Kam mizí mlékomaty ?

Pomalu začínají mizet mlékomaty, které si již mnoho lidí oblíbilo. Proč tak rychle po zprovoznění mizí ?

Možná jste to na naší mapě automatů na mléko zaznamenali i vy. Mlékomaty pomalu ale bohužel jistě mizí. To co začalo velmi nadějně se rozvíjející trend je nyní spíše ve stádiu stagnace. V době svého boomu rostly mlékomaty doslova jako houby po dešti, kdy v druhé polovině minulého roku jsme málem nastačili nové lokality s prodejem čerstvého kravského mléka přidávat. O automatech bylo slyšet v rádiu, televizi a samozřejmě se psalo všude na internetu.

Bohužel v zimním období se mlékomaty pomalu a hlavně potichu začínají vytrácet. A je to velká škoda. Vždyť možnost koupit si čerstvé a nezpracované mléko by se dala považovat i za luxus. Něco co bylo pro naše babičky a dědečky běžné a za posledních několik desítek let jsme si skoro odvykli. Nyní mámé možnost znovuobjevovat chuť a možnosti plnotučného kvalitního českého mléka. Tak proč nám tuto možnost zase někdo bere, proč mizí mlékomaty ?

Je to opět všechno o ceně. Hyper a supermarkety svým monopolním tlakem víceméně diktují ceny mléka a to buď přímo výrobcům a zpracovatelům, tak i nepřímo přes producenty mléčných výrobků. Český farmář má tak velmi "výhodnou" pozici, kdy výkupní cena je vpodstatě dlouhodobě stanovená a on se jenom může modlit a doufat, že skokově nezdraží energie, nafta či jiné náklady, aby cena, za kterou mléko vyrobí, byla pokud možno nižší, než za kterou od něj mlékárna mléko vykoupí. To, že to tak vždy nemusí být, jsme již v minulosti několikrát viděli.

Mlékomaty začaly s velkou nadějí a očekáváním, ale vypadá to, že jak výrobci, tak spotřebitelé se dostávají do fáze vystřízlivění. Vše je dáno zase jen financemi. Stačí si jen napsat na papír pár čísel a hned je situace jasnější. Pořizovací cena mlékomatu se pohybuje kolem půl milionu za jednodušší modely až po tři čtvrtě milionu za větší a sofistikovanější. Samotné pořízení mlékomatu ale není jediný náklad, tím to teprve začíná. Dále je nutné mít pracovní sílu, která denně navštíví mlékomat a zajistí přísun nového čerstvého mléka. To by totiž k prodeji nemělo být starší jak 24 hodin a právě ty chytřejší mlékomaty dokonce umí prodej mléka zastavit a nebo i SMS zprávou upozornit majitele.

Další čísla do rovnice s mlékem jsou následující. Úspěšný mlékomat vydá denně zhruba 300 litrů mléka za průměrnou cenu 11 - 15 Kč. Pokud uvážíme, že i malý farmář má denní produkci mléka v řádu tisíců litrů, už jen z toho je vidět, že jeden automat jej nespasí a naprostou většinu své výroby je nucen prodat velkozpracovatelům, kde jsou ceny nastavené, v dnešní době se pohybují kolem 7 - 8Kč za litr. Při výrobní ceně (pouze hrubý odhad, lišící se podle velikosti a lokality farmáře) 6-7 Kč za litr farmáři toho opravdu moc nezbývá.

Při jednoduchém výpočtu tak dojdeme k tomu, že doba nutná jen k zaplacení samotných nákladů na pořízení mlékomatu se (za předpokladu, že si farmář nebral na pořízení půjčku) bude pohybovat kolem jednoho roku. A to v napjatých rozpočtech, hlavně těch menších, je dlouhá doba.

Co tedy s tím ? To je určitě otázka k diskusi pod tímto článkem. Jaké vy sami byste viděli řešení, byli byste ochotní platit vyšší částku za litr mléka zakoupeného z mlékomatu s vědomím, že tak přispíváte farmáři na jeho provoz ? Třeba nějaká česká obdoba světového fair-trade ?

Doplňující obrázky k článku


Diskuse k článku

0
před 8 lety Svatava Boráková

Potporuji mlékomaty a nebo prodej mléka přímo od farmářú-výhody je čerstvé,nepasterizované jsou tam zachované živé kultury,při pasterizovaném mléku se všechny živiny změní v mrtvé látky-

0
před 8 lety Hana

Jsem ochotná zaplatit více jak za mléko, tak i za jiné produkty místních zemědělců a chovatelů. Vyhýbám se potravinám, které k nám putují přes půl světa. Je to příšerná zvrácenost - dovážíme něco, čeho máme dostatek u nás.

0
před 8 lety Tereza

Když se automaty na mléko objevily, tak jsem byla moc ráda, že něco takového u nás existuje, protože jsem pro mléko a vůbec mléčné výrobky, které NEbyly pasterizované a to zvlášť kozí a ovčí, jsem přesvědčená, že je to pro tělo mnohem zdravější...ale podle mne je ještě zdravější nepím mléko vůbec, protože to bylo stvořeno přírodou (Pánem Bohem) především jako potrava pro mláďata. Navíc v dnešní době plné různých nemocí je pití mléka a jezení jiných živočišných produktů riskantní. Přikládám pár zajímavých odkazů týkajících se mléka a mléčných výrobků.. http://www.magazinzdravi.cz/hledani?q=ml%C3%A9ko http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/zeleninove_stavy/5314-cerstve_stavy_14_mleko.htm http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/zdravi_a_salat/5415-zdravi_a_salat-15_mleko.htm http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/omladnete/5109-omladnete-09_mleko.htm http://stanislavkunc.blog.idnes.cz/c/159264/Nejvetsi-myty-mediciny-1-Nutno-konzumovat-mleko-a-mlecne-vyrobky.html http://www.darius.cz/archeus/ZP_mleko.html

0
před 8 lety Petr K.

Terezo, ja s tebou názor rozhodně nesdílím. Mléko patřilo odjakživa k lidské výživě, a díky dlouhé době po kterou naši předci mléko konzumovali se u lidí(i když ne u všech), vyvinula schopnust laktozu běžně trávit. Takže všem přeji na zdraví!, s čerstvým mlékem :D

0
před 8 lety Naďa

Byla by velká škoda, kdyby automaty na mléko zanikly.Jejich rentabilita je zřejmě závislá od lokace. Mnou využívaný mlékomat na Kubáňském náměstí v Praze je přímo u farmářského tržiště, tak zřejmě je tam provoz. Cena 20,-Kč/litr je za tu kvalitu dle mne velmi únosná. Teď mne asi hygienici "zatratí", ale za rok pravidelné konzumace jsem mléko ještě ani jednou nesvařila, nebylo by to ono.Moje maminka zemřela na rakovinu tlustého střeva, a přitom mléko nikdy nepila.Větší problém než v mléce je spíše v konzumaci "mrtvých živoč.bílkovin a tuků", t.j.uzeninách, masa,.. Ať mlékomaty dále žijí!

0
před 8 lety Annamarie

Jsem ráda,že existují automaty na mléko. Kupujeme ho z manželem rádi. Moc nám chutná a nesvařujeme ho. Mému bratrovi zachránilo mléko přímo od krávy život. Sušené dětské mléko nesnášel. Věřím tomu, že je jen málo lidí, kteří mají na mléko alergii. To je asi podle krevních skupin. Anna

0
před 8 lety Vierka

Vyrostla jsem na čerstvě podojeným kravským mlékem přelitým pouze přes plenu, aby se mléko zbavilo případných nečistot. Domácí máslo, smetana a produkty ne jenom z mléka byli součástí mého jídelníčku. Nikdy jsem nebyla nemocná a moje váha byla taky normální. Koupit čerstvé kravské nebo kozí mléko, sýry a pod. není možné, nebo moc drahé, nebo jak to bývá zvykem v ČR podraz. Je to škoda, že si lidi neváží tuhle možnost automatů na mléko.

0
před 8 lety Lukas

Nedávno jsme navštívili automat na mléko v Pardubicích a musím říct, že je o mléko velký zájem.Čekali jsme ve frontě jako pátí a po chvíli se za námi tvořila slušná fronta.Za mléko jsem ochoten zaplatit i 25Kč/l.Jen škoda, že cena za litrovou plastovou láhev byla 10Kč což některé lidi odradí,zase vítám možnost, že si můžete přinést láhve sami jako jedna babička před námi, která si stáčela rovnou 5 litrů,jistě byla v důchodu, zřejmě věděla, že v nedalekém obchodním domě koupí mléko v krabici v akci za 6.90Kč i s krabicí.Pocházím z Moravskoslezského kraje, kde každý měsíc jezdím za rodiči a udivuje mne, že v této lokalitě je automatů hodně např. Český Těšín a hned vedle v Havířově další.V místě mého současného bydliště na Kolínsku žádný automat není a pochybuju, že by někdo kvůli mléku jezdil až do Prahy.Když jsem byl malý pamatuji si, že jsem chodil s baňkou na mléko k sousedovi a mléko bylo skvělé.Uvítal bych,kdyby kravíny měly prodejnu čerstvého mléka, kde by si člověk mohl dojít.Spíše bude problém v naši legislativě(sterilita, čerstvost, hygiena atd).A co například rozvoz mléka přímo domů, myslím že by se v obci jistě našli zájemci.Jde jen o to chtít.

0
před 8 lety Petr Svoboda

V clanku je chyba, opravte si "Český farmář má tak velmi __VÝHODNOU__ pozici, kdy výkupní cena je vpodstatě dlouhodobě stanovená a on se jenom může modlit a doufat, že skokově nezdraží energie,... " ma tam byt "nevyhodnou". Jinak mleko ze stroje v Brne stoji 18kc a ne 11-15. Samozrejme ze je clovek ochoten zaplatit vic, kdyz podpori dobrou vec. Ovsem absolutne chybi jakakoliv osveta a i kolem autamtu nejsou naprosto zadne informace. melo by tam byt popsano, co a jak, proc kupovat mleko z automatu, ze jdou penize primo zemedelci, a ne monopolum. Neni tam nic. To je chyba. Lide jsou hloupi, nevedi a nezajimaji se o nic a na NIC nemaji cas. Proto je nutne vzdelavat na kazdem kroku. Podivejte se na reklamy, tlaci vam do hlav na kazdem kroku. A u pozitivni veci, kterou tyto automaty bezesporu jsou, nejsou informace (reklama) naprosto zadna a neni tam sdeleno ono "proc".

0
Obrázek uživatele Alča
před 8 lety Alča

My přišli v loňském roce o tři mlékomaty v okolí. Zůstal jen jeden s BIO mlékem, který máme trochu z ruky, ale když je příležitost, moc rádi koupíme. Kéž by nám aspoň ten jeden zůstal

0
před 8 lety beruška

reakce na Napsal(a) Petr Svoboda dne 05.05.2011 19:28 - pane petr, nejedná se o chybu -proč myslíte že je slovo 'výhodnou' - uvedeno v uvozovkách???? kdyby bylo napsáno nevýhodnou, žádné uvozky by tam bát nemuseli, ale záměrem bylo ukázat na totu situaci a její 'výhodnost'

0
před 7 lety veronika

Také jsem o "svůj" mlékomat přišla. Dle sdělení dodavatele se nevyplatil. Což dost dobře nechápu, protože mléko bylo co chvíli vyprodané a stály se na něj fronty. Jediné co mě zaráželo byla cena láhve, ale i tu jsem si byla ochotná koupit, protože ne vždy člověk myslí na to, aby s sebou vzal vlastní láhev. Co mi však vadí je, že lidi byli někdy až neuvěřitelným způsobem mediálmě masírováni tím, jak je toto mléko závadné, když jej nepřevaříte atd. Osobně jsem mléko také nepřevařovala, od mala jsem takové mléko pila a nikdy jsem s ním problém neměla a to ani můj přítel, který na tomto mléku nevyrůstal. Doporučila bych udělat lidem opět mediální masáž, ale takovou, která jim pořádně osvětlí co si vlastně v těch supermarketech kupují za patoky a zbytečně předraženou vodu... Od doby co nám zrušili mlékomat mléko nekupuji.. jednou jsem to zkusila, ale skončilo vylité v odpadu.. s tím opravdovým to nemělo nic společného..

0
před 7 lety Furienta

Je celkem jasné kdo a nebo co a proč jsou masírování. Jen holt malá část obyvatel u toho co čte přemýšlí. Jenže lidi jsou tupí a nedocvakne jim co tady píšete. Prostě se napíše, že jsou špatné, tak holt jsou špatné. O farmářských trzích, když se jim začalo dařit a zisky šli do velkých výšin, jsme se zase mohli dočítat jakou špatnou zeleninu, si tam kupujeme. Jenže už málo kdo zhodnotí zda to je vůbec pravda a výsledky té ze super si nikdo možná netroufne zveřejnit. Mléko z automatu se opravdu nedá srovnat s tím kupovaným v krabici a nezávidím vám to, já mám štěstí, že mám mlékomat kousek od domu.

0
před 7 lety vladimír

Chtěl bych upozornit, že pasterizace je ohřev mléka na 73 stup.celsia po dobu 10 min.nebo 63stup.cel.po dobu 30 min. Převaře- ním mléka znehodnotíte bílkoviny, které se srazí a vytvoří známý škraloup.

0
před 7 lety Renata Šimíčková

Naprosto souhlasím s názorem, že mléko z mlékomatů je nezávadné. používáme ho již rok a nikomu nám nic nebylo. Škoda, že se mlékomaty ruší. Pokud by zemědělcům pomohlo k udržení mlékomatu, klidně bych platila zvýšenou cenu. velmi vítám, že mléko má konkrétního a místního dodavatele. Tip na e-shop, kde se zaměřují na české potraviny http://www.prirodni-strava.cz/. Mají i biopotraviny.

0
Obrázek uživatele Danah
před 7 lety Danah

Nevím proč mám divný pocit, že v tom má prsty špinavá politika Evropské unie. Vyvraťte mi ten dojem.

0
Obrázek uživatele vercounek
před 7 lety vercounek

díky bohu, že to zmizí. Mléko je akorát tak pro mláďata, člověk není stvořen k tomu, aby se cpal mlékem jiných druhů, akorát lidi to pořád nechápou

0
před 7 lety sara

Souhlasím s Danah. Kdo ochutná mléko z mlékomatu a pozná ten nebetyčný rozdíl, tak se už těžko vrací k mléku z marketu. Mediální masáž je mor nejen pro mléko, ale pro spoustu dobrých a tradičních výrobků. Naštěstí to nemám do pardubického OBI daleko. Jen doufám, že mlékomat také brzo nezmizí.

0
před 7 lety Janko Hrasko

a bohuzel uz se v mlekomatech zacina objevovat mrtva bila voda (nebo-li pasterizovane mleko, jestli chcete) :(

0
před 7 lety jirka

mlékomat v Praze 10 Kubánské náměstí už taky prodává pasterované mléko

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Já myslela, že mlékomaty jsou naopak určené pro čerstvá mléka (bez úpravy). Je škoda, že je tedy povolené i pasterované, protože to už si může pak každý dojít opravdu pro to do krabice=( Pro mě je určitě lepší čerstvé bez úpravy a navíc, když by byly v automatech jen neošetřovaná mléka, každý má přece možnost sám se rozhodnout, jestli si ho doma převaří nebo ne, kdežto takhle upravené už zůstane upraveným=(

0
Obrázek uživatele 6sense
před 7 lety 6sense

Holešovická tržnice hala 22 také pasterované

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Tak jsem dneska šla kraťoučkou cestu v ČB, za těch pár minut jsem minula hned 2 mlékomaty na místech, kde dříve nebyly celkem milé překvapení, jen je otázkou, jestli jsou pouze přesunuté z jiného místa nebo tam přibyli nově.

0
před 7 lety Pavel J.

Zda bych byl ochoten platit za mléko víc? Jestliže v současné době za 5 litrů mléka zaplatím 75 Kč za mléko a 62 Kč za jízdenku, tak je snad jasné, kolik bych byl ochoten zaplatit za mléko dostupné v místě, kam bych nemusel jezdit skoro hodinu vlakem.

0
před 6 lety Iva

Mléko je výborné, také jej nepřevařuji. Na druhou stranu nesnáším ty kecy, že se supermarketu jsou patoky. Když si někdo koupí polotučné, tak samozřejmě bude chutnat úplně jinak. Vzhledem k možnost vysrážení tuku v podobě smetany jsou krabicová mléka homogenizována, ale složení je stejné! Já jsem nucena mléko kombinovat, když si jej chci vychutnat, tak z mlékomatu a při vaření např. puding z krabice. Ono totiž u nás nestojí jen "průměrných" 11-15, ale 20 Kč!!

0
před 6 lety Marta

Mléko mám moc ráda už od dětství. Bohužel, jak píší v článku, situace je pro zemědělce těžká. Pracovala jsem asi 3/4 roku v kravíně, protože jsem nemohla najít práci v oboru a teď je to cca rok a půl zpátky, co výkupní cena mléka byla 4,80 Kč. Pro poctivého zemědělce devastující. Psala jsem to už i v jiné diskusi. Pro mléko si jezdím na farmu, kde vím, jak se ke kravičkám chovají a navíc tam vyrábí svoje sýry, tvarohy, másla, atd. A navíc výborné. Nevýhoda je, že to mám celkem z ruky. Tady v okolí jinak žádné automaty na mléko nemáme. Když už mi nezbývá nic jiného, tak vyjímečně koupím mléko z obchodu. Ale zásadně jedině plnotučné a nejvíce mě chutná od Tatry. Ale stejně je s čerstvým mlékem nesrovnatelné a navíc, čerstvé mléko samotné mě vyjde levněji. Když k tomu započítám cestu, tak už o něco víc, ale stejně jsem ochotná ty peníze navíc obětovat. :-)

0
před 6 lety Jitka

Tak to se máte, že můžete takto nakupovat. Já kupuji mléko jedině v obchodě. Mlékomaty tady nemáme a kravíny už vůbec ne. Ale kupuji jedině čerstvé plnotučné, nejlépe selské.

0
před 6 lety Marta

Selské jsem teda ještě nikde neviděla. To u nás hyper super (kde nakupuji jen málo) mají jen takové ty jejich privátní značky a pak jen velmi omezený výběr těch ostatních. Hlavně těch polotučných, což já nedovedu pochopit, jak to někomu může chutnat. Ale pravda je, že tisíc lidí má tisíc chutí, takže je to jejich věc, když to pijí. Další fakt je, že většinou jsou na to zvyklí odmala, tak jim to tak nepřijde. Já vyrůstala vždy na čerstvém mléku. Mamka mě s konvičkou posílala do kravína a děda měl pro změnu kravku, takže vždycky na snídani jsem měla kakao s čerstvě nadojeným mlékem. Mňam. Měl i kozu, tak jsem zvyklá i na kozí mléko a nesmrdí mi. Mému příteli ale třeba mléko smrdí, ať už čerstvé nebo z krabice.

0
před 6 lety Marta

Jitko, ještě jsem se chtěla zeptat, kde to selské kupujete? Jestli v krámku nebo v normálním obchodě? Jak říkám, u nás v hyper super (a že jich na malém městě máme až moc) jsem na takové nenarazila a v krámku kde chodím mají nejlepší tu Tatru. Ale když už někdy musím koupit mléko z obchodu, tak bych to selské ráda vyzkoušela. :-)

0
před 6 lety Ivona

Já nakupuji čerstvé mléko v automatu v CHRUDIMI V TESCU. Obchoďák je otevřený téměř nepřetržitě, takže se pro mléko dostanu kdykoliv. Když ještě nebyl automat v Chrudimi, jezdila jsem do OBI v PARDUBICÍCH. Mléko je výborné, pomáhá nám na alergii. Je fajn, že to není to obchoďákové mléko, ale podstivé od zemědělců nijak neupravené.

0
před 6 lety Bledá Tvář

Teď jsem se podíval na mapu, kde jsou mlékomaty, kam zajít. S hrůzou jsem zjistil, že v načem KVK (Karlovarský kraj) není ani jeden. Nelze nikam zajít ba ani zajet.

0
před 6 lety Lenka

Pokud by jsme přišli o mlékomat, tak bych byla velice nešťastná, neboť tam chodíme denně.

0
před 6 lety Migan

Tak můj oblíbený automat v Tescu Chrudim dneska zrušili, že prý jsou tam tak velké poplatky za nájem, že na tom prodělávají. Chrudim je tedy bez kvalitního mléka :-(

0
před 6 lety Dita

Přeci si super hyper nej nenechaj šahat do zelí, že nenajdou jiné místo třeba u nemocnice.

0
před 6 lety Ivanhoe

Nějak nechápu tu kalkulaci. Tak nákup automatu se nevyplatí, protože se zaplatí až za rok! - ale podle mě další dlouhé roky vydělává!!!(možná i na pořízení dalších mlékomatů).Podle jednoduchého výpočtu vydělává dvojnásobek výkupní ceny, zatímco v případě že budou prvovýrobci mléka dodávat velkoodběratelům, tak budou neustále v prodělku. Navíc nechápu kam mlékomaty mizí, když už jsou koupené a instalované? Pokud je problém v nájmu, určitě by se našel mnohem vhodnější prostor než na půdě hyprmarketu Tesco Chrudim, který je ze všech obchoďáků v Chrudimi nejmíň navštěvovaný. Myslíte, že by lidi nebyli ochotní si pro mléko zajít třeba na náměstí, kde by se vhodných prostor našlo hned několik?? Neruště mlékomaty - je nás hodně, kteří jsme ochotni si pro MLÉKO i zajet! PS. Je vedena celkem velká mediální kampaň proti mléku z mlékomatů. Že je prý stejně kvalitní co se živin týče s krabicovým, ale je nebezpečné bez převaření. NENÍ pijeme ho dva roky a nikdy nám nic nebylo a ty buchty jaké z něho jsou. Podle mě kvasnice nejsou hloupé - vědí co je pro ně dobré a těsto mnohem lépe kyne. Proč krabicové mléko zhořkne a je už jenom na vylití, zatímco mléko z mlékomatu krásně zkysne a buchty jsou špičkové aniž bych dělala cokoli jinak???? Zkuste se zamysleta věřit víc přírodě!

0
před 6 lety René

Také jsme nakupovali mléko z mlékomatu v Tescu Chrudim.Bylo opravdu lepší než to krabicové. Klidně bychom za něj platili i víc.

0
před 6 lety X

Přestěhovali jsme se do Prahy a marně hledáme mlékomat na syrové mléko. Nevíte, kde je nejbližší od metra Budějovická (Michle). Děkuji

0
Obrázek uživatele Lucka
před 6 lety Lucka

Já bohužel jen Prahou vždycky profrčím, protože tam pouze studuji, ale nebydlím, nicméně vím, že cestou ho míjím na Dejvické (hned vedle Billy), není to sice daleko, ale těžko říct, jestli je vůbec nějaký blíž :)

0
před 6 lety Bledá Tvář

Mlékomaty postupně mizí i na Slovensku. Nevyplatí se i kvůli dani Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/mlekomaty-postupne-konci-i-na-slovensku-fds-/eko-zahranicni.aspx?c=A130503_164437_eko-zahranicni_fih

0
před 5 lety Falkon Nightsdale

V Praze je to teď trochu prekérka... V podstatě dle mých informací (ne zcela ověřených) tu zbyly aoutomaty jen na Kubánském náměstí (Agro Jesenice, pasterované?), možná (??) Novodvorská Plaza (Agro Jesenice, pasterované?) v paláci Charitas na Karlovo náměstí (Agro Jesenice, pasterované?) a na Zličíně u IKEA (T-Mléko, nepasterované) - je to hodně z ruky, ale mléko ze Zličína preferuji, mimojiné i kvůli čistotě automatu...

0
před 5 lety dan

je to sice starší článek, ale hledám něco ohledně mlékomatů a větší blbost jsem snad nečetl. jednak 300 litrů za den je už dost velký producent a ten zřejmě bude prodávat do velkých mlékáren, protože si víceméně vzájemně vyhovují. ale ti menší nemají moc šancí jak to prodat a při jejich nízké produkci a výkupních cenách se nedostanou ani na náklady. a rentabilita automatu za rok, že je dlouhá doba? to psala asi nějaká kráva, na to se nedá nic říct, omg. automaty jsou přesně ten typ distribuce, které vyhovují menším farmářům, ti se mohou i sdružovat a dostanou tak mléko přímo ke spotřebitelům bez toho, aby si většinu ceny strčily do kapsy mlékárny. je to jednoznačně pro ně výhodné. za omezováním mlékomatů stojí jednoznačně kampaň zejména tetrapaku a jím placených lhářům z médií nebo z řad doktorů a hygieniků. je to jenom vytváření strachu. čerstvé nepasterované mléko je elixír, nenechte si věšet bulíky na nos!

0
před 5 lety Míla

A je to tady! Mlékomat na Kubánském náměstí je už také fuč!! Jsem pravidelným odběratelem mléka od doby, co byl instalován, nikdy jsme neměli žádné zdravotní problémy. Proč nemůže nic fungovat, co vyhovuje lidem, ale všichni se musíme podřídit tomu, kdo má prachy a má obavy, že mlékomaty by ho mohly obchodně ohrozit? Škoda, chce to zase "defenestraci"!!!!!

0
před 5 lety Karel

Včera jsem šel jako vždy pro mléko k automatu v Říčanech u Prahy v bývalém areálu lihovaru. Jako vždy zaparkuji na garážovém místě vedle automatu. Vyndám si lahve, připravím drobné na 3 litry mléka, vyjdu k automatu a ...., čumím jak puk. Mlékomat zmizel. Stojící muž ostrahy obchodu vedle bývalého mlékoautomatu se pousmál a jen smutně sdělil: Dnes nejste první, kdo se tak smutně dívá. Prý je to nerentabilní. Tak jsem doma zasedl k PC a hledám další mlékomat v nejbliším okolí, nebo cestou do praáce a zpět. Zase vítězí řetězce nad ubohým českým sedlákem. Nepomůže ani stát, natož EU, která do země plné vonícího mléka a strdím, musí nakupovat nějaký patok od sedláků z EU (F, D adt.), kteří dostávají dotace mnohem vyšší než jsou pro nás. "Páni poslanci probuďte se" !!! Platíme vás z našich daní.

0
před 5 lety Anna

Od dneška neni ani na Karlově náměstí, prý pro malý odběr. Vůbec to nechápu. Chodím tam dvakrát týdně v nepravidenou hodinu a pokaždé tam někoho potkám.Vůbec nevím kam jinam mám chodit, když ho všude v Praze rušeji a jezdit do jiného města nebo vesnice nebudu. Zase nás v další dobré věci převálcoval trh. "Asi si pujdu koupit UHT a mraženou pizzu" PS: zůstal ještě někde mlékomat?

0
před 5 lety Daniel

Od 1.8. 2013 pouze Vestecká 2, Zlatníky-Hodkovice před sídlem AGRO Jesenice a T mléko praha Zličín naproti Tesco

0
před 5 lety teri

Holesovicka trznice uz je taky bez automatu

0
Obrázek uživatele Iwka
před 5 lety Iwka

Je škoda, že Agro Jesenice zrušilo své mlékomaty (kromě toho, který je ve Zlatníkách). Kupovala jsem od nich mléko především proto, že je nehomogenizované. A mlék, nezpracovaných homogenizací je na trhu skutečně minimum. O pro a proti homogenizaci je článek třeba v agronavigátorovi http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=147&ch=13&typ=1&val=93437

0
před 5 lety Ing. Lucian PAPAZIAN

Je ostudné, že v rámci hlavního města není nyní ani jeden mlékomat, že dlouhou dobu byl vlastně jediný monopolní dodavatel Agro Jesenice, který podle všeho balancuje nad bankrotem a nemá ho kdo nahradit. Proč nezdražil cenu třeba z 20ti korun na 25 korun? V Jičíně mlékomat funguje a mléko stojí 15 korun a jde to. V Praze ani za dvacet korun prý nevydělával. Jak je to možné? Proč obyvatelstvu není umožněno koupě mléka pro výrobu svých mléčných výrobků a pro dobré pochutnání? Chuť mléka z mlékomatu je zcela velkým gastronomickým zážitkem, který pravicová vláda s Nečasem zcela zadusila svou chybnou makroekonomickou politikou! Kéž bychom se dočkali lepších zítřků!

0
před 5 lety Míla

I já jsem dneska koukala, že mlékomat z Karláku je pryč. Jsem mimopražská a Karlák byl po ruce, když jel člověk po doktorech. Jsem z okolí Brandýsa a mlékomat tu nemáme. Udělá s tím někdo něco?

0
před 5 lety Emar

Podle známé mapy mlékomatů jsem po deziluzi na Karláku, zajel na Nám. Jiřího z Poděbrad, a koukal opět jako puk! Achjo. Snad ještě aspoň to T-mléko na Zličíně zůstalo... Tohle je trapas. Taky jsem brával našim dcerkám mléko rovnou od kravičky u kamarádky, ba i od kozy! No samozřejmě, že jsou za tím loby velkoodběratelů, kdo jiný. :-/

0
před 5 lety Petr

Taky jsem na Karlák chodil víc jak 4 roky,co ho tam dali,pravidelně 2x týdně a kupoval tak 5 litrů,takže týdně 10 litrů.Dělal jsem si z něj v jogurtovači skvělý jogurt,stačilo jen "naočkovat" třeba Hollandií a člověk měl z litru mléka 6 skleniček skvělého jogurtu.A najednou konec,od srpna jsou mlékomaty fuč!!:-( Psal jsem i do Agro Jesenice,ale ani se neobtěžovali odepsat.Asi se změnilo vedení.Jezdit do Jesenice-Hodkoviček je naprd,jede tam sice autobus z Modřan,ale 1xza hodinu,když tam člověk přijede,tak musí čekat zase hodinu na autobus zpátky,takže tím stráví skoro 3 hodiny...Ještě se zkusím vypravit na ten Zličín,jestli tam ovšem ještě mlékomat bude.Vypadá to, že je za tím mafie mlékáren,protože o mlékomat na Karláku zájem byl,kolikrát jsem musel čekat,než si někdo přede mnou natočí,tak to spíš vypadá,že někdo,kdo v Agro Jesenice o tom rozhoduje,dostal slušnou obálku nebo nějakou výhodnou smlouvu,za podmínky,že mlékomaty v Praze zruší...

0
před 5 lety Jana

Nejlepší pro mne bylo, když byl mlékomat poblíž Intersparu (Hostivař), ovšem dalo se čekat, že tam dlouho nevydrží. Když mlékomat přestěhovali na Kubánské náměstí, bylo to už pro mne trochu z ruky, ale občas tam jezdím na trh, tak jsem si mléko vždycky koupila. Podle mne byl o toto mléko zájem, navzdory štvavým médiím a hygienikům. Je to pro mne velké zklamání, že mlékomaty skončily. Mléko bylo chutné a nikdy nám po něm nic nebylo.

0
před 5 lety Petr

Tak naštěstí ještě jeden v Praze zbyl, i když je dost z ruky - na Zličíně před Tescem, takže se musí metrem na Zličín a ještě autobusem č.180 k Tescu. Je to "výlet" z centra na hodinu, ale to skvělé mléko za to stojí. Naštěstí doprava nestojí nic navíc, když člověk stejně má roční opencard za skoro 5000,-Kč, tak ji aspoň více využije. Tak ať nás tam jezdí víc a víc, aby aspoň tento mlékomat byl efektivní a zůstal:-)

0
před 4 roky norbert

Co nato rict takhle tp rady v cechach proste je ty maly podvodnicci co se od roku89 vysvihli a co uz dneska si muzou koupit jak media a politiky prece si nebudou chtit aby nejaky maly cesky farmarek a natoz nakej malej cechacek jim lezl do zeli tady nam to pekne rikaji do ksichtu drz hibu a zer co ti dame my obcane

0
před 4 roky norbert

Ja jsem se dnes uz ani nedivil kdyz jsem obesel vsechny mlekomaty v pardubicich jen jsem si rekl co jsem vedel od pocatku kdyz neco dobryho se v tehle zemi objevy dokdypak to velebnost bude trpet no a hold uz je to tady jen do te doby dokdy to zacne byt bud uspesny nebo vyhodny jak pro lidi nebo farmare 

0
před 4 roky Liška František

Jen pro doplnění:
 1) Mléko, tak jak je z vemena, nesmí prodávat nikdo. Vždycky (snad skoro století) musí být pasterované. Je to základní zdravotně-bezpečnostní tepelná úprava, ale mléko stejně za pár dnů zkysne. Opravdu zkysne - ne zhořkne!
 2) Homogenizace byla u nás zavedena začátkem sedmdesátých, aby tuk rozdrobený na menší částečky zůstal rozptýlený v celém objemu a nevyplaval za den nahoru. Přesto dobře zkyslo.
 3) Čerstvé mléko v PET lahvích dostalo tvrdší zásah, když má trvanlivost víc dnů a nezkysne. Když se s ním začalo, chutnalo opravdu čerstvě a zkyslo. Dávno už má chuť mezi opravdu čerstvým mlékem a UHT trvanlivým krabičákem.
 4) Trvanlivé mléko UHT (ultra high temperature) je velice rychle převařené a rychle zchlazené. Mělo (opravdu mělo) by chutnat lépe než svařené doma na sporáku (třeba v mlékovaru - tzv. pískacím hrnci). Ovšemže je to mléko mrtvé jako to v upečených buchtách. Obsah minerálů (vápník atd.) zůstane zachován, bílkoviny a vitamíny snad taky, ale biokultury padly za oběť trvanlivosti.
 5) Odtučněné (a částečně i polotučné) mléko, jak sám název napovídá, je zbavené tuku a na tuk navázaných vitamínů (např. A) a dalších zdravých látek, které pak najdeme v másle nebo smetaně.
 6) Krabice, lahev ani prodejní automat se neumějí bránit, takže je jen na nás, nakolik budeme věřit člověku či firmě - původcům všech těch nápisů a údajů.

Musíme se smířit s tím že:
- Dnes se jezdí autem nebo hromadnou dopravou do super-hyper. Jako malý kluk jsem měl blíž než tramvaj tři mlékárny s nalévaným mlékem. To už nikdy nebude.
- Obchody natož ty super-hyper asi nikdy nebudou prodávat něco s trvanlivostí jeden den. To leda krámek se stálou klientelou a jen na předobjednávku .
- Hlasujeme nohama. Mlékomaty jsou naše referendum, naše volební místnost.Pokud nás chodí málo, nic neprohlasujeme. Oproti jiným volbám máme výhodu více hlasů. Kolik litrů koupíme, tolik jsme odevzdali platných hlasů PRO, každý koupený mrtvý krabičák je hlas PROTI. JÁBYCH koupil nestačí. Pro JÁBYCHY nikdo mlékomaty udržovat nebude.
- Zbyde nám jen nepohodlná možnost vychytat si rozvážkové auto na zastávkách trasy, jen se trefit do té (většinou) čtvrthodiny (www.mlekozfarmy.cz/rozvozove-trasy/). Ten sedlák co rozváží opravdu čerstvé mléko (do večera byla nahoře tlustá smetana) po vesnicích a městech mezi Dvorem Králové, Jaroměří,Trutnovem a Hostinným (potkal jsem ho ve Vítězné, web-adresu ztratil, adresa je Něco? n/L kousek od Hostinného) snad nezůstane bílou vránou.
- Sedláci nemají tolik peněz na reklamu jako různé pampers, allways a zvedáky ochablého mužství, tak nám Dr. Uzel nebude několikrát denně připomínat kde živé mléko koupit.

0
před 4 roky Luděk

Právě demontovali automat v Roztokách u Prahy. Vandalové z něj kradli mince.

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 - 2


Přidat příspěvek