obavách z právních úkonů FDA. Vědecké informace o blahodárných účincích přírodních látek už by nebyly nikdy vládou cenzurovány. Skončily by proklamace typu „ Mléko léčí PMS“. Tento návrh zákona také volá po změně, jakou jsou tyto informace šířeny a sdíleny. Svoboda slova a přístup k informacím by vymezily právní prostor pro podporu přírodních potravin.

Doplňující obrázky k článkuDiskuse k článku

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Evropska unie se take cini se svymi stupidnimi narizenimi proti prirozene strave. Je to jako pres kopirak.

0
před 5 lety Pepe

Tož konečně něco pro ty protivne baby před měsičkama. Doufam že to bude dobre aj na PoMS = Po Menstruační Syndrom. :-D Tym bysme my chlapi měli pokoj až na 3/4 každeho měsice, bo MS sa něda ovlivniť, ale přežiť s babou už jo, ale teď? PMS-MS-PoMS, par dnu klid a dokola, se nedivim, že my chlapi umirame na infarkt.

0
Obrázek uživatele klara1cerna@
před 5 lety klara1cerna@

Pepe: :-D clanek jsem tedy jen proletla, ale nemuzu si odpustit komentovat pridavani hormonu do krmeni pro kravy. V zemich EU (tudiz i u nas) je toto zakazano a prisne kontrolovano. Jsem si naprosto jista, ze zadny cesky zemedelec nekrmi sve kravy nicim, co by obsahovalo rustove ci jine hormony. Toto je specialita napr. v USA.

0
Obrázek uživatele Frodik
před 5 lety Frodik

Klara: U článku je uvedeno, že je přeložen z anglického originálu a v USA jsou hormony povoleny. V ČR a EU je to zakázáno, stejně tak jako přidávání methylalkoholu k ethanolu, že ? :-) Omlouvám se, nemohl jsem si tu poznámku odpustit, teď methylalkohol na nás kouká ze všech médií, skoro má z něho člověk strach i když je abstinent :-)))

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Zabrousila jsem na Readres Digest: HOVĚZÍ MASO - OBAVY Z CHEMIE "V posledních letech se v novinových titulcích často objevují poplašné zprávy, jejichž společným jmenovatelem je právě hovězí. Kromě BSE (bovinní spongiformní encefalopatie) známé spíš jako "nemoc šílených krav" vzbuzuje velké pochybnosti také nezákonné užívání chemických látek při chovu. Už dlouho je zakázáno přidávat do krmení antibiotika. V roce 1988 přijaly státy Evropské unie zákaz růstových hormonů, jejichž pomocí se u hovězího zvyšovala produkce libového masa. Podle vědců ale mnohé známky nasvědčují tomu, že v řadě oblastí Evropy se hormony běžně, i když nezákonně, užívají. S pomocí hormonů dosahuje zvíře jateční váhy v kratším čase. Některé látky jsou totožné s těmi, které sportovci nelegálně užívají k podpoře mohutnějšího svalstva. Zvířata, kterým se do krmení přidávají hormony, přibývají na váze rychleji a jejich maso je libovější než u normálně živených kusů. V USA je používání některých růstových hormonů dodnes povoleno. V Evropě jsou zakázány, protože zatím není známo, jak tyto hormony ovlivňují zdraví zvířat a jaké účinky může mít pravidelná konzumace masa s hormony na zdraví člověka."

0
před 5 lety Milena

Můj tatínek pil po padesátce 3 litry mléka denně a v 75. letech neměl téměř žádné vrásky. Možná má mléko blahodárný vliv i na zpomalení stárnutí kůže.

0
před 5 lety Marta

Danah: jak píšete, v ČR a EU jsou tyto hormony zakázané a něco bude určitě i na tom, že se v různých oblastech nezáknonně používají...ale všechno má své ale. Tento růstový hormon se používá jen u masného dobytka, nikoliv u krav určených k produkci mléka, které se pak konzumuje. Podávání růstového hormonu "mléčným krávám" by nemělo žádný smysl. Pracovala jsem rok v kravíně nebo chcete-li na mléčné farmě. Spíš bych se hrozila toho, jak se s krávama zachází, jak se k nim mnozí ošetřovatelé chovají. Že krávy se ošetřovatelů bojí a když má kráva strach, tak nemůže nadojit dobré a kvalitní mléko. Že krávy jsou vyšlechtěné k co největší produkci mléka (některé krávy dávají i 60 litrů denně), což je pro ně naprosto devastující, protože větší část jejich energie jde na produkci mléka a krávě potom nezbývají síly na vytváření imunity organismu. Mnoho krav u nás odchází na jatka velmi mladých, v totálně zuboženém stavu. Kolikrát by taková kráva měla jít do kafilerie, ale od kafilerie kravín nevyinkasuje žádné peníze a proto dokud kráva žije, tak vždycky upřednostní jatka. Co na tom, že kráva je prolezlá nemocemi, že má mastitidu mléčné žlázy, záněty v nohách... a takovou krávu si pak mnozí "labužníci" nandají na talíř a s chutí ji zbaští. Vím, že jsem trochu uhla od tématu, ale podle mě je tohle věc, která se nás týká mnohem víc...nebo aspoň většiny z nás. Já hovězí nejím, smrdí mi, ale mléko mám třeba moc ráda už od mala. Proto možnost, která je pro mě přijatelná a správná - jezdím si pro mléko do kravína, který jsem si vybrala, protože vím, jak se tam ke kravičkám chovají, vím čím jsou krmeny, majitelka má ke kravičkám vztah a všechny svoje krávy má pojmenované a věnuje jim veškerou péči. Takže vím koho dotuji svými penězmi. Nehledě na to, že na litru mléka zaplatím méně, ale majitelka má ve výsledku více peněz, protože to nemusí hnát přes mlékárnu, kde jí za litr mléka zaplatí opravdu směšnou částku. Navíc vyrábí svoje sýry, jogurty, másla a tvarohy, které báječně chutnají a cena je taky skvělá. To je směr, kterým bychom se podle mě měli vydávat, protože takovým způsobem by se dali zlikvidovat špatní chovatelé. Proč třeba v obchodech na obale od mléka není napsané něco ve stylu: Toto mléko pochází z farmy XY. Lidé by si o ní mohli něco zjistit a vybrat si, komu chtějí poskytovat své peníze. Omlouvám se za svůj výlev, ale prostě mi to nedalo...

0
před 5 lety tereza

K paní Martě.Zacházení u nás s dobytkem ve velkých farmách ,je opravdu k pláči.Občas se zajdu podívat do kravína na ta ubohá zvířata.Mají boule na nohou,kulhají,ale dojí,tak je vše v pořádku.Sluníčko vdí,jen když jdou na dojírnu a to v některých kravínech ani to.Vím,že jsme obě odbočily od tématu,ale lidé by si měli uvědomit od kud to mléko,které tak rády konzumují pochází.Spoustu dětí si v dnešním přemodernizovaném světě myslí,že mléko pochází prostě z obchodu a spoustu ani dospělých a inteligentních lidí ani neví,jak zvířata trpí,jen aby se měl ČLOVĚK dobře.Tím jsem jen chtěla napsat,že stresované zvíře,nemůže mít dobré mléko ani maso.Všem přeji dobrou chuť...?

0
před 5 lety Marta

Tereza: nedá se než nesouhlasit a je mi z toho smutno. Zvířata by neměla trpět kvůli lidské rozežranosti. Jen pro pobavení: moje sestřenice si donedávna myslela, že kráva je fialová :-D A to jen svědčí o lidské hlouposti... Ještě zpět k tématu: cpát hormony jakékoliv zvíře je hnus. Ale co, vždyť je to přece byznys, no ne? (ironie) Tak běžte lidi a cpěte to do sebe. Jeden můj kamarád, když byl malý, tak jedl kuřata z blízké farmy a později se zjistilo, že ta kuřata byla krmena hormony, aby měla větší prsa. Výsledek je ten, že kamarád má teď v dospělosti prsa jako ženská. A to si nedělám srandu.

0
před 5 lety Marta

Nechci dělat reklamu, ale mrkněte třeba tady pro inspiraci: www.farmazdenka.cz Pravda, je to farma, kde si jezdím pro mléko a jiné produkty, ale nemělo by to tak vypadat všude?

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Dobrý večer. Marta i Tereza- dámy, připomněly jste mi jedny webové stránky, které by si měl každý prohlédnout a zapamatovat. Přesně jak píšete-všechno je jen byznys a honba za zisky. Zdraví zvířat nebo i lidí je vedlejší. Ty stránky jsou www.ohz.cz (Ochránci hospodářských zvířat).

0
Obrázek uživatele Yanez
před 5 lety Yanez

Napřed, o vícekrát zmiňované U.S. FDA v článku jsem už pár článků četl a bohužel to nic lichotivého nebylo. Jejich rozhodnutí občas vypadají hloupě a nesmyslně, ovšem ve skutečnosti jsou i oni loutkou lobby velkých potravinářských firem. V USA dokonce FDA používají firmy v konkurenčním boji proti sobě. Co se týká mléka - respektive vápníku. Ten potřebujeme, o tom není sporu. Na druhou stranu, víme, co je v tom mléce dalšího? Zvířata jsou dnes očkovaná proti všemu, když jsou nemocná, veterinář je napumpuje antibiotiky a i ty jsou pak součástí mléka. Pokud vápník ale nebude, rozpadnou se nám kosti a zuby. Otázka je, z čeho vápník čerpat. Tělo si jej vytvořit neumí. Proto mu ho musíme dodat. Přitom však musíme rozlišovat dvě věci. Obsah vápníku v potravině versus vstřebatelnost vápníku z potraviny. Co to znamená? No prostě to, že jsou potraviny, z kterých naše tělo vstřebá více vápníku a jsou potraviny, z kterých méně. To je třeba si zjistit. Mléko je v tomto směru na tom bezesporu dobře. Ovšem zrovna u mléka závisí hodně na složení a kvalitě. Z mléka můžete vstřebat i 40% vápníku, ale i pouhých 20%. Proto je potřeba nespoléhat jen na mléko. Dobře naše tělo vstřebá vápník ze sójy, tofu, květáku, brokolice, růžičkové kapusty, kapusty (úplně ideální), tuřínu, řeřichy. Doporučuje se jíst sardinky, případně další ryby s obsahem kostí. Super jsou i tvrdé sýry, doporučuje se hlavně typu parmazán, ale i eidam. Nedoporučují se tavené sýry i když obsahuje mnoho vápníku, z důvodu dodaných solí. Už málokdo ví, že potraviny bohaté na vápník se mají jíst odděleně. Důvodem je to, že vápník snižuje vstřebávání neméně důležitého železa do organismu. Mezi jídly by měla být bezpečná pauza 2 hodiny.

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Yanez: K FDA si vzpomínám na článek na webu "Co vám doktoři neříkají": Byla to zpráva možná z r.2011 o tom, že FDA se vzdává kontroly nad používáním antibiotik u dobytka a nechává to na uvážení farmářů, a najednou bylo zrušen mnohaletý zákaz dovozu hovězího z USA do Evropy!!! Jistě náhoda, že? Náhody ale neexistují. :-)))))

0
před 5 lety Marta

Danah: Tak jsem se podívala na Vámi uvedené stránky a přiznám se, že při prohlížení těch fotek jsem se rozbrečela. Je to strašné. Myslela jsem si, že v kravíně kde jsem pracovala to bylo strašné, ale tohle tam teda opravdu nebylo. Neměla jsem tu práci ráda. Ne kvůli té práci u krav, ale kvůli tomu, že jsem viděla, jak ty zvířata trpí. Měla jsem ty kravičky ráda a myslím si, že i ony mě. Chodily za mnou a nechaly se drbat. Občas se na ně jedu podívat a ony holky hned začnou bučet a bez strachu za mnou přijdou... Ach jo...

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Marto, úplně chápu a také mi nebylo dobře.Tolik zbytečné a hloupé krutosti-kde se to v lidech bere? Hospodářská zvířata vždycky lidem dobře sloužila, mnohdy byla kravička jediná jejich obživa.

0
před 5 lety Jana

Možná by neškodilo lidem zdůrazňovat, co takové zacházení s mléčnými a jatečými zvířaty dělá s nimi samotnými. Nějaké studie na to, co dělají stresové hormony s kvalitou méka a svaloviny,jak se zánětlivé procesy, hormony, nedostatek pohybu, slunce atd. promítnou do konzumované potravy. Ukazovat, jak vypadá zdravé maso z volného chovu narozdíl od blátíčka ze zvířete sotva stojícího na nohou. Lidem občas připadá, že zvíře nemyslí, necítí a je mu jedno, jestli stojí na jednom místě při umělém osvětlení. Nebude mu ale jedno, jestli jí maso ze zubožené kravky se záněty ap., která měla dostat spíš ránu z milosti. Pěkně promítnout ten smrdutý kravín a obolavělé hnáty zvířat, jestli jim u toho bude chutnat víc než u záběrů z louky, kde zvířata prožijí většinu spokojeného života, než nám ho postoupí.

0
Obrázek uživatele Lucka
před 5 lety Lucka

Každému bych dala shlédnout film Pozemšťané, nejsou tam bohužel zachycené extrémy, nýbrž smutná realita. Při sledování se mi hned vybaví přesně to, co jsem sama zažila, před 2,3 roky jsem chodila na škole každý týden (i víckrát) na praxe do kravínů, myslíte, že cvičně? Kdepak, je strašlivé, že neustále byl dobytek něčím dopován, většinou jsme přijeli a stála tam zubožená zvířata, některé kravičky už jen ležely, protože bolestí vstát nemohly, kulhaly nebo byly jinak zanedbané. Neustále jsme jezdili čípkovat, píchat ATB, ošetřovat, vlastně pořád něco, ale nikdy se neřešilo, příčiny byly zřejmé, ale dokud "to" neslo a produkovalo mléko, nebyl tam pro nikoho důvod řešit zdravotní stav. Krávy stály s vyhřezlou dělohou, která hnisala i několik týdnů bez povšimnutí, naháněné byly zásadně klacky a pěstmi, a to nemluvím o zákrocích bez anestetik (odrohování apod)...

0
Obrázek uživatele mrkvicka
před 5 lety mrkvicka

Amerika - země omezených. No comment!

0
Obrázek uživatele mrkvicka
před 5 lety mrkvicka

Je mi z toho článku smutno, vždyď oni lžou záměrně lidem! A pizza je zelenina jen proto, že obsahuje kečup??? Ale osobně si myslím, aspoň v to doufám, že každy člověk má jakýs takýs přehled o vitaminech, minerálech a zdravotních účincích potravin a bylinek ...

0
Obrázek uživatele Danah
před 5 lety Danah

Mrkvičko, jenže lidi obvykle nemají čas se tím zabývat: jdou nejpohodlnější cestou. Schválně jsme zavaleni povinnostmi a toxickými zprávami, abychom neměli čas něco zkoumat a promýšlet do hloubky.Život doslova letí-doba nahrává povrchnosti a lenosti. takže se chodí k doktorovi a do lékáren.

0
před 5 lety Petr

Dobrý den, jen bych hotel poprosit Martu jestli by mi nenapsala kde kupuje to dobré mléko,taky bych si tam zajel :-)) děkuji Petr

0
před 5 lety Marta

Petře, ráda poradím. Je to v Porubě u Hustopečí nad Bečvou. Snad to nemáte daleko.Tady máte i odkaz na mapy: http://www.mapy.cz/#x=17.921675&y=49.532715&z=13&d=addr_10141383_1&t=s Jinak celkem dobré mléko mají i na Čeladné, ale tam neberu moc často. Tak ať chutná :-)

0
před 5 lety Marta

Petře ještě připomenu, je to farma Zdeňka. Jak už jsem psala, najdete na stránkách www.farmazdenka.cz

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 - 2


Přidat příspěvek