Bylinné čaje a jejich léčivé účinky

Také známé jako bylinkové čaje nebo bylinné čaje. Jedná se o kombinaci vroucí vody s květy či listy nebo stonky bylin. Bylinné čaje mohou poskytnout vynikající podporu pro náš organismus a mohou pomoci při nemoci, které nás trápí. Například při nemoci jako je chřipka, diabetes, srdeční choroby a další.

Mnoho lidí našlo úspěch ve využívání bylinných čajů bez nutnosti braní léků, které jsou předepsané lékařem. Jestliže netrpíte závažnější nemocí, která by mohla váš život ohrozit, bylinkové čaje mohou lehce ovlivnit pohodu a vitalitu ve vašem životě. Určitý druh bylinkového čaje může posílit imunitní systém a zároveň tak pomůže ke zkrácení doby, když je někdo nemocný. Pití bylinkových čajů může napomoci například při redukci váhy, zácpě, žaludeční nevolnosti a podobně. Každý druh bylin má jiné účinky a má také jiné blahodárné účinky na vaše zdraví.

Bylinné čaje jsou přirozeně bez kofeinu, to znamená, že není pití tohoto druhu čaje problémem především pro ženy v těhotenství, jelikož to nemá negativní vliv na zdraví vývin plodu. Jak už to tak, ale bývá, jako u většiny věcí, je lepší si raději promluvit se svým gynekolegem nebo lékařem o všech bylinných čajích, které budete s velkou pravděpodobností pít během těhotenství.


Účinky bylinkových čajů


Níže jsou popsány nejznámější a nejběžněji používané bylinky. Jednotlivé popisy a účinky vám pomohou učinit správné rozhodnutí o tom, jaké bylinky jsou pro vás bezpečné k výrobě bylinkového čaje.

Heřmánkový čaj


Používá se při trávících obtížích, dále má pozitivní účinky pro zklidnění nervů a úzkosti. Do uvařeného vývaru z heřmánku se namočí obklad, který se přikládá na vnějších rány, jako jsou strupy, hnisavé rány a škrábance. Dále se používá na zanícené a unavené oči.

Černý bez - květ


Čaj z květu černého bezu se nejvíce pije při chřipce a nachlazení. Říká se že má zklidňující účinky, působí protizánětlivě a podporuje pocení. Také je vhodný při kašli a při senné rýmě.

Meduňka


Snižuje napěti a příznivě působí proti ospalosti. Zlepšuje trávení, zklidňuje podrážděnou náladu a nervy. Nejlepší a nejsilnější je pokud je čaj uvařený z čerstvých listů meduňky.

Lipový květ


Má uklidňující účinky pro nervové napětí, stres a mysl. Říká se, že tiší bolest hlavy. Dále zmírňuje teplotu vyvolanou nachlazením a chřipkou. Napomáhá při usínání.

Šípkový čaj


Je bohatý na vitamín C, používá se jako prevence při nachlazení. Šípkový čaj se vyrábí z plodů šípku, které se rozdrtí a zalijí se vroucí vodou.

Mateřídouška


Doporučuje se při nachlazení, chřipce a infekce jako je zánět vedlejších nosních dutin a při zánětu uší. Ulevuje od bolesti a má povzbuzující účinky.

Kopřiva

Obsahuje vitamíny a je bohatým zdrojem železa. Může pomáhat při alergiích jako je senná rýma a kopřivka.

Doplňující obrázky k článku


Diskuse k článku

0
před 6 lety renata

existuje bilinka na zanet delohy?a na to aby zena byla plodna?dobrovolna

0
Obrázek uživatele Markéta
před 6 lety Markéta

Ženskou plodnost upravuje kontryhel.

0
Obrázek uživatele Dita
před 6 lety Dita

Mám doma Ajurvédské kafe - pro hormonální rovnováhu a regenerační účinky. Je to instantní kávovinová směs s obsahem extraktu z byliny Shatawari. Kávu jsem dostala a chutí mi připomíná brahmi. A pak sypané čaje od Grešíka - kakostový čaj, Kalina slivoňolistá kůra (při léčení nepravidelnosti, bolesti a křečích břicha během menst.), od Naděje jeřáb ptačí, Eleuterokok (čertův kořen), femina, Kotvičník pozemní.

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 5 lety sharunka03

Nemají u té meduňky chybu? Vždyť se má používat na usnutí a ne na probuzení. Používá se proti nespavosti ne ospalosti. Já ji někdy užívám, když nemůžu usnout a funguje to.

0
před 4 roky Lucie Modráková

Ne zrovna o bylinkových čajích, ale spíše o čajích obecně, je pěkný článek tady http://www.oxalis.cz/vliv-caje-a-kavy-na-zdravi-cloveka/cz/t-329/ 

0
před 2 roky Ivana

Ještě se dělá mátový čaj z máty a to jste zapomněli přidat

0
před 2 roky iveta kabátová

Prosím poradte jaký čaj by měl pít muj syn , aby měl chut k jídlu, nemá vubec chut na nic je hrozně hubený a musím ho nutit aby aspon něco málo snědl , nechci mu dávat léky protože se bojím aby mu naopak neublížili je to jen femie, už je sice dospěli je mu 22 let a váží pouhých 49kg , moc mě to trápí a nevím jak mu pomoci, tak mi prosím poradte co bych mu měla kupovat a vařit aby začal normálně jíst, děkuji předem za pomoc , Iveta

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 2 roky sharunka03

Prý je dobrá máta, že prý zvyšuje chuť k jídlu,tak zkuste mátový čaj :-)

0
Obrázek uživatele alena.prchlikova@
před 2 roky alena.prchlikova@

Iveto, a co dělá syn, došel si k lékaři? Píšete o sobě, ale o něm ne. Uvědomuje si, že je něco v nepořádku? Myslím, že bylinky nepomůžou, to už je třeba léčit komplexně, pomocí psychologa, psychiatra, internisty. Hlavní je, aby syn sám pochopil, že se musí léčit, toto není normální stav. Někde je něco špatně, ať už po tělesné nebo psychické stránce.

0
před 2 roky Pavel

Chutná mi moc kopřivový čaj a začal sem si dělat i čaj z kurkumy.

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 + 7


Přidat příspěvek