Jablečný ocet

Není ocet jako ocet, podíváme se jaký přínos má ocet jablečný pro naše zdraví ...

Autor: Danah

Po staletí byl ocet používán na nejrůznější účely: k nakládání zeleniny, ničení plevele, čištění kávovarů, leštění zbraní, při výrobě salátových zálivek. Ocet je také pradávný lidový lék, považovaný též za všelék na jakýkoliv neduh. V posledních letech bylo vědecky zkoumáno, jaký povzbuzující účinek na lidské zdraví má jablečný ocet. Proto se často v supermarketech prodává jako chuťová přísada, ale také jako doplněk stravy pro zdraví. Zatímco mnohá prospěšnost použití octa v lidovém léčitelství nebyla dokázána (nebo byla vyvrácena), některé účely byly podrobeny medicínskému výzkumu. Několik malých studií se zaměřilo na některé zdravotní problémy, od cukrovky po obezitu.

Takže je užívání jablečného octa vašemu zdraví prospěšné? Nebo je lépe vzít ocet na vyčištění skvrn a barvení velikonočních vajíček? Zde je podrobný přehled faktů.

Co je jablečný ocet?


Ocet je produkt fermentace. Je to proces, při kterém jsou cukry rozštěpeny bakteriemi a kvasinkami. V prvním stupni fermentace jsou cukry přeměněny na alkohol. Potom, když alkohol dál fermentuje, produktem je ocet. Původní název pro ocet je z francouzštiny a znamená „kyselé víno“. Zatímco na výrobu octa je možné použít nejrůznější suroviny, jako ovoce, zeleninu a hrozny, jablečný ocet se dělá výhradně z drcených jablek.
Hlavní složkou jablečného a jakéhokoliv octa je kyselina octová. Octy však obsahují i další kyseliny, vitamíny, nerostné soli a aminokyseliny.

Jablečný ocet: kúra na všechno?


Během posledních let, kdy alternativní medicína zaznamenala rozkvět, se staly velmi populárním doplňkem stravy pilulky s jablečným octem.
Podívejme se na příbalový leták tohoto doplňku stravy, nebo na internetové informace či zalistujme v jakékoliv z mnoha knížek o octu v souvislosti se zdravím, a najdeme některá ohromující a často nepodložená tvrzení. Jablečný ocet je prohlašovaný za lék na mnoho chorob a prostředek ke zlepšení zdravotního stavu a kondice. Jmenujme některé: údajně má zabíjet vši, zpomalovat některé ze znaků stárnutí, usnadnit trávení a vymýt toxiny z těla. Mnohá z těchto prohlášení nejsou podložena důkazy. Některá byla skutečně podrobena studiím, jako např. schopnost octa zabíjet vši nebo ničit bradavice. Výzkumní pracovníci však nenašli nic, co by toto léčivé použití podpořilo. Jiné studie o účincích octa došly k těmto výsledkům: ocet jako kúra zabírá, ale ne tak dokonale jako jiné prostředky. Např. ocet jako desinfekční prostředek nezabije tolik bakterií jako obyčejné čisticí prostředky. Zatímco se zdálo, že ocet výborně pomáhá proti žahnutím medúzy nebo bodnutí včely (starý lidový lék), ukázalo se, že horká voda pomáhá ještě lépe.

Vědecký důkaz prospěšnosti jablečného octa


Existují některá použití octa v medicíně, která vypadají slibně, přinejmenším podle několika studií. Zde je seznam některých z poslední doby.
Cukrovka: účinek jablečného octa na hladinu krevního cukru je snad nejlépe vědecky zdokumentovaný a ukazuje zde nejslibnější zdravotní zlepšení. Některé menší studie hovoří o jablečném octu jako prostředku, který dokáže udržet nížší hladinu glukózy. Např. v roce 2007 se došlo k těmto závěrům na Arizonské Státní Univerzitě a bylo publikováno v americkém časopise Diabetes Care. Testy s 11 lidmi s cukrovkou 2. typu prokázaly, že užívání 2 čajových lžiček jablečného octa denně před spaním snížilo hladinu glukózy, měřenou ráno, o 4 až 6 %.

Krevní tlak a zdravé srdce: jiná studie na krysách zjistila, že ocet pomohl udržet lépe pod kontrolou krevní tlak u jedinců s vysokým krevním tlakem. Velká epidemiologická studie také zjistila, že lidé, kteří jedli 5x až 6x týdně saláty se zálivkou z octa a oleje, vykázali nižší výskyt nemocí srdce v porovnání s lidmi, kteří nejedli zálivku. Je ovšem velmi sporné tvrdit, že příčinou byl ocet.

Rakovina: Mnohé laboratorní studie předpokládají, že ocet může zabíjet rakovinné buňky nebo zpomalit jejich růst. Epidemiologické studie na lidech byly sporné. Jedna zjistila, že užívání octa způsobilo menší riziko rozvoje rakoviny jícnu. Jiná studie to spojovala se zvýšeným rizikem rakoviny močového měchýře.
Úbytek hmotnosti: tisíce let byl ocet užíván ke zhubnutí, ale důkazy jsou omezené. Je to možné, nikoliv dokázané, že bílý ocet (a možná i další druhy octa) mohou v lidech vyvolat pocit nasycenosti. Studie z r. 2005 na 12 lidech zjistila, že když snědli krajíc chleba společně s malým množstvím bílého octa, cítili se najedenější a spokojenější než lidé, kteří snědli jen samotný chléb.

Výsledky těchto studií jsou slibné, ale všechny studie jsou zatím přípravné. Mnohé byly provedeny v laboratořích na zvířatech nebo s buňkami in vitro. Studie na lidech byly zatím malé. Je zapotřebí mnohem větších testů, abychom se dozvěděli, zda má ocet příznivé zdravotní účinky.

Jak se má jablečný ocet užívat?


Protože jablečný ocet nemá prokázaný léčivý účinek, neexistují žádné oficiální doporučení, jak ho užívat. Někteří lidé užívají dvě čajové lžičky denně (smíchané ve sklenici s vodou nebo šťávou). Je také k dispozici ve formě tabletek.
Jablečný ocet je také někdy aplikován na kůži nebo používán v klystýrech. Bezpečnost těchto aplikací není známa.

Jaké riziko představuje jablečný ocet?


Všeobecně je riziko při příležitostném použití malých množství jablečného octa velmi nízké. Avšak při dlouhodobějším použití nebo ve velkých dávkách by mohl představovat riziko. Zde jsou některé věci, které je dobré mít na paměti:

  • Jablečný ocet je velice kyselý. Jeho hlavní složkou je kyselina octová. Jak název napovídá, je to poměrně ostrá a výrazná složka. Jablečný ocet by se měl vždycky před požitím zředit vodou nebo šťávou. Čistý jablečný ocet by mohl poškodit zubní sklovinu a tkáň v ústech a v krku. V jedné studii je uvedeno, jak žena, užívající doplňky z jablečného octa, utrpěla trvalé poškození jícnu poté, co jí tabletky uvízly v krku.
  • O octu je známo, že způsobil kontaktní poleptání kůže.
  • Dlouhodobé užívání jablečného octa by mohlo způsobit pokles obsahu draslíku a zhoršit hustotu kostní tkáně. Pokud máte nižší hladinu draslíku nebo máte osteoporózu, poraďte se o jablečném octu s vaším lékařem.
  • Jablečný ocet může teoreticky reagovat s diuretiky, projímadly a léky proti cukrovce a nemocem srdce. Jestliže máte cukrovku, poraďte se se svým lékařem, dříve než začnete ocet užívat. Ocet obsahuje chróm, což může pozměnit vaši hladinu inzulínu.


Mám používat jablečný ocet?


Odpověď závisí na tom, jak jej chcete užívat. Jako salátová zálivka by byl dobrý. Avšak jako každodenní zdravotní kúra by mohl být trochu riskantní. Ano, některé studie o jablečném octu jsou velmi poutavé, ale je potřeba udělat více výzkumů. Právě nyní neexistují dostatečné důkazy o prospěšnosti jablečného octa- nebo jiných druhů octa- na lidské zdraví. Protože prospěšnost není známa, je tedy riskantní.

Uvažujete-li o užívání jablečného octa, řekněte o tom nejdříve svému lékaři. Vždycky stojí zato poslechnout si odborný názor. Váš lékař vás ujistí, že jablečný ocet nemůže poškodit váš zdravotní stav a neovlivní účinek vašich léků. Bylo by nerozumné a možná nebezpečné užívat jablečný ocet sami bez předchozí konzultace, pokud váš zdravotní stav není dobrý.

(přeloženo z webMD.com)

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele Lucka
před 7 lety Lucka

Mě šokují vždycky ty zaručené diety, kde k snídani na lačno do sebe naklopíte plnou sklenici jablečného octa a výsledek se prý dostaví brzy... no co by ne, když taková dávka by pročistila i potrubí, natož pak trávicí soustavu člověka.

0
před 7 lety Marushka

Dobry den, chci se zeptat jak je to s octem a pranim pradla. Cetla jsem v diskuzi ze se pouziva misto avivaze. Mate s tim nekdo zkusennosti? Dekuji Marush

0
před 7 lety Danah

Maličký přídavek octa do tvrdé vody do poslední máchací lázně je dobrý nápad na odstranění vápenatých usazenin, které dělají prádlo opakovaně šednoucí. Je to něco jako Calgon, který vychytá vodní kámen, ale na úplně jiném principu.

0
před 7 lety pep

místo octa raději každý den před hlavním jídlem vypijte hrnek vody s vymačkanou půlkou citronu ;)

0
před 7 lety pep

místo octa raději každý den před hlavním jídlem vypijte hrnek vody s vymačkanou půlkou citronu ;)

0
Obrázek uživatele S.Klimova@
před 7 lety S.Klimova@

nevím k čemu ten vocet je ??

0
před 7 lety Martin

Jenom magor může věřit lékaři :-)

0
před 7 lety Mysak

Já jablečný ocet vnitřně používám cca dva a půl měsíce a nemůžu si stěžovat. Piji každé ráno před snídaní a odpoledne dvě lžičky octa + dvě lžičky medu zalité šťávou, přes brčko, abych moc neubližovala zubům, musím říct, že s postupem času mi to začalo moc chutnat, i když prvních pár dní jsem to do sebe vpravovala s odporem. Zlepšilo se mi zažívání od prvního dne, navíc mi přijde, že mám silnější nehty - ale to nemohu přikládat 100% jablečnému octu, i když některé články tvrdí, že pro vlasy, pleť i nehty je ocet výborný.

0
před 6 lety helusa27

Krome octa na praní pradla je dobra kyselina citronova, da se koupit krystalicka celkem zalevno- cisti pracku od vodniho kamene a snad zmekcuje pradlo. Na odstraneni skvrn pouzivam perkarbonat sodny- obsazen ve vice pripravcich, ale levne jej koupite od Fichemy u Brna. Je na bazi kysliku, zadny chlor.

0
Obrázek uživatele mrkvicka
před 6 lety mrkvicka

obyčený ocet používám místo aviváže do šuplíčku místo aviváže asi už 6 let. Pračka je OK. Kvůli vůni kapu éteráčky (od Hadka nebo ze zdravé výživy, žádné umělé!) Kdo je zvyklý na aviváž a její vůni až mu tečou slzy a zvedá se žaludek to není :-) je to příjemná, svěží vůně, hlavně když použiji levanduli nebo citronovou trávu, meduňku... No a v prádelníku to voní, nasaje tu vůni. Ředěným octem i vytírám, umývám koupelnu, splachuji si vlasy(nebo citronem)... Jinak jablečný ocet na trávení, podporuje hubnutí a zažívání, zlepšuje pleť, nehty, vlasy, je to tím, že regeneruje organismus. Doporučuji kvalitní jablečný, pozor na namíchané octy!!!

0
před 5 lety václav

nikdo z vás nepíšete záporně.piju to týden,ale žádné výsledky se nedostavují.cukr mám stejný okolo 8,váhou taky nejdu dolů ba naopak jsem nafouknutý a smrdím jak zkažená vejce.

0
Obrázek uživatele evagszerova@
před 5 lety evagszerova@

Ja si jablčný ocot vyrábam sama,takto je zaručene bez chémie.Pijem ho každý deň rozriedený vodou.Veľmi sa mi zlepšilo trávenie a peristatika čriev.Odporúčam!

0
před 5 lety vapanc

Ono to není jenom o jablečném octě,je nutné změnit celý stravovací systém a životní styl,což tedy souvisí všechno se vším.Ono hodnotit vliv používání jablečného octa za týden,je ovšem jenom k pousmání.

0
před 5 lety malá Danka

Asi před 8 lety mi někdo omylem uvařil " výbornou" fazolovou omáčku,kam omylem vlil na dochucení starý asi 10 let ocet na nakládání okurek i s dekem!!Od té doby ,kdy mi bylo strašně zle a celý týden jsem nemohla nic jíst,jsem měla averzi na cokoli,kam se přidával jakýkoli ocet.Doma jsem na dochucení přidávala citron.Ale dneska jsem si jablečný ocet koupila ve zdravé výživě na radu známé prodávající.Poradila mi na bolest v krku: Na 1 hrnek- uvařit šalvěj,do toho přidat kurkumu 1 lžíci,1 lžíci jablečného octa, špetku soli a kloktat.Je to sice hnusné,uvidím,kdy se dostaví výsledek,kloktám,až mě bolí za krkem,zatím výsledek žádný,ale zkusím pít dle článku j.o. i ráno,tak uvidím,jestli mi to zabere i na jiné moje neduhy.

0
před 4 roky Adam

Dočetl sem se,že jablečný ocet pomáhá na akné a v skutku ano.Asi po týdnu mi začalo mizet akné na zádech a kůže se celkově pročistila.Používám ocet v BIO kvalitě,který není tepelně upravený ani filtrovaný,to je hodně důležité,nebo jedině takový má v sobě vitamíny a minerály.Rozhodně je lepší používat ocet jablečný než ten klasický,ale nic se nemá přehánět,takže užívat z mírou :-)

0
před 2 roky Anik

A funguje stejně i domácky vyrobený??
četla jsem, že bělí zuby, ale někdo psal, že ničí sklovinu...Tak jak to vůbec je??

0
Obrázek uživatele Tomík
před 2 roky Tomík

Proč ne - doporučuji si vyrobit ocet doma. Bude bez přidaných éček a dalších "nečistot."

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 12 - 8


Přidat příspěvek